www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum va intretineti chitara?


Stefan
 Share

Recommended Posts

eu imi sterg chitara cu cu pronto lemn curat din ala de se dilueaza cand vreau sa o curatz mai bn.

cand o sterg mai superficial folosesc doar o carpa uscata si moale.

griffu pana acum nu lam sters pe spate ca nu prea a fost nevoie. il sterg doar pe fata cand schimb corzile.

si corzile de fiecare data dupa ce cant de fapt dupa fiecare zi in care cant , seara le sterg cu o carpa uscata.

iau fiecare coarda si o"infasor" in carpa si ma plimb cu carpa pe ea pana cand nu se mai ia nici un pic de murdarie.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest Dorian

Eu ma simt cam vinovat cand citesc chestiile astea :)

Nu prea imi sterg chitara, desi cred ca ar trebui sa am mai mare grija de ea.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 3 weeks later...
Eu imi intretin chitarile mele dragi :) ...cu spray de mobila... :)B)

 

Adica le tii pe post de mobila?! :) Cate chitare ai? :( Cand duci "mobila"-n strada sa ma anunti.

 

On topic: folosesc un kit de ingrijire de la Fender (Meguiars mai exact). Mi se pare foarte bun. Cel putin Swirl and haze remover (unul dintre cele 3 tuburi livrate in pachet) inlatura zgarieturile foarte eficient. Nu am avut decat doua zgarieturi superficiale pe chitara (e destul de noua) insa le-a inlaturat imediat desi nu credeam ca e posibil.

Link to comment
Share on other sites

Guest Anca Pavel

Nu le tin pe post de mobila :) ...icon6.gif, una e clasica cu corzi de nylon si cealalta e western sau acustica, cum vrei sa-i spui, sau rece... B) , le dau cu spray din ala de mobila pentru ca curata bine lemnul si amprentele, sau alte chestii "scarboase" :) ...si in plus le da stralucire :( ...parca fac reclama la ceva... :)

Link to comment
Share on other sites

Nu le tin pe post de mobila :) ...icon6.gif, una e clasica cu corzi de nylon si cealalta e western sau acustica, cum vrei sa-i spui, sau rece... ;) , le dau cu spray din ala de mobila pentru ca curata bine lemnul si amprentele, sau alte chestii "scarboase" :) ...si in plus le da stralucire :( ...parca fac reclama la ceva... :)

 

Da ce chestii scarboase se poate pune pe ele, mami?! Lasa-le sa se depuna, daca iti stergi si talentul? Sau preferi "oglinda,oglinjoara,care-i A mai frumoasa Anca din tara?" B) Am vazut si eu reclame la tv si vad ca isi fac treaba cu prisosinta - sterg toate alea. Treaba ta.

Mi-aduc aminte ca am imprumutat pe vremuri (sa fie vreo 7-8 ani) solutia mamei de curatat mobila. Pe vremea aia nu erau asa de evoluate ca astea de-acum. O saptamana s-a incapatanat sa imi mai stea in mana...nici nu te puteai uita la ea, aluneca si din priviri, daramite sa canti ceva.

 

P.S. Si acusticele, si clasicele sunt chitare reci.

Link to comment
Share on other sites

Guest Anca Pavel

Super...mersi Addrien :) ...dar in ce magazine de la noi se gasesc sigur? :) ...adica in cele in care am fost eu, de instrumente muzicale, cele din Tm, vanzatorii cam ridicau din umeri. :)

Link to comment
Share on other sites

Thanks :)

 

N-am pus link direct ca sa nu se considere reclama, abia am scapat de-un ban...vad ca nea' doctoru' a spus-o pe sleau. Oricum, kitul asta il am eu si este foarte bun. Vad ca te intereseaza mult aspectul...la o chitara. Ia sa pui o poza cu ele la topicul "Chitarele noastre"...orbeste-ne. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

cea mai simpla metoda de intretinere si nu necesita prea mult deranj...e sa stergi chitara cu o carpa uscata dupa fiecare cantare si sa o pastrezi in husa/case.

(asta e pentru leneshi)

Solutii speciale pentru chitara,de aceea au fost create.

(idem,dupa fiecare cantare)

Cel putin o data pe an desfacuta cap coada(consulta un cunoscator daca nu te pricepi)si curatata si in cea mai mica gaurica :)

Edited by BCRich
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Guest boboteo

are cva dak am chitara in husa si incepe sa ploua? :)....si...electro-acusticele hora sunt bune??

Edited by boboteo
Link to comment
Share on other sites

Guest Hades666

eu ca sa imi inchrijesc chitara... folosesc "pronto lemn curat" si pt a nu se pune praf foarte mult pe chitara cant in fiecare zi la ea...va rog sa imi spuneti dak nu fac cv bine in asta... mi-a zis un prieten sa cant in fiecare zi la ea dak nu am husa sa nu se puna prafu pe ea de 2 degete :) asa e? :)

Edited by Hades666
Link to comment
Share on other sites

Cu toate cã nu ºtiu cele mai bune metode pentru a îngriji o chitarã, eu o ºterg de praf aproape în fiecare zii (corzi + grif/taste etc) pentru cã încã nu am husã. Altceva? Cântatul cât se poate de mult ca sã nu se punã praf pe ea. Apreciez sfaturi sau sugestii în legãturã cu îngrijirea.

Link to comment
Share on other sites

Guest Obscene Extreme

din pacate eu le sterg cand am timp :) .clasica mea este cea mai jegoasa...de fiecare data cand o sterg,a doua zi e iara plina de praf,cat despre stagg-ul acustica asta merge mai bine,dar din cauza lu' sora mea care nu stiu ce naiba a facut cu ea....ia facut o zgarietura.in rest folosesc tot pronto spray "nu stiu ce" si carpa

Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga

Dau cu "Fast Fret" pe grif, las putin sa se usuce si apoi sterg cu o carpa moale. Corpul il mai curat din cand in cand cu o carpa (cand imi aduc aminte)... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest misanthropia
Si daca nu avem huse ? :) hmm sincer nu am husa. si sta sprijinita de un dulap :). stiu ca nu e bine. ma gandeam sa ii iau un stativ da nu prea am vazut si sincer nici nu am intrebat. cam cat costa ? e mai mult de 2-3 sute de mii? si gasesc la muzica?

 

un stativ e 45-90 de lei si o husa...daca nu te plimbi prea mult cu ea ia una de acustica impermeabila(50-60 lei) sau daca nu una de electrica- mai bine (80-120 lei). daca stativu mai lipseste husa trebe. prafu is THE ENEMY!

 

are cva dak am chitara in husa si incepe sa ploua? :) ....si...electro-acusticele hora sunt bune??

 

daca ploua nu-i nimic daca e impermeabila. fereste-te de socurile termince. Evita hora-reghin in general. vb din experienta

 

Daca tot e vorba de intretinere spuneti-mi o solutie cu care sa dau pe griff sa scap de ... cum s-o numi ca nu-mi vine.. chestia aia verde. :(

 

Eu folosesc FAST FRET de la GHS. e 25 de lei si te tine o viata. il dai inainte si dupa cantat si stergi cu o carpa ca de ochelari. e in set. E si pt corzi si pt grif. e pe baza de uleiuri minerale non-toxice

 

am si eu o intrebare. am vazut pe diverse site-uri solutii pentru corzi, fender solution strings sau ceva de genu/ acea solutie nu foloseste pentru a indeparta oxidarea aceasta?

si se gaseste pe la noi? si cam cat costa?

Folosesc FAST FRET de la GHS. 25 de lei. foarte bun

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.