www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum va intretineti chitara?


Stefan
 Share

Recommended Posts

Si daca gasesti la vulcanizare un tip cu fruntea de 2 mm, o sa-ti transforme chitara intr-un Picasso. Superb thread-ul asta, si inca nu am chitara:)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 5 months later...

Respect foarte mult oamenii care au grija de chitara . E normal . Am un Fender si un Gibson . Am grija de ambele , dar unii is chiar obsesivi , mie imi place sa vad anii pe chitara si bataia pe care a luat-o se spoate spune abordarea umpic a lui SRV la grija la o chitara (nu spun smash it , just let it have the battlewear ) . Just my opinion .

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Guest Romeo Adrian Romeo

Eu am dat pe chitara mea (electrica) cu polis auto (de se da pe masini), am lasat-o cateva ore si dupa aceea am lustruit-o bine , are aproape 3 saptamani de cand i-am facut treaba asta si totul e :yay: OK dar nu stiu la cat timp se polișeaza chitara.

Link to comment
Share on other sites

Eu am dat pe chitara mea (electrica) cu polis auto (de se da pe masini), am lasat-o cateva ore si dupa aceea am lustruit-o bine , are aproape 3 saptamani de cand i-am facut treaba asta si totul e :yay: OK dar nu stiu la cat timp se polișeaza chitara.

 

De ce? Tii chitara in ploaie sau ti se gainateaza pasari pe ea?

Este o idee destul de proasta. Ti se distruge in timp stratul de lac.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Bine, componentele sunt cam aceleasi, atat in cazul chitarei, cat si in cazul autoturismului, vopsea + lac. Insa, polish-ul actioneaza prin elementele abrazive din compozitia acestuia, subtiind stratul de lac. De asta dispar unele zgarieturi, care sunt la suprafata lacului in urma aplicarii polish-ului. Nici pe autoturisme nu se recomanda sa faci chestia prea des, tocmai din acest motiv. Pe la 6 luni sau chiar un an este in regula. Gandeste-te insa, ca stratul de lac folosit la chitare este mult mai subtire decat cel de pe autoturisme. In plus, cel mai probabil, compozitia acestuia difera.

Singura chestie cu care am dat pe chitare pentru a le curata a fost lapte de fata Doina, un demachiant ieftin, se gaseste pe la mai toate farmaciile. Insa nici pe asta nu l-as recomanda. Eu unul il folosesc mai peste tot, in loc de pronto sau alte nebunii. Insa contine alcool, lucru ce poate iar sa dauneze lacului.

Cel mai bine, daca vrei neaparat sa dai cu ceva, iei produse speciale pentru ingrijirea chitarei. Am vazut ca au si polish de la Dunlop si nu este prea scump.

Edited by Gojira
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 1 month later...

Ok !

 

M-am uitat în "Despre chitară" şi, negăsind nimic despre alimentarea electroacusticelor, m-am gândit ca s-ar potrivi la "întreţinere"... N-am vrut sa deschid un topic separat...

 

Testam una şi tot potriveam reglajele în soft, că suna aiurea pe înalte, apoi am încercat bateria şi arăta 7,7 V...

 

Mersi, din nou !

 

.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am intalnit o problema la multe chitare, destul de des si ma gandesc sa va spun despre dansa. Este vorba despre uscarea fretboard-ului de palisandru (rosewood). Eu unul folosesc un fretboard conditioner de la Ernie Ball. Si dunlop are produse asemanatoare. Se gasesc in comert. Consider absolut necesara folosirea unui asemenea produs pe fretboard-urile de palisandru.

Ca si efecte, fretboard-ul devine aspru la atingere si incepe sa se albeasca. Nici degetele nu aluneca prea bine pe el, nu vad de ce nu ati folosi asa ceva daca vreti sa aveti grija cat de cat de instrumentul vostru. Ca si frecventa, odata la 3 luni e in regula.

 

Nu fac postul asta pentru ca acum am descoperit fenomenul, ci pentru ca, in urma unor trade-uri am primit niste chitare cu fretboard-uri care nu erau in cea mai fericita stare. Insa am reusit sa le refac la starea initiala.

