www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul Oficial: Ce Amp Sa Imi Iau


Vladxus
 Share

Recommended Posts

Lumeee..m-am dus prin magazine si am cerut sfaturi...

Vox Valvetronix VT20+ chiar are lampi pe final??este bun ampu ?

Chiar imi place mult de tot :)

GOOGLE ..........> Vox Valvetronix VT20+ ......http://www.musiciansfriend.com/guitars/vox-valvetronix-vt20-20w-1x8-guitar-combo-amp

 

difuzor 1x8" ....langa un tobar suparat ...e matza plouata .

 

Ptr acasa este putere cam mare 20W ...

 

Ptr o trupa folk merge ...

 

Langa un tobar e nevoie de 12" cu SPL mare si statie cu putere de vre-o 50W .http://chtatic.appspot.com/btn/help_right_ro.png

.

Si ia vezi cum iese un sunet de rhythm guitar ......deci dintr-o statie cu o chitara cam greu ...

 

Se yrag 2 -4 chitare mixate /panoramate ...compresate ,expandate,filtrate etc etc ....

Ia vezi cat se schimba sunetul doar mutand microfonul de captare

ca sa ai si basi e nevoie de 2x12"

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Deci ...mi s-a prezentat un :

Vox 40 + 9 mil care suna foarte bine....nu stiu ce calitate are cat va trai si altele...

Line 6 spider II 150W care suna foarte bine....cica are 2 dif celestion ..este fabricat in U.K. ..va trai mai mult ca mn ....si cica este crima de amp- 15 mil

Peavey vypir 30 w .....dif 12" ....se aude foarte bine ....nu stiu cat va trai si nu stiu daca este de calitate....

 

 

Acum sunt un om confuz wacko.gif....VA ROG ...DATIMI NISTE SFATURI...

Link to comment
Share on other sites

Deci ...mi s-a prezentat un :

Vox 40 + 9 mil care suna foarte bine....nu stiu ce calitate are cat va trai si altele...

Line 6 spider II 150W care suna foarte bine....cica are 2 dif celestion ..este fabricat in U.K. ..va trai mai mult ca mn ....si cica este crima de amp- 15 mil

Peavey vypir 30 w .....dif 12" ....se aude foarte bine ....nu stiu cat va trai si nu stiu daca este de calitate....

 

 

Acum sunt un om confuz wacko.gif....VA ROG ...DATIMI NISTE SFATURI...

 

Ia-l p-ala care-ti place mai mult. ;)

Edited by Doctor X
Link to comment
Share on other sites

Am ajuns la Marshall class 5 sau Vox Lil Night train ( head + cab).. Din cate am observat.. Marshall nu are control pentru gain... De fapt din cate am observat pe net nici 1 nu exceleaza in high gain.. O pedala pentru distorsiune cred ca voi achizitiona dupa amp. Presupun ca se conecteaza... head.. pedala.. cabinet.. nu?.. pedala modificand semnalul care iese din head... In fine.. ce recomandari aveti?Boss metal zone? Tot sper sa tweak ampul .. si pedala.. poate ajung cat de cat aproape de sunetul Tool...

Link to comment
Share on other sites

laugh.gif woaw merci de sfat....maine se va decide... PEAVEY OR VOX...

 

Fiecare are propria pereche de urechi. Nu putem sa stim ce ai auzit cand ai testat cele trei amplificatoare. Si chiar daca am fi stiut, gusturile pot fi diferite.

In concluzie, tu esti singurul care poate lua decizia corecta.

 

PS: Vad ca deja ai eliminat unul. Pe al mai bun. ninja.gif

Link to comment
Share on other sites

Am ajuns la Marshall class 5 sau Vox Lil Night train ( head + cab).. Din cate am observat.. Marshall nu are control pentru gain... De fapt din cate am observat pe net nici 1 nu exceleaza in high gain.. O pedala pentru distorsiune cred ca voi achizitiona dupa amp. Presupun ca se conecteaza... head.. pedala.. cabinet.. nu?.. pedala modificand semnalul care iese din head... In fine.. ce recomandari aveti?Boss metal zone? Tot sper sa tweak ampul .. si pedala.. poate ajung cat de cat aproape de sunetul Tool...

 

De obicei, lantul este chitara-pedala-amp-boxa.

Tiny Terror nu-i pe lista ta? wink.gif

Link to comment
Share on other sites

Am gasit pe forum un "nene" care face amp-uri custom.. sau replica la niste ampuri mai scumpisoare sau mai puternice... Cu tot respectul fata de domnul "variant" ... se merita ( din pct de vedere a fiabilitatii ma refer cel mai mult) .. sa apelez la domnul pentru un amp 5-10W, dupa schema unui amp .. gen marshall super bass... daca se poate asa ceva in primul rand...??..Vazusem pe situl domnului un mini JCM800, deci poate exista si posibilitatea unui super bass. Am totala incredere in munca unui om pasionat, dar simt nevoia sa intreb cei mai experimentati inainte...

