www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fanclub Vintage


Silviu_i
 Share

Recommended Posts

Salut.Daca imi permite-ti am sa deschid un fanclub al chitarriilor Vintage si cand zic Vintage ma refer la marca :).

 

Aici ca si in toate fancluburile posesori ale acestor chitari pot pune poze si isi pot spune parerile despre acestea

 

Aceasta este chitara mea, Vintage V100 Lemon Drop (Peter Green Inspired)

 

Parerea mea despre chitara este una buna, eu zic ca depaseste un Epiphone (zic asta in cunostinta de cauza), low action, fara fret buzz,

sustain din belsug, plus ca este construita destul de bine, facuta dintr-un lemn de calitate.

 

Poze:

post-6186-1237220501_thumb.jpg

post-6186-1237220516_thumb.jpg

post-6186-1237220529_thumb.jpg

post-6186-1237220555_thumb.jpg

post-6186-1237220595_thumb.jpg

post-6186-1237220636_thumb.jpg

post-6186-1237220652_thumb.jpg

post-6186-1237220681_thumb.jpg

post-6186-1237220709_thumb.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Subscriu, am un V100 cu P90. Finisajele sunt oribile dar sincer am ramas socat de cum suna, nu cred ca ar trece testul anti dopping. La 300eu cat costa am curaj sa o compar cu orice chitara Les Paul care trece de 1000EU

 

Eu sincer la a mea nu prea am ce sa ma plang in privinta finisajului pt ca, chitara mea este aged asa ca....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest TheFly

Nu exista, dar vine repede, cam intr-o zi,prin curier propriu.

 

"Posedata" mea este un V100 Tobaco SunBurst. Am optat pentru Vintage si la sugestia lui Dudu :) in locul la Epiphone, si sunt multumit de ea. O am cam de 3 luni, de curand a suferit o interventie chirurgicala :) in maniera personala deoarece incepuse sa aiba un mic fretbuzz si a trebuit sa o reglez singur. Pentru prima data in viata fiind, m-am descurcat de minune :) , am indreptat gatul, am setat actiunea, intonatia etc. E mai misto ca atunci cand era noua. :D Dorm cu ea in pat, in lipsa de altceva :D

 

Are arhitectura originala (la doze nu m-am bagat sa le schimb ca mi-e frica, desi ca sa vada vecinii Saymor Duncan pe ea si sa moara de oftica m-as risca :D ), nu are decat corzi schimbate, eu folosesc Ernie Ball de 11-46. Oricum, e mai mult decat ok pentru ce imi trebuie mie. Dozele sunt chiar decente, are un sound foarte cald mai ales cu corzi mai groase, suna genial pe clean (aici cred ca si ampul e de vina) si astept doritori cu Gibson sa facem schimb ;) . NU este de vanzare momentan ,indiferent de pret.

 

Iata si cateva poze:

post-7782-1240347184_thumb.jpgpost-7782-1240347199_thumb.jpgpost-7782-1240347220_thumb.jpgpost-7782-1240347241_thumb.jpgpost-7782-1240347251_thumb.jpg post-7782-1240347263_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Da, ai remarcat corect. Cind am schimbat partea electrica dinauntru am lipit

invers switchul si mi-a fost lene sa-l lipesc la loc, corect, pina cind am vindut-o.

Puteai sa doar montezi invers comutatorul .

 

Mi-a placut sunetul G&R si videoul cu adnotarile ,foarte simpatic.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Daca mi-am dat la schimb a looong time ago vintage-ul si inca regret, intru in fanclub? Era un Vintage Hollowbody cherry red, sdot. In caz ca o are cineva poate posta poze cu ea? A fost prima mea chitara serioasa dupa Hora reghin, trebuie sa fie pe aici pe undeva. Also a avut pe ea semnaturile baietilor de la Phoenix dupa un concert (s-au sters probabil). :)

Link to comment
Share on other sites

Guest TheFly

adica tu ai cantat si Phoenix erau in sala??? :)

 

daca iti plac in continuare chitarile astea , poti fi in fanclub, de alfel nu te poate da nimeni afara. si in fanclub Fender sau Gibson probabil ca sunt cativa care nu au aceste chitari sau au "made in China" :)

Edited by TheFly
Link to comment
Share on other sites

Guest ...GrEnDeL...

