www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial cu intrebari ale incepatorilor


Cosu
 Share

Recommended Posts

Eu zic că-i mai util să faci un efort și să încerci să înțelegi ce am zis decât să insiști a primi un răspuns categoric forțat.

Deci depinde. Depinde de exigențele tale și de cum crezi tu că ar trebui să sune o chitară (acustică). Depinde de cât valorează pentru tine timpul și banii pe care i-ai da pe un astfel de efect. Apropos, vezi că au Behringer

.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu este "nevoie". Tine mai mult de considerentele personale, ce gen canti, ce echipament folosesti. Nu stiu sigur daca V100 nu are pot-uri de 500k...

 

Uite aici niste discutii pe tema.

 

Cel mai bine lasi pot-urile asa cum sunt si vezi cum ti se pare. Le poti schimba pe urma daca simti nevoia.

Link to comment
Share on other sites

As vrea sa schimb dozele de pe v100 cu un set de Jb / Jazz . Ar fi nevoie sa trec pe poturi de 500k , sau sunt oricum destul de bright ?

 

V100 are poturi de 500k,mai exact:

 

2x B500k pentru volum;

2x A500k pentru ton.

 

Ca valoare sunt ce trebuie,deci.

Link to comment
Share on other sites

Dragi tovarasi , am o dilema de vre.o 2 ani cam asa si inca nu am reusit sa o dezleg ... iti trebuie neaparat un head ca sa canti pe un cabinet sau poti sa bagi scula numai cabinet si s.o zdranganesti acolo ?

 

Da, tovarăşu' ! Numa' că-ţi trebuie şi-un head, cuplat după cabinet, ca să poţi capta semnalul ce vine de la acesta...

 

amp_mike_fail.jpg

 

:P Te necăjeam...

 

jokie.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Dragi tovarasi , revin pe topicul acesta din lipsa mea de coordonare in site (adica nu prea stiu un ce forum sa postez :-j ) .. istorioara : am un peavey exp raptor plus , tovaras de batalii , primele spectacole avute cu el , si cand dau ieri sa cant inca o data la el POC ! , vad ca distanta dintre corzi si griff e cam prea mare si ca nu mai suna ca inainte . Intrebarea : ce trebuie sa ii fac ca sa ii miscorez distanta dintre griff si corzi ?

Link to comment
Share on other sites

care era "regula" la armonizarea unei melodii ? incerc sa inteleg dar nu reusesc...cum gasesc corescpondenta fiecarei note ? de ex pt B C# D E F# G A

 

hai ca am gasit :)) (poate nu sunt singurul care nu le gasea)

 

 

2nds

 

C D E F G A B C

D E F G A B C D

 

3rds

 

C D E F G A B C

E F G A B C D E

 

4ths

 

C D E F G A B C

F G A B C D E F

 

5th

 

C D E F G A B C

G A B C D E F G

 

6th

 

C D E F G A B C

A B C D E F G A

 

7th

 

C D E F G A B C

B C D E F G A B

 

8th <--- octave

 

C D E F G A B C

C D E F G A B C

Edited by mike56
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salve !

 

Am o stație Electromureº 2X15 W ( Stația ) ºi aº vrea sã ºtiu dacã e vreo socotealã anume pentru 2 boxe ( adicã Wați, SPL, dintr-astea ...) E miºto cu cãºtile, m-am obiºnuit sa lucrez cu ele, da' mã dor urechilii ºi, în plus, mã toacã nevastã-mea la cap, cã-s "antisocial", cã îmi sunã tãlifonu' în draci de multe ori ºi nu-l aud...

Oricum...

 

Am avut 2 RFT-uri de.... nu ºtiu exact, cred ca de 50W erau ( Boxe RFT )... Le mai am ºi acum, dar s-a tãiat membrana de la diful de înalte al uneia, am fost sã le refacã, dar nu mai sunã aºa de bine la acel difuzor...

 

Ok, deci, stație 2x15, încãperea e de cca 5x4 mp, distanța la care le pot fixa fațã de mine este de cca 1,5 m ( dacã ajutã la ceva datele astea... ). Ce tip/mãrime de boxe ar fi optim de luat ?

 

Mulțam fain !

 

.

Link to comment
Share on other sites

Guest alexp2012

Salut!

 

E normal sa se auda un bazait mic atunci cand ridic degetul de pe tasta si coarda inca vibreaza? Nu bazaie atunci cand cant nota ci doar cand ridic degetul de pe tasta.

 

Acustica Takamine, distanta E gros: 2mm - tasta 1, aproape 4 mm - tasta 12. Apropo, nu e acordata. Trebuie sa-mi cumpar un acordor:D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.