www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial cu intrebari ale incepatorilor


Cosu
 Share

Recommended Posts

Guest AndrewKnifer

[...] E adevarata chestia asta?

 

Nu.

 

Dupa ce schimbi corzile (chiar daca ai facut asta de doua saptamani, cred ca mai e valabil ceea ce spun aici), apuci de mijlocul fiecarei corzi si tragi cu destula putere in sus, miscandu-ti degetele de-a lungul ei. Coarda se va dezacorda. O acordezi din nou. Tragi iar. Acordezi. Repeta procedura de vreo trei ori pentru fiecare coarda in parte. Asta, din cate stiu, ar trebui sa le fixeze mai bine pe mecanismul de prindere de la headstock. S-ar putea ca acea a sasea coarda de care zici ca nu se acordeaza cum trebuie sa necesite un astfel de proces.

 

Se poate ca problema sa nu fie asta, ci ceea ce s-a scris mai sus, dar nu cred ca ar strica sa incerci si ce am scris aici.

Edited by AndrewKnifer
Link to comment
Share on other sites

Cum a spus EugenRo2001 "E normal ca nota sa isi modifice inaltimea cand ciupesti coarda, e chestie de fizica" deci atunci cand acordezi dai in coarda ca atunci cand canti.

Ce ai scris tu mai sus trebuie sa faci oricum dupa ce schimbi corzile ca sa se aseze mai bine.Asa fac si eu :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
Guest Jehnny

Buna! Invat sa cant Live Forever de la Oasis, dar nu stiu exact daca metoda de strumming pe care am ales-o se potriveste. Nu reusesc sa imi sincronizez bataia si versul la chitara cu vocea. As vrea sa stiu daca este corecta bataia D-D-U-D-U-D-D-D-U pentru acest cantec. Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Va deranjeaza acum incepatorul incepatorilor! si desigur am multe intrebari.

1 Pentru inceput ce si cum cu tonurile si semitonurile? adica 1 m este o distanta din punctul A in punctul B, 1 Hz este repetabilitatea unui fenomen cu durata de 1 secunda, etc. tonul si semitonul.... fiind distante dintre note sunt practic diferente de 2 frecvente diferite?

Link to comment
Share on other sites

Va deranjeaza acum incepatorul incepatorilor! si desigur am multe intrebari.

1 Pentru inceput ce si cum cu tonurile si semitonurile? adica 1 m este o distanta din punctul A in punctul B, 1 Hz este repetabilitatea unui fenomen cu durata de 1 secunda, etc. tonul si semitonul.... fiind distante dintre note sunt practic diferente de 2 frecvente diferite?

 

Semiton:

http://en.wikipedia.org/wiki/Semitone

 

Ton:

http://en.wikipedia.org/wiki/Whole_tone

 

Nu stiu daca e 100% corect (de fapt, sunt sigur ca nu e 100% corect :) ) dar intrucat 12 semitonuri inseamna dublarea frecventei la mine-n cap un semiton mai sus inseamna 2^ 1/12 frecventa. De ce nu e exact, gasesti in linkuri.

 

Pe de alta parte, nu stiu cat de relevant e pentru incepatori :)

Link to comment
Share on other sites

Buna as dori sa imi cumapar o chitara electroacustica si nu stiu ce marca sa fie pentru ca pana acum is doar trei tipuri ce am gasit in magazine era un tenson un vgs si un hora si nu stiu ca e mai bun.

 

Incearca si alte marci : takamine/ ibanez/fender - ovation nu stiu daca intra in bugetul tau . Ce buget ai pentru o electroacustica?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Salut, cant la chitara acustica de ceva timp si as vrea sa va intreb ce tehnici as mai putea invata, stiu cateva strumming patternuri si le inprovizez cate odata, stiu acorduri bare, hamer on-pullof, cam 5 patternuri de fingerstyle, etc. (in general chestii de baza). Dar ca si teorie.... stiu doar o gama blues si do major. As vrea sa imi dati niste siteuri de unde as putea invata ceva teorie si ceva practica la acustica. Vreau sa ma axez pe stiluri rock, blues si putin folk( cu toate ca nu prea am voce) si as vrea sa-mi perfectionez fingerstyle-ul. Poate ma veti ajuta cu niste siteuri utile, va multumesc!

Si o mica intrebare.....pot conecta o electro acustica la amp. de electrica? (nu am de gand sa fac asta, doar vreau sa stiu).

Multumesc!

Edited by rockdrk
Link to comment
Share on other sites

1. Distanta intre corzi si grif (de obicei masurata fata de tasta 12)

2. Depinde, unele mai mult, altele mai putin.

 

Cu precizarea ca actiunea este de obicei reglabila (cel putin daca chitara e in toate mintile). Adica nu e chiar o caracteristica constructiva, ti-o poti regla mai mica sau mai mare in functie de ce canti, cum canti, etc.

