www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul Oficial: Ce Amp Sa Imi Iau


Vladxus
 Share

Recommended Posts

Urmeaza o intrebare stupida... Am inteles ca nu poti trimite semnalul din head intr-o placa de sunet, ca se strica. Dar exista o metoda sau un gadget care sa fie intre head si ... casti de exemplu.. ca sa pot asculta in casti?

 

se poate trimite semnal

ampliful trebuie sa aibe un lineout

se poate face si gadget sa asculti in casti

suna-ma vreau sa vorbesc cu tine

0724156363

Link to comment
Share on other sites

am auzit ca amplificatoarele pe lampi trebuiesc rulate la putere mare ca sa sune calumea.

Care dintre cele sute de modele de amplificatoare pe lãmpi și ce înseamnã "calumea"?

 

Sa pot exersa seara la 10 la un volum mic fara sa pierd din.. calitatea sunetului

Care este aceastã "calitate"? Nu ți se pare cã vorbești despre o noțiune care nu numai cã nu o poți defini dar nici mãcar nu ai experimentat-o?

se practica Point to point wiring nu prea se folosesc pcb-uri ca in statiile de serie, pe langa faptul ca asta costa enorm in alte tari sau la brandurile mari ca deh "hand wiring" ai si avantajul de a putea modifica dupa gust amplificatorul,

N-am înțeles prea bine. Încerci sã spui cã un circuit cu layout PtP e mai ușor de modificat decât unul pe PCB?

Link to comment
Share on other sites

Care dintre cele sute de modele de amplificatoare pe lãmpi și ce înseamnã "calumea"?

 

Care este aceastã "calitate"? Nu ți se pare cã vorbești despre o noțiune care nu numai cã nu o poți defini dar nici mãcar nu ai experimentat-o?

N-am înțeles prea bine. Încerci sã spui cã un circuit cu layout PtP e mai ușor de modificat decât unul pe PCB?

 

Nu sunt electronist si nu stau pe forum sa ma contrazic cu lumea, n-am placeri de-astea, logic un traseu pcb e mai sensibil daca-l freci mult cald-rece, nu vorbeam despre gradul de dificultate...

Link to comment
Share on other sites

Vreau si eu o idee de combo. buget maxim 1000 ron. obligatoriu sa aiba aux in.

Cant ceva gen metallica...guns'n'roses...vai...satriani.

Vreau sa il folosesc si impreuna cu pc-ul pe post de procesor (am o placa de sunet destul de buna+preamp...intru cu line out in aux in...si as vrea sa sune decent si asa :D).

Vreau sa aiba ceva putere...chair daca nu e un criteriu prea...semnificativ...as vrea sa il pot folosi sa auda mai multa lume...nu doar...de apartament. 30W cred ca ar ajunge.

 

Are cineva vreo idee? Ma gandeam la un line6 spider sau un vox vt40+

 

o oferta buna ? a la Bluesbreaker si JMP/JCM800 la un pret de nimic, made in UK

http://forums.rgc.ro/topic/62385-vand-marshall-class-5-5w-1x10-full-tube-true-class-a-guitar-combo-amp-made-in-uk/page__p__596113#entry596113

Link to comment
Share on other sites

Astazi am primit my Variant 15W JCM800 2204 .. suna bine clean.. nu am putut inca sa il dau mai tare de 2-3 la volum.. find seara cand l-am instalat.. dar maine abia astept sa ma joc cu el.. sper sa nu il stric :))) De aratat.. arata exceptional...super finisaj..

sa ma cinstiti,tu,pfr,si vinzatorul

sa l cinti sanatos,ai cumparat ceva bun

:respect::rulez:

 

Ajutor .....am luat Peavey vypir 30 ...si cand dau pe overdrive ...zbarnaie ...daca dau mai tare

Am schimbat firul cu unu mai subtire si face si mai rau....este de la fir ? :( Va rog niste sugestii :((((

 

 

 

 

o esprimare HILARA ,daca vrei raspunsuri exprima-te si tu corect ,nu intelege nimeni nimic :wacko:

ce zbirnaie??,difuzorul,amplificatorul??

ai brum?

