www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial cu intrebari ale incepatorilor


Cosu
 Share

Recommended Posts

Guest alexp2012

Ce recomandati in privinta acordoarelor (pentru incepatori, desi nu cred ca e un criteriu important :D)?

Maine merg sa-mi cumpar unul si nu stiu ce sa aleg.. clip-on..compact...

Link to comment
Share on other sites

Ce recomandati in privinta acordoarelor (pentru incepatori, desi nu cred ca e un criteriu important biggrin.png)?

Maine merg sa-mi cumpar unul si nu stiu ce sa aleg.. clip-on..compact...

Poti incerca si AP tuner...Ai nevoie doar de un microfon si programul respectiv, daca exersezi doar pe acasa e perfect.

Link to comment
Share on other sites

Stii cum se mai acorda chitara ? Cu telefonul :)

 

Faza cu acordatul este relativa... Da , AP Tuner , dar daca mergi la tara , sau intr-un camping , intr-o tabara stiu eu , cum mai folosesti AP Tuner ? Ori iti cumperi un tuner de 40-50 de lei care este relativ ok sau unul mai scump , ori iti pui pe telefon un mp3 in care "canta" toate corzile de la chitara... Sau iti inregistrezi chitara cand e acordata si cand pleci asculti inregistrarea si incerci sa o acordezi dupa auz... Daca nu ai auz cumpara-ti acordor ... Daca nu crezi ca o sa pleci pe undeva sau o sa canti cu chitara numai in casa , lasa AP Tuner deocamdata :)

Link to comment
Share on other sites

Guest alexp2012

Ee... astept cu nerabdare sa mi se formeze si mie bine auzul muzical! Am progresat repede, cred :D; deja stiu cand chitara e dezacordata si cum ar trebui sa sune ce am invatat pana acum, dar deocamdata atat (am chitara de 2 saptamani). Eu cred ca auzul muzical tine mai mult de tine. Daca il formezi, il ai :D (bineinteles, probabil exista si exceptii)

 

De-abia am inceput sa aud si eu muzical si nu indraznesc sa ma bag la acordat dupa ureche.. de-aia voiam sa-mi cumpar un acordor :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Norberth

eu mi-am luat tuner chiar daca aveam acel "auz muzical" si acordam dupa ureche pentru ca actiunea era putin mare la chitara mea si sunetul se cam altera pe masura ce urcam pe grif... poate sunt prea pretentios, ca pe mine sincer ma deranjeaza daca nu e perfect acordata si tunerul ma ajuta mult (e pe vibratii la 50 de lei) deci eu consider ca merita.

Link to comment
Share on other sites

Salut RGCisti.

 

Vin si eu cu o intrebare la voi. Merita sa schimbi partea de electronica la o chitara low end (vezi chitara mea din profil) ? Ma refer mai degraba la fire si poturi decat dozele in sine si eventual o ecranare. Mai era la un moment dat un topic legat de datul dozelor prin ceara pentru a reduce acel "fluierat" al dozelor la gain mai mare (sper ca nu ma insel, daca ma insel rog pe cineva sa ma corecteze). Probabil la anu o sa imi schimb chitara cu ceva prin gama 2500-3500, dar pana atunci vroiam sa imi aduc cateva imbunatatiri chitarei mele.

 

Eu sunt foarte multumit de ea ca design, gatul este foarte comod, dar prin amp-uri "serioase" pur si simplu nu suna cum te-ai astepta.

 

Una peste alta, merita sa schimbi electronica din ea? Ce anume? Exista oameni care fac asa ceva? 400-500 de roni as fi dispus sa platesc pe manopera si pe ceva piese de calitate, dar oare ajung?

 

Scuze pentru un post nedocumentat, sunt destul de nedormit si nu prea am gasit nimic foarte "on topic" pe google, dar daca aveti un link sa imi dati, va multumesc nespus. Si, daca are cineva experienta (ca asta mai greu cu google) de cat cascaval trebuie sa scot din buzunar.

 

Mentionez ca am o chitara care acum probabil se vinde cu 700-800 de roni si ca as vrea direct sa o schimb cu ceva din gama precizata mai sus. Din acest motiv as fi dispus sa fac o investitie (daca isi are rostul pana la urma). Dar daca o investitie de 500 de lei nu ar face chitara sa sune mai bine decat o chitara de 1000 de lei, pp ca nu isi are rostul.

Link to comment
Share on other sites

Ai probleme cu ea (feedback microfonic, șuieratul de care ai amintit, sau interferențe, buzz)? Fășăie potențiometrele? Ai semnal intermitent?

Sau de ce ai schimba ceva?

