www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial cu intrebari ale incepatorilor


Cosu
 Share

Recommended Posts

Ce ai postat tu este adaptor stereo ..de la doua RCA ->la ->Jack Stereo ...

 

Ai nevoie de un "sumator" de la doua intrari in paralel la intrare mono .

 

.asa ar trebui sa arate ..doua RCA la jack mono .

 

post-902-0-87364100-1358116459_thumb.jpg nu stiu daca se fabrica asa ceva dar trebuie cautat pe net

http://www.applegate.co.uk/listings/stock/kenable-ltd/dual-635mm-mono-sockets/PSG01939-1649344.html

cabluri "Y" cu trei jack-uri exista deci ..ar trebui si mufe adaptoare sa existe

 

 

 

in cazul ca folosesi adaptorul de care intrebi acesta se poate folosi la un amplif stereo .

De ex in intrarea placii de sunet ,,,un instrument se va auzi pe un canal de ex. L iar celalalt pe canalul R .

Daca ai placa cu mixer ce are reglaj de balans se pot regla sa se auda pe ambele canale ....

 

post-902-0-76333900-1358115573_thumb.jpg

 

Problema este mixajul daca mergi pe o intrare mono ...trebuie ca instrumentele sa aiba aprox

aceiasi impedanta si aprox aceiasi amplitudine al semnalului ..

la doua chitare direct fara efecte trebuie sa reglezi atent volumele din chitare ...

 

 

 

 

..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Ideea e ca vrem sa nu facem foarte mare galagie pentru ca o sa stam intr-un apartament cu multi vecini.Si in plus este doar un jam..nu se merita sa aducem de la sala boxele doar pentru atat.Si sa mergem la sala nu putem pentru ca avem niste probleme acum.

 

Orice amplif mono ,,,,un adaptor /sumator din acela de la stereo la mono ... ...

 

Pe iesirea de casca un alt adaptor distribuitor la doua casti si ascultati prin casti ..dai atat de tare cat suna onca clar si bine ..

 

Asa am repetat luni de zile cu mai multe trupe ...chit bass , doua chitare ..cu tobe din PC .. singurul lucru a fost odata ,sa conving basistul sa nu mai loveasca cu piciorul podeaua ca va pica candelabrul vecinului care sta sub noi ...

 

Nu ai nevoi ede nici un cabsim ..reglezi soundul optim realizabil cu ce reglaje ai .De fapt procesoarele/multiefect de chitara si bass mai toate au "cabsim" ..dar nu este necesar ..

 

Important este sa faci repetitii sa se exerseze piesele si sa le invatati cat mai bine ...ca doar nu e vorb ade inregistrat un disc la un Studio super Profi ..l

 

Deci baza-i sa te auzi clar si bine ..de mofturi cu soundul perfect va ocupati dupa aveti la ce sa-l folositi ...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Boo! Şi iată-mă ajuns aici după ce chiar căutam nişte profesionişti.Mă rog, nu ştiu cât de profesionişti trebuie să fiţi ca să răspundeţi întrebărilor mele banale.Am o chitară, eu o alint baby dar numele ei adevărat este burn, Washburn.Nu ştiu dacă e o chitară bună, potrivită pentru începători sau alte d-astea.Dar am primit-o cadou pentru că persoana care mi-am dat-o ştia că vreau să învăţ.În fine, fără poveşti melodramatice şi ca o concluzie, pentru mine chitara este sinonim cu arta.Aşadar, vreau să învăţ.

 

Situaţia stă în felul următor:

1.Am mari probleme la ritm.

2.Mi-e greu cu răbdarea.

3.Am nevoie de nişte exerciţii care să mă ajute în învăţarea acordurilor.

 

Menţionez următoarele:

a.că îmi voi da toate silinţele să fac ce-mi spuneţi, să respect sfaturile voastre şi să le aplic

b.nu sunt chiar 0 la chitară.Ştiu următoarele acorduri:A,a,B,b,B7,C,D,d,E,e,F,f,F#,f#,G,g.Mai ştiu 2 tipuri de ciupituri, m-a învăţat tipul care mi-a dăruit chitara(el ştie foarte bine).Problema e că el e în ţări calde, iar eu în România.Şi mai ştiu vreo 2 ritmuri.

