www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial cu intrebari ale incepatorilor


Cosu
 Share

Recommended Posts

Ai nevoie de mobilitate și monitorizare pentru alții, i.e. să-l iei la repetiții și să cânți împreună cu alții (tobe, bas, voce) cu el? Dacă e doar pentru acasă, soluțiile alternative sunt mult mai cost-effective: http://forums.rgc.ro/topic/53623-amplificatoare-pentru-incepatori/

Ce sistem audio ai acasă? Căști? Alt echipament în afară de chitară?

Link to comment
Share on other sites

Guest Alexandru Bogdan

Pentru a fi un chitarist bun si daca vrei sa faci ceva din cantat si sa poti compune, invata sa canti dupa partituri si invata notele pe chitara, te va ajuta mult la compus. Adica ar fi bine sa incepi sa faci chitara clasica mai intai chiar daca pare plictisitor, daca iti place si iti doresti vei vedea ca iti place sa canti si cantece foarte vechi, clasice.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Nu stiu exact unde as putea incadra chestia asta asa ca scriu aici, nu merita sa fac topic nou pentru un mic c***t.Vreau sa imi pun pe un telecaster affinity un humbucker in bridge.II voi schimba bridge-ul si bridge pocket-ul sa se potriveasca.(Alta poveste)

 

Ideea e ca am castigat la o licitatie pe ebay o doza neck "fender standard humbucker" cu 7£. Ar merita sa o iau? Sau as mai putea sa iau un set de doze epiphone de pe un flying v tot la un pret cam ridicol de mic ~ 15£. Nu prea am gasit specificatii legate de aceste doze si as fi curios daca merita. Eu cand pop-punk most of the time, deci caut niste doze medium output.Prima doza mentionata se gaseste pe straturile Fender standard?

 

Orice detalii despre doze sunt binevenite!

Edited by Septi
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

stiu ca s-a mai discutat despre distanta ideala dintre corzi si griff, insa eu nu sunt lamurit.se masoara direct de pe tasta( metalica) la freturile 1 si 12 ? in cazul meu, o takamine g320 noua, distanta la fretul 1 cred ca este sub 1mm, iar la fretul 12 nu pot aprecia (nu am acum o rigla la indemana) , dar mi se pare cam mare.poate 5mm. ma cam deranjeaza mai ales in momentul cand incerc sa cant introul de la sweet child o mine. in rest oricum nu cant pe tastele acelea :Dla tastele 1-3 distanta este foarte mica si nu am fretbuzz. trebuie facut un setup? nu ma pricep sa umblu la griff . atasez si cateva poze, poate ajuta cu ceva :)

post-21768-0-19663600-1378909416_thumb.jpg

post-21768-0-08619100-1378909426_thumb.jpg

post-21768-0-68178200-1378909432_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

In functie de ce o melodie se canta cu pana sau doar cu degetele?

 

În funcţie de cum îţi place cum sună.

 

Nu neaparat. Daca vorbim de 'picking' (ciupitura), exista ciupituri de 2 corzi simultan. Sol, Si sau Mi cu degetul 1, 2 sau 3 plus coarda de bas aferenta acordului respectiv ciupita cu degetul mare. In situatia asta nu ai cum sa folosesti pana pentru ca nu-ti mai ramane degetul mare liber. Un exemplu de piesa cantata asa e Stairway to Heaven (intro-ul).

Daca totusi tii neaparat sa-ti sune 'a pana' poti incerca finger picks si thumb picks. Vezi aici.

 

Pe de alta parte, solo-urile sau pasajele mai rapide iti impun folosirea penei din cauza vitezei pe care de multe ori nu o poti obtine folosind doar degetele. Nu in ultimul rand e vorba de sunet care ai observat probabil ca e mai ascutit si mai penetrant cu pana si mai infundat fara.

 

Iar daca te referi la 'strumming' (bataie), intr-adevar cred ca aici e vorba doar de 'sound' si de volum (mai ales la acustica).

