www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum va intretineti chitara?


Stefan
 Share

Recommended Posts

am si eu 4 sticlute de tot felu de solutii pt curatat..dar cel mai des tot fast fret folosesc...e ciudat la inceput...dar dupa ce te obisnuiesti parca nici nu mai poti canta fara, da un cu totul alt feel corzilor.

 

Intr-adevar, corzile se comporta altfel tratate cu fast fret. Se uzeaza mai greu si nu ruginesc asa usor. In schimb trebuie sterse bine, altfel se imbacsesc foarte urat.

Link to comment
Share on other sites

care e problema la hora reghin mai exact?

 

Este made in bataie de joc :) . eu am w12204 electro-acustic (artec age 7), finishu e de toata jena are mai multe defecte in lac decat taste iar din fabrica vine cu un setup groaznic,taste nepilite samd (remediabile evident cu un minim de efort si cunostinte) dar din pacate lacul nu am cum sa il repar oricat as da-o eu cu toate "alifiile". dar dc stii cu ce se mananca o (electro)acustica (wood-wise) si poti sa treci peste detaliile minore de mai sus iti poti gasi cu bani putini o chitara care sa sune chiar bine (dupa ce o reglezi,ajustezi,si ii pui corzi serioase)

Link to comment
Share on other sites

Guest misanthropia

De ce sa iei Hora la 300 de lei? Ia un Stagg, Harley Benton, Ibanez cele ieftine sunt foarte bune. si nu dai decat cel mult dublu, dar calitatea nu la lasa loc de comparatii. Fast fret, made by Ghs pt intretinere. Hai ca deviem de la topic :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Din lipsa de alte solutii pe moment, am curatat fretboardu chitarii (din lemn de trandafir) cu o carpa imbibata cu putina solutie de curatat parchet. Dupe curatare,normal, am observat ca solutia respectiva se dilueaza cam cu 5L (c

inci! :) ) litri de apa la un capacel!!! Sper ca nu mi-am belit grifu... Au trecut cam 2 zile si nu se observa nimic, dar eu sunt mai d

isperat asa.  

Link to comment
Share on other sites

Guest Doiban

cel mai bine e sa folositi Alcool tehnic pentru sters corzile

eu flosesc de mult timp si merge supeer si e si ieftin 1L de alcool costa 55.000(Rol) sau 5,5(Ron)

eu cu pretu asta il cumpar :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
nu , nu e o idee buna sa destinzi corzile. gatul este in permanenta tensionat. daca te joci toata ziua la corzi si le mai si lasi detensionate gatul tinde sa se destinda ca pana la urma sa prinda o forma arcuita. tine-ti chitara acordata. dupa vreo 2-3 ore fara corzi (sau cu corzile detensionate) gatul isi modifica forma(si prin urmare va falsa intr-o veselie ). gandeste-te ca corzile alea cand sunt tensionate e ca si cum ai atarna de ele vreo 70kg( asta am citit-o si eu undeva - sursa indoielnica ) . eu folosesc pronto pentru mobila(sau alt produs de curatat pt mobila) atunci cand curat chitara mea.

 

nu stiu cat de adevarata e urmatoarea faza...dar mi-a spus cineva mai priceput ca mine ca nu stiu de ce pronto si solutiile de curatat mobila in general nu sunt indicate. sunt solutii chipurile speciale pt asa ceva. eu folosesc o solutie de genul asta pentru a-mi curata chitara. si din cate am fazut mai sunt solutii in genul asta care se aplica si pe corzi pentru a le "prelungi viata". asta stiu eu despre curatarea chitarii.

Link to comment
Share on other sites

care e problema la hora reghin mai exact?

 

din cata experienta am eu cu reghinu': am avut si electro acustica si electrica de la ei pe vremea cand invatam sa leg primele acorduri. din cate imi aminesc eu sunt cumplit de prost facute, groaznice la mana, aproape toate falseaza pe undeva(daca nu din fabrica, dupa 6 luni garantat) plus ca la electrice e cumplit zgomotul si nici nu se pune problema macar de un ton cat de cat. cu alte cuvinte, dupa parerea mea, reghin fac obiecte decorative in forma de chitari si nu chitari. daca as avea de ales intre un reghin si un no name (la aceeasi bani, sau poate doar putin mai scump) as alege un no name cu incredere.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest the unforgiven

Am dat noaptea peste chitara, si a crapat. Nu-mi dau seama cat de rau este, e o crapatura de vreo 5 cm care pare adanca, care continua inca 10 cm in lac. Si era singura seara in care n-am puso la locul ei :) .