CARE FIR A FOST SCHIMBAT??? cablul de chitara,de alimentare,firele din perete???:blink:

 

:nay:

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

Guest Woozie

Salutare. E primul post al meu pe forumul ista si intamplarea face ca as dori sa achizitionez un amplificator pentru chitara electrica. Cant la chitara de ceva vreme, dar n-am intrat niciodata in partea tehnica a lucrurilor, deci ma gandeam ca probabil ar fi intelept sa cer niste pareri ale unor persoane mai pricepute in domeniu inainte sa actionez. Doresc sa folosesc amplificatorul pentru studiu personal (acasa, sau intr-o sala mai mica) dar si pentru a canta alaturi de cunoscuti (tot acasa, sau in sali ceva mai mari). Din auzite, am inteles ca recomandat ar fi un amplificator cu difuzor de 12'' , setari pentru inalte/medii/joase si iesire de linie (de fapt asta e o necesitate pentru mine). Am primit si doua recomandari de amplificatoare si anume un Behringer GTX 60 si un Behringer VT50FX. Asta se intampla cand fondurile mele se invarteau in jurul sumei de 700 de roni. Acum au mai crescut putin si as fi dispus sa cheltuiesc pana undeva in jur de 1000 de roni (daca e necesar). In cazul in care informatiile oferite sunt prea vagi pentru o recomandare, just let me know. Multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

Salutare. E primul post al meu pe forumul ista si intamplarea face ca as dori sa achizitionez un amplificator pentru chitara electrica. Cant la chitara de ceva vreme, dar n-am intrat niciodata in partea tehnica a lucrurilor, deci ma gandeam ca probabil ar fi intelept sa cer niste pareri ale unor persoane mai pricepute in domeniu inainte sa actionez. Doresc sa folosesc amplificatorul pentru studiu personal (acasa, sau intr-o sala mai mica) dar si pentru a canta alaturi de cunoscuti (tot acasa, sau in sali ceva mai mari). Din auzite, am inteles ca recomandat ar fi un amplificator cu difuzor de 12'' , setari pentru inalte/medii/joase si iesire de linie (de fapt asta e o necesitate pentru mine). Am primit si doua recomandari de amplificatoare si anume un Behringer GTX 60 si un Behringer VT50FX. Asta se intampla cand fondurile mele se invarteau in jurul sumei de 700 de roni. Acum au mai crescut putin si as fi dispus sa cheltuiesc pana undeva in jur de 1000 de roni (daca e necesar). In cazul in care informatiile oferite sunt prea vagi pentru o recomandare, just let me know. Multumesc anticipat.

 

 

pe la mica publicitate gasesti amplificatoare superioare behringer si la preturi mult mai mici, de exemplu cu cei 1000 lei ai tai ai putea lua un amp si un procesor decent cu care iti faci treaba si ai o multitudine de posibilitati, sa nu te plictisesti pt ca va fi greu sa le vinzi dupa (crede-ma ca eu am la vanzare chestii sub jumate din valoare lor si tot greu se vand)....necunoscand genul muzical pe care vrei sa-l abordezi ti-am dat un exemplu care se preteaza la nevoi generale sau macar acopera o gama larga de nevoi/necesitati (in ale soundului). Bafta!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Woozie

Hmm, teoretic as vrea sa merg pe ceva nou, din diferite motive si as aprecia daca mi-ai putea sugera ceva concret (si amp, si procesor, daca tot vine vorba). Sunt constient ca e greu sa le vinzi dupa, dar asta nu constituie un factor pentru mine in momentul de fata. Cand vine vorba de un gen pe care-as vrea sa-l abordez, sincer mi-e cam greu sa ma hotarasc. Adica, cum am inceput sa iau lucrurile mai in serios de cateva luni, am o tendinta sa explorez cat mai multe genuri muzicale cu putinta. Dar cum presimt ca versatilitatea unui amplificator pana in 1000 de roni e discutabila, sa spunem ca m-as indrepta spre blues/hard rock/prog rock. Pe scurt, sunt interesat de ceva care sa ofere un sunet clean destul de bun,"cald", dar care sa poata duce si un eventual distors la un moment dat (de-aia sunt interesat de un amp pentru chitara electrica, pana la urma). In legatura cu brandul amplificatorului, nu am o preferinta anume. Behringer mi-au fost sugerate deoarece persoana respectiva a mai avut de-a face cu amplificatoare de genul ala si spunea ca pentru pretul pe care le au sunt destul de bune.

