www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial cu intrebari ale incepatorilor


Cosu
 Share

Recommended Posts

@andydufresne: Poti dormi linisitit, n-am sa iau varianta aurie nici daca ar fi ultima din lume :)

 

Cat despre mixer, procesorul stie sa scoata atat semnal mono cat si stereo. Aparent canalele sunt indentice cum ai spus si tu (sursa fiind una mono - chitara). Insa in modul 'stereo' procesorul creeaza o oarecare spatialitate intre canale. E o chestie destul de subltila, e mult mai bine sesizabila in casti decat in boxe insa exista si se vede chiar si in vu-metrul mixerului. Asta e singurul motiv pentru care tin sa ies pe doua canale. Ce-i drept, procesorul are si iesiri stereo nebalansate, voi incerca sa ies pe acolo si probabil ca asta va fi si solutia finala, insa n-am avut cabluri la indemana.

Link to comment
Share on other sites

Cine ma lamureste si pe mine care-i treaba cu profilul asimetric de la cateva modele de Gibson/Epiphone LP Tribute? Am citit pana acum, am inteles ce vor sa zica, insa as vrea sa-mi spuna cineva care chiar a pus mana pe o chitara cu neck asimetric daca e de bine sau de rau. Am tot citit si pe diverse forumuri straine dar fara nicio concluzie. Parerile sunt impartite, probabil ca la urma urmei e o chestiune de gust...

 

Practic grif-ul nu mai e uniform, are curburi diferite in partea de sus, spre corzile de bass fata de partea de jos. E valurit cumva... A incercat cineva? La asta ma refer:

 

The newer Asymmetrical neck has multiple radii and combines a more rounded "D" shape on the bass side of the neck with a flatter "C" shape on the treble side. This leads to a very comfortable neck that more ergonomically contours to fit the hand of most players.

 

Unii zic ca-i de bine, ca se muleaza dupa anatomia mainii si e super comod. Iar altii ca e porcarie si ca au stricat LP-ul. Deci? :)

Link to comment
Share on other sites

@George M. Am vazut sectiunile si profilele prespective pe net. Am tot citit despre ele, am inteles care e treaba, eram insa curios de parerea cuiva care le-a si incercat. E clar insa ca tine de gust si ca pana nu le incerci n-ai cum sa-ti dai seama care te avantajeaza. Totusi daca exista cineva prin zona care a avut de-a face, poate impartaseste niste impresii.

Link to comment
Share on other sites

Guest Nick27

Salut! Sunt incepator si mi-am cumparat recent o chitara Epiphone Les Paul Special II VS si un procesor de chitara Digitech RP55. Am incercat initial sa conectez chitara la PC insa sunetul lasa de dorit, apoi mi-am luat procesorul si am incercat sa conectez boxele de computer(niste PHILIPS 20W RMS care se aud f bine in general) direct la procesorul de chitara insa la fel sunetul se aude oribil(distorsionat).Cand o folosesc in modul "clean" se aude bine insa chiar si asa mi se pare ca sunetul se aude putin cu intarziere. Prin urmare as dori sa-mi cumpar un amplificator/combo. Va rog sa-mi oferiti cateva sfaturi in vederea achizitionarii unui amplificator care sa se auda clar. Bugetul ar fi undeva in 400 lei insa daca e nevoie mai pot suplimenta putin. M-am orientat catre urmatoarele modele: Yamaha GA-15, Marshall MG10, Marshall MG10CF, Orange Micro Terror MT20.

Initial ma orientasem catre Marshall MG15 FX insa nu stiu daca se merita sa dau 650 lei pe un amplificator de 15 W cu efecte din moment ce am acest procesor de chitara(intradevar nu este unul performant insa pt un incepator ca mine este ok). Va rog sa ma ajutati cu sfaturi! Multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

Guest Nick27

Ai dreptate, mi-a scapat acest detaliu. Am activat simularea de cabinet si se aude binisor acum insa numai la volum mic, daca dau volumul tare se aude distorsionat. Multumesc! Chiar si asa tot doresc sa-mi cumpar un amplificator pentru chitara. A testat cineva modelele de mai sus? Alte recomandari?

Edited by Nick27
Link to comment
Share on other sites

[...]Cand o folosesc in modul "clean" se aude bine insa chiar si asa mi se pare ca sunetul se aude putin cu intarziere. Prin urmare as dori sa-mi cumpar un amplificator/combo.

[...]M-am orientat catre urmatoarele modele: Yamaha GA-15, Marshall MG10, Marshall MG10CF, Orange Micro Terror MT20.

Initial ma orientasem catre Marshall MG15 FX insa nu stiu daca se merita sa dau 650 lei pe un amplificator de 15 W cu efecte din moment ce am acest procesor de chitara(intradevar nu este unul performant insa pt un incepator ca mine este ok). Va rog sa ma ajutati cu sfaturi! Multumesc anticipat!

