www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial cu intrebari ale incepatorilor


Cosu
 Share

Recommended Posts

Intamplator am niste strap lock-uri montate exact pe modelul asta de strap. Pielea sau imitatia aia de piele de la extremitati nu e de cea mai buna calitate exact cum iti spuneam si s-a exfoliat un pic. Depinde acum si cat de intensiv il folosesti. Am sa incerc sa-ti trimit niste poze sa te lamuresti singur.

Cel mai probabil nu o sa fie folosita prea mult, mai ales ca acasa nu repet stand in picioare.O sa ma mai uit si la alte modele, ideea e ca nu as vrea deocamdata sa dau prea multi bani pe curea.

Link to comment
Share on other sites

Si-o mai pus cineva modelul asta de strap locks pe chitara http://www.guitarsho...ystem_p991.html ? Am vazut ca surubul de la ele e mai gros decat cele originale si se pare ca trebuie sa maresti gaura din chitara.Ati mai facut careva "operatia" asta?

Gasesc undeva burghiu de 7/64" cu care zice ca trebuie data gaura?

Edited by Razvanik
Link to comment
Share on other sites

Da, am eu la un bass si sunt foarte robuste mai ales ca nici bass-ul nu e usor. Nu le-am montat eu deci nu stiu daca a fost majorata gaura dar in schimb am montat alte modele si am folosit suruburile originale ale chitarei, tocmai pentru a nu mari gaura.

 

Daca diametrul capului surubului original nu e mai mare sau mai mic decat cel livrat impreuna cu strap lock-ul, nu e obligatoriu sa schimbi surubul. Ideea e sa nu-ti treaca surubul prin pinul strap lock-ului sau sa nu-ti ramana in afara lui.

 

Ti-am promis niste poze dar sincer sa fiu am uitat. Iti trimit azi si cu cureaua despre care vorbeai zilele trecute si cu modelul astea de strap lock-uri.

 

Ce mi-a placut la modelul asta e ca nu are muchii ascutite. Am si altele care pot zgaria destul de urat chitara daca nu esti foarte atent cand pui/scoti cureaua.

Link to comment
Share on other sites

Da, am eu la un bass si sunt foarte robuste mai ales ca nici bass-ul nu e usor. Nu le-am montat eu deci nu stiu daca a fost majorata gaura dar in schimb am montat alte modele si am folosit suruburile originale ale chitarei, tocmai pentru a nu mari gaura.

 

Daca diametrul capului surubului original nu e mai mare sau mai mic decat cel livrat impreuna cu strap lock-ul, nu e obligatoriu sa schimbi surubul. Ideea e sa nu-ti treaca surubul prin pinul strap lock-ului sau sa nu-ti ramana in afara lui.

 

Ti-am promis niste poze dar sincer sa fiu am uitat. Iti trimit azi si cu cureaua despre care vorbeai zilele trecute si cu modelul astea de strap lock-uri.

 

Ce mi-a placut la modelul asta e ca nu are muchii ascutite. Am si altele care pot zgaria destul de urat chitara daca nu esti foarte atent cand pui/scoti cureaua.

Am incercat sa bag surubul original prin piesa care se fixeaza pe chitara din setul de strap lock dar nu intra din cauza capului,asa ca nu cred ca am alta solutie decat sa maresc gaura.

Link to comment
Share on other sites

Ti-am raspuns la toate mai sus insa ti-am promis si niste poze. Le pun aici poate mai intereseaza pe cineva.

 

O curea de genul asta ar fi ok? http://www.guitarsho...der-2_p984.html

 

Exact acelasi model de curea, asa s-a scorojit folosita ce-i drept fara strap locks (l-am montat de curand). Nu prea se vede in poza dar e destul de ciufulita. Plus ca saiba de la strap lock astupa exact partea cea mai uzata:

 

post-9969-0-18405800-1394833288_thumb.jpg

 

Astea sunt strap lock-urile despre care iti spuneam ca daca nu esti atent, cureaua fiind foarte moale si metalul destul de greu balangane si avand muchiile alea ascutite poti zgaria chitara destul de urat cand le pui/scoti:

 

post-9969-0-94744800-1394833467_thumb.jpg

 

Si-o mai pus cineva modelul asta de strap locks pe chitara http://www.guitarsho...ystem_p991.html ?