 

Iar dezacrodarea in principiu mai devreme sau mai tarziu tot se va produce oricat de buna ar fi chitara. Evident ca o chitara mai slaba/ieftina se va dezacorda mult mai repede atat de la folosirea tremolo-ului cat si din cauza bend-urilor sau a cantatului pur si simplu, fata de una mai calitativa. Pe langa chitara, conteaza mult si calitatea cheitelor, a floyd rose-ului si chiar a corzilor.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Actiunea (en. action) este, de fapt, distanta de la corzi la taste, nu grif. Ca altfel, ne speriem toti daca ne spune ca are actiunea 5 mm. :)

 

Desi in general ai dreptate si rezolvi niste probleme de masurare la grifurile scallopate :clown: , parca convertisesi un bas fretless? Chiar daca tii tasta in husa/cutia basului, tot ai vreo 2-3 metri actiunea :)

 

Lasand gluma la o parte, probabil ca definitia cea mai cuprinzatoare e distanta pe care trebuie apasata coarda la octava.

Link to comment
Share on other sites

Salut, cant la chitara acustica de ceva timp si as vrea sa va intreb ce tehnici as mai putea invata, stiu cateva strumming patternuri si le inprovizez cate odata, stiu acorduri bare, hamer on-pullof, cam 5 patternuri de fingerstyle, etc. (in general chestii de baza). Dar ca si teorie.... stiu doar o gama blues si do major. As vrea sa imi dati niste siteuri de unde as putea invata ceva teorie si ceva practica la acustica. Vreau sa ma axez pe stiluri rock, blues si putin folk( cu toate ca nu prea am voce) si as vrea sa-mi perfectionez fingerstyle-ul. Poate ma veti ajuta cu niste siteuri utile, va multumesc!

Si o mica intrebare.....pot conecta o electro acustica la amp. de electrica? (nu am de gand sa fac asta, doar vreau sa stiu).

Multumesc!

 

Incearca-l p-asta daca nu ai facut-o deja: http://www.justinguitar.com/ E probabil cel mai stufos site gratuit. Evident nu se compara cu unul pe bani, dar ai ce invata de acolo.

 

Iar acustica o poti conecta linistit la un combo de electrica, in sensul ca nu pateste nimic. Insa nici mari performante nu vei obtine, adica va suna destul de prost. Sau oricum, nu asa cum ar trebui sa sune pe unul de acustica.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Si o mica intrebare.....pot conecta o electro acustica la amp. de electrica? (nu am de gand sa fac asta, doar vreau sa stiu).

 

Subscriu la ce a spus sam mai sus. Uite si un demo audio, am vrut sa vad de curiozitate ce si cum (Fender CD-60 CE + Fender Mustang I). A iesit un fel de n-ar mai fi :lol::

 

http://forums.rgc.ro/topic/73661-mike-kidlazy/page__view__findpost__p__744141

Link to comment
Share on other sites

Cant la chitara de 1 an, am o electro-acustica Stagg pe care am invatat tot ce stiu. As vrea sa imi iau si o electrica si as vrea sa aud sugestii/pareri.Vreau sa cant rock/metal ( Metallica, Iron Maiden, Guns 'n' Roses).DIn ce am citit pe forum am vazut ca marea majoritate recomanda sa nu comanzi o chitara online, ca e mai bine sa o testezi sa vezi cum suna.M-am uitat la cateva modele http://www.thomann.de/ro/jackson_js22r_dinky_bk.htm , http://mcmusic.ro/chitare/electrice/ibanez-grgr121ex-chitara-electrica-grgr121ex.html , http://www.thomann.de/ro/esp_ltd_ec50_bch.htm .Nu prea stiu cum ar trebui sa aleg, de aceea vreau sa cer sfaturi.As vrea sa vad care dintre cele 3 vi se pare mai buna sau alte modele care sunt ok.Pretul maxim sa fie in jur de 1000 de lei.

De asemenea, am vazut ca multa lume isi modifica chitara, fiindca ori dozele, ori cheitele nu sunt bune.Eu nu as vrea sa schimb piese fiindca nu am cunostinte si nu vreau sa imi complic existenta.

In concluzie vreau ceva pareri in legatura cu cele 3 modele de mai sus sau alte modele care ar fi ok pentru ceea ce vreau sa cant si din punct de vedere al calitatii.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Nu stiu daca e chiar o intrebare de incepator dar n-am vrut sa mai deschid un topic pentru atata lucru. Problema e asa:

 

Se dau o chitara electro-acustica, un procesor de electro-acustica, un mixer si niste monitoare active.

 

Daca ies din procesor si intru in mixer cu cablu nebalansat (jack-jack mono) totul e ok. In schimb daca ies pe doua canale cu cabluri balansate (2 cabluri XLR-jack balansate) am o microfonie pe care nici anti-feedback-ul procesorului nu mi-o scoate. Cu anti-feedback ON, o diminueaza semnificativ ce-i drept, dar tot imi intra in rezonanta la anumite tonalitati. Din ce cauza?

