www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul Oficial: Ce Amp Sa Imi Iau


Vladxus
 Share

Recommended Posts

Iar revin:

 

Am ajuns la urmatoarele oferte:

 

1.http://www.esound.ro/Behringer--GMX1200H-Amplificator-chitara-2x60W,p-737.html

 

2.http://www.esound.ro/BEHRINGER-VT100FXH-amplificator-chitara-100W,p-5120.html

 

Eu vreau cu unu din aceste ampuri sa pot sa ma fac bine auzit pe langa tobe, adica sa ne auzim toti (basu, tobe, eu) ce cantam...dar nu stiu cum e mai bine 2X60W sau doar unu de 100W?

 

Si microfonia este ceva de care nu pot sa scap? ca la ampu meu micut si nenorocit am ceea ce ma omoara.

 

voi ce ziceti?

Link to comment
Share on other sites

Iar revin:

 

Am ajuns la urmatoarele oferte:

 

1.http://www.esound.ro/Behringer--GMX1200H-Amplificator-chitara-2x60W,p-737.html

 

2.http://www.esound.ro/BEHRINGER-VT100FXH-amplificator-chitara-100W,p-5120.html

 

Eu vreau cu unu din aceste ampuri sa pot sa ma fac bine auzit pe langa tobe, adica sa ne auzim toti (basu, tobe, eu) ce cantam...dar nu stiu cum e mai bine 2X60W sau doar unu de 100W?

 

Si microfonia este ceva de care nu pot sa scap? ca la ampu meu micut si nenorocit am ceea ce ma omoara.

 

voi ce ziceti?

 

Cand eram de varsta ta si visam la amplificatoare de mii de watti, un nene batran, chitarist cu multa experienta, mi-a zis ca nu conteaza care se aude mai tare intr-o trupa ci cat de corect canta trupa. Mi-a zis ca atunci cand toti vor canta exact ce trebuie, oricat de incet as fi, tot s-ar auzi ce cant. Intre timp, am mai imbatranit si eu si de la amplificatoare de mii de watti am ajuns sa cant cu un amplificator de 40W, dat la maxim 15W. Secretul nu sta in numarul de difuzoare sau puterea amplificatorului. Sta in calitatea lui, in calitatea difuzorului, in cat de bine stii sa il utilizezi si nu in ultimul rand, cat de bine stie TOATA trupa sa cante. Sfatul meu e sa renunti la behringer sau orice alt amplificator pe tranzistori, sa mai strangi un pic de banuti si sa-ti cumperi ceva pe lampa, maxim 25-30W. Pacat ca n-am primit si eu sfatul asta in urma cu mai bine de 15 ani cand m-am apucat de cantat. Multa bafta!

Link to comment
Share on other sites

Ceva care sa impace si capra si varza, gasim ?

Actually Rectifier-ele au și canal de clean și semi-clean ("Pushed") excelent și sunt chiar flexibile.

 

Dar nu e singura opțiune. Sunt o grãmadã de producãtori care fac amplificatoare high gain asemãnãtoare. De pedale de distorsiune sau preamplificatoare nici nu mai zic.

Link to comment
Share on other sites

Da, gasesti sa se apropie dar identic nu va suna. Cumva capra va avea putin gust de varza si vicevarza :rolleyes:

+1

 

Deviltry,daca te gandesti la ceva de putere mai mica,ca sa obti ceva destul de apropiat de clean-ul ala din clipul cu SRV ,cu un amp de sub 30W,parerea mea e sa te orientezi catre ceva cu 6V6 in final.Egnater Tweaker ar fi o solutie buna dar am vazut ca thomann nu mai aduce egnater.O alta solutie ar fi un traynor darkhorse cu o pedala buna de reverb iar pentru tonul din clipul cu metalica solutia ar fi o pedala de distors... sunt o gramada.

Edited by andjar
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest amprentas

Apelez la voi in speranta ca ma puteti lumina...

In scurt timp imi voi achizitona prima electrica (probabil Vintage V100) si voi fi nevoit sa imi cumpar si amplificator.

Ideea este ca eu caut un amplificator bun, de apartament iar ca buget am alocat 1000 lei.

Un coleg de pe forum mi-a recomandat Fender Mustang II, altcineva Roland Cube 30x. Ce spuneti despre cele doua?? as avea nevoie de mai multe pararei avizate.

 

multumesc anticipat.

Edited by amprentas
Link to comment
Share on other sites

Apelez la voi in speranta ca ma puteti lumina...

In scurt timp imi voi achizitona prima electrica (probabil Vintage V100) si voi fi nevoit sa imi cumpar si amplificator.

Ideea este ca eu caut un amplificator bun, de apartament iar ca buget am alocat 1000 lei.

Un coleg de pe forum mi-a recomandat Fender Mustang II, altcineva Roland Cube 30x. Ce spuneti despre cele doua?? as avea nevoie de mai multe pararei avizate.

 

multumesc anticipat.