 

post-9969-0-08476900-1394833549_thumb.jpgpost-9969-0-40280600-1394833563_thumb.jpgpost-9969-0-67946500-1394833568_thumb.jpgpost-9969-0-40531300-1394833574_thumb.jpgpost-9969-0-97036100-1394833579_thumb.jpg

 

Gasesc undeva burghiu de 7/64" cu care zice ca trebuie data gaura?

 

Daca intrebi de burgiu de 7/64" mai bine nu te baga sa majorezi singur gaura pentru ca daca o largesti prea rau trebuie sa pui holzsurub si mai mare sau adaos de lemn deci mai bine stai linistit. Plus ca trebuie data perfect centrata pe cea veche altfel o largesti sigur.

 

Avand in vedere ca tu deja ai gaura acolo, daca diferenta intre diametrele suruburilor nu e foarte mare ar putea merge direct. Insa fara sa fortezi mitocaneste. Trebuie verificata si lungimea surubului (adancimea gaurii) nu doar diametrul.

 

Hai ca ti-am explicat de zici ca e vorba de alte alea :)

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Am masurat ambele suruburi.Originalul are diametru de 3.1 mm iar cel de la strap lock are 3,3 mm.Lungimea celor doua suruburi e aproximativ 22 mm, cel de la straplock ii cu ceva mai lung ( maxim un mm).Am incercat sa bag surubul nou prin gaura originala dar am simtit de la inceput ca se cam forteaza.

Link to comment
Share on other sites

salut.. nu stiu daca este locul potrivit, dar indraznesc sa va intreb si eu ceva , din postura de incepator :D care este strummingul la aceasta piesa?

nu cred ca este clasicul JJSSJS . poate multora dintre voi vi se pare foarte simplu sau poate nu vi se pare o piesa demna de a fi cantata la chitara, dar mie imi place si chiar nu reusesc sa-mi dau seama care este bataia. nu stiu cum sa explic. am ascultat foarte mult piesa si cred ca am prins ritmul , dar pur si simplu nu pot transpune pe chitara :( PS : sper sa nu ma luati "la misto" :D
Link to comment
Share on other sites

JJ SJS dar primele doua (JJ) sunt mai mult pe corzile de bass dupa care cu urmatoarele trei (SJS) cobori spre corzile subtiri. Iar intre JJ si SJS faci o pauza. N-am cantat-o niciodata dar m-ai facut curios, am pus acum mana pe chitara si cam asta mi-a iesit. Bataia e simpla doar ca tre' sa-i prinzi ritmul. N-o sa-ti iasa daca o vei canta uniform. E ceva de genul JJ [pauza] urmat de SJS cantate mai repede. Pam pam [pauza] pararam, pam pam [pauza] pararam. La refren alterneaza parca ceva....

 

Nu stiu in ce masura te-am ajutat dar avand in vedere cat nu-l suport pe omuletul asta poti considera ca am facut un efort urias ascultand-i piesa :)))))

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

salut.eu zdrangan la o acustica de circa 1an jumate si de vreo jumatate de an m- am apucat si de electrica .Un sfat pt a repeta in paralel si la acustica si electrica? am repetat timp de cateva saptamani, aproximativ o ora pe zi, aproape in fiecare zi, doar la electrica si cand am incercat sa mai cant cate ceva la acustica nu ma simteam deloc confortabil si nu mi-a placut acest lucru.parca uitasem foarte multe. in ultima vreme, repet o zi la acustica, in special acorduri, care cred ca sunt utile si pt electrica dar si fingerstyle si cantece. in urmatoarea zi la electrica repet game, arpegii, legato, bend etc si cateva solo-uri din melodii cunoscute ..credeti ca este o idee buna sa alternez asa "antrenamentele" ?

Edited by 10cta
Link to comment
Share on other sites

in perioada asta, 1an jumate, nu prea am progresat. in ultimele saptamani am inceput sa repet mai mult si incerc sa-mi stabilesc si un program care sa mi se potriveasca.am zis sa exersez gamele pe electrica si acordurile pe acustica pentru a-mi ramane mai mult timp pt alte exercitii. studiez singur , cu ajutorul lui justin :) am luat si cateva lectii de electrica la inceput, dar acum timp liber nu prea mai am si nici finante.

