www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fanclub Vintage


Silviu_i
 Share

Recommended Posts

Hai bre, Michael e cool, bine ca nu era Madonna :)

Oh, nu, nu e nimic de genul asta. Eu inimioara Michael Jackson :)

 

Si ursuletii aia de pe dulap is ok, si jocurile pe calculator.

Neah, e ceva MAI stanjenitor.

 

DAR DE CE AI UITAT SA PUI CABLUL IN CHITARA? O sa zica lumea ca ai luat-o doar ca sa faci poze cu ea.

Pentru ca eu chiar am vrut doar sa fac poze cu chitara atunci :lol:

 

S-o canti sanatos, sa fi multumit de ea. Ai vandut Ibanez-ul ala, nu?

Mersi :lol: Intr-adevar, am vandut Ibanezul, insa nu am avut incotro.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

salut, intreb pe cei care si-au luat de pe dolphin, cat a fost transportul? ca asa imi iau wine red care pe mc nu este si ies si mai ieftin :)

 

 

 

a si daca tot am postat , un offtopic: ce cablu de 1 metru ieftin recomandati? m-am uitat pana acum si cel mai ieftin e cordial dar nu stiu ce sa zic, sau ce ziceti de cele vox?

Edited by steftzupac
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Salut. Stie cineva de unde pot cumpara un Vintage V100MRJBM (distressed gold top)?

Nu apare pe net la nici un magazin.

 

 

 

Chiar daca nu apare in stoc la niciunul din magazinele care comercializeaza Vintage iti recomand sa le dai un telefon si sa ii intrebi daca au asa ceva, sau macar daca pot aduce la urmatorul import un exemplar.

Link to comment
Share on other sites

QUOTE (broknstrngz @ Jun 15 2010, 11:29 PM) Hai bre, Michael e cool, bine ca nu era Madonna tongue.gif

Oh, nu, nu e nimic de genul asta. Eu inimioara Michael Jackson blush.gif

 

QUOTE (draugr @ Jun 15 2010, 11:51 PM) Si ursuletii aia de pe dulap is ok, si jocurile pe calculator.

Neah, e ceva MAI stanjenitor.

 

QUOTE (draugr @ Jun 15 2010, 11:51 PM) DAR DE CE AI UITAT SA PUI CABLUL IN CHITARA? O sa zica lumea ca ai luat-o doar ca sa faci poze cu ea.

Pentru ca eu chiar am vrut doar sa fac poze cu chitara atunci laugh.gif

 

QUOTE (draugr @ Jun 15 2010, 11:51 PM) S-o canti sanatos, sa fi multumit de ea. Ai vandut Ibanez-ul ala, nu?

Mersi thumbsup.gif Intr-adevar, am vandut Ibanezul, insa nu am avut incotro.

 

betele de urechi, poza de cand erai mic ,ursuletii,jocul(magic core sau ce scrie) sau chelia?

Edited by mufla
Link to comment
Share on other sites

Chiar daca nu apare in stoc la niciunul din magazinele care comercializeaza Vintage iti recomand sa le dai un telefon si sa ii intrebi daca au asa ceva, sau macar daca pot aduce la urmatorul import un exemplar.

 

 

Salut. Am trimis mail la Mcmusic acum vreo 2 zile si nu am primit nici un raspuns.

Din fericire am gasit chitara pe site-ul acesta: http://www.magazinuldemuzica.ro/VINTAGE-V100MRJBM-_-49177.html

Ce parere aveti despre ei? Dar despre pret ? Pare un pic exagerat fata de cel care ere pe thomann (nu mai e nici acolo pe stoc).

Credeti ca e ceva putred la faptul ca nu mai e pe stoc nici la cele mai mari magazine ?

Link to comment
Share on other sites

Baietii astia mi s-au parut intotdeauna dubiosi. Modelul acela pare sa fie o copie dupa goldtop-ul lui Joe Bonamassa.

 

La Dolphin Music vad ca au niste reduceri de sarbatori care duc preturile intr-o zona foarte atractiva:

http://www.dolphinmu...-inspired-.html

http://www.dolphinmu...honeyburst.html

http://www.dolphinmu...-sunburst-.html

 

 

In ce sens dubiosi ?

Eu le-am citit cam toate detaliile despre garantie si posibilitatea de returnare si pare ok.

De ce nu ti de per in regula?

 

P.S, Merci pentru liink-uri :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Salutare!

 

M-am uitat pe niste modele Vintage de Strat si Tele...Ce stiti despre ele? sunt la fel de laudabile ca modelele LP si SG? Eu am acum un Squier Affinity, am inteles ca ar fi ceva mai bune...

 

Asta ma tenteaza enorm; dar nici asta nu e rea.