Link to comment
Share on other sites

Este si la mica publicitate un Variant de 15W dupa JCM800 cu cabinet Celestion Vintage 12" 60W.. care ma tenteaza... dar astept opinia voastra..(PS: cant intr-o garsoniera de 40mp) s-ar putea sa fie cam puternic..ce ziceti? Brand + pedala de overdrive?.. sau custom?

Edited by stefan.barbu
Link to comment
Share on other sites

Este si la mica publicitate un Variant de 15W dupa JCM800 cu cabinet Celestion Vintage 12" 60W.. care ma tenteaza... dar astept opinia voastra..(PS: cant intr-o garsoniera de 40mp) s-ar putea sa fie cam puternic..ce ziceti? Brand + pedala de overdrive?.. sau custom?

 

1.daca nu-ti permiti sa schimbi scule prea des e ok si unul de 5w pe lampi pt acasa, daca vrei si cantat cu trupa deja e discutabil daca ajung sau nu 15 (in functie de stil si de oamenii cu care canti).

2.sunt niste probleme la treaba cu Brand vs Custom, in tarile civilizate Custom e undeva mai sus si mai greu de atins de toata lumea, aici in romanica se numesc artizanale pt ca mai trebuie sa treaca un val de civilizatie ca sa ne mai obisnuim cu niste chestii, ideea e ca sunt facute bine si poti sa ceri ce fel de amp vrei sa ai in bani relativ putini, problema se pune cand vrei sa vinzi scula, fiind zilnic pe la mica publicitate (mi-am facut un obicei prost) si urmarind am observat scule produse in romania care apar si se vand foarte greu si nu numai in perioada asta nasoala de criza, am vazut de ceva ani de cand activez pe forum nenumarate amplifuri care au stat mult pana sa le cumpere cineva si oricum s-au vandut mult sub pretul cu care au fost achizitionate de la constructori. Cam asta ar fi treba dupa parerea mea cu brand vs custom (made in romania)...nu mai deschid povestea cu cat valoreaza amp=urile si sculele de la brandurile mari si cat valoreaza numele, cred ca povestea asta ai auzit-o de N ori...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Este si la mica publicitate un Variant de 15W dupa JCM800 cu cabinet Celestion Vintage 12" 60W.. care ma tenteaza... dar astept opinia voastra..(PS: cant intr-o garsoniera de 40mp) s-ar putea sa fie cam puternic..ce ziceti? Brand + pedala de overdrive?.. sau custom?

 

cumpara!

 

1.daca nu-ti permiti sa schimbi scule prea des e ok si unul de 5w pe lampi pt acasa, daca vrei si cantat cu trupa deja e discutabil daca ajung sau nu 15 (in functie de stil si de oamenii cu care canti).

2.sunt niste probleme la treaba cu Brand vs Custom, in tarile civilizate Custom e undeva mai sus si mai greu de atins de toata lumea, aici in romanica se numesc artizanale pt ca mai trebuie sa treaca un val de civilizatie ca sa ne mai obisnuim cu niste chestii, ideea e ca sunt facute bine si poti sa ceri ce fel de amp vrei sa ai in bani relativ putini, problema se pune cand vrei sa vinzi scula, fiind zilnic pe la mica publicitate (mi-am facut un obicei prost) si urmarind am observat scule produse in romania care apar si se vand foarte greu si nu numai in perioada asta nasoala de criza, am vazut de ceva ani de cand activez pe forum nenumarate amplifuri care au stat mult pana sa le cumpere cineva si oricum s-au vandut mult sub pretul cu care au fost achizitionate de la constructori. Cam asta ar fi treba dupa parerea mea cu brand vs custom (made in romania)...nu mai deschid povestea cu cat valoreaza amp=urile si sculele de la brandurile mari si cat valoreaza numele, cred ca povestea asta ai auzit-o de N ori...

 

paragraful 2 este FOARTE REALIST

cred ca esti singurul de pe RGC care a avut mintea sa inteleaga diferenta intre ce este de magazin si ce este CUSTOM

:respect::rulez:

Link to comment
Share on other sites

1.daca nu-ti permiti sa schimbi scule prea des e ok si unul de 5w pe lampi pt acasa, daca vrei si cantat cu trupa deja e discutabil daca ajung sau nu 15 (in functie de stil si de oamenii cu care canti).