 

Setarile procesorului, ale mixerului, EQ-urile si volumele, toate sunt aceleasi. Cu cablu nebalansat si implicit semnal mono n-am feedback, cu cablu balansat si semnal stereo, am feedback. Nu e vorba oricum de mono sau stereo, pentru ca si daca setez procesorul pe mono, tot aia e. E vorba de balansat/nebalansat. Care-i faza?

 

Probabil ca solutia cea mai sanatoasa e un supressor de la Dunlop si probabil ca asta voi face oricum, dar ma streseaza ca nu inteleg fenomenul. Ma lumineaza si pe mine cineva?

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Semnalul balansat e de două ori mai mare. Reglează corect gain-ul pe mixer înainte de toate (dacă ai PFL).

 

Corect, la asta nu m-am gandit. Problema insa e ca pe intrarile stereo n-am gain, am doar level si un switch care face asta:

 

+ 4/-10

The stereo inputs of the XENYX have an input sensitivity switch which selects between +4 dBu and -10 dBV. At -10 dBV (home-recording level), the input is more sensitive (requires less level to drive it) than at +4 dBu (studio level).

 

Dar cred ca mi-am raspuns singur. Am sa incerc sa merg cu el apasat si sa-i scad nivelul din procesor. P-asta n-am incercat-o dar nici nu mai sunt langa ele sa pot incerca acum. Revin maine, mersi!

 

Asta e mixerul si cea rosie e intrarea pe care am folosit-o. Restul, cele cu control de gain, sunt mono.

 

post-9969-0-89689100-1371060958_thumb.jpg

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Cred ca nu esti obligat sa folosesti o intrare stereo. Poti sa intri pe 2 canale mono separate, unul "balansat" complet pe stinga si celalalt pe dreapta. In felul asta ai mai multe controale la dispozitie, inclusiv gain pe fiecare canal.

P.S. Feedbackul mai depinde si de volumul, pozitia si orientarea monitoarelor si distanta pina la ele. Poti sa faci si acolo modificari, pe linga ideea ta de un feedback supressor care intr-adevar functioneaza. Am inteles ca tu cinti intr-o camera; nu te auzi fara monitoare? Probabil nu se aud toate efectele din Boss; nu poti folosi casti in loc de monitoare?

Edited by andydufresne
Link to comment
Share on other sites

Cred ca nu esti obligat sa folosesti o intrare stereo. Poti sa intri pe 2 canale mono separate, unul "balansat" complet pe stinga si celalalt pe dreapta. In felul asta ai mai multe controale la dispozitie, inclusiv gain pe fiecare canal.

 

Da, teoretic este o solutie, asta a fost prima la care m-am gandit, dar e un fel de n-ar mai fi. Asta inseamna sa 'pierd' 2 intrari mono ceea ce nu prea-mi convine. Plus ca e aurea sa stai sa reglezi exact la fel toate controlalele (level, gain, eq) pe 2 canale simultan...

 

Ajung in vreo ora acolo si am sa vad daca functioneaza treaba cu butonul magic de care am povestit mai devreme (+ 4/-10). Daca nu, cred ca va iesi un mixer la vanzare :lol:

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Am promis ca revin insa nu prea stiu ce sa zic. Acea functie a mixerului (+ 4/-10) n-a rezolvat mare lucru. Intr-adevar nivelul pe canalul respectiv cat si volumul chitarii si output-ul procesorului s-au modificat insa in anumite conditii tot am o rezonanta destul de urata. Am gasit si combinatii de volume in care rezonanta dispare, dar nici chitara nu mai suna 'vie' in conditiile alea. Cert e ca pentru a obtine sound-ul pe care-l vreau la volumul pe care-l vreau, tre' sa stau pitit intr-un anume colt al camerei :D Ce-i drept nici nu am foarte mare experienta cu procesoare de acustica, nici camera nu e tratata acustic, etc. dar parca nici nu ma asteptam sa fie atat de pacatoasa treaba. Am sa mai insist pe reglaje desi am stat mai bine de 2 ore pe ele si cred c-am epuizat cam toate combinatiile.

Am sa iau totusi si un supresor de montat pe chitara sa vad cum evolueaza lucrurile.

 

Intre timp daca mai are cineva vreo sugestie, feel free to share!

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Am eu o sugestie, nu-ti lua varianta pe auriu la supresor :)

Daca folosesti mai multe intrari simultan si nu-ti permiti sa blochezi 2 canale mono pe mixer, probabil ai nevoie de alt mixer. Sa reglezi toate controalele la fel pe 2 canale dureaza foarte putin la mixerul asta, care e chiar simplut.

Am uitat: de ce ai nevoie de fapt sa intri pe 2 canale (aparent identice) in mixer in loc sa folosesti unul singur? Eu folosesc intrarea de stereo la mixer doar cind pun o sursa externa cu sunetul gata separat pe stinga-dreapta (sunet din laptop, muzica de pe telefon etc).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.