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Nu neaparat. Daca vorbim de 'picking' (ciupitura), exista ciupituri de 2 corzi simultan. Sol, Si sau Mi cu degetul 1, 2 sau 3 plus coarda de bas aferenta acordului respectiv ciupita cu degetul mare. In situatia asta nu ai cum sa folosesti pana pentru ca nu-ti mai ramane degetul mare liber. Un exemplu de piesa cantata asa e Stairway to Heaven (intro-ul).

 

De fapt poţi:

http://en.wikipedia.org/wiki/Hybrid_picking

 

Chiar mi se pare o tehnică mult prea puţin folosită, având în vedere câte avantaje îţi oferă...

Link to comment
Share on other sites

stiu ca s-a mai discutat despre distanta ideala dintre corzi si griff, insa eu nu sunt lamurit.se masoara direct de pe tasta( metalica) la freturile 1 si 12 ? in cazul meu, o takamine g320 noua, distanta la fretul 1 cred ca este sub 1mm, iar la fretul 12 nu pot aprecia (nu am acum o rigla la indemana) , dar mi se pare cam mare.poate 5mm. ma cam deranjeaza mai ales in momentul cand incerc sa cant introul de la sweet child o mine. in rest oricum nu cant pe tastele acelea :Dla tastele 1-3 distanta este foarte mica si nu am fretbuzz. trebuie facut un setup? nu ma pricep sa umblu la griff . atasez si cateva poze, poate ajuta cu ceva :)

 

Actiunea se masoara intre coarda si varful tastei 12. Valori acceptabile la o acustica sunt 3mm la E gros si 2,5 la E subtire.

De asemenea trebuie ca neck-relief (curbura grifului) sa fie reglat corect. Asta se regleaza cu ajutorul truss-rod-ului. Se masoara apasand simultan coarda la tasta 1 si tasta 14( sau cea in dreptul careia griful intalneste corpul) si se verifica ca la jumatatea distantei, tasta 6 sau 7, distanta dintre coarda si varful tastei sa fie cel mult 0,6mm sau cat sa treaca un card bancar sau o cartela SIM.

Link to comment
Share on other sites

Postez si aici pt. ca se pare ca thread-ul acesta este mai vizitat.

 

Am cumparat recent un Fender Mustang 1 V2 de care nu prea sunt multumit. Pe langa faptul ca efectele de pe el nu suna ok, se mai aud si tot felul de alte mici sunete si "gajait" pe langa ceea ce cant eu. Am folosit si Fender Fuse, insa numai pe clean suna bine.

 

Ce mi-ati recomanda? Un amplificator mai scump, dar care sa merite banii. Ceva care sa se descurce si cu metal/rock.

 

LE: Sa nu mai mentionez ca se aude si picking-ul in amplificator cand nu e pe clean.

Edited by Dragos Dobre
Link to comment
Share on other sites

LE: Sa nu mai mentionez ca se aude si picking-ul in amplificator cand nu e pe clean.

 

Sincer mi-e greu să îmi dau seama ce înţelegi prin "gâjâit" şi "se aude picking-ul", dar voi încerca să-mi dau seama.

1) "Gâjâitul" respectiv e cumva un hum pe care-l auzi mai accentuat când nu atingi nici o parte metalică a chitarei? Dacă da, poate fi din mai multe motive. Împământare, electronicele de prin cameră. Fender Mustang are şi noise-gate, joacă-te cu el.

2) "Picking-ul" respectiv înseamnă că auzi pana lovind corzile? Şi aici problema poate fi de mai multe feluri. Dozele chitarei (sunt unele care accentuează treaba asta, în general cele cu magneţi Alnico din câte am observat), distanţa dozelor faţă de corzi (sunt prea aproape), pana (poţi încerca să foloseşti o pană mai subţire).

 

Ai putea pune o înregistrare?