2.sunt niste probleme la treaba cu Brand vs Custom, in tarile civilizate Custom e undeva mai sus si mai greu de atins de toata lumea, aici in romanica se numesc artizanale pt ca mai trebuie sa treaca un val de civilizatie ca sa ne mai obisnuim cu niste chestii, ideea e ca sunt facute bine si poti sa ceri ce fel de amp vrei sa ai in bani relativ putini, problema se pune cand vrei sa vinzi scula, fiind zilnic pe la mica publicitate (mi-am facut un obicei prost) si urmarind am observat scule produse in romania care apar si se vand foarte greu si nu numai in perioada asta nasoala de criza, am vazut de ceva ani de cand activez pe forum nenumarate amplifuri care au stat mult pana sa le cumpere cineva si oricum s-au vandut mult sub pretul cu care au fost achizitionate de la constructori. Cam asta ar fi treba dupa parerea mea cu brand vs custom (made in romania)...nu mai deschid povestea cu cat valoreaza amp=urile si sculele de la brandurile mari si cat valoreaza numele, cred ca povestea asta ai auzit-o de N ori...

 

Custom se refera la o marfa executata la comanda dupa preferintele extra ale customer-ului .

 

Preferintele pot fi de la culoare ..pana la unele mici modificari sau optiuni extra .

 

Cu cat au achizitionat magazinele o scula nu stii tu ...de ex poate sa fie numai in custodie ..asa ca poate sa stea 100 de ani in magazin ...patronul magazinului o va returna daca vede ca nu trebuie nimanui si doar ocupa locul altei scule ce se va vinde .

 

"brand"-ul se plateste se cheama "fitze" ...mai ales cand este vorba de cele fabricate in serie .

Link to comment
Share on other sites

Ok. Am sa merg pe Variant. Am vrut sa intreb de fidelitate, pentru ca nu exista "garantie" deci daca ceva se strica la el ceva, orice.. Nu stiu unde sa merg sa il repar.. Si ziceam de putere pentru ca am auzit ca amplificatoarele pe lampi trebuiesc rulate la putere mare ca sa sune calumea. Sa pot exersa seara la 10 la un volum mic fara sa pierd din.. calitatea sunetului. In weekend ii distrug pe vecini, nu imi pasa.. dar dupa o zi de munca nimeni nu vrea sa asculte pe unu exersand prost led zeppelin :)) ... si nu se pune problema de trupa...

Edited by stefan.barbu
Link to comment
Share on other sites

Ok. Am sa merg pe Variant. Am vrut sa intreb de fidelitate, pentru ca nu exista "garantie" deci daca ceva se strica la el ceva, orice.. Nu stiu unde sa merg sa il repar.. Si ziceam de putere pentru ca am auzit ca amplificatoarele pe lampi trebuiesc rulate la putere mare ca sa sune calumea. Sa pot exersa seara la 10 la un volum mic fara sa pierd din.. calitatea sunetului. In weekend ii distrug pe vecini, nu imi pasa.. dar dupa o zi de munca nimeni nu vrea sa asculte pe unu exersand prost led zeppelin :)) ... si nu se pune problema de trupa...

 

 

 

Daca apelezi la un constructor autohton sunt sigur ca vei avea sustinere si pe viitor cu ampliful (sau cel putin asa ar fi normal) si daca omul e cinstit iti va spune din ce cauza s-a produs defectiunea( vina ta, a lui sau uzura normala) si se va remedia defectiunea. Nu cred ca ai avea probleme de genul asta daca il folosesti corespunzator. Iar cu un amplificator cumparat daca "pusca" ceva in el dupa expirarea garantiei ma indoiesc ca-l duci la ei sa-l repare, cauti tot pe cineva de incredere aici in apropiere decat sa stai nu stiu cate sapt/luni pt repararea obiectului si asta pt ca nu cred sa existe vre-un service in romania pt amp-urile marilor branduri ce se vand in magazine la noi.

 

 

PS. Am uitat sa specific marele avantaj al amplificatorului comandat de la un producator, din ce am vazut se practica Point to point wiring nu prea se folosesc pcb-uri ca in statiile de serie, pe langa faptul ca asta costa enorm in alte tari sau la brandurile mari ca deh "hand wiring" ai si avantajul de a putea modifica dupa gust amplificatorul, bineinteles dupa o serie de discutii cu omul ce l-a conceput sau chiar apeland la el (pt cei ce nu se pricep) in felul acesta ajungand sa ai chiar o scula unicat si facuta exact pe gustul tau.

Edited by bach
Link to comment
Share on other sites

Atentie maxima.... nu stiu daca o sa poti da un amp de 10w la jumate acasa, chiar si in wk. cand iti permiti sa omori vecinii. Parererea mea ca 5w intr-un cabinet cu un dif cu SPL de 100db ... este killer pentru orice camera de apartament sau casa, cine nu crede il invit la mine acasa pentru o proba. Nu vreau sa starnesc polemici pe aici via a vis de nimic, este doar pur informational.

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Urmeaza o intrebare stupida... Am inteles ca nu poti trimite semnalul din head intr-o placa de sunet, ca se strica. Dar exista o metoda sau un gadget care sa fie intre head si ... casti de exemplu.. ca sa pot asculta in casti?

 

Atunci ce nevoie mai ai de power-amp? Ia-ti un pre-amp cu cabsim si gata.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.