 

Nu as zice. Chiar as vrea sa aud niste sample-uri cu modificari de potentiometre si wirings la aceasi chitara, sau chiar sample-uri cu doze diferite pe aceasi chitara. Am tot citit articole cum ca, cu o investitie de $15, iti schimbi poturile si vei "simti" o diferenta. Ma intreb exact ce vei simtii :)). Ce e drept, ma enerveaza cateodata caracterul neliniar al knobului de volum.

 

Un astfel de articol este acesta http://www.werewolfp...ntiometers.html . Dar este asa enervant ca pe marele www gasesti filosofi cu miile si atat de putine chestii concrete (iar pomenesc cuvantul "sample").

 

Sigur, ce vroiam eu sa aflu, defapt, este: sunt acestea povesti de adormit copii?

Edited by Riccardo
Link to comment
Share on other sites

Diferenţă semnificativă simţi dacă înlocuieşti pot-urile cu unele cu alte rezistenţe. Tu, în mod normal, ar trebui să ai pot-uri de 500k. Unii metalişti le înlocuiesc cu 1 Mega. Asta ţine şi de doze. S-ar putea ca rezultatul să nu-ţi placă deloc sau s-ar putea să-ţi placă. Dacă dozele sună mai închis, pot-urile de rezistenţă mai mare le face mai bright. Totuşi, tu având corpul din basswood, chiar nu recomand treaba asta. Potenţiometrele, în general, le schimbi când încep să hârâie, păcăne, iar după curăţare, tot mai fac urât. Din câte am observat, Ibanez-urile din seria Gio au o electronică foarte proastă. Însă, dacă e funcţională, nu ai de ce s-o schimbi.

Diferenţe simti şi dacă înlocuieşti firele. Mai mult pe partea de zgomot de fond. Dar, din ce am testat eu, destul de nesemnificative. Dacă ai totuşi zgomot de fond, cu un shielding rezolvi cea mai mare parte a problemelor.

 

Poţi încerca alte wiring-uri ale dozelor, în schimb. Poţi adăuga switch-uri. Având şi HSH, ai o grămadă de posibilităţi în care le poţi combina, dacă îţi permit dozele.

 

Dacă tot nu eşti mulţumit de rezultat, poţi schimba dozele. Aici intri într-o horă destul de tâmpită. Despre multe tipuri de doze, cu toate că, nejustificat, costă o căruţă de bani, nu ai destule informaţii. Aşa că iei la ghici. Oricât te-ai uita la review-uri şi ai citi păreri, până n-o ai pe chitara ta şi o cânţi prin sculele tale, nu ai de unde să ştii dacă-ţi vor plăcea sau nu. Eu am avut GRX40 şi humbucker-ul chinezesc din bridge mi-a plăcut destul de mult. Am făcut odată prostia să-l înlocuiesc cu un SH-4 şi mi s-a părut cea mai mare prostie. Ăla original îmi plăcea de 10 ori mai mult.

 

În rest, joacă-te cu efectele. Am văzut că ţi-ai luat interfaţă şi ai început să cânţi cu Ampsim-uri şi alte nebunii. Ai o grămadă de efecte de încercat. Încearcă multe.

Edited by 'mnezãu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Diferenţă semnificativă simţi dacă înlocuieşti pot-urile cu unele cu alte rezistenţe. Tu, în mod normal, ar trebui să ai pot-uri de 500k. Unii metalişti le înlocuiesc cu 1 Mega. Asta ţine şi de doze. S-ar putea ca rezultatul să nu-ţi placă deloc sau s-ar putea să-ţi placă. Dacă dozele sună mai închis, pot-urile de rezistenţă mai mare le face mai bright. Totuşi, tu având corpul din basswood, chiar nu recomand treaba asta. Potenţiometrele, în general, le schimbi când încep să hârâie, păcăne, iar după curăţare, tot mai fac urât. Din câte am observat, Ibanez-urile din seria Gio au o electronică foarte proastă. Însă, dacă e funcţională, nu ai de ce s-o schimbi.

Diferenţe simti şi dacă înlocuieşti firele. Mai mult pe partea de zgomot de fond. Dar, din ce am testat eu, destul de nesemnificative. Dacă ai totuşi zgomot de fond, cu un shielding rezolvi cea mai mare parte a problemelor.

 

Poţi încerca alte wiring-uri ale dozelor, în schimb. Poţi adăuga switch-uri. Având şi HSH, ai o grămadă de posibilităţi în care le poţi combina, dacă îţi permit dozele.

 

Dacă tot nu eşti mulţumit de rezultat, poţi schimba dozele. Aici intri într-o horă destul de tâmpită. Despre multe tipuri de doze, cu toate că, nejustificat, costă o căruţă de bani, nu ai destule informaţii. Aşa că iei la ghici. Oricât te-ai uita la review-uri şi ai citi păreri, până n-o ai pe chitara ta şi o cânţi prin sculele tale, nu ai de unde să ştii dacă-ţi vor plăcea sau nu. Eu am avut GRX40 şi humbucker-ul chinezesc din bridge mi-a plăcut destul de mult. Am făcut odată prostia să-l înlocuiesc cu un SH-4 şi mi s-a părut cea mai mare prostie. Ăla original îmi plăcea de 10 ori mai mult.

