www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial cu intrebari ale incepatorilor


Cosu
 Share

Recommended Posts

Deci , cu amp-ul asta :post-20340-0-13769100-1332533171_thumb.jpg

 

Si procesorul asta : post-20340-0-08956200-1332533264_thumb.jpg

 

Cum as putea scoate un sunet asemanator lui Slash , Angus Young ? Hard Rock , d`astea , avand chitara : http://forums.rgc.ro...itara-santa-fe/

 

Cam ce setari ar trebui sa fac la bass si alea alea ? Iar pe procesor am numai Classic Clean , British Plexi , Brit Hi-Gain , Numetal Gain , Black Twin , Tweed Combo , Screamer , Amp Bypass ... am Noise G. Compr . Modul . Delay si Reverb... Noise G ; Compr ; Modul ; Reverb ce fac ?

Edited by Sympthom
Link to comment
Share on other sites

0. Presupun că știi cum trebuie conectate.

1. Reglezi nivelul semnalului (din nivelul de ieșire al procesorului și preamplificarea canalului relevant de la combo) astfel încât să nu distorsioneze intrarea amplificatorului.

2. În manualul procesorului e descris ce fel de amplificator simulează fiecare model. De exemplu pt. AC/DC te interesează probabil Plexi, cu gain-ul reglat mai mare sau British Hi-Gain cu gain mai mic. Vezi și descrierea modelelor de cabsim și cum se setază. Și sunt 16 modele de amplificatoare, nu doar cele enumerate mai sus. Încearcă-le pe toate.

3. Pleci cu corecțiile neutre și efectele de la amplificator dezactivate. Abia după ce ai setat procesorul după gusturi umbli la egalizatorul pe 5 benzi de pe combo dacă e nevoie.

 

Pe scurt, RTFM. Iar dacă ulterior ai întrebări specifice te putem ajuta mai mult.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

cand trebuie schimbate corzile la chitarele clasice cu corzi de nylon ? ... intrebare pur teoretica deocamdata pentru ca o sa imi iau ori clasica ori ukelele ... cei cu corzi de nylon se bucura de sentimentul de "corzi noi" pentru ca la cele de metal chiar se aude diferenta :) ms ..

Link to comment
Share on other sites

inregistrarile facute cu iesirea usb de la fender mustang 1 se aud bine sau o sa am parte de intarzieri ale sunetului si alte chestii de genu ?

 

Depinde numai şi numai de calculatorul în care intri cu celălalt capăt ! Dacă-ţi faci soundul din amp, învaţă să foloseşti direct DAW !

Sau ai ceva digital recorder ?

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

Depinde numai şi numai de calculatorul în care intri cu celălalt capăt ! Dacă-ţi faci soundul din amp, învaţă să foloseşti direct DAW !

Sau ai ceva digital recorder ?

n-am

 

foloseam fl studio 9 la un moment da nu mai treceam chitara prin amp , o bagam direct in pc cu un adaptor de jack si ba aveam latency daca dadem volumu sub 8 , ba aveam distors daca dadeam peste .

Edited by BucurAdrian
Link to comment
Share on other sites

Hai s-o luăm de la început: care e diferența dintre "basul , inaltele si alea"? Adică ce face un sunet să fie catalogat ca "joase", "medii" sau "înalte"?

 

Pai din cate stiu eu , daca dai bassul la la maxim se aude mai gros sa zic asa , daca dai inaltele se aude.. mai inalt ? bine-i ce zic ?:))

Link to comment
Share on other sites

Cine a zis c-am ratat-o? Mi-ai citit cartea? :)

 

daca dai bassul la la maxim se aude mai gros sa zic asa , daca dai inaltele se aude.. mai inalt ?

Bun, și care-i diferența dintre un sunet "gros" și unul "înalt"? E înălțimea! Jos, mediu și înalt e un sistem de cuantificare a acestei proprietăți, unul foarte brut (și subiectiv): are doar trei categorii. Infra-joase, joase, medii joase, medii înalte, înalte și supra-înalte e unul similar dar mai fin, cu șase categorii. Un alt sistem e cel folosit în notația muzicală: spectrul sonor e împărțit în 11 octave, fiecare compusă din 12 note, fiecare compusă din 100 cenți (în sistemul occidental). Un alt sistem folosește numere pentru a măsura în termeni absoluți frecvența undei sonore, iar unitatea de măsură e Hertz (cicluri pe secundă), sau 1/secundă.

Numerele sub acele controale reprezintă această frecvență, în Hz, a unui filtru. Când setezi acel control mai sus de mijloc (peste zero) va fi amplificată (se aude mai tare) o parte a spectrului sonor din jurul respectivei frecvențe (e.g. 600 Hz), iar când e sub zero se atenuează (se aude mai încet) aceeași parte a spectrului. Poziția controlului definește cât de mult se amplifică sau atenuează, poziția centrală fiind neutră (nu afectează).

 

@Jig: teach a man to fish...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Salut , am pe amp o chestie : Graphic EQ with FBQ FeedBack Detection... Am acolo asa : 6 coloane, si sub ele scrie 60 , 250 , 1k , 3,5k , 12k

 

Si are niste butonase care le pot duce in sus sau jos... Alea sunt intr-un fel basul , inaltele si alea ? Sau mai bine zis ce sunt ?

