www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum va intretineti chitara?


Stefan
 Share

Recommended Posts

Guest silvium

Daca tot e vorba de intretinere spuneti-mi o solutie cu care sa dau pe griff sa scap de ... cum s-o numi ca nu-mi vine.. chestia aia verde. :)

Link to comment
Share on other sites

Daca tot e vorba de intretinere spuneti-mi o solutie cu care sa dau pe griff sa scap de ... cum s-o numi ca nu-mi vine.. chestia aia verde. :)

 

Nu-ti trebuie chestia aia de curatat, cel mai bine e sa ai corzi bune (iti recomand D'Addario sau GHS) pe care le schimbi o data la 2 luni.

Link to comment
Share on other sites

Guest silvium

OXIDARE... asta era cuvantul..

 

Bun bun.. pe corzi hai ca mai merge da' la mine e pe grif. Si sa folosesc Pronto pt curatat? Este o solutie care sa-mi si protejeze griful mai mult inpotriva "mizeriei", desi pare ca o oxidare?

 

GHS.. am tot auzit de ele.. da' nu am gasit nicaieri (amintesc ca sunt din Brasov). De obicei folosesc Martin cu toate ca acum am altceva.. nu imi amintesc um se numesc.. ceva cu T :) .

Link to comment
Share on other sites

de brasov nu stiu ce sa iti zic :) stiu doar ca ghs se gasesc la muzica in bucuresti la preturi de pana in 300k. daca ai cunostinte care trec pe aici ai putea sa le pui sa iti reimprospateze stocul... ai putea sa le dai mail si celor de la barock.ro pentru ca stiu ca ei trimit si prin posta . poate au vreo solutie pentru curatat griful si ghs-uri :)

Link to comment
Share on other sites

silvium, vezi ca in brasov, e un magazin gen muzica, tre sa-l stii tu. Numele lui era cva cu S. E vis-a-vis de banca raifaizan, si urci niste scari.. :). acolo tot felul de corzi, din cate imi aduc eu aminte. mi-am luat si eu anu trecut niste belson :) pt chitara rece (ca nu aveam bani de altceva :( ). ma rog, sper sa gasesti ce te intereseaza :)

Link to comment
Share on other sites

Guest silvium
aaaaa, gata. mi-am adus aminte. nu era cu S, se chema Bella Musica. da, sigur asta era

 

Iti dai seamea ca am fost. Gasesti destule.. da' astea NU. Pe de-asupra aia nu prea au habar de chitari. Ce stiu e ca, chitara e chestia aia atarnata pe perete cu forme de femeie. :)

Am fost o data sa-mi iau corzi pentru double-six si mi-au recomandat sa iau 2 seturi de corzi pt chitara cu 6 corzi :)

 

Oricum, pentru cei interesati, in Brasov e un mosulica (ca in toate celelalte orase) care repara instrumente si care se pricepe si la chitari si care aduce corzi si la comanda... Am sa incerc la el cand am sa am bani. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
Guest Pheno

Oameni buni pronto pe griff e un no-no, am dat pe acustica mea si s-a curatat tot inclusiv culoarea :) A zis cineva mai devreme ca e bine sa tii in husa chitara, iarashi un lucru care nu e tocmai recomandat, ma refer ka huse de-alea jegoase de 60000 de la muzica din gama economic :). Daca aveti aveti cutii din-alea din plastic speciale ca in el mariachi atunci e recomandat. Chestia cu spalatu corzilor merge si pe corzi de metal, le bagatzi frumos la cada si le curatati cu o perie apa si saoun si le faci aproape ca noi, asta e testata.

Link to comment
Share on other sites

stiam de faza cu fiertul corzilor de bas dar de chitara electrica nu ... ma rog chestie de preferinta ...

pronto pe grif NU NU NU

pe corp da merge dar pe grif nu .

exista solutii pe baza de "zeama de lamaie" sau "zeama de portocale" pentru curatarea grifului si mai exista si un soi de creme pentru corzi ce imbunatatesc viteza de deplasare. acum nu stiu de unde se pot cumpara asa cosmetice din Romania.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.