 

Problema simt ca e in alta parte :) Nu ma intelege gresit, sunt de principiul ca amplificatorul e cea mai comoda metoda de exersat, insa la tine "nevoia" vine din motive gresite.

 

1. Daca ti se aude procesorul cu latenta in boxe, probabil ca la fel o sa se auda si in amp.

2. Sunetul prost *probabil* ca nu e vina sculelor. In casti cum se-aude procesorul?

3. Nu stiu daca stii, dar in lista ta de amplificatoare ai un head - Orange-ul. Care nu merge fara cabinet.

 

Daca nu vrei musai sa arunci cu banii, inainte sa te preocupi de amp, ti-as recomanda asa:

i. vezi ce nu-ti convine la sunetul din procesor, ce nu suna bine, si mai ales din ce cauza.

ii. in functie de rezultatul de la i. te decizi daca-ti convine procesorul sau nu. Daca nu te coafeaza, orice amp ai lua o sa fie limitat de procesor.

iii. in functie de rezutlatul de la ii, decizi si ce faci cu ampul/procesorul. Scapi de el si iei amp cu efecte, iei amp simplu, schimbi procesorul, etc.

 

Insa la inceput eu as incerca sa vad ce nu e ok cu procesorul, pentru de aici vine prima ta nemultumire. Cel mai probabil, nu-l folosesti cum trebuie.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ar putea sa imi dea cineva cateva sfaturi legate de cum se canta pe chitara partea vocala a unui cantec?Mi se pare ca e o chestie care suna interesant si as vrea sa stiu de unde ar trebui sa incep mai ales ca pana acum(am aproape un an de chitara) m-am axat mai mult pe tehnica decat pe dezvoltarea urechii.

Link to comment
Share on other sites

Ar putea sa imi dea cineva cateva sfaturi legate de cum se canta pe chitara partea vocala a unui cantec?Mi se pare ca e o chestie care suna interesant si as vrea sa stiu de unde ar trebui sa incep mai ales ca pana acum(am aproape un an de chitara) m-am axat mai mult pe tehnica decat pe dezvoltarea urechii.

Cred ca nu e vre-un mod sigur de a canta partea vocala a unei piese pe chitara trebuie sa lucrezi mult la partea de recunoastere a notelor si intervalelor si ca "bonus" nu cred ca ar strica sa arunci un ochi pe ceva teorie, in special pe partea de armonie vocala (vezi contrapunct si altele similare).

Link to comment
Share on other sites

Am si eu 2 intrebari.

1. Are cineva vreo idee de ce dupa ce am schimbat corzile la chitara suna de parca ar fi un "resonator guitar " ? Adica e un buzz dinala urat pe E A D si poate pe G desi nu se simte. Oricum , corzile nu se lovesc de fret sau altceva .

 

2. Exista ceva exercitii bune pentru a capata ceva putere in degete pentru benduri si h-on/p-off , in special pentru 3rd si 4th finger ? Sau tot prin practica se dobandeste ?

Link to comment
Share on other sites

Am si eu 2 intrebari.

1. Are cineva vreo idee de ce dupa ce am schimbat corzile la chitara suna de parca ar fi un "resonator guitar " ? Adica e un buzz dinala urat pe E A D si poate pe G desi nu se simte. Oricum , corzile nu se lovesc de fret sau altceva .

 

2. Exista ceva exercitii bune pentru a capata ceva putere in degete pentru benduri si h-on/p-off , in special pentru 3rd si 4th finger ? Sau tot prin practica se dobandeste ?

 

1. Daca la sunetul ala metalic te referi, se intampla de fiecare data cand schimbi corzile. Se va duce in cateva zile respectiv dupa ce o canti putin.

2. In primul rand practica si exista si exercitii dar nu stiu unde sa te trimit. Oricum iti poti inventa si singur exercitii de hummer on si pull off pe diverse acorduri si/sau scale-uri. Intreaba-l si pe google

Edited by sam
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am si eu 2 intrebari.

1. Are cineva vreo idee de ce dupa ce am schimbat corzile la chitara suna de parca ar fi un "resonator guitar " ? Adica e un buzz dinala urat pe E A D si poate pe G desi nu se simte. Oricum , corzile nu se lovesc de fret sau altceva .

 

2. Exista ceva exercitii bune pentru a capata ceva putere in degete pentru benduri si h-on/p-off , in special pentru 3rd si 4th finger ? Sau tot prin practica se dobandeste ?