 

Mulţumesc anticipat,

stimă, Lukus

Link to comment
Share on other sites

Ca sa fie mai eficient , exact aceasi problema o aveam si o am si eu cu ritmul si rabdarea, insa de cand folosesc backing trackuri cu tobe care sa-mi tina ritmul parca e mult mai bine , in cazul tau ar functiona si un metronom pe care-l gasesti free pe net.

 

Cu rabdarea e alta poveste , cand te plictisesti incearca sa faci si altceva , alte stiluri care inainte nu te atrageau , de exemplu eu nu prea cantam clean inainte , insa de ceva timp chiar imi place ,in special acorduri de blues sau 12 bar blues.

 

Ritmul vine odata cu repetatul , repeta mult si foloseste un reper ca sa stii ca nu inveti un ritm anapoda care tie iti suna bine si defapt e total gresit.

 

Pentru exercitii ai nevoie de teorie , sunt destule site-uri cu teorie , imi vine in minte :http://www.justinguitar.com/ si allguitarchords.com , insa ar fi mai indicat sa ne spui ce gen de muzica te intereseaza , si in functie de aia sa-ti formezi exercitiile. Bafta.

Link to comment
Share on other sites

Thanks4answer.

 

Eu nu sunt cu genurile muzicale.. adică exceptând populară, manele şi rockul gen Nightwish, Heavy Metal, Metalica(şi altele în genul) ascult şi cânt mai orice.

 

Prin exerciţii pentru învăţarea acordurilor mă refeream la...exerciţii care să-mi formeze mâna cu acordul respectiv.Uite un exemplu:D A G D A G B A D b A D A D. Cânt o măsură la fiecare acord şi până ce pot schimba corect.La final cânt exerciţiul îmi va ieşi foarte, foarte bine voi putea folosi fără probleme acordurile mai sus menţionate.Mersi pentru sugestie, voi merge pe site-urile recomandate.

 

Mai menţionez că nu am de gând să urc pe scenă vreodată.Muzica o învăţ pentru mine, pentru momente în familie.

Link to comment
Share on other sites

De ce nu inveti cum se formeaza acordurile ( notele pe griff) si inveti si acorduri mai exotice ? scuze ca nu stiu termenii in romaneste , invat de pe niste dvd-uri in engleza , ceva de genul :

 

adv3_3chords.gif

 

De asta ti-am zis, in functie de stilul abordat , inveti si teoria caracteristica , canti folk? sau canti doar armonie?

Link to comment
Share on other sites

Fac asta.

@jig Da, îmi place folk-ul şi cânt.Însă nu înţeleg ce vrei să zici prin "doar armonie"? Dacă binevoieşti, lasă un răspuns mai clar.

 

O altă menţiune: Nu ştiu teorie muzicală.. de nici un fel.Cred că pot doar să deosebesc nişte genuri, în rest 0 :(

Link to comment
Share on other sites

Boo! Şi iată-mă ajuns aici după ce chiar căutam nişte profesionişti.Mă rog, nu ştiu cât de profesionişti trebuie să fiţi ca să răspundeţi întrebărilor mele banale.Am o chitară, eu o alint baby dar numele ei adevărat este burn, Washburn.Nu ştiu dacă e o chitară bună, potrivită pentru începători sau alte d-astea.Dar am primit-o cadou pentru că persoana care mi-am dat-o ştia că vreau să învăţ.În fine, fără poveşti melodramatice şi ca o concluzie, pentru mine chitara este sinonim cu arta.Aşadar, vreau să învăţ.

 

Situaţia stă în felul următor:

1.Am mari probleme la ritm.

2.Mi-e greu cu răbdarea.

3.Am nevoie de nişte exerciţii care să mă ajute în învăţarea acordurilor.