Link to comment
Share on other sites

Pun si eu aici o intrebare mai mult sau mai putin adiacenta cu subiectul (m-am gandit ca n-are rost sa fac alt topic pentru o asemena intrebare) - daca as scrie ceva pe chitara cu un marker pentru graffiti (din ala cu vopsea), exista riscul ca dupa o vreme sa se ia scrisul (ar veni pozitionat de o parte si de alta a dozelor, in zona unde dau cu pana, deci ar fi oarecum expus zgarieturilor). Sau se poate lua si daca o sa vreau sa dau chitara cu polish (sau as putea eventual sa evit zonele respective in momentul in care fac asta)?

 

Sorry for the dumb questions, but I'm totally new to these things. Am citit tot threadul asta, insa nu am gasit nimic pe tema asta.

Link to comment
Share on other sites

Mai mult ca sigur o sa se zgarie. Nu inteleg ce ai cauta cu polish in zona aia (in cazul in care vorbesti de Squier). Dai doar pe corp, nu si pe pickguard. Faci din autocolant ce vrei, iti faci mai multe seturi ca e ieftina operatiunea, ti se duce unul, pui altul.

Asa as face eu, nu prea sunt adeptul chestiilor care tind sa fie permanente. Daca nu-ti mai place peste un an, poti da jos fara prea multa bataie de cap.

Edited by 'mnezãu
Link to comment
Share on other sites

Mai mult ca sigur o sa se zgarie. Nu inteleg ce ai cauta cu polish in zona aia (in cazul in care vorbesti de Squier). Dai doar pe corp, nu si pe pickguard. Faci din autocolant ce vrei, iti faci mai multe seturi ca e ieftina operatiunea, ti se duce unul, pui altul.

Asa as face eu, nu prea sunt adeptul chestiilor care tind sa fie permanente. Daca nu-ti mai place peste un an, poti da jos fara prea multa bataie de cap.

 

Nu, nu de Squier e vorba, Squierul l-am personalizat deja (cu autocolant) :). E vorba de urmatoarea chitara, care va fi (cel mai probabil) un Ibanez GRGR-121ex. Stiu ca nu se da cu polish pe pickguard. Oricum, intr-adevar, cred ca e mai buna ideea cu autocolantul, deci asa o sa ramana - no more markers!

 

Multumesc.

Edited by mike KidLazy
Link to comment
Share on other sites

Daca tot se discuta despre intretinere, polish si alte chestii... stie cineva cu se poate curata grasimea de pe o chitara vopsita mat. Pana acum am gasit produse numai pentru intretinerea si polisharea chitarilor vopsite normal, lucios. Am incercat cateva produse de la Dunlop dar in afara de faptul ca lasa cateva dungi nu se intampla nimic. Vopseaua mata (negru mat in cazul meu) din cate am observat este mult mai pretentioasa decat cea normala. In special in zona dintre doze in partea de jos, mana atinge lemnul in timpul "zdranganelii" si dupa cateva "cantari" pur si simplu prinde luciu stricandu-i fata. Am mai primit niste sfaturi care se refereau la uzul unor detergenti sau produpe petroliere, sa fiu sincer mi-e cam frica sa fac chestia asta. Deci, s-a lovit cineva de problema asta? Cum poate fi rezolvata? Thx!

Link to comment
Share on other sites

La o acustică, dacă trebuie să măresc acţiunea, ridicând saddle-ul, ce material se recomandă de obicei ca adaos sub el ?

 

A fost dificil, ca mi-am deranjat semnalul dozei piezo... Prima data am pus o fâşie de plastic rigid şi a început preampul să facă figuri... În final am mai dres-o cu o fâşie dintr-un set de beţe chinezeşti din lemn... Ni hao !

 

.

Link to comment
Share on other sites

Nu trebuia sa umpli, se gasesc saddleuri noi

 

E adevărat, însă ştii şi tu ce greu mă decid la unele chestii... M-am uitat câteva zile bune la imagini cu saddle-uri pe net şi nici unul n-are teşiturile acelea de compensare a intonaţiei cum sunt cele de la chitara mea... N-aveam nevoie decât de 1-2 mm înălţare...