1. Ai schimbat cumva calibrul corzilor? adica ai pus mai subtiri? Sau acordajul?

2. Ia-o progresiv, de la usor la greu. Respectiv, pe corzi, de la mi-ul subtire la sol, si pe pozitii, din mijlocul grifului in sus. Gen de exercitiu:

Iti alegi o gama, sa zicem la minor. Vrei sa canti do re bend la mi. Canti do, re, mi, dupa care do, re bend la mi, pana-ti iese pe nas. Respectiv, pe taste: mi-ul subtire, 8, 10, 12, 8, 10 bend un ton. Formezi si muschiul, si urechea, si memoria musculara, sa duci bendul cat trebuie. Daca nu poti duce un ton, incepi c-un semiton.

 

Dupa aia schimbi pozitia si/sau coarda

 

Pentru hammer on/pull off cred ca cel mai bun exercitiu e pe o acustica. Dai in ele/tragi de ele pana suna.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu am schimbat nimic in afara de brandul de corzi , inainte aveam D'addario acum am DR Strings , corzile sunt aceeasi marime , am acordat chitara cu tunerul built-in de pe mustang 1 ca de obicei . Nici inainte nu suna extraordinar pentru ca nu i-am facut setup niciodata , are si actiune cam mare , dar mi-e frica sa umblu singur la ea si nu vreau sa dau 50+ euro(cine stie cat costa aici in italia , poate chiar 100) pe setup cand chitara face 250 noua.

Link to comment
Share on other sites

Salut, am umblat la truss rod si acum am fret buzz la fretul 7 pe aproape toate corzile.Ce e de facut?

 

P.S:Am o chitara Tenson Stratocaster

 

De ce ai umblat? Adica ce voiai sa obtii? Aveai fret buzz si inainte, ai vrut sa reglezi actiunea sau care a fost scopul? Ai umblat doar la truss rod sau si la floyd rose?

Link to comment
Share on other sites

@Erich: Pai atunci trebuie sa-i faci setup-ul din nou. Dar nu prea inteleg de ce nu ai FR. Din cate vad pe net, Tenson Stratocaster are. Al tau ce fel de Stratocaster e?

 

Dude! Bridge cu tremolo NU inseamna Floyd Rose. In rest, de acord.

 

Pentru ca era stramb neck-ul. Nu am testat inainte. Am umblat doar la truss rod si nu am bridge floyd rose

 

Stii macar in mare sa faci un setup? Neck relief (respectiv truss rod), actiune, intonatie, in ordinea asta. Gasesti ceva informatii pe net. Singura zona mai delicata e trussrodul, sa nu strici filetul/piulita/capul de imbus.

Link to comment
Share on other sites

@Erich: Pai atunci trebuie sa-i faci setup-ul din nou. Dar nu prea inteleg de ce nu ai FR. Din cate vad pe net, Tenson Stratocaster are. Al tau ce fel de Stratocaster e?

Tenson-ul meu are tremolo normal(simplu).

Dude! Bridge cu tremolo NU inseamna Floyd Rose. In rest, de acord.

 

 

 

Stii macar in mare sa faci un setup? Neck relief (respectiv truss rod), actiune, intonatie, in ordinea asta. Gasesti ceva informatii pe net. Singura zona mai delicata e trussrodul, sa nu strici filetul/piulita/capul de imbus.

In mare sa fac am invatat pe chitara asta ca de aia am luat o chitara mai ieftina ca sa invat sa fac setup si alte chestii.Oricum bine ca buzz-ul nu se aude prin amplificator(zar e-10).Am uitat sa precizez am corzile din fabrica trebuie sa le schimb si mi-ul subtire este rupt poate fi asta cauza? :death:

Edited by Erich
Link to comment
Share on other sites

@Erich: Ia-o si tu intr-o ordine fireasca. Nu poti sa te apuci sa-i faci setup-ul cu 5 corzi. Sau ma rog, poti dar e contra firii :) Asa ca schimba-i corzile si apoi apuca-te de reglat. Ca fret buzz-ul nu se aude amplificat nu e un argument. Setup-ul se face cu chitara scoasa din priza.

Gasesti pe youtube o gramada de filmulete cu setup la Stratocaster dar inainte sa te iei dupa toti berbecii fa si tu o selectie ca sunt si unii care vorbesc prostii. Oricum iti vor explica mai bine cu imagini decat ti-ar explica cineva aici doar in cuvinte. E un baietan pe care-l cheama Frudua care povesteste destul de clar ce se intampla p-acolo.

Link to comment
Share on other sites

Inca o intrebare:truss rod-ul se adjusteaza cu corzile tensionate sau detensionate?

 

Cu chitara acordată, desigur. Citeşte şi înţelege de ce anume trebuie să setezi truss rod-ul, ce face, că e internetul plin.

 

Ca fret buzz-ul nu se aude amplificat nu e un argument. Setup-ul se face cu chitara scoasa din priza.

 

1) Chitara nu se bagă în priză;

2) La chitară electrică, nu te interesează cum sună neamplificat, ci doar amplificat, pentru că aşa se foloseşte instrumentul ăsta.

Edited by 'mnezãu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.