As avea si eu o intrebare... ce parerea aveti despre Vintage v100BB? Intentionez sa cumpar una in viitorul apropiat si as vrea cateva detalii daca aveti. Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

As avea si eu o intrebare... ce parerea aveti despre Vintage v100BB? Intentionez sa cumpar una in viitorul apropiat si as vrea cateva detalii daca aveti. Multumesc!

 

Daca nu ma insel chitara userului TheFly este acelasi model ca acea pe care vrei tu sa o cumperi numai ca difera culoarea.Vorbeste cu el despre chitara.

Link to comment
Share on other sites

Guest TheFly

@GrEnDel

Daca nu ma insel chitara userului TheFly este acelasi model ca acea pe care vrei tu sa o cumperi numai ca difera culoarea.Vorbeste cu el despre chitara.

 

dape, asa imi pare si mie. :)

 

e modelul anterior lansat celui Icon cred (a lui dudu cred ca era Icon).

 

gasesti aici un catalog complet cu chiatrile lor http://www.jhs.co.uk/Catalogue/Guitars/Vin...Electric%20.pdf , ce vrei tu cred ca e cea neagra de la seria V100.

 

De cumparat, eu am cumparat-o de la www.muzikia.ro din Timisoara.

 

Daca ai intrebari "de substanta" despre chitara, peste ce este in prezentarea producatorului, te ajut cu placere pe forum, sau pe privat.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Din august 2008 sunt fericitul posesor al unui Vintage V100 icon distressed cherry sunburst cumparata din Londra si adusa de un prieten (aflasem tarziu ca la magazinul Muzikia din TM erau pt vanzare).Am avut ocazia anterior de a canta pe Epiphone si alte copii mai noi sau mai vechi de LP (Encore,Jolana..) dar din momentul in care am simtit cum suna Vintage-ul meu va marturisesc ca nu mai dau doi bani pe Epiphone!!!!Singurul motiv pt care as fi optat sa-l vand la un moment dat ar fi fost finisajul (modelul este aged) dar curand mi-a trecut.In final sunetul conteaza,nu?Si nici nu cred ca-i voi schimba dozele (originale Wilkinson) cu Saymour Duncan sau altceva pt ca nu am nevoie decat pt blues si alte chestii mai soft.Sper sa fiu acceptat in familia detinatorilor de Vintage,respect in continuare pe cei ce respecta aceasta marca si ma intreb de ce unii producatori inca isi bat joc de materia prima si construiesc Harley Benton,Stagg si marci romanesti cu glazura si nume aproape german....

Cateva poze cu Vintage-ul meu:

post-7324-1242567921_thumb.jpg

post-7324-1242568096_thumb.jpg

post-7324-1242568305_thumb.jpg

post-7324-1242568469_thumb.jpg

post-7324-1242568616_thumb.jpg

post-7324-1242568784_thumb.jpg

post-7324-1242568955_thumb.jpg

post-7324-1242569125_thumb.jpg

post-7324-1242569334_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Guest ciprianangheluta

Ma bucura faptul ca s-a infiintat topicul si fanclubul dedicat chitarii vintage. Eu personal  o consider o chitara ok, sunet bun, foarte atent lucrata, si ... speciala!  Am un vintage v100 Tobacco Sunburst de un an si jumatate, starea ei este fff buna, singurul defect ar fi faptul ca placarea cu auriu de pe doze.... se cam duce, dar il vad ca un defect minor in comparatie cu calitatile ei.

