www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum va intretineti chitara?


Stefan
 Share

Recommended Posts

yep..i've got a problem too.

Am chitara mea (super frumoasa si super-zgariata :-") de aproape 1 an. Azi i-am schimbat corzile, si am husa de la proel(nu e din lemn). Sunt incepatoare la chitara, cant folk. Stiu vreo 10 acorduri(pe Fa tot nu pot sa il fac :)) si in curand am un spectacol.

Cum sa scap de zgarieturile de pe ea? Sunt in jurul corzilor, adik al gaurii aleia ca niki nu mai stiu cum ii zice :) Nu stiu cat de gros e lacul de pe ea, si nu vreau sa risc sa o fac praf. (Mda..daca afla maikmea ca i-am facut ceva ...) p.s-> e un Maxine. Cik e italieneasca da' inauntru scrie Made in China >_>

Cam asa arata: http://images.google.ro/imgres?imgurl=http...hl%3Dro%26lr%3D

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Stai linistita... n-are ce sa pateasca de la zgarieturi. Dar pentru orice eventualitate, ataseaza niste poze cu ghitara sa vedem si noi problema.

Link to comment
Share on other sites

nu imi merge webcamu'. Oricum, zgarieturile alea le-am facut cu pana si nu se vad decat in lumina. Cand am cumparat-o avea un lac impecabil, dar eu ca proasta... ma gandeam ca e vreo solutie, yo jtiu.. nu prea am bani sa cumpar o solutie dinaia buna...k maikmea cand aude de asa ceva :)

Link to comment
Share on other sites

yep..i've got a problem too.

Am chitara mea (super frumoasa si super-zgariata :-") de aproape 1 an. Azi i-am schimbat corzile, si am husa de la proel(nu e din lemn). Sunt incepatoare la chitara, cant folk. Stiu vreo 10 acorduri(pe Fa tot nu pot sa il fac :)) si in curand am un spectacol.

Cum sa scap de zgarieturile de pe ea? Sunt in jurul corzilor, adik al gaurii aleia ca niki nu mai stiu cum ii zice :) Nu stiu cat de gros e lacul de pe ea, si nu vreau sa risc sa o fac praf. (Mda..daca afla maikmea ca i-am facut ceva ...) p.s-> e un Maxine. Cik e italieneasca da' inauntru scrie Made in China >_>

Cam asa arata: http://images.google.ro/imgres?imgurl=http...hl%3Dro%26lr%3D

 

Chitara este foarte frumoasa.

Incearca cu putina pasta de dinti (da spun putina) pe o carpa moale (adica moaaaaleee) de bumbac (tricou bun, vechi dezafectat), putin umezita.

Lustruiesti cu miscari circulare fara sa apesi tare. Stergi cu o carpa curata umezita, si dupa aceea cu una uscata ( tot moale). La sfarsit cu spray de mobila Legno Vivo, sau ceva echivalent (da putin).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest Wierdguy

am o chitara clasica..reghin..si decand cant la ea a inceput sa se ia vopseaua de pe griff.Ce vopsea ar trebui sa folosesc pentru a face`o sa arata cat de cat a chitara.Am pus niste poza...poate vaajuta sa intelegeti ce am scris mai sus.

post-3818-1171748166_thumb.jpg

post-3818-1171748181_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...
Guest Wierdguy
stai linistit, la toate clasicile reghin pe care le-am vazut (care au fost cantate multisor) a aparut aceasta problema mai ales in pozitia 1, 2, 3 si 4

nu-ti recomand s-o vopsesti acolo, ar fi cea mai mare prostie a ta in toata"cariera"de chitarist

dar stii ce e cel mai enervant? Se ia vopseaua aia de pe griff pe varfurile degetelor(ca vopseaua de ou)

Link to comment
Share on other sites

Guest cobain67

hei alex, chitarele mele sunt in siguranta daca le sterg cu pronto? :)

mie cam frik sa incerc.........

