www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum va intretineti chitara?


Stefan
 Share

Recommended Posts

...de rosewood era vorba, nu de maple (unde merge ok uleiul de lamaie).

 

john suhr recomanda asta:

http://www.zzounds.com/item--ROCRTFO

aplicat la fiecare schimb de corzi.

 

Deci ulei de lamaie merge pe maple si nu pe rosewood ? Ciudat, pe uleiul meu de lamaie Dunlop scrie exact invers (not for use on maple fretboards).

Link to comment
Share on other sites

Deci ulei de lamaie merge pe maple si nu pe rosewood ? Ciudat, pe uleiul meu de lamaie Dunlop scrie exact invers (not for use on maple fretboards).

pai asa stiu si eu...apoi dc mapleul ala e lacuit..cum doamne patrunde uleiul la lemn? :)

Link to comment
Share on other sites

idee e, contrar a ceea ce dunlop si alti selleri incearca sa va spuna, ca uleiul de lamaie usuca lemnul - ceea ce nu este deloc de dorit cand e vorba de tastiera. uleiul de lamaie este un mijloc de curatare si merge foarte bine pe lacul gatului si pe cel al tastierei din maple (lacuita).

uleiul despre care vorbeam eu nu este pentru curatare, ci pentru intretinere! curatarea se poate face si cu "traditionalul" ulei de lamaie, cateva picaturi puse preferabil pe o carpa, apoi se sterge foarte bine cu o carpa uscata si se aplica uleiul de intretinere.

Link to comment
Share on other sites

idee e, contrar a ceea ce dunlop si alti selleri incearca sa va spuna, ca uleiul de lamaie usuca lemnul - ceea ce nu este deloc de dorit cand e vorba de tastiera. uleiul de lamaie este un mijloc de curatare si merge foarte bine pe lacul gatului si pe cel al tastierei din maple (lacuita).

uleiul despre care vorbeam eu nu este pentru curatare, ci pentru intretinere! curatarea se poate face si cu "traditionalul" ulei de lamaie, cateva picaturi puse preferabil pe o carpa, apoi se sterge foarte bine cu o carpa uscata si se aplica uleiul de intretinere.

 

Astia persista in prostia lor sa dea cu lemon oil:

 

http://www.gibson.com/en-us/Lifestyle/Prod...n%20_%20Polish/

http://www.prsguitars.com/csc/care.html

http://www.andersonguitars.com/questions.html

http://www.takamine.com/?fa=care

 

Pe de alta parte, baietii de la Martin nu recomanda:

http://www.martinguitar.com/services/faq.html#q14

 

Acu' pe cine sa mai credem? Si sa nu uitam ca multi producatori (inclusiv Dunlop, Planet Waves si altii) au retete proprii pentru intretinerea tastierei, nu neaparat clasicul lemon oil.

 

PS: Eu folosesc de-asta.

 

1153259119_6532_02_Fingerboard_D_4A2E6_463x342.jpg

Edited by Doctor X
Link to comment
Share on other sites

idee e, contrar a ceea ce dunlop si alti selleri incearca sa va spuna, ca uleiul de lamaie usuca lemnul - ceea ce nu este deloc de dorit cand e vorba de tastiera. uleiul de lamaie este un mijloc de curatare si merge foarte bine pe lacul gatului si pe cel al tastierei din maple (lacuita).

uleiul despre care vorbeam eu nu este pentru curatare, ci pentru intretinere! curatarea se poate face si cu "traditionalul" ulei de lamaie, cateva picaturi puse preferabil pe o carpa, apoi se sterge foarte bine cu o carpa uscata si se aplica uleiul de intretinere.

As vrea sa stiu de unde ai tu informatiile astea, atata timp cat afirmi exact contrariul informatiilor de pe aceste produse (uleiul de lamaie trebuie folosit pe fretboard rosewood si NU maple)

Link to comment
Share on other sites

ronnie, draga, ca sa fiu sincer, nu-mi pasa catusi de putin ce scriu pe ambalaje si ce sustin firmele amintite de voi!

sursa mea de incredere este John Suhr si prefer sa-i acord lui credit.

Link to comment
Share on other sites

Ati vorbit vreodata cu un chimist despre asa ceva ? Asa, de curiozitate.

 

Wood treatment - the traditional lemon oil used on the unsealed rosewood fingerboards of guitars and other stringed instruments is not made from lemons. It's a different product altogether, made from mineral oil and a solvent, usually naphtha, and got its name from its color and tart smell, and should not be confused with the corrosive oil of lemons.

 

Snake Oil ! Snake Oil ! Come get your Snake Oil !

Link to comment
Share on other sites

ronnie, draga, ca sa fiu sincer, nu-mi pasa catusi de putin ce scriu pe ambalaje si ce sustin firmele amintite de voi!

sursa mea de incredere este John Suhr si prefer sa-i acord lui credit.

 

Ca ii acorzi tu credit e OK, dar daca tot prezinti o informatie care contrazice informatiile de pe produsele altor producatori, macar aminteste sursa altfel s-ar putea crede ca e o constatare de-a ta.

 

La capitolul constatari, folosesc de vreun an Dunlop Lemon Oil (fara sa stiu ce contine :)) pe un grif rosewood si nu am constatat nici o uscare, ba dimpotriva sunt chiar multumit de rezultat.

Link to comment
Share on other sites

Eu nu inteleg care-i faza cu uleiul de lamaie si dinastea. Tastiera se uzeaza fie ca o dai cu ulei fie ca nu. Eu nu am facut nimic la tastiera cand am schimbat corzile....cred ca e timpul sa fac o schimbare.:)

Clar! Sa nu cumva sa dai cu vrun smac de-ala uleios pe tastiera, ca-i de rau.