Link to comment
Share on other sites

Hmm, teoretic as vrea sa merg pe ceva nou, din diferite motive si as aprecia daca mi-ai putea sugera ceva concret (si amp, si procesor, daca tot vine vorba). Sunt constient ca e greu sa le vinzi dupa, dar asta nu constituie un factor pentru mine in momentul de fata. Cand vine vorba de un gen pe care-as vrea sa-l abordez, sincer mi-e cam greu sa ma hotarasc. Adica, cum am inceput sa iau lucrurile mai in serios de cateva luni, am o tendinta sa explorez cat mai multe genuri muzicale cu putinta. Dar cum presimt ca versatilitatea unui amplificator pana in 1000 de roni e discutabila, sa spunem ca m-as indrepta spre blues/hard rock/prog rock. Pe scurt, sunt interesat de ceva care sa ofere un sunet clean destul de bun,"cald", dar care sa poata duce si un eventual distors la un moment dat (de-aia sunt interesat de un amp pentru chitara electrica, pana la urma). In legatura cu brandul amplificatorului, nu am o preferinta anume. Behringer mi-au fost sugerate deoarece persoana respectiva a mai avut de-a face cu amplificatoare de genul ala si spunea ca pentru pretul pe care le au sunt destul de bune.

 

Aici deja e vb de gusturi, nu pot sa-ti zic "cumparati x produs" ca o sa-ti placa dar iti dau un sfat, intra pe mica publicitate arunca o privire vezi care-s preturile care te-ar coafa apoi cauta detalii despre produsul pe care l-ai gasit, detalii tehnice pe google, pareri ale altor utilizatori tot pe google videoclipuri trase cu aceea scula pe youtube etc. exista metode....

Link to comment
Share on other sites

Pentru ceea ce ai avea tu nevoie, adica un clean bun si un drive decent + difuzor de 12" singurul amplificator decent pe care il stiu in jurul a 1000 lei ar fi Fender Mustang III. Du-te cu chitara si probeaza-l la Guitar Shop.

 

http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=1417

 

Are un procesor mediu incorporat in el si suna binisor, e destul de usor de lucrat cu el daca stii ce sa ii ceri, difuzorul este unul decent, eu zic ca merita din plin banii.

 

http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=1417

 

La bani ceva mai multi ar fi Vox VT80+, are tonuri mai bune high gain si este ceva mai versatil

 

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?BrandsID=6&BrandCategsID=388&BrandProductID=2950

 

La fel si la asta ar trebui probat cu chitara ta sa vezi cum te intelegi cu el. Daca nu iti permiti VT80+, poti incerca si un VT40+, in principiu e cam acelasi lucru cu putere mai mica si difuzor de 10".

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Depinde de (in no particular order):

  • spațiul în care cântați (proprietãțile acustice) și cum sunteți așezați în acesta
  • cum e așezat difuzorul și setul de tobe fațã de urechile tale
  • sensibilitatea difuzorului
  • cab-ul în care stã
  • nivelul de distorsiune la care cânți (crest factor - v. discuțiile despre "W pe lãmpi" și "W pe tranzistori")
  • ce fel de tobe și folii are toboșarul, și cum sunt acordate
  • cât de tare bate toboșarul, evident
  • dacã tobele sunt captate și amplificate suplimentar, și dacã chitara e întocmai
  • genul muzical ("densitatea" sunetului)

Link to comment
Share on other sites

Exact ..

Depinde de (in no particular order):

 

* spațiul în care cântați (proprietățile acustice) și cum sunteți așezați în acesta

* cum e așezat difuzorul și setul de tobe față de urechile tale

* sensibilitatea difuzorului

* cab-ul în care stă

* nivelul de distorsiune la care cânți (crest factor - v. discuțiile despre "W pe lămpi" și "W pe tranzistori")

* ce fel de tobe și folii are toboșarul, și cum sunt acordate

* cât de tare bate toboșarul, evident

* dacă tobele sunt captate și amplificate suplimentar, și dacă chitara e întocmai

* genul muzical ("densitatea" sunetului)

 