 

Stiti daca sunt in magazin la MCMusic?..ma gandesc sa le iau la un test drive, dar cum sunt din Ploiesti trebuie sa stiu sigur daca le au in magazin, ca sa nu ma duc degeaba.

 

Multumesc! si Craciun Fericit!

Link to comment
Share on other sites

Salutare!

 

M-am uitat pe niste modele Vintage de Strat si Tele...Ce stiti despre ele? sunt la fel de laudabile ca modelele LP si SG? Eu am acum un Squier Affinity, am inteles ca ar fi ceva mai bune...

 

Asta ma tenteaza enorm; dar nici asta nu e rea.

 

Stiti daca sunt in magazin la MCMusic?..ma gandesc sa le iau la un test drive, dar cum sunt din Ploiesti trebuie sa stiu sigur daca le au in magazin, ca sa nu ma duc degeaba.

 

Multumesc! si Craciun Fericit!

 

Da-le un mail si iti vor raspunde sigur ce au pe stoc :).

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Salut , vreau sami achizitionez un Vintage v99 black ce parere aveti despre aceasta chitara?

http://www.mcmusic.r...dProductID=2404

uita-te si la vintage vs6. au un sunet mai apropiat de un flying v decat de un lp dar sunt construite dupa modelul sg original - si nu costa mai mult decat v99

dar trebuie sa le incerci ca sa te convingi

Link to comment
Share on other sites

Domnilor,vreau sa imi cumpar un Vintage V100 pe la inceputul verii(l-as lua eu si acum,dar..bugetu' :lol:).

 

Cred ca asta este locul cel mai potrivit sa va intreb urmatoarele lucruri:

 

-dintre posesori/persoane care au probat:

1) cum vi se pare finisajul?

2)cheitele,nefiind in baie de ulei,tin acordajul bine?(nu stiu daca are mare relevanta daca sunt in baie de ulei sau nu..)

3)dozele cum vi se par?SD de pe Ibanez m-ar scoate din "groapa" in caz ca nu sunt prea stralucite,totusi as prefera sa fie cat de cat bune:D(daca imi plac nu e obligatoriu sa le schimb doar fiindca nu scrie pe ele SD..plus ca vreau si ceva mai low output si mai bluesy:) )

4)am cantat pe epiphone standard si nu mi-a placut,deci nu vreau sa il iau ca varianta pe lista(plus ca in opinia mea nu merita ~20 de milioane),lumea zice ca V100 ar fi net superior.Asa sa fie?(intreb pentru ca probabil multi dintre voi fiind din Bucuresti sau din orase cu magazine de muzica,poate le-ati cantat pe amandoua);

5)durabilitatea?adica,ma refer in special la hardware,adica,sa nu se "toace" foarte repede(wilkinson am inteles ca ar fi de calitate buna);mai ales tastele(pentru cei care au V100 de mai mult timp,ca sa vada cum reactioneaza odata cu trecerea vremii:D).

 

Siiiii....cam atat deocamdata :lol:...

 

Mentionez ca momentan nu prea am cum sa ma duc la bucuresti sa probez,de aia vreau sa am o "lista" deja facuta pentru a sti si cum imi fac bugetul :D..

 

Multumesc:)Si pe modelul unui coleg:

 

V-am salutat,Radu! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Radule, proba-i sfântã !

Am Vintage ºi am început sã mã îndoiesc de "supremația" lor necondiționatã. De când am pus-o pe lampã am început sã aud prostii la ea... Cum ar fi mici probleme la ecranare, de exemplu... Se rezolvã, nu sunt grave, dar ...

Plus, o chestie care am observat-o de când o am, dar n-am zis nimic pentru cã mi s-a pãrut ridicolã, însã n-am gãsit "leacul" pânã acum : o acordez, o "lucrez" ºi a douã zi mã trezesc, când o verific, cã unele corzi sunt mai întinse ca ieri... Asta n-am priceput-o încã...

Link to comment
Share on other sites

Radule, proba-i sfântã !

Am Vintage ºi am început sã mã îndoiesc de "supremația" lor necondiționatã. De când am pus-o pe lampã am început sã aud prostii la ea... Cum ar fi mici probleme la ecranare, de exemplu... Se rezolvã, nu sunt grave, dar ...

Plus, o chestie care am observat-o de când o am, dar n-am zis nimic pentru cã mi s-a pãrut ridicolã, însã n-am gãsit "leacul" pânã acum : o acordez, o "lucrez" ºi a douã zi mã trezesc, când o verific, cã unele corzi sunt mai întinse ca ieri... Asta n-am priceput-o încã...

 

Stiu,dar tinta postului meu era tocmai asta: sa vad cum se comporta in timp,fiindca in magazin toate sunt zeice,si dupa o luna mai strangem un surub,ba un jack,ba se tocesc freturile,etc.

