www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum va intretineti chitara?


Stefan
 Share

Recommended Posts

  • 3 weeks later...
Guest MrJackson

In sfarsit mi-a venit si Care Kit-ul Formula 65 de la Dunlop. Am fost placut impresionat de continut, si anume: doua "carpe speciale" de bumbac, un "micro fine fret polishing cloth" si un string winder. Pana acuma nu am incercat decat string cleaneru (Ultraglide 65) care e foarte misto. Maine promit ca le incerc si pe celelalte ca acuma mie prea somn.

 

http://www.zzounds.com/item--DNP6504

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

stie cineva cum e recomandat sa pastrezi chitara daca nu o sa o folosesti o perioada mai lunga (vreo 4 luni)?

cum trebuie tinute corzile , acordate , neacordate, cu un semiton , un ton jumate mai jos? am citit cate ceva pe aici , da unii zic sa o tii acordata sa nu se relaxeze prea mult , altii dezacordata sa nu se curbeze

Link to comment
Share on other sites

multzam :) ... inca o intrebare... prontoul trebuie diluat in apa mai intai sau il pun direct pe carpa asa cum e? ....se poate si pe spatele gatului?

si io folosesc pronto...il pun pur si simplu....si sterg cu pronto pe peste tot :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Mircea19

si eu folosesc pronto :)

 

in rest las chitara sa respire:) adica las case-ul deschis... plus ca mi-e lene sa-i scot bara de tremolo de fiecare data:) si e mai simplu sa-l las deschis case-ul.

 

de obicei cand schimb corziile ... se intampla si faza cu pronto adica o data pe luna :)...si insist in mod special la grif:)

 

 

aaaa. si alta faza foarte utila mie:),,, ii curat corziile cu un burete de demachiat cu putin spirt...( habar n-am cat de mult afecteaza corziile treaba asta.. dar prefer sa am tastele intacte si peste cativa ani :)\

 

asta o fac o data pe saptamana.. si scot numai rugina si mizerie ... mizerie si rugina care distrug tastele.

Link to comment
Share on other sites

Pronto cu ceara de albine(Pronto Legno Vivo, Crema con cera d'api)! - de 2 ori pe saptamana pe corp si pe spatele griff-ul si cand schimb corzile, pe freetboard unde cu o scobitoare scot jegul(daca este :) ) din jurul tastelor.

post-321-1158512988_thumb.jpg

Corzile pana acum o luna jumate le stergeam cu solutie de spalat geamurile(contine alcool si detergent) si dadea rezultate bune(adica curata foarte bine), dar dupa 2-3 operatii de astea se inegreau(corzile).

La ultimul set de corzi(d'addario ca n-am gasit Ernie Ball) am incercat altceva: inainte de a ma apuca de cantat ma spal pe maini si dupa ce termin, sterg corzile cu o carpa uscata => corzile dupa o luna jumate arata ca in prima zi, adica nu-s oxidate(E,B,G), pacat ca nu mai suna ca in prima zi :) , dar asta-i alta poveste :)

Edited by teckus
Link to comment
Share on other sites

deci te oftici ca nu rasp nimeni la intrebarea ta? :):)

eu zic sa o lasi asa cum e...

eu tot timpu asa fac

e advarat ca 4 luni nu a stat niciuna din chitarile mele fara sa fie cantat...dar nu cred ca ai de ce sa-ti faci griji

Link to comment
Share on other sites

Citisem pe situl unor oameni care se ocupa cu fabricarea/reconditionarea instrumentelor ca nu-i recomandata folosirea produselor gen Pronto, a celor cu parafina sau a altor produse ce contin solventi puternici. Ideal e uleiul de lamaie, evident.

Nu-i indicata nici lacuirea fingerboard-ului. Normal ar fi ca lemnul folosit sa fie o esenta destul de uleioasa.

Cat priveste corzile, se pot folosi produse mai puternice. Spirtul e o varianta, desi contine apa si colorant. Alcool cat mai pur sau dizolvant organic pentru uz general cred ca ar merge mai bine. Atata timp cat nu contin apa sau acizi, n-au de ce sa dauneze.

Link to comment
Share on other sites

Semi-offtopic : Nu exista tastiere din lemn de trandafir ... nu cred ca se face nimic din lemn de trandafir ...

 

@malex-cred ca-i vorba de ulei de lamaie pt. fretboard din lemn de trandafir! :)

 

Asta este un cpoac de rosewood ... dupoa cum se vede , nu este un trandafir ...

Edited by vektor
Link to comment
Share on other sites

Semi-offtopic : Nu exista tastiere din lemn de trandafir ... nu cred ca se face nimic din lemn de trandafir ...

Asta este un cpoac de rosewood ... dupoa cum se vede , nu este un trandafir ...

 

Stratman facea misto, sigur :) (Rosewood=palisandru dar cred ca s-a mai zis p-aci)

Link to comment
Share on other sites

Am observat ca foarte multa lume foloseste Pronto. Si nu-i de mirare, la cat de greu se gasesc produse speciale de intretinere pe la noi. Intrebara mea e daca si cum afecteaza Pronto un finish mat?

gen satin finishu de pe ltd'urile alea aniversare?