*Timbrul sunetului (banda de frecvente )

 

Reamintesc din . discuțiile despre "W pe lămpi" și "W pe tranzistori"

 

NU este diferenta intr W Tube si W Solid State ( semiconductor ) doar dinamica diferita in zona de trecere sinus->overdrive->heavy overdrive .( adica "draivuirea" este fenta) => atac,armonice ,distorsiuni ,contur , sustain ..interactiunea acestora ....etc

 

Peff=Ueff*Ieff .

etc...

http://www.dokor.com/ep/CrestFactorEP.pdf

 

Pot canta intr-o trupa cu un amp de 30 W 12 "? :D Pot sa tin pasul cu tobele sau ma acopera si nu ma mai aud ?:D

VOX AC-30 poate ..........deci daca ai 30W putere electrica RMS cu 2x12" difuri cu SPL 103 dB nu ai probleme.

 

Cu un dif de 12" ai nevoie de putere electrica de 60W RMS adica +3dB ca sa compensezi lipsa celui de al doilea difuzor ( diful cu SPL mare trebuie sa reziste la cei 60W atat electric cat si mecanic )

 

Statie aprox 70W cu un dif 12" Eminence Blue Marvel( stanga ecranului ) , a trebuit sa si reduc din volum ...am taiat si din joase caci soundul general al trupei cerea un anumit ton la chitare.Asa ca nu am distorsul minunat din etajul final cu MOSFET ci un overdive din ZoomG1 caci nu puteam sa cant la wattajul maxim.

( Jamsession cu trupa Croassroads ....@mibu este dupa stalpul din fata camerei .. )

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Nu mai am bani .....o sa imi cunpar un cablu zilele astea

Dar totusi daca ma duc acum sa cant intr-un club imi trebuie ceva mai bun decat ce am ?

Cant metale si putin rock....

Nu am dat volumul la 13 deoarece am dat la 5 si deja vecini au navalit pe mine :<...dar intr-o zi ... :D

Edited by andreyush01
Link to comment
Share on other sites

Nu mai am bani .....o sa imi cunpar un cablu zilele astea

Dar totusi daca ma duc acum sa cant intr-un club imi trebuie ceva mai bun decat ce am ?

Cant metale si putin rock....

Nu am dat volumul la 13 deoarece am dat la 5 si deja vecini au navalit pe mine :<...dar intr-o zi ... :D

 

Are 13 ???....

 

.cei mai vestiti chitaristi au numai 10 si ei zic din gluma ca incearca sa cante cu volumul dat la "11".

 

Depinde de multe ...inca odata :

 

Depinde de (in no particular order):

 

* spațiul în care cântați (proprietãțile acustice) și cum sunteți așezați în acesta

* cum e așezat difuzorul și setul de tobe fațã de urechile tale

* sensibilitatea difuzorului

* cab-ul în care stã

* nivelul de distorsiune la care cânți (crest factor - v. discuțiile despre "W pe lãmpi" și "W pe tranzistori")

* ce fel de tobe și folii are toboșarul, și cum sunt acordate

* cât de tare bate toboșarul, evident

* dacã tobele sunt captate și amplificate suplimentar, și dacã chitara e întocmai

* genul muzical ("densitatea" sunetului)

 

*Timbrul sunetului (banda de frecvente )

 

Daca nu aveti sala de repetitii tratata acustic nu prea poti sa deduci cum va suna pe o scena .De obicei in sala de repetitii cel mai tare suna tobele ...pe o scena buna se poate inversa situatia .Deci trebuie sa ai ceva experienta ..

 

In rest ramana totul cum am stabilit ...