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Am si eu o intrebare daca ma poate ajuta cineva:D Cant la chitara de destula vreme dar de capitolul "solutii de ingrijire degresare etc" nu ma prea pricep intrucat nu am avut concerte sau ocazii sa transpir excesiv sau sa murdaresc prea tare chitara. Cu toate astea, in timp partea din spate a griffului, de la frecat, a devenit lucioasa. Exista vreo cale prin care sa o pot face mata ca la inceput?(pentru a putea misca mai usor mana)

Link to comment
Share on other sites

La o acustică, dacă trebuie să măresc acţiunea, ridicând saddle-ul, ce material se recomandă de obicei ca adaos sub el ?

 

bonenut.jpg

 

 

 

.

 

Eu foloseam plastic din carcasele de la CD-uri.Nu aveam probleme cu doza, insa am observat ca nu e prea ok din simplu fapt ca atunci cand inalti pragusul, teoretic, acesta nu mai este atat de adanc bagat in canalul ala si atunci tinde sa se incline inspre gat, rezultatul maririi actiunii fiind aproape nul.Incearca mai degraba sa il mai scoti si din truss rod.

Link to comment
Share on other sites

Am si eu o intrebare daca ma poate ajuta cineva:D Cant la chitara de destula vreme dar de capitolul "solutii de ingrijire degresare etc" nu ma prea pricep intrucat nu am avut concerte sau ocazii sa transpir excesiv sau sa murdaresc prea tare chitara. Cu toate astea, in timp partea din spate a griffului, de la frecat, a devenit lucioasa. Exista vreo cale prin care sa o pot face mata ca la inceput?(pentru a putea misca mai usor mana)

 

Eu de fiecare data dupa ce cant sterg corziile cu o carpa de bumbac.La cantari o fac mai des, intre 3-4 melodii si astfel nu am nici o depunere pe/sub corzi, plus ca cele subtiri isi pastreaza stralucurea, ceea ce e cool :).Am folosit si eu o vreme Dunlop 65-ul ala.Dadeam cu el cand terminam de cantat, dar am observat ca dupa doua saptamani corziile incepeau sa se inegreasca si sa devina incarcate, imbaxite.De cand nu am mai folosit ala, e mult mai bine.Mai dau foarte rar cu ce mi-a mai ramas, cand ma apuca, si atunci le curat si partea de jos, care atinge pe taste/tastiera.

 

Am postat niste exemple.Corziile au fost schimbate acum 3 saptamani, si am cantat pe ele, believe me!!!

 

Am un prieten care are un Dean, in forma de V (nu-i stiu modelul) si doar o scuipa pe grif si freaca...

 

Ouuuuh, come on!!!

post-6186-0-70625400-1347645093_thumb.jpg

post-6186-0-64745600-1347645102_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Am si eu o intrebare daca ma poate ajuta cineva:D Cant la chitara de destula vreme dar de capitolul "solutii de ingrijire degresare etc" nu ma prea pricep intrucat nu am avut concerte sau ocazii sa transpir excesiv sau sa murdaresc prea tare chitara. Cu toate astea, in timp partea din spate a griffului, de la frecat, a devenit lucioasa. Exista vreo cale prin care sa o pot face mata ca la inceput?(pentru a putea misca mai usor mana)

 

 

Poti incerca asa ceva daca nu este o chitara valoroasa. E o solutie practica, doar rezultatul nu arata prea bine.

Edited by 'mnezãu
Link to comment
Share on other sites

 

Poti incerca asa ceva daca nu este o chitara valoroasa. E o solutie practica, doar rezultatul nu arata prea bine.

 

Mersi fain. Sincer la metode bazate pe fercat cu ceva abraziv(smirghel) m-am gandit si eu dar pentru mine chitara e destul de importanta fiind chitara mea...stim toti senzatia. Mersi oricum de sfat:D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.