 

În rest, joacă-te cu efectele. Am văzut că ţi-ai luat interfaţă şi ai început să cânţi cu Ampsim-uri şi alte nebunii. Ai o grămadă de efecte de încercat. Încearcă multe.

 

Sa sti ca am mai citit despre schimbatul dozelor si ca nu ar avea vreun sens. Chiar aici pe forum auzeam pe mai toti veteranii fiind impotriva acestei idei. Bine, poate are sens cand vorbesti de chitare scumpe, dar la astea low end. Oh well.

 

In alta ordine de idei, ce ma deranjeaza la chitara mea este ca pe doza de bridge are foarte multe inalte. Si nu la modul "treble la maxim, gigi,f** yeah!" ci la modul ala de te zgarie rau. But oh well, ajungi mai devreme sau mai tarziu sa simti nevoie unei chitare mai scumpe ca altfel nu s-ar justifica investitia doar pentru brand.

 

Intrebare venise din 2 motive. Unul ar fi un mic upgrade acuma, ce e mai bun e, evident, binevenit. Dar, pe de alta parte, e vorba de prima mea chitara electrica, cu care am invatat di toate si pe care as tine-o pentru repetitii intensive sau poate un moment mai touching intr-un concert. Intelegeti voi, valoare sentimentala. Si de ce sa nu am grija de prima iubire?

 

Mersi mnezeule de raspuns :)

Edited by Riccardo
Link to comment
Share on other sites

Schimbarea dozelor și altor componente are sens dar numai atunci când rezolvă o problemă, ceea ce înseamnă că trebuie să știi ce vrei. Ideea de "upgrade" de obicei e iluzorie, mai ales când schimbi o doză perfect funcțională cu alta (dar mai scumpă, pesemne).

Situația cu humbuckerul tău se poate rezolva cu un condensator la 1 leu, nu cu o doză la 100 EUR. Vezi http://buildyourguitar.com/resources/lemme/, specific secțiunea "Altering pickup characteristics". Poți apela la un amic electronist dacă nu te descurci.

Link to comment
Share on other sites

Nu as zice. Chiar as vrea sa aud niste sample-uri cu modificari de potentiometre si wirings la aceasi chitara, sau chiar sample-uri cu doze diferite pe aceasi chitara. Am tot citit articole cum ca, cu o investitie de $15, iti schimbi poturile si vei "simti" o diferenta. Ma intreb exact ce vei simtii :)). Ce e drept, ma enerveaza cateodata caracterul neliniar al knobului de volum.

 

Un astfel de articol este acesta http://www.werewolfp...ntiometers.html . Dar este asa enervant ca pe marele www gasesti filosofi cu miile si atat de putine chestii concrete (iar pomenesc cuvantul "sample").

 

Sigur, ce vroiam eu sa aflu, defapt, este: sunt acestea povesti de adormit copii?

 

Deci ,

 

Comuti la chitara pe doza S daca ai HSH sau HSS SAU SPLITEZI UN HUMBUCKER ..

ca sa ai impedanta mica si rezonanta pe mai inalte .

 

Introduci un cablu lung intr-o inreare Line-In deci nu de instrument-chitara intrarile acestea au impedanta mica ..

 

Acum selectezi o doza singlecoil . dai volumul la 10 pe chitara ..canti pe corzile subtiri ,

Apoi reduci cu pot,etrul chitarei volumul la 9 la 8 la 7,,,6,,,,5

Vei auzi cum dispatre brilianta cum reduci din volum,

 

In acest mod se canta ptr backguitar pe scena ca sa nu acoperi cu inaltele alt instrument solo sau pe vocalist ....apoi cand ai tu solo dai voulmul pana cand dai de "sweetspot" adica ..de soundul tau dorit ca volum si brilianta ,in conditiilr date ,,,etc...

 

Cu schimbarea dozelor de acelasi tip se schimba culoarea sunetului redat ,,

 

Si cu humbuicker se poate incerca , se intampla la fel dar depinde de rezonante etc daca se simte schimbare mare ,, oricum se pierde brilianta daca inchizi din volumul chitarei .

 

Cu distorsiuni puternice acest efect se diminueaza dar depinde de tipul distorsului ....la unele efectul s pierde din cauza producerii armonicelor de catre distorsionator ,,,

 

Cu distors si cu un filtru se poate da brilianta si corziloe vechi si uzate deoarece armonicele ce lipsesc "din coarda " sunt produse de distors ...etc ..