Link to comment
Share on other sites

Ba andreiush sa stii ca si colegu meu de camera viseaza sa construiasca ozn-uri si are 25 de ani, tu vad ca visezi cam multe.nici nu stii ce vrei..cum cand...nici nu stii ce canti, cu oameni de astia nu facem treaba. Ia-ti chitara ,baga-o in pc exerseaza si gata, daca nu pt apartament iei un combo mic pt exercitiu cam la 300-400 ron si aia e. Cu drujbele astea de ampuri la 1000 ron nu scoti tu calitate in cluburi....haha si unde se canta metale in cluburi? ca sa stiu si eu ,aici in cluj nu este club cu metale.eventual pub. Eu am dat 1200 ron pe head si 500 ron pe cabinet Sh si pot zice ca e bun numa de apartament si atat . Mai stiu eu persoane care si-au cumparat ampuri gen peavey de 100 W full lampa la casa,apoi au scapat de el..acuma a ajuns la laney 30 W ,scapa si de asta , (oamenii care isi cumpara scule acum ,cu gandu la viitor si la concerte , iti garantez ca nu ai sa canti pe ce iti iei acuma,niciodata ,tot timpu apar chestii mai bune,mai scumpe ,cum e si normal. Lasa-ne cu confuziile astea de einstein si hai cu treburi serioase si sigure.

 

1. Ce nivel ai ,si cat de mult timp esti dispus sa investesti in ale chitarii. dupa ce raspunzi la intreabarea asta (fara exagerari si ozn-uri ca si colegumeo de camera) atunci poate iti dam un sfat, care suntem in masura. Daca tu esti la nivelul la care canti master of puppets si stii 3 fraze din messuxxxxx atunci baga chitara in pc si ramai asa.

 

 

Imi place ce abureli baga aia de prin magazine ,,,auzi vox 20 + cu lampa in final , pai la pretul ala cu lampa in final?era best buy si best sell , mai documentati-va putin inainte sa faceti magarii .Si daca un produs e la promotie nu inseamna ca trebuie cumparat (cum e mentalitatea de roman) daca vox 100w e la 600 ron nu inseamna ca e cel mai bun.

Edited by Deenman
Link to comment
Share on other sites

laugh.gif Foarte interesant mi-am pierdut 2 minute din viata citind ce ai scris matale....

Stai calm ca faci riduri daca te enervezi... intrebam si eu ...si chiar sunt dispus sa investesc si timp si bani :)....si nu ,nu sunt la nivelul de master of puppets

Exista cluburi in Bucuresti unde se canta rock si metal :)

Si spun inca odata ...doar am intrebat eram curios ...

Edited by andreyush01
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

salutare tuturor!

As dori sa va cer parerea pentru un viitor AMP. Mentionez ca imi place sa cant blues (deci prefer sunetele mai calde) si ca momentan detin un AMP Pavey Rage 158 (primul si singurul amp, pe care l-am primit in momentul in care am inceput sa cant) care nu ma multumeste absolut deloc (folosesc o pedala Digitech Scremin' Blues care ma mai ajuta putin). Am cantat la un combo Fender Band-Master VM cu speaker Fender VM212(din aceeasi gama) care mi-a placut exterm de mult din toate punctele de vedere, insa pretul de 4000RON nu prea m-a atins, tinand cont ca imi place sa cant pentru propria placere. Ce recomandari imi faceti?:D (pretul sa fie in jurul a 1000RON)

Edited by gorilaz2003
Link to comment
Share on other sites

Eu am cumparat de curand un Marshall Class 5 si il folosesc cu un MXR Fullbore Metal si pot sa spun ca sunt foarte multumit de combinatia cu Ibanez RG370DX si dozele DiMarzio.

Pot avea si clean-uri frumoase si ceva high-gain din pedala, si toate la 1.150 lei SH (amp+pedala). Pot sa spun ca merita incercat, dar cum fiecare ureche este altfel, poate sa nu fie pe gustul fiecaruia. Se spune ca Class 5 este pentru blues, este un review pe youtube

care zic eu ca aduce cu realitatea.
Link to comment
Share on other sites

De ce spui "numai 5w"? Un amp de 5w pe lampa te cam scoate din casa... Peavey-ul ala arata bine din specificatii. Diferentele fata de Fender Band-Master este uriasa. In primul rand Fender-ul are anumite efecte care te ajuta (reverb, delay, chorus). Sunt sigur ca poti obtine un sunet care sa-ti placa si din Peavey, daca il ajuti cu cateva pedale. Daca vrei sa-ti reduci investitia, poate te-ai orienta spre un multiefect sau un solid state cu mai multe efecte...

Depinde ce anume vrei. Daca vrei un sunet bun pentru inregistrare, tratam intr-un fel problema, daca vrei un sunet mai puternic pentru cantat live, discutam altfel.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.