 

This post has been edited by amprentas: 29 April 2011 - 09:45 AM

 

 

 

 

 

Eu zic ca Fender Mustang ll este un amp foarte bun. Are multe efecte de care te poti folosi , tunner si alte "smecherii" care ti-ar fi foarte folositoare cand inveti . Mie personal nu imi place modelul "Cube 30x" de la roland dar depinde si de ceea ce cauti

 

Mult succes !

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Pitila

Caut un amp care sa sune pe clean cat mai aproape de Fender 212R, dar sa fie de putere mai mica, pt in casa si in curte. Undeva la 20-40W, nu pe lampi. Am probat Fender G-dec3 si nu are nici o legatura cu 212R.

Link to comment
Share on other sites

Caut un amp care sa sune pe clean cat mai aproape de Fender 212R, dar sa fie de putere mai mica, pt in casa si in curte. Undeva la 20-40W, nu pe lampi. Am probat Fender G-dec3 si nu are nici o legatura cu 212R.

 

Pai cred ca incinta are un rol foarte important in clean-ul respectiv. Ia un cabinet 2X12 si un head mic pe lampi de 18W de genul Vox night train.

Link to comment
Share on other sites

Guest Pitila

212R nu e pe lampi si imi place cum suna. Un combo caut, fara lampa. Mai exact un 212R mai mic :))

Link to comment
Share on other sites

Un 212 mai mic (ca dimensiuni) nu va suna ca 212.

 

Iar toate aceste amplificatoare au control de volum, il poti da si la 0. E a suta oara cand spun asta :)

 

In plus, un poweramp de 20W prin acelasi cab nu suna de 5 ori mai incet decat unul de 100W ci cel mult la jumatate de volum. Vei observa ca si un amplificator de 1W prin astfel de incinta e suficient pentru repetat acasa.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Guest Pitila

Am cantat pe 212R si sincer butonul de volum e pt tare sau foarte tare. Incet nu merge. Plus ca e prea voluminos si nu il pot cara dupa mine.

Cineva a zis mai sus Mustang 2, cred ca e o varianta buna...astept poate apare vreunul pe forum sa vad cum se aude.

Hahaha ''sa vad cum se aude''.

Edited by Pitila
Link to comment
Share on other sites

Salut ! Parerea mea este ca desi " 25r" are o putere mult mai mica decat 212 are un sunet mult mai placut si mai curat . 212-ul este folosit asa de ,mult datorita pretului si datorita parerii gresie ( cu cat mai multi wati cu atat mai bine)

 

Deci in concluzie dupa parerea mea nu se compara 212r cu 25r . Mult succes !

 

 

Link to comment
Share on other sites

Am folosit FM212R si mie mi-a placut, la ce preturi il gasesti SH (in jur de 600 RON) cred ca e unul dintre cele mai rentabil amplificatoare ieftine. Ca sa sune bine (atat cat de bine poate) ii trebuie un anumit volum, nu e neaparat de cantat in casa. Pentru o sala de repetitii in care repeta mai multe trupe consider ca e un amplificator decent, ofera suficient volum si un ton clean destul de versatil. Canalul de drive tine mult de gusturi, mie personal imi place.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

In loc sa stai la discutii din care nu intelegi nimic pune-te si citeste /invata despre ce si cum de pe pagina unui profesionist :

 

http://www.gmarts.org/index.php?go=222

 

Citeste si vei avea raspunsuri le foarte multe probleme chitaristice.

 

Link pus pe rgc.ro de @FiveseveN ....dar nu mai stiu in ce topic .....asa ca am postat linkul salvat la mine pe desktop.Articole foarte serioase o sinteza foarte buna ce gasesti mai greu... In primul rand sustin ca este atat de OK deoarece este ptr chitaristi ,nu doar pentru electronisti .

 

In rest mai poti citi pe rgc.ro sute de poagini in aceasta probleme dar din care greu sintetizezi "adevarurile" daca nu te pricepi inca.

 

Nu mai stiu dar parca in aceste articole am citit despre soundul lui SRV ...in primul rand ai nevoie de corzi groase ca sa ai acel sunet ...etc

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Pariu ca tine de psihoacustica si nu de caracteristicile amplificatorului?!

Corect

 

Sa mai explicam ...INCA ODATA ....

 

Urechea omeneasca este sensibila la frecventele intre 300-3000 Hz , la aceiasi putere radiata de sursa de sunet ( difuzor) pe celelalte frecvente "le aude " mult mai slabe !!!

 

Celelalte ar fi

 

joasele intre 20 -300Hz

 

Inaltele intre 3000-16000Hz

 

Ca sa auzim joasele si inaltele la fel de tare ca si mediile unde urechea este foarte sensibila este nevoie de puteri de multe ori mai mari.

 

"multe ori mai mari " = aprox 80dB la bas si aprox 50dB la inalte ar fi diferenta la un volum pianissimo.cand ajunhge la urechea omului aprox 1mW putere .

 

80dB este o diferenta ENORMA !!!

.

 

Cu cat semnalul este mai slab cu atat este nevoie de amplificarea joaselor si inaltelor mai tare ca sa ramana timbrul normal de auditie.

 

Deci daca ascultam muzica in surdina trebuie sa amplificam mult basul si inaltele.