Ai zis de 6 coloane si ne-ai citat 5 frecvente, asa ca sunt curios daca e eq pe 6 benzi si ai omis una sau e pe 5 benzi si a sasea "coloana" are de-a face cu feedback detection.

De curiozitate, e amp de electrica?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da .. scuze erau 5 :)) Nu stiu de ce mi-a venit sa scriu 6... nevermind , mersi pentru explicatii... :D

 

edit: Este amp pentru clape nu pentru chitara electrica... L-am luat pentru ca asta mi l-a recomandat domnul de la magazin... Plus ca poate intra un microfon , 3 chitari , iar daca am mufa corespunzatoare pot baga si muzica de pe telefon ( sa fie ca si o boxa ) si multe altele... :D

Edited by Sympthom
Link to comment
Share on other sites

Scuze pentru 3 posturi.. nu am fost antent...

 

Pai si pe google ce scriu ? Ca asta e problema , nu stiu ce caut ca dara` eu sunt incepator , nu am ani de experienta ca altii ( in sensul ca eu nu am avut profesor si nici nu am avut probleme de genul asta cu chitara ,si nu prea am invatat partea teoretica )... de aceea mi-am facut cont pe forumul asta si am postat la intrebari ale incepatorilor...

Link to comment
Share on other sites

Depinde numai şi numai de calculatorul în care intri cu celălalt capăt ! Dacă-ţi faci soundul din amp, învaţă să foloseşti direct DAW !

Sau ai ceva digital recorder ?.

 

Am USB audio interface pe USB 1.0 ..cu toate ca nu am driver de USB 2.0 la ASUS-ul meu ( o porcarie dar asta e ..cica sa caut eu pe internet asta era pe CD-ul de instalare ,,sub butonul de instalare a USB 2.0 .....hehehe ,,buna nu? )

OK, deci semnal stereo cu oricare din interefetele adio pe USB ...NU am nici un pic de latenta ! .

Asa ca cei care au USB 2,0 nu au nici cat as avea eu .

.Ceva enorm de mica diferenta greu masurabila am testat asa din curiozitate dar nu se poate sa auzi nici o diferenta .chiar nu se simte nici decolorarea sunetului la loopback prin USB ...deci practic latenta ZERO .

 

Scuze pentru 3 posturi.. nu am fost antent...

 

Pai si pe google ce scriu ? Ca asta e problema , nu stiu ce caut ca dara` eu sunt incepator , nu am ani de experienta ca altii ( in sensul ca eu nu am avut profesor si nici nu am avut probleme de genul asta cu chitara ,si nu prea am invatat partea teoretica )... de aceea mi-am facut cont pe forumul asta si am postat la intrebari ale incepatorilor...

 

GOOGLE are ....HELP si inveti metodele de cautare .

 

Scrii Nume, Titlu, efect, relatie cu ceva ce cauti ...

 

adica cuvinte cheie ....

 

chitara , efect, statie ,procesor ,nume firma producatoare

 

guitar , multieffect, DSP .....guitar FX ,,,,

 

Guitar amplifier ,brands ,

 

eventual cauti pe "imagini" in loc de " web " asa vei vedea poze si poti sa gasesi mai rep-ede cateodata cea ce cauti ...

Link to comment
Share on other sites

Poți începe prin a căuta chiar aici după cuvântul "bâzâit". Jumătate (sau mai puțin) va fi despre zgomot electronic, interferențe datorită echipamentului inadecvat sau folosirii lui în condiții necorespunzătoare. Cealaltă jumătate va fi despre alți tineri care nu au mai întâlnit termenul de fretbuzz.

Link to comment
Share on other sites

Cat de curand o sami iau un practice amp si am de ales intre un mustang 1 si un vox vt20 . Despre mustang am mai citit cate ceva pe forum si am vazut impresii bune despre el , insa de vox n-am prea gasit .. sau am cautat eu prost :)) . Stiu ca are si un tub in el dar tot solid state e . La vox pot sa controlez si puterea ( banuiesc ca intre 1w si 20 de w ) deci no sa am probleme cu vecinii .Mustangul in schimb are iesirea USB si cu ea imi pot modifica preseturile . Pe care din cele doua are trebui sa il aleg ( poate ajuta si faptul ca o sal folosesc cu un les paul pentru rock gen guns n roses , ac/dc si led zeppelin ) sau daca aveti si alte sugestii le voi primi cu caldura :D.

Link to comment
Share on other sites

1W este poate fi deranjant de tare intr-o locuinta daca ai dif sensibil.

Ca si un posibil reper : 10W se aude doar de doua ori mai tare decat 1W .

Cu un dif bun ( SPL) de 12W cu o statie de 10W RMS potoi canta in cluburi mai mici.

 

Cum zice si @FiveseveN un atenuator nu-i o mare problema .

 

Eventual un limitator de putere ar fi ceva mai interesant , un circuit ce nu permite ca finalul sa treaca peste un anumit wattaj dar probabil dinamica are mult de suferit .

La fel functioneaza si protectia etajului final ,si acesta introduce pe langa limitare si distorsiune .

Nu cunosc aceste statii , poate au in procesorul digital si circuit de limitare ce limiteaza semnalul ce ataca finalul dupa un algoritm destept ca sa ai totusi o plaje de dinamica .. .

Circuitul de limitare poate fi si analogic ..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.