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
Aici se va discuta tot ce tine de intretinerea unei chitare. In carticica pe care am primit-o scrie asa:

 

1. Temperatura medie de pastrare in cutii, huse sau fara acestea va fi de 18-20 C, in incaperi care sa nu fie nici prea umede nici prea uscate, adik umidivitatea de pastrare a aerului de 40-60%

2. Variatiile de temperatura si ale umiditatii provoaca craparea finisajului si chiar a incleierilor .

3. Produsele se vor apara de lovituri si zgarieturi.

4. In timpul repausului instrumentele muzicale se pastreaza in pozitia verticala sau orizontala cu corzile in sus.

5. Pentru folosirea rationala in timpul utilizarii lor este recomandat ca degetele sa nu fie umede, deoarece acestea ar determina oxidarea corzilor.

6. Produsele se vor feri de expunerea directa la razele de soare, ploaie, schimbarea brusca a temperaturii , contactul cu solventi, si caldura.

7. Cand ati terminat de cantat, curatati cu grija chitara cu o carpa moale , chiar si corzile. Nivelul aciditatii transpiratiei diferea de la om la om, acest lucru putand scurta dureata de viata a corzilor :-).

 

Cam atat stiu eu, daca mai stiti si voi nu va sfiiti sa ne spuneti si noua.

 

Ok,am si eu nevoie de niste sfaturi.Vreau sa imi iau 'mai incolo' o chitara electrica noua.Ce lucruri trebuie sa fac DE LA INCEPUT ca sa o intretin cum trebuie si sa fie ca noua dupa 2-3 ani? Ma refer la ce chestii sa cumpar ca sa o ingrijesc cat mai bine DE LA INCEPUT.Mersi

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Ok,am si eu nevoie de niste sfaturi.Vreau sa imi iau 'mai incolo' o chitara electrica noua.Ce lucruri trebuie sa fac DE LA INCEPUT ca sa o intretin cum trebuie si sa fie ca noua dupa 2-3 ani? Ma refer la ce chestii sa cumpar ca sa o ingrijesc cat mai bine DE LA INCEPUT.Mersi

 

 

 

In primul rand sa ai grija sa n-o lovesti, sau s-o lovesti fara sa se vada:P... Sa iti cumperi o solutie de curatat chitare, preferabil cele de la 10 EURO in sus si sa cureti chitara in mod regulat.

 

Eu asa fac si cred ca arata chiar bine dupa 2 ani jumate.

Link to comment
Share on other sites

Am si eu o intrebare - poate o chitara acustica sa falseze daca distanta dintre corzi nu e la fel? Presupunem ca am facut un bend prea sus si una din corzi s-a mutat din pozitia pe care o avea pe bridge saddle iar astfel sunt inegale distantele intre ele. Am incercat s-o mut la loc, dar din pacate saddle-ul e prea ciobit si atunci cand strang din cheita aluneca in aceeasi pozitie.

 

Deci coarda G e mai departata de coarda B (sau ma rog invers). La tasta 4 - coarda G suna la fel cu B liber, dar tasta 1 de pe B nu e la fel cu tasta 5 de pe G (e mai sus Do-ul de pe coarda B). Help! Si asta nu se intampla inainte, am observat de curand.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Sa cam enuntat de multe ori problema cu curatarea fretboard-ului. Unii spun ca il curata cu Pronto( diverse modele ) si pe urma aplicat uleiul de lamaie. Altii spun ca il curata doar prin aplicarea uleiului de lamaie, iar in multe posturi se spunea ca Pronto pe griff .. its a definetly NO!!.. , sau aplicarea polish-ului spray ce merge si pe corp si pe fretboard, sau pe fretboard si corzi, nu mai stiu exact.. Nu a ramas nimic stabilit?

Link to comment
Share on other sites

Incearca cu putina pasta de dinti (da spun putina) pe o carpa moale (adica moaaaaleee) de bumbac (tricou bun, vechi dezafectat), putin umezita.

Lustruiesti cu miscari circulare fara sa apesi tare. Stergi cu o carpa curata umezita, si dupa aceea cu una uscata ( tot moale). La sfarsit cu spray de mobila Legno Vivo, sau ceva echivalent (da putin).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.