 

La dferitele tipuri de humbucker acel "notch " ( opreste banda ) de la 3000 -5000 Hz plus si denivelari la frecventele medii apare la alte frecvente cea inseamna ca minimele si maximele ale banzii de frecvente redata se muta in sus sau in jos ,,,deci vei acea culoare de sunet diferita .

 

la fel se poate regla cu un flanger sweep-ul oprit si reglat manual cu Q mic sa nu sune a "butoi " ,,comb filter discret poti regla multe sounduri ...

Cu asemenea comb filter se fac cabsimurile .la procesoare .....plus cu un EQ se regleaza caracterul ,limitele la joase si inalte ,,,

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Stie cineva unde as putea gasi online un jack plate de telecaster gen http://www.axetec.co.uk/axetec_media/jptl02%20tele%20jack%20plate%20550.gif sau http://img.auctiva.com/imgdata/5/6/9/7/5/6/webimg/471365936_tp.jpg , in afara de magazinuldemuzica.ro..mi-am comandat ieri de acolo si mi-au spus astazi ca nu au pe stoc si trebuie sa aduca nu stiu de unde peste x zile.

Nu stiu daca am postat chiar in locul potrivit, insa nu prea merita sa deschid un topic nou doar pentru atat.

Link to comment
Share on other sites

Buna ! Am o chitara clasica, sunt incepatoare inca si am invatat primele acorduri ( autodidact ) cu care ma descurc destul de bine acum. Am cautat tabulatura pentru piesa lui Emeric Imre, "Condamnare" si as vrea sa o invat. Ceea ce nu reusesc este bataia cu mana dreapta si ritmul. Ma poate ajuta cineva cu cateva sfaturi ?

Link to comment
Share on other sites

Pai... eu nu cunosc piesa, insa iti pot spune, pentru inceput, sa o canti la un tempo ceva mai mic decat originalul - sunt pe net programe freeware de metronom, cu ajutorul carora sa poti tine ritmul. Iar daca originalul are, sa zicem, un tempo de 100 bpm, tu incearca sa canti la 70 bpm, spre exemplu. Iar dupa ce te obisnuiesti si iti iese bine la 70, incepi si il cresti treptat - la 75, apoi la 80... s.a.m.d., pana reusesti sa canti bine la "viteza" originala :).

 

Apoi, legat de bataia cu mana dreapta - pe asta o faci cum iti e tie mai comod la inceput, iar dupa ce avansezi, tot asa, poti incepe sa mai complici putin lucrurile... spre exemplu, la o piesa cu masura de 4/4, poti incepe simplu, cu cate o bataie pe fiecare timp al masurii (cate un "strum" de sus in jos).

 

Sper ca se intelege ceva din ce am scris aici.

 

Multa bafta in continuare! :)

 

BTW, nice to see girls hangin' around :).

Edited by mike KidLazy
Link to comment
Share on other sites

O fi ăsta http://www.mcdonalds...tringxxiii.html

Dar vezi că nu "găsești tensiunea perfectă", chiar dacă ar exista așa ceva. Doar calculează tensiunea aproximativă conform celor trei factori.

 

Dar care-i "tensiunea perfecta " o fi ceva cu "muzica sferelor " ,raportul de aur si sirul lui Fibonacci .

 

Sau tensiunea perfecta ptr ce ? poate ar fi vorba de un calculul ptr a primi date in legatura cu amortizarea oscilatiilor si dinamica armonicelor , timpul de attack -decay - sustain - realise , amplitudinea oscilatiei , ??????

 

Si care ar fi tensiunea imperfecta ?

Pare-se ca sunt mai multe tensiuni perfecte daca luam in considerare cate tipuri de corzi se folosesc ptr acelasi acordaj .

Link to comment
Share on other sites

Guest alexp2012

Am o problema cu un microfon.. Nu e mare scofala, am dat 20 lei pe el din Carrefour si functiona destul de bine (il foloseam cu AP Tuner). Problema e ca l-am incercat si azi si trebuie sa trag foarte tare de coarda ca sa treaca de limita respectiva si sa identifice inaltimea.

Intrebarea e: la gunoi cu microfonul sau trebuie schimbate corzile (par in regula, suna la fel ca inainte)?

Link to comment
Share on other sites

Salve !

 

De ce atunci cand inclin microfonul se aude un fasait in boxa.. nu microfonie.. un fasait , ca si cum ar exploda sau ar face un fel de zgomot de fond mai ciudat.. ma gandeam ca e de la un cablu dar apoi am bagat pe un sistem de microfon wi fi si tot la fel se aude.. si daca bag prin mixer si daca bag prin orice , in boxa mea se aude un fasait atunci cand inclin microfonul sau il misc brusc sau cateodata chiar daca il tin drept..

 

Si intrebarea cred ca v-ati dat seama : Cum se poate rezolva , sau mai exact ce este acest fasait si de ce face asa ?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.