 

Circuitul dedicat acestui efect de ridicare a frecventelor de la extrenitatile benzii audio se cheama "Loudnes"

 

Din acesata cauza au amplifurile reglaj de joase si inalte pentru ca in caz de auditie in surdina acasa sa putem compensa sensibiliatea urechi prin amplificarea joaselor si ale inaltelor.

 

Cum creste puterea ,cand punem tare muzica , se reduce bevoie de aceasta diferenta de amplificare a basilor si inaltelor ,deci trebuie redus efectul de "loudnes" ca sa auzim si la putere mare sunetul /timbrul normal al unei inregistrari muzicale.

 

La chitara pe langa armonicele ce le produce o statie prin distorsiuni apare si acest efect de "pierderea " joaselor soi inaltelor la volum mic.

 

 

Acum vine figura de baza .

 

Deci suntem la 1m de boxa de chitara auzim puterea maxima si avem sunetul cu joasele si inaltele setate dupa gust.

 

Ne departam la 2m scade puterea sunetului cu -6dB se aude mai incet ...pierdem joase si inalte

 

Ne departam la 4m scade cu inca -6dB ....deci in toiotal -12 dB cea ce inseamna scaderea puterii acustice la bine sub jumatate ..deci se aude mult mai slab.( daca se mai aude dintr-o statie de 30W daca bubuie PA-ul)

 

Dar nu numai ca se aude mai slab ci pierde basii si inaltele !! deoarece la sunet mai slab urechea nu mai aude bine aceste sunete ...daca nu ai putere in statie va sa ridici in acest moment cu +12dB nu ai cum sa compensezi "pierderea" joaselor si inaltelor !!

 

Din pacate +12dB inseamna pese 10 ori puterea ce o are statia ta de pe scena..

 

Deci daca ai o statie de 50W ai nevoie de aprox 600W ca sa compensezi pierderea dse -12dB si sa auzi si la 4-5m de boxa sunetul tau reglat ca si timbru si dinamica.

 

Deci NU MAI AVEM SOUNDUL SETAT ..iar la 10-15 m de statie saundul este denaturat raman doar multe medii ...

 

Din acesta cauza sa nu mai spuna nimeni ca 30-50 W sunt suficienti pe scena ...

 

Este adevarat ca NU avem altceva , sau nu avem bani sa caram statii de sute de Watti ....deci nevoie ar fi dar trebuie sa ne descurcam cu ce posibilitati avem.

 

O rezolvare ar fi sa pui statia mica la inaltimea urechi /capului ...DAR ...nu se stie ce aud colegi de trupa din statia ta care e pe post de "casca" ....oare bateristul mai aude ceva ...cum se mai poate canta daca el nu aude instrumentele?

Spun eu cum ...mecanic si prost !!

 

Cea mai bua rezolvare in aceasta situatie este ca bateristul sa bata fin dar bine si instrumentisti sa aiba grije sa nu se supraliciteze cu volumul ci sa caute sa sune bine trupa /muzica.

 

Dar in caz de PA Ccu putere mare ( zeci de Kilowatt-i) apare problema umbriri statiilor de pe scena de basul enorm de puternic ce vine din PA .Caz in care daca nu ai putere suficienta dai singur medi ca sa auzi ceva pe scena..

 

etc ...mai sunt 1000 de nuante in problematica sonorizarii.

 

 

calcul ptr 80dB volumul de baza ce sa il auda chitaristul la 4 m de statie. est nevoie de 1W

 

 

 

calcul ptr 80dB +40 dB compensatia in joase si inalte fata wattajul ptr medii ca sa auda si basul si inaltele la 4 m de statie. ptr acesti +40dB ar fi nevoie de 6400W .

 

 

 

 

In caz de un difuzor cu SPL de 97 dB/1m. considerand chitaristul la 4m de boxa .

acesta este un calcul al extremei ce nu aoare la chitara dar oricum de 10 ori puterea ar trebuie ca sa avem soundul doriit si sa avem si headroom de rezerva ptr dimanica..

 

Nu inteleg de ce nu i-mi afiseaza"forumul" prima imagine ...afiseaza de doua ori a doua imagine cu calculul de 120dB ( 80+40) cu toate ca am doua imagini diferite .

dar iata si calculatorul :

http://www.crownaudio.com/apps_htm/designtools/elect-pwr-req.htm

 

Ditsnta o puneti de 4m

 

Puterea SPL-ul dorit ce sa auda chitaristul la acesta distanta 80dB

 

SPL 1W/1m al difuzorului = 97 dB considerand un singur difuzor.

va rezulta 1W putere.

 

( ptr doua difuri se adauga + 3dB la cei 97 =100 dB

ptr patru difuri se adauga +6 dB LA CEI 97 -> = 103 dB

 

ptr 8 difuri +9 dB ==> 97 +9 = 106 dB

 

In caz de difuzoare cu SPL mai mare se va reduce necesarul de putere in W ai statiei .

In caz de mai multe difuzoare ( adaptate) va creste SPL=ul dupa cum am scris si va fi nevoie de putere electrica mai mica din statie.

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Pitila

Eu tot nu am gasit 212R mic. Va cred ca e un amp prost dar mie imi place sunetul lui pe clean.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.