Faza cu "corzi mai intinse decat ieri" ar putea fi de la diferentele de temperatura,asta daca este cazul.:huh:

Link to comment
Share on other sites

Singura chestie care ma deranjeaza la V100 al meu e faptul ca nu e la fel de comoda in comparatie cu chitare care au jumbo frets (doar in cazul in care ma joc pe la freturile 12~15+; in rest e OK) Poate fi si vina mea (degete mari, tehnica proasta etc) asa ca e posibil ca pe tine sa nu te afecteze. "Proba-i sfanta!"

 

Probleme cu acordajul, intonatia, electronica etc nu am avut nici o singura data. Detin chitara de aproape un an.

Link to comment
Share on other sites

Eu oricum sunt obisnuit cu Medium Frets.Am degete foarte lungi si subtiri :lol:..

Un mic dezavantaj al "organizarii" sa ii zic a site-ului vintage este ca pe langa celelalte detalii nu mentioneaza si ei ca tot omu' ce freturi,ce dimensiuni la grif ce radius etc..

Link to comment
Share on other sites

Faza cu "corzi mai intinse decat ieri" ar putea fi de la diferentele de temperatura,asta daca este cazul.:huh:

 

"I'm living on an island with a stick !" :lol:

 

Nu, serios, e o ciudãțenie cãreia nu-i dau de cap... O fi oțelul corzilor, de la chitarã nu ºtiu dacã e, pentru cã probleme de truss n-am avut, fret-buzzuri nici atât, jocuri în cheițe nu sunt... Nu ºtiu ce sã zic. Nu urcã mult. Câțiva cenți...

Link to comment
Share on other sites

Radule, proba-i sfântă !

Am Vintage şi am început să mă îndoiesc de "supremaţia" lor necondiţionată. De când am pus-o pe lampă am început să aud prostii la ea... Cum ar fi mici probleme la ecranare, de exemplu... Se rezolvă, nu sunt grave, dar ...

Plus, o chestie care am observat-o de când o am, dar n-am zis nimic pentru că mi s-a părut ridicolă, însă n-am găsit "leacul" până acum : o acordez, o "lucrez" şi a două zi mă trezesc, când o verific, că unele corzi sunt mai întinse ca ieri... Asta n-am priceput-o încă...

 

Te referi la "pitch" sau la faptul ca ti-se par mai tensionate cand faci cate un "bend" ?daca numai ti=-se pare este de la timpul de acomodare si incalzire ptr cantat.

Altfel.

Orice chitara reactioneaza la schimbare de temperatura.

 

Cele din material mai ieftin sunt mai sensibile(instabile) la schimbarea temperaturii.(lemn ieftin....)

 

Rexolvarea...cumperi un gat de chitara din artar de calitate ...si totul se rezolva.

 

Deci o chitara la valoarea de 350 Ron nu are un gat ca si o chitara la ptretul de 5000 Euro.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Te referi la "pitch" sau la faptul ca ti-se par mai tensionate cand faci cate un "bend" ?daca numai ti=-se pare este de la timpul de acomodare si incalzire ptr cantat.

Altfel.

Orice chitara reactioneaza la schimbare de temperatura.

 

Cele din material mai ieftin sunt mai sensibile(instabile) la schimbarea temperaturii.(lemn ieftin....)

 

Rexolvarea...cumperi un gat de chitara din artar de calitate ...si totul se rezolva.

 

Deci o chitara la valoarea de 350 Ron nu are un gat ca si o chitara la ptretul de 5000 Euro.

 

Doar simpla verificare a acordajului. O conectez la tuner...

Aº pricepe dacã ar fi slãbite corzile. Aº zice "am o cheițã care cedeazã. O schimb". Dar coarda este mai întinsã decât la ultima verificare. Câțiva cenți. Aia mã deruteazã...

Link to comment
Share on other sites

Astea sunt probleme de la oscilatiile de temperatura. Otelul, la fel ca si lemnul lucreaza la cald sau la frig, si eu patesc asta cand ma duc la repetitie si sala nu a fost incalzita pe toata perioada cat a stat chitara acolo, cand o scot din husa in primul sfert de ora trebuie sa o acordez de 2-3 ori, dupa ramane acordata perfect toata repetitia. Chitara nu are nici o vina, in timpul sezonului cald sau temperat ramanea acordata perfect cu saptamanile.e

Link to comment
Share on other sites

Nou posesor de VIntage V100 Flamed IceTea.M-a cucerit de cand am pus mana pe ea(ca tuseu,si ca sonoritate).

Aspectul e destul de ingrijit,super ton(cu doze originale wilkinson)....ceva bun la bani putini!!!

post-16960-0-25944900-1297092437_thumb.jpg

post-16960-0-72609100-1297092453_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.