post-10919-1248866993_thumb.jpg

post-10919-1248867078_thumb.jpg

post-10919-1248867173_thumb.jpg

post-10919-1248867283_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

in ultimul an mi-am luat de la gura,mi-am vandut squierul bullet si ampul ala de 2 lei de 3 W Squier si am zis sa-mi scule macr putin mai bune(voiam humbuckere)..am alocat numai ptr chitara 1000 RON si asta insemna sa mai strang bani pe urma ptr. efecte.. aa intre timp am primit cadou un zoom g2.1u cu iesire usb la pc-e practic o placa audio cu usb(are drivere asio excelente si o gramada de cabinete,efecte,iar pedala propriu zisa poate fi folosita ca wah-wah)..deci.. am cautat pe thomann si pe alte guitar store-uri dar n-am gasit nimic decent pana in 1300 RON. Intamplator am dat pe muzikia.ro de aceste chitari vintage...in poza arata excelent, componentele par de vis pentru un asa pret. our friend google m-a trimis pe pagina cu fan clubul Vintage :) ..toti ooameni de aici au de spus lucruri bune despre chitarele astea. Am pus ochii pe o Vintage VHS100,care cica avea pretul vechi 1.100 ron si acuma e undeva la 700 Ron(si este si pe stock).. De restul banilor mi-as lua si ceva chestii ptr. ea ..o cutie de lemn(calatoresc mult),corzi,pene am :) , o curea buna.. Deci nu am pretentii sa obtin nu stiu ce sound.. nu ma intereseaza metalul (distors cel mult cat ptr. un sound macar cat de cat ca al lui Slash;desi o sa fortez dozele ptr asha ceva :) ) Ce ziceti? sper doar sa nu-mi iau o teapa majora..in principiu ma astept la o chitara mai buna decat Squieru Bullet Stat. aaa eram sa uit. aici am lasat linkul cu chitara http://www.muzikia.ro/Chitare/Chitare-Elec...ntage-VHS100CS/

Edited by Petrucci e tare
Link to comment
Share on other sites

 

merci ptr promptitudine, insa in linkul precizat nu se gaseste nimic despre chitara pe care o vreau...aia o o copie vintage de gibson sg, chitara 'mea' are un body gen Paul Reed Smith. Ce parere aveti de chitara? are defecte majore? dozele varza ? nu sta deloc in tune? As vrea sa-mi spuneti daca cei de la muzikia dau chitarile cu setarile cat de cat facute....(nu vreau fretbuzz ;in cazul Squierului luat de la Disco Systems Suceava nici nu s-a pus problema,doar am bagat chitara in cub si rock n roll!!)

Link to comment
Share on other sites

Ti-am recomandat chitara copie SG intocmai fiindca este diferita de cea pe care o vrei tu.

Copia SG este facuta din mahon, cea din linkul tau e din plop. In fine, daca vrei chitara in

functie de culoare si forma, e buna oricare.

 

Nu ma pricep, de aceea va intreb: lemnul de plop e varza ptr chitari ??? :) stiu e ca >> usor decat de mahon.

Link to comment
Share on other sites

Nu e varza, e chiar ok din punct de vedere sonor. Insa are un timbru un pic mai subtire decit mahonul.

O potentiala problema ar fi, totusi, ca e moale. Asta il face mult mai vulnerabil la julituri/cazaturi. Asta

nu ar fi o problema pe un instrument construit aproape exclusiv prin incleiere, insa in corpul chitarei

intra multe surubele. In timp, gaurile acestora se vor largi si/sau vor ceda. Plopul este cunoscut ca un

lemn care se usuca greu (isi pastreaza o oarece umiditate chiar si dupa uscarea naturala in 10-20 de

ani sau chiar dupa uscarea in cuptor). Din acest motiv este mai pasibil de a-si schimba forma in timp.

 

Pfff.. intradevar mi-ai dat de gandit.. Pe de o parte si oferta ma tenteaza: doar 700 Ron..la ei pe site e 260$ ..adusa in tara ar costa o gramada....pretul vechi pe muzikia era de 1150 Ron... Deci din cate am inteles chestie asta e posibila nu neaparat probabila daca am grija de ea,nu? daca o tin in stativ si am grija de ea ca ochii din cap.. Avand in vedere ca e prima chitara pe care o cumpar(squierul il primisem cadou) si ca am de gand in viitor sa tot bag bani in alte chitari&scule..ce sa fac? asta e singurul meu moft.

Sunt fericit ca suna bine(teoretic)! nu pot rata oferta asta... oricum imi iau si alta chitara (un Ibanez din seria JS ptr tonuri de Satriani..dar asta se va intampla in urmatoarele 12-18 luni... momentan n-am bani de altceva mai bun/trainic ..

Link to comment
Share on other sites

Ala e pretul lor de lista, la dealeri sint mult mai mici.

 

 

Stiu ca sunt mult mai mici, dar pe langa pretul de dealer, tu mai trebuie sa pui si TVA, care e 19%, si plus adaos comercial, ca doar nu-l dai pe gratis, iar tu daca-l cumperi de la ei direc, ma re fer la JHS, vei da 269 lire sterline, nu 700 ron, cum e momentan pretul la Muzikia. Eu cred ca merita pretul asta de pe site. :)

 

Have a nice day!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.