Link to comment
Share on other sites

Voi incerca noise gate-ul, nu stiam ca are aceasta functie. Cat despre impamantare, nu stiu cu ce se mananca deci probabil n-am.

 

Pt. 2: folosesc o pana destul subtire... dar dozele sunt Alnico (cele standard de pe Epi LP). Daca modific distanta pot face vreo prostie? Sau mai bine o duc la un magazin specializat?

 

Pe Fender Fuse sunt n+1 preseturi, insa nimic satisfacator. Nu cred ca am gasit un ton mai spre rock care sa se auda ok.

 

Sunt sigur ca multe din problemele lui sunt si datorate nivelului meu de pregatire, insa vreau sa scot ce se poate mai bun din chitara/amp.

 

Mersi!

Link to comment
Share on other sites

Nu faci nici o prostie, doar să nu le laşi atât de jos încât să-ţi scape de pe şuruburi. Cât timp nu ajungi sub inel, nu-i problemă. Nu trebuie mult, câteva rotiri de şurub, testezi, vezi ce ţi se potriveşte mai bine. Dacă ai şi şuruburi individuale pentru poli, cu atât mai bine.

Este oarecum specific tipul ăsta de dinamică la unele doze alnico. Unii consideră un defect, alţii o calitate. Depinde de gusturi. Între noi fie vorba, pentru începători, consider că sunt mai utile genul ăsta de doze, preluând mai fidel atacul şi mişcările mâinilor, arătându-ţi fără jenă unde greşeşti.

 

Pe Fender Fuse şi în amplificator ai o grămadă de preseturi. Problema este că tu trebuie să priveşti toată jucăria ca un procesor + amplificator. Nu am întâlnit procesor care să aibă mai mult de 10% din preseturi pe gustul meu. Trebuie să îţi baţi puţin capul cu setările, să încerci diverse combinaţii, să-ţi faci singur tonurile. În mixul potrivit şi setat cum trebuie, amplificatorul ăla poate suna aşa:

 

Între noi fie vorba, pentru repetat n-ai nevoie de mare ton, mai ales pentru de-astea rock/metal. Chiar şi majoritatea chitariştilor profesionişti repetă tot pe genul ăsta de scule. Dacă vorbim de cântat live sau înregistrat, atunci trebuie revizuită treaba.

 

Jeff Loomis tot a Jeff Loomis sună şi pe un amp mult mai mic decât Mustang-ul tău:

Link to comment
Share on other sites

@Dragos Dobre: cum s.a spus și mai sus, nu te baza pe preseturile cu care vine ampul din fabricã, trebuie sã încerci tu sã îți faci singur tonurile în funcție de ce vrei tu sã cânți. În sensul ãsta Fender Fuse e o unealtã foarte bunã, altfel mare brânzã n.ai sã scoți cu el vreodatã. Experimenteazã, învârte de toate butoanele, trebuie sã gãsești ceva care sã îți placã mãcar 50%... acum nu ne.ai spus și de ce anume ești nemulțumit de tonurile de distors ale Mustang.ului, ce anume nu îți place la ele.

 

Eu personal am reușit sã obțin rezultate acceptabile în materie de tonuri cu distors prin dezactivarea simulãrii de cabinet. Gãsești opțiunea asta în Fuse, la advanced amp, acolo unde ai și setãrile pentru noise gate. Încearcã eventual și așa, poate îți place mai mult ce iese așa.

 

Iar preseturile pe care le iei de pe Fender Fuse, poți sã le tweak.uiești și pe alea în voie pânã gãsești ceva care sã îți placã. Într.adevãr, ia ceva vreme pânã îți bagi nasul prin toate butoanele alea, sã vezi ce face fiecare, dar cu puținã rãbdare ar trebui sã iasã ceva ;).

 

Sper sã îți fie de folos câtuși de puțin ce am scris aici. Baftã și :guitar:!

Edited by mike_KidLazy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.