Link to comment
Share on other sites

Salut

 

Am o problema cu hardware-ul (care e negru), surubrurile de la doze si floyd incep sa rugineasca.

 

Deci.. cumva stiti cum se curata? ca n-am vazut discutandu-se despre asta..

 

Bafta !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

stie cineva cum e recomandat sa pastrezi chitara daca nu o sa o folosesti o perioada mai lunga (vreo 4 luni)?

cum trebuie tinute corzile , acordate , neacordate, cu un semiton , un ton jumate mai jos? am citit cate ceva pe aici , da unii zic sa o tii acordata sa nu se relaxeze prea mult , altii dezacordata sa nu se curbeze

Stai linistit ca nu se curbeaza doar are si ea o menghina... :)

 

Cu faza de relaxare m-ai omorat... :) Vezi sa nu te relaxezi tu prea mult in alea 4 luni si sa nu mai ai chef de cantat.... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

va rog sa-mi raspundeti la urmatoarea intrebare...

daca e prima mea electrica si grifu era indoit in spate, iar eu am intors tija, si acum e drept, dar tot zdrangane coarda 6 si 5 inseamna k am stricat chitara? ... am ridicat si bridgeu, dar zdrangane la distanta prae mare, sunt obisnuit sa fie nevoie numai sa ating putin coarda si sa se auda sunetul :). thank you

 

l8r edit:

 

coarda libera zdrangane, iar pe trepte e ok :)

Edited by exile
Link to comment
Share on other sites

Guest lautaru'

va rog sa-mi raspundeti la urmatoarea intrebare...

daca e prima mea electrica si grifu era indoit in spate, iar eu am intors tija, si acum e drept, dar tot zdrangane coarda 6 si 5 inseamna k am stricat chitara? ... am ridicat si bridgeu, dar zdrangane la distanta prae mare, sunt obisnuit sa fie nevoie numai sa ating putin coarda si sa se auda sunetul :). thank you

 

l8r edit:

 

coarda libera zdrangane, iar pe trepte e ok :)

 

pai dupa cum zici coaerda asta rebela zdrangane cind este libera. tinind cont ca in cazul asta are doar 2 puncte de sprijin, adica la git si la bridge verifica acolo sa fie asezare buna. mai poate fi o cauza la prima tasta de la git sa nu se aseze prea bine pe ea, adica sa stea mai mult pe rigla de la git.

 

alt acauza poate fi nu neaparat din coarda sau elemntele astea doua. sa nu ai ceva desprins pe chitara si care sa intre in rezonanta cu frecventa corzii si astfel sa dea zanganitul asta. se maiintimpla. schimba si coarda.

 

adi

Link to comment
Share on other sites

va rog sa-mi raspundeti la urmatoarea intrebare...

daca e prima mea electrica si grifu era indoit in spate, iar eu am intors tija, si acum e drept, dar tot zdrangane coarda 6 si 5 inseamna k am stricat chitara? ... am ridicat si bridgeu, dar zdrangane la distanta prae mare, sunt obisnuit sa fie nevoie numai sa ating putin coarda si sa se auda sunetul :). thank you

 

l8r edit:

 

coarda libera zdrangane, iar pe trepte e ok :)

 

Incearca sa scoti pragusul (nut), dar cu atentie sa nu distrugi ceva si pune un adaos sub el (un shim). Din furnir de mahon sau alt lemn cu fibra densa. Slefuieste-l putin pe nishte glaspapir astfel incat sa fie mai inalt la corzile care bazaie (nu pragusul ci adaosul). Inainte de a-l lipi probeaza de 3 ori cu chitara acordata sa vezi daca totul este ok. Pentru lipit fa rost de putin clei de oase, lipeste intai adaosul folosind o presa si dupa aceea pragusul pe care-l incleiezi doar in 2 puncte (ca sa poti sa-l scoti la o adica).

NU FOLOSI SuperGlue sau alte cleiuri permanente!

 

Later edit: Inainte de a regla inaltimea pragusului cu procedura de mai sus, verifica daca nu cumva tasta 1 este cam iesita in zona care bazaie. Ia o bucata de hartie dintr-o coala de birou (80g/mp) si vezi daca poti sa o bagi sub tasta (si in fata acesteia si in spate). Daca intra inseamna ca tasta a "iesit putin si este mai inalta in zona respectivsa. Cu un ciocan mic si o bucata de cauciuc sau plastic tare (sau chiar lemn dar tare) cu lovituri usoare incearca sa aduci tasta la nivel. Verifica tot timpul reacordand chitara si cu hartia.

 

Griful se curbeaza "pe spate" datorita umiditatii si temperaturii neadecvate (frig si umezeala) in care este pastrata chitara. Lutierii spun ca o chitara se simte confortabil acolo unde si tu te simti confortabil adica 50-60% umiditate, 20-24 grd C temperatura.

 

Daca prin procedeele de mai sus nu obtii rezultate, mai slabeste 1/4 tura la shurub si pune-i niste corzi mai groase pentru o perioada.

Edited by dgeekoo
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.