www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fanclub Vintage


Silviu_i
 Share

Recommended Posts

http://i1240.photobucket.com/albums/gg489/burcearadu/eb943176-c4dc-4ab5-8742-da1b7793666d.jpg

http://i1240.photobucket.com/albums/gg489/burcearadu/3dfbd688-7a53-46ca-a725-de94342f752c.jpg

Ne pregatim de macel :D!

Ce mi se pare ciudat e ca gaurile pentru cheite sunt deja de 10mm la fel cum erau si cele pentru poturi.Aveau un praf alb inauntru destul de gros care umpleau pana la dimensiunea dorita.S-o fi gandit indonezianu' cand o asambla ca o iau sa o modific :))..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

1e9noo.jpgCred ca sunt foarte norocos ,tot timpu cand cumpar ceva primesc extra, in cazul de fata am luat Vintage v100 Peter Green , chitara se afla in conditie foarte buna , si in loc de bridge-ul stock are Gotoh made in Japan , dozele nu le schimb nici un ruptul capului pt ca eu cant prin interfata usb si pot regla orice , dar suna foarte bine comparata cu SD JB Tb4 . Are o tona de sustain comparata cu 2 superstraturi din alder , imi vine perfect la mana , grifful nu e prea gros si imi place ca are finish mat , ca si piese de schimb pe viitor am sa schimb doar daca se defecteaza ceva cum ar fi : 3way switch / jack-ul si eventual cheitele daca nu tin bine.

 

 

In acest caz fericit cred ca am facut un deal reusit :

 

Chitara thomann (in Ro nu este pe stock) - 2000 Ron

bridge gotoh- 120 ron

Case SKB solid - Stagg -450 ron

 

Am platit 980 ron +transport, chitara asta sigur nu pleaca prea curand de la mine , mai degraba celelalte.

 

 

Si ca si o intrebare , cu ce va curatati corpul chitarii? pt griff am solutie , insa pt corp nu stiu cu ce sa-l curat inafara de o carpa de bumbac uscata.

Edited by Jig
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

http://www.mcmusic.ro/chitare/electrice/vintage-v100-icon-lemon-drop-chitara-electrica.html O au si in romania,insa "Momendan indisponibil" de ceva timp.

Oricum,chitara ta este foarte misto.Primul Vintage pe care l-am vazut a fost un Lemon Drop,cel al lui Silviu (slash93) si de acolo a continuat povestea :D.

Bridgeul Gotoh e net superior celui stock,unul dintre cele mai bune si ieftine upgradeuri pe care le poti face.

Cu cheitele nu o sa ai probleme fiindca spre deosebire de alte modele astea le are metalice,in baie de ulei deci nu o sa bazaie sau mai stiu eu ce.

Sa o stapanesti sanatos!

Link to comment
Share on other sites

1e9noo.jpgCred ca sunt foarte norocos ,tot timpu cand cumpar ceva primesc extra, in cazul de fata am luat Vintage v100 Peter Green , chitara se afla in conditie foarte buna , si in loc de bridge-ul stock are Gotoh made in Japan , dozele nu le schimb nici un ruptul capului pt ca eu cant prin interfata usb si pot regla orice , dar suna foarte bine comparata cu SD JB Tb4 . Are o tona de sustain comparata cu 2 superstraturi din alder , imi vine perfect la mana , grifful nu e prea gros si imi place ca are finish mat , ca si piese de schimb pe viitor am sa schimb doar daca se defecteaza ceva cum ar fi : 3way switch / jack-ul si eventual cheitele daca nu tin bine.

 

 

In acest caz fericit cred ca am facut un deal reusit :

 

Chitara thomann (in Ro nu este pe stock) - 2000 Ron

bridge gotoh- 120 ron

Case SKB solid - Stagg -450 ron

 

Am platit 980 ron +transport, chitara asta sigur nu pleaca prea curand de la mine , mai degraba celelalte.

 

 

Si ca si o intrebare , cu ce va curatati corpul chitarii? pt griff am solutie , insa pt corp nu stiu cu ce sa-l curat inafara de o carpa de bumbac uscata.

 

Unde e in stare foarte buna ca e jumulita toata ;)

 

O carpa foarte molae curata bine, eventual una din microfibra pentru ca nu lasa urme pe corp. Vezi ca sunt si niste solutii de la Dunlop foarte bune, iau toata mizeria.

 

Inseamna ca pica din start.Probabil pe viitor o sa bag la neck alnico 2 pro sau '59 pentru sunet mai "cremos".

 

Vezi ca 59 nu are sunetul mai cremos, dimpotriva, mie mi se pare ca are mai multe inalte si mai putine medii, dintre astea 2 Jazz-ul suna mai cremos. Alnico 2 este o doza cu multe medii, fara mult bas si cu ceva mai putine inalte decat 59. Daca vrei o doza de neck cremoasa iti recomand DiMarzio PAF Pro, daca as cauta un cuvant sa o defineasca asta ar fi.

Edited by Blackthorn
Link to comment
Share on other sites

da, dar la un moment dat, daca e prea sus, va suna groaznic. ideea e ca eu am doza setata destul de jos si tot are putere, la asta ma refeream. Nici nu vreau sa stiu daca o ridic mai sus :))

Oricum am auzit multe variante la doza asta. Unii sunt pro , alti contra, iar eu ma numar printre cei pro, dar oricum e o chestiune de gust si bineinteles, la ce vrei sa o folosesti

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Eu personal inteleg o doza cu un sunet "flat",fara sa duca lipsa sau sa accentueze anumite frecvente.Asta inteleg in general prin "transparent",acuma fiecare foloseste cum crede termenul.Mai nasol e cand pentru 1000 de persoane inseamna 1000 de lucruri diferite :)).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Scuze ca folosesc fanclubul altfel decat in scopul in care a fost creat,insa avem nevoie de ajutorul vostru.Am fi recunoscatori daca ne-ati putea ajuta cu un like si eventual un share pentru a vedea si prietenii vostri.Va multumim din suflet! http://www.facebook.com/sticknstonesband

Practic,e aceeasi trupa pe care v-am prezentat-o si asta vara,tot aici pe grup,doar ca am schimbat numele vocea si intr-o oarecare masura si viziunea.

Link to comment
Share on other sites

Wow, ati schimbat vocea? Sunt foarte curios cum suna. Nici nu stii de cand asteptam sa schimbati vocea.

 

:yay:

 

Si noi am cautat mult timp o voce masculina care sa sune bine.Cum n-am reusit,am apelat la sexu' opus,ca era mai la indemana.

Incercam sa tragem This Time din nou cu Georgiana cat mai curand.

 

De la mine ai un Like :)

 

Multumim frumos :D!

Edited by radu_guitar96
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.