 

Menţionez următoarele:

a.că îmi voi da toate silinţele să fac ce-mi spuneţi, să respect sfaturile voastre şi să le aplic

b.nu sunt chiar 0 la chitară.Ştiu următoarele acorduri:A,a,B,b,B7,C,D,d,E,e,F,f,F#,f#,G,g.Mai ştiu 2 tipuri de ciupituri, m-a învăţat tipul care mi-a dăruit chitara(el ştie foarte bine).Problema e că el e în ţări calde, iar eu în România.Şi mai ştiu vreo 2 ritmuri.

 

Mulţumesc anticipat,

stimă, Lukus

 

Nu te grăbi, ia-le uşor, că nu e un instrument pe care-l înveţi peste noapte. Începe cu puţină teorie. E netul plin. Ţinând cont că nu vrei să activezi într-o trupă, nici nu trebuie să ştii multă teorie, doar cât să poţi lega informaţiile pe care le găseşti cu ceea ce vrei tu să faci la chitară. Ce ai înşirat tu că ştii, probabil ai învăţat destul de greu. Ai citit diagrame de acorduri, ai memorat poziţia pe gât, te-ai chinuit să le repeţi. Abordare pe care, personal, o consider greşită.

Dacă te pune naiba să urmăreşti

, îţi dai cu dicţionarul de acorduri în cap întrebându-te de ce naiba a trebuit să înveţi toate poziţiile alea dubioase şi incomode, cât timp puteai ţine acordurile respective în alte poziţii ale griff-ului, după o formulă simplă, într-o formă mult mai uşoară.

Încearcă să înveţi tot ce înveţi, logic. Pe urmă, odată cu aprofundarea teoriei, ajungi la game, le înveţi şi pe alea logic.

 

Referitor la ritm, tot în teorie o să citeşti despre acesta. Vei vedea reprezentări ale doimilor, pătrimilior, optimilor, etc. Vezi ce reprezintă şi cum poţi aplica pe chitară. Îţi pui un metronom şi faci exerciţii. Chiar dacă foloseşti o singură notă. O cânţi pe-aia, la fiecare bătaie de metronom, pe urmă, de două ori pe bătaie, de patru ori, etc.

 

Nu învăţa doar de dragul de a învăţa, şi nu încerca să înveţi totul deodată. Vei uita foarte repede. Aplică ce ai învăţat. Chiar dacă vorbim de o formă de acord sau un ritm care îţi place.

 

Nu în ultimul rând, experimentează cu instrumentul tău. Cu o chitară poţi face o grămadă de sunete. Vezi care îţi plac. Ieşi din formele clasice de acorduri sau gamele pe care le ştii. Lasă-ţi urechile să decidă ce faci bine şi ce nu.

Link to comment
Share on other sites

pe post de preamp pot folosi un procesor? ar trebui sa ridice volumul la un nivel acceptabil, ma gandesc. plus, ce ma ingrijoreaza pe mine: frecventele joase nu or sa solicite prea mult difuzoarele sistemului audio?

 

De ce ar solicita mai mult decât muzica pe care o asculţi în general prin sistemul respectiv?

Link to comment
Share on other sites

Depinde de knob-uri. Dacă sunt de-alea, clasice, din plastic, tragi de ele până ies. Eu înfăşuram cu o cârpă partea de jos şi trăgeam de cârpă. Ies destul de greu. Trage fără probleme.

Dacă sunt de-alea metalice, în genul celor de Telecaster, de obicei, au un şurub pe lateral. Deşurubezi şi ies.

Link to comment
Share on other sites

Guest mgcraciun

Salutare! De 2 zile convietuiesc cu o Hora din '85. M-ar interesa sa o restaurez :)

Am doua intrebari pentru voi:

1. Stie cineva unde as putea gasi un autocolant rozeta?

2. Am inteles ca ar trebui folosit un anumit tip de lac (nu prea gros). Aveti vreo recomandare?

 

Imbratisari si voie buna,

Maria

Link to comment
Share on other sites

Guest mgcraciun

Autocolantul din jurul gaurii chitarei. Habar nu am cum sa-i spun altfel. Exista o denumire anume? :)

Cel pe care il avea era simpatic - cu un model traditional, insa acum este istorie...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.