Link to comment
Share on other sites

Si eu am cantat un an pe clasica (fara acorduri, doar metal) si de cateva luni pe electrica, si din cand in cand iau chitara acustica a surorii mele si pot sa zdrangan pana si "over the hills and far away"

Ca sa ma adaptez repede, tin electrica pe piciorul stang; acustica o tin pe ala drept, si accentuand diferenta ma adaptez mai repede nu stiu exact cum. Cand iau acustica in mana zdrangan un G major, dupa cant wish you were here, deupa ceva cu acorduri arpegiate (master of puppets interludu') si voila, complet adaptat. Cand trec pe electrica, bag ceva scari cu alternate picking (pentatonice sau inceputul dela Victim of Changes sau Mary Jane) si dupa niste riffuri mai usurele (de obicei sweating bullets ma pune cel mai bine in forma) oricum, ceva cu mult palm muting si alternate picking si voila, m-am adaptat.

Depinde de fiecare, trebuie individul sa gaseasca modalitatea cea mai eficienta de incalzire cu timpul

Edited by andrei.francisco17
Link to comment
Share on other sites

Care este diferenta dintre un single coil si un humbucker , de asemenea si sunetul lor in pozitia bridge si neck ?

http://forums.rgc.ro/topic/92339-doze-intrebari-de-baza-pt-chitara-electrica/?hl=%2Bintrebari+%2Bdoze#entry853046

rasfoieste putin topicul asta

Care este diferenta dintre un single coil si un humbucker , de asemenea si sunetul lor in pozitia bridge si neck ?

MAI BINE citeste aici http://www.seymourduncan.com/support/find-your-tone/pickup_types/

Link to comment
Share on other sites

Salut!

Ma gandeam sa achizitionez un procesor BOSS ME-25 si intrebarea mea este daca procesorul asta e compatibil cu un Fender Mustang 1 v2. Daca le-a avut cineva il rog sa-mi spuna daca sunt compatibile. Multumesc anticipat!

 

Nu prea exista notiunea de compatibilitate intre procesor si amp. Procesorul iti da afara un semnal care poate fi amplificat cu orice amplificator. Ca unele combinatii sunt mai fericite decat altele, asta e alta discutie, dar nu se pune problema ca nu poti conecta un anumit procesor la un anumit amp.

 

E ca si cand ai intreba daca placa de sunet a calculatorului e compatibila cu o anumita pereche de boxe.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

 

Nu prea exista notiunea de compatibilitate intre procesor si amp. Procesorul iti da afara un semnal care poate fi amplificat cu orice amplificator. Ca unele combinatii sunt mai fericite decat altele, asta e alta discutie, dar nu se pune problema ca nu poti conecta un anumit procesor la un anumit amp.

 

E ca si cand ai intreba daca placa de sunet a calculatorului e compatibila cu o anumita pereche de boxe.

 

Eu ma refeream la faptul ca Fender Mustang-ul este putin diferit fata de celelalte amplificatoare, intrucat foloseste preset-uri. Am intrebat deoarece am vazut in manual amplificatorului ca el ar accepta doar un footswitch simplu cu un buton si nu stiam daca o sa mearga cu procesorul.

Link to comment
Share on other sites

Acel footswitch oferă cu totul altă funcționalitate decât un procesor, e doar pentru controlul amplificatorului. Iar având în vedere că Mustang-ul e practic un procesor + un mic poweramp + un mic cab, trebuie să întreb de ce te gândești să folosești încă un procesor împreună cu el. Nu zic că nu poate fi soluția optimă în anumite cazuri, dar poate al tău nu se încadrează.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Eu ma refeream la faptul ca Fender Mustang-ul este putin diferit fata de celelalte amplificatoare, intrucat foloseste preset-uri. Am intrebat deoarece am vazut in manual amplificatorului ca el ar accepta doar un footswitch simplu cu un buton si nu stiam daca o sa mearga cu procesorul.

 

De mers merge doar ca daca combini efectele procesorului cu efectele amp-ului cel mai probabil vei obtine un haos. Poti folosi amp-ul pe clean dar in cazul asta nu prea se mai justifica sa-ti iei un amp cu efecte. Iar sa stai sa-ti optimizezi setarile procesorului + setarile amp-ului pentru a folosi efecte si de la unul si de la altul e prea mare bataie de cap si nu vad de ce ai face-o.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.