www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial cu intrebari ale incepatorilor


Cosu
 Share

Recommended Posts

Distanta de la nut la bridge este jumatate din distanta de la nut la tasta 12.

Din cate observ, nu prea te pricepi, asa ca iti recomand sa te duci la cineva care stie. Nu ar trebui sa te coste prea mult daca dai de cineva mai de treaba. Eu ti-as cere doar 2-3 beri, avand in vedere ca e o treaba de 5 minute.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

de curand am cumparat o chitara electrica cu corzi de 13, si am incercat sa o acordez standard...una dintre corzi s-a rupt, ce fel de set de corzi mi-ar trebui?

 

Corzile de 13 sunt prea groase pentru acordaj standard. Ia alt set. De asemenea, puteai sa urmaresti topicurile dedicate, Ce corzi folosim? si asta in care ai intrebat, sigur gasesti discutii despre acest subiect. In schimb, ai preferat ca activitatea ta pe forum sa se desfasoare la Mica Publicitate, unde ai comentat toate prostiile in cat de multe topicuri ai putut, sa realizezi ca post-urile de-acolo nu se contorizeaza, asa ca a fost un post-hunting fail.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Corzile de 13 sunt prea groase pentru acordaj standard. Ia alt set. De asemenea, puteai sa urmaresti topicurile dedicate, Ce corzi folosim? si asta in care ai intrebat, sigur gasesti discutii despre acest subiect. In schimb, ai preferat ca activitatea ta pe forum sa se desfasoare la Mica Publicitate, unde ai comentat toate prostiile in cat de multe topicuri ai putut, sa realizezi ca post-urile de-acolo nu se contorizeaza, asa ca a fost un post-hunting fail.

 

omg am postat 3-4 comment-uri si deja imi sari la gat, eu cred ca tu esti cel care face post hunting aici, si ai devenit si stalker..."Threadul oficial cu intrebari ale incepatorilor" iti spune ceva? eu am dreptul sa intreb asa ca... eu nu am chef sa starnesc o cearta, fiecare isi vede de treaba lui, ok?

Link to comment
Share on other sites

omg am postat 3-4 comment-uri si deja imi sari la gat, eu cred ca tu esti cel care face post hunting aici, si ai devenit si stalker..."Threadul oficial cu intrebari ale incepatorilor" iti spune ceva? eu am dreptul sa intreb asa ca... eu nu am chef sa starnesc o cearta, fiecare isi vede de treaba lui, ok?

 

Pot sa devin si Walker politist texan. Habar n-am ce inseamna stalker asta de care zici tu.

Link to comment
Share on other sites

omg am postat 3-4 comment-uri si deja imi sari la gat, eu cred ca tu esti cel care face post hunting aici, si ai devenit si stalker..."Threadul oficial cu intrebari ale incepatorilor" iti spune ceva? eu am dreptul sa intreb asa ca... eu nu am chef sa starnesc o cearta, fiecare isi vede de treaba lui, ok?

 

Bun venit pe RGC !

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

la o chitara acustica care are chestia de unde se regleaza trussrodul in cutie, in sensul acelor de ceasornic se va strange(curba in sus), iar in sens invers acelor de ceas se va slabi(indrepta) ?

 

E invers. In sensul acelor de ceasornic il slabesti, iar in sens invers acelor de ceasornic il strangi.

Edited by mike KidLazy
Link to comment
Share on other sites

:)

Depinde din ce parte priveşti !

 

2waytrussrod.jpg

 

.

 

Privesc dinspre capatul unde bag imbusul. Deci la o acustica avand locul pentru imbus in cutia de rezonanta, e invers fata de cum arata in poze. Ce e mai sus e valabil pentru chitarele care au acces la trussrod prin headstock.

 

Sau vorbesc tampenii?

Edited by mike KidLazy
Link to comment
Share on other sites

la o chitara acustica care are chestia de unde se regleaza trussrodul in cutie, in sensul acelor de ceasornic se va strange(curba in sus), iar in sens invers acelor de ceas se va slabi(indrepta) ?

 

Oricum, tre' să ai răbdare, ca io mi-am mâncat nervii cu acustica mea tot reglând pe el... Am schimbat corzile, de la 12-53 am trecut pe 09-48 şi-am început s-o iau în vrie, ca avionu' şi două zile tot am ajustat pe ea ...

 

Că trebuie rotit un sfert de tură, maxim jumate', apoi o laşi, mai zdrăngăni pe ea... După câteva ore mai verifici, iar mai roteşti oleacă în direcţia care-o vrei...

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

am o intrebare, nu vreau sa imi iau amplificator cai scump, vreau sa imi conectez cumva chitara electroacustica la un sistem 2.1.Stiu ca imi trebuie un preamplificator.Ar fi o chetie sa conectez chitara la pc si apoi la iesire pun amplificatoru da alta solutie nu este? Am mai vazut ca este acel toneport. e bun? :clown:

Link to comment
Share on other sites

tocmai am pus un set de 12-60 pe o chitara noua(care era setata pentru standard tuning) si am o problema

am umblat nitel la trussrod , am urcat si putin bridgeul si a mai disparut din frebuzz

insa mai am fretbuzz pe primele ~4 freturi, de la 5 incolo se aude bine, cu cat inaintand sunetul fiind mai placut.

ce este de facut ca sa dispara complet ?

Link to comment
Share on other sites

tocmai am pus un set de 12-60 pe o chitara noua(care era setata pentru standard tuning) si am o problema

am umblat nitel la trussrod , am urcat si putin bridgeul si a mai disparut din frebuzz

insa mai am fretbuzz pe primele ~4 freturi, de la 5 incolo se aude bine, cu cat inaintand sunetul fiind mai placut.

ce este de facut ca sa dispara complet ?

 

Cred ar mai trebui sa mai slabesti putin truss-rodul... citisem undeva ca daca ai buzz in zona nut-tasta 7, truss-rodul este prea strans, iar daca ai buzz in zona tasta 7 +, atunci mai trebuie strans putin.

 

Vezi sa nu fie cumva si tastele la niveluri diferite, buzz-ul ar mai putea fi cauzat si de asta...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.