 

Mai este buna de ceva? Am cantat azi la ea si n-am vazut nici o diferenta, dar in timp se poate sa se mareasca crapatura?? :):)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest Death Poop
nu , nu e o idee buna sa destinzi corzile. gatul este in permanenta tensionat. daca te joci toata ziua la corzi si le mai si lasi detensionate gatul tinde sa se destinda ca pana la urma sa prinda o forma arcuita. tine-ti chitara acordata. dupa vreo 2-3 ore fara corzi (sau cu corzile detensionate) gatul isi modifica forma(si prin urmare va falsa intr-o veselie ). gandeste-te ca corzile alea cand sunt tensionate e ca si cum ai atarna de ele vreo 70kg( asta am citit-o si eu undeva - sursa indoielnica ) . eu folosesc pronto pentru mobila(sau alt produs de curatat pt mobila) atunci cand curat chitara mea.

 

 

eu sunt cam nou pe aici, dar sa zic si eu ce folosesc pentru curatat: Dr. Duck's AxWax and String Lube ACCA00008.jpg si o carpa din nu-stiu-ce matrial ciudat la atingere

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest AdiNX

salut

am o problema suparatoare cu mizeria care se aduna pe tastele ibanezului meu. vroiam sa stiu daca se intampla ceva rau daca tin chitara fara corzi pentru a-i putea curata cum trebuie tastele, ca pe urma sa-i pun si un set nou de corzi.

sau daca aveti voi alta idee, cum as putea sa curat tastele fara sa ma incomodeze corzile..

mersi mult, si da, ma spal pe maini inainte sa cant.. sweat problem i guess...

Link to comment
Share on other sites

salut

am o problema suparatoare cu mizeria care se aduna pe tastele ibanezului meu. vroiam sa stiu daca se intampla ceva rau daca tin chitara fara corzi pentru a-i putea curata cum trebuie tastele, ca pe urma sa-i pun si un set nou de corzi.

sau daca aveti voi alta idee, cum as putea sa curat tastele fara sa ma incomodeze corzile..

mersi mult, si da, ma spal pe maini inainte sa cant.. sweat problem i guess...

pai inainte sa pui un set nou de corzi,dupa ce il dai jos pe cel uzat stergi frumos tot griful cu ce solutii ai si ti-au fost recomandate in topicul asta si gata balciul.

Link to comment
Share on other sites

Guest ain't-affraid-to-die

eu la chitara mea veche o rezolvam altfel

cand vedeam ca are ciobituri zgarieturi&co....ii dadeam cu lac de undhii si oja neagra

vreau sa zic k era ca noua dupa aia :)

vreau si eu sa stiu cum as putea sa imi sterg urmele de degete de pe chitara mea...care fiind neagra vezi pe ea toate urmele de maini... :)

Link to comment
Share on other sites

eu la chitara mea veche o rezolvam altfel

cand vedeam ca are ciobituri zgarieturi&co....ii dadeam cu lac de undhii si oja neagra

vreau sa zic k era ca noua dupa aia :)

vreau si eu sa stiu cum as putea sa imi sterg urmele de degete de pe chitara mea...care fiind neagra vezi pe ea toate urmele de maini... :)

 

Asa ceva si vezi ca se gaseste si in Bucuresti.

Link to comment
Share on other sites

Guest ain't-affraid-to-die
Asa ceva si vezi ca se gaseste si in Bucuresti.

si cam la ce pret ajunge o saracie dina asta?

se gaseste la muzica sau in alta parte?

Link to comment
Share on other sites

eu la chitara mea veche o rezolvam altfel

cand vedeam ca are ciobituri zgarieturi&co....ii dadeam cu lac de undhii si oja neagra

vreau sa zic k era ca noua dupa aia :)

vreau si eu sa stiu cum as putea sa imi sterg urmele de degete de pe chitara mea...care fiind neagra vezi pe ea toate urmele de maini... :)

Pronto . bun si sigur :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 5 months later...
  • 4 weeks later...

Am inteles din posturi anterioare ca o solutie ptr a sterge fretboardul (mai precis chestia aia care se depune pe fretboard) ar fi uleiul de lamaie...unde pot gasi aceasta solutie? Si are ceva daca sterg fretboardul fara a scoate corzile ?

 

Sau ce alte solutii ar fi mai bune ? pentru taste

Link to comment
Share on other sites

Am inteles din posturi anterioare ca o solutie ptr a sterge fretboardul (mai precis chestia aia care se depune pe fretboard) ar fi uleiul de lamaie...unde pot gasi aceasta solutie? Si are ceva daca sterg fretboardul fara a scoate corzile ?

 

Sau ce alte solutii ar fi mai bune ? pentru taste

 

 

Nu prea poti sterge bine freturile cu corzile puse. Ti se pare evident de ce. Oricum operatiunea asta ar trebui facuta din cand in cand, depinde decat de mult canti, in ce mediu etc. Daca schimbi corzile in fiecare saptamana nu stiu daca e indicat sa-i cureti fretboardul asa des.

 

Ulei de lamaie pt rosewood ar trebui sa gasesti pe la orice magazin de muzica, poti incerca si pe corzi.ro

 

Bafta!

Edited by Dimitriyus
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.