 

 

De unde apareti, bre? :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

de cativa ani tin chitarile pe stative(de perete) si nu s-a intamplat nimic.acum la sala de repetitii/acasa o tin in toc/husa.iar de sters... de cand ma stiu dupa fiecare cantare le curat cu o carpa moale curata.cand schimb corzile dau cu putin pronto si curat bine.in rest cu nimic.

Link to comment
Share on other sites

Credeam ca-s singurul care face asa :)

de cativa ani tin chitarile pe stative(de perete) si nu s-a intamplat nimic.acum la sala de repetitii/acasa o tin in toc/husa.iar de sters... de cand ma stiu dupa fiecare cantare le curat cu o carpa moale curata.cand schimb corzile dau cu putin pronto si curat bine.in rest cu nimic.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest TheFly

pana la urma e bine sa dau cu pronto pe corpul chitarei ??? Nu e zgariat, nu e crapat, nu are nimica, daor ca se depune inerentul praf si mizerie cu timpul.

Link to comment
Share on other sites

cand am cumparat chitara in magazin au zis ca pt curatat corpul chitarei ajunge si un pronto (folosit la mobila) ... si pt fretboard rosewood cre ca ulei de lamaie au recomandat ... drept e ca cine vrea poa sa foloseasca si alte minuni, ca din coltu ochii am vazut in magazin un raft plin de solutii cat nu are o tutungerie :) (dar poate alea au tinut pt tobe si alte instrumente , ca vindeau de toate)

Link to comment
Share on other sites

Guest TheFly

pai pentru grif i-am luat ulei de lamaie dunlop, ca dupa ce era sa il rup in doua cand reglam trussrodul nu am chef sa dau cu cine stie ce no name pe el si sa se strice. Am asigurare pe ea, asa ca daca se intampal ceva dau in judecata producatorul si cer daune in loc de 300 de euro cat face vreo 30.000 ca sa imi ajunga sa imi cumpar si una de rezerva :)). La corp insa, fiind lacuit nu vad ce s-ar intampla, ca tot lemn e ca mobila si daca nu se strica aia socot ca nici chitara nu o sa aiba de suferit

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
aham mersi de pret cearny. hihi ce sa spun io am reusit sa sparg alta chitara dupa ce mi-a scapat una din mana pe ea :). nu e grav dar se vede s-a luat lacul si ..... nu era a mea :)

 

esti pus pe distrugeri?:))

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Buna. Apropo' de corzi... Chitara mea e noua ( 6 luni), am observat si mi se pare ciudat faptul ca o acordez, iar la urmatoarea acordare ma astept sa fie nevoie s-o tensionez, cind colo mi s-a parut ciudat ca ele (corzile) erau mai tensionate si ca sa le acordez trebuia sa detensionez coarda... Este vreo explicatie logica aici?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Guitar Hero
nu , nu e o idee buna sa destinzi corzile. gatul este in permanenta tensionat. daca te joci toata ziua la corzi si le mai si lasi detensionate gatul tinde sa se destinda ca pana la urma sa prinda o forma arcuita. tine-ti chitara acordata. dupa vreo 2-3 ore fara corzi (sau cu corzile detensionate) gatul isi modifica forma(si prin urmare va falsa intr-o veselie ). gandeste-te ca corzile alea cand sunt tensionate e ca si cum ai atarna de ele vreo 70kg( asta am citit-o si eu undeva - sursa indoielnica ) . eu folosesc pronto pentru mobila(sau alt produs de curatat pt mobila) atunci cand curat chitara mea.

 

 

exact... cel putin asa am pierdut y o 2 corzi consecutiv ( e ascutit ) <reacordare> si da, pronto pt lemn folosesc si eu. :)

 

oricum, aveti grija sa curatati griffurl cum trebuie cand va apucati de curatat :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest Gabriel B.

Am chitara de 5 luni, niciun fel de problema. Inainte de cantat ma spal pe maini. Dupa, curat corzile, totul ok, exceptand cateva urme normale de uzura pe fretboard.

 

Insa, recent, mi-a aparut o umflatura mica la imbinarea dintre fretboard si "cap". Nu stiu exact daca ar trebui sa-mi fac griji sau nu! O sa se rupa?

O cauza ar putea fi ca am fost cu ea la colindat si a suportat cateva socuri termice (stiu!! am incercat sa le evit, am scos-o in husa :) )

Apreciez orice sfat sau parere! Mersi!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

te rog sa-mi spui cum se modifica sunetul unei chitari daca apropii corzile de doza (de fapt ridic dozele mai sus). de fapt, caut o modalitate de a face coarda sa vibreze prin bendul pe grif (nu stiu sa explic , dar e sunetul crescendo dinaintea solo-ului de la " We will rock you" prin tremoloul pe fretul 9 al corzii G ).Am o JHS Vintage VS6CG... Mersi.

Link to comment
Share on other sites

Va multumesc la amandoi pentru informatie...

 

Gain-ul e o proprietate a unui amplificator electronic. Tu vorbesti de saturatie, nu gain.

http://en.wikipedia.org/wiki/Gain

http://xonedesign.ro/ip/2009/10/lesson-1-vocabulary/

 

Si "saturatia" imi rezolva problema? Deci pot apropia doza de corzi?

Link to comment
Share on other sites

Va multumesc la amandoi pentru informatie...

 

 

 

Si "saturatia" imi rezolva problema? Deci pot apropia doza de corzi?

 

Nu iti rezolva asta probllema.Prin apropierea dozelor obtii un sunet mai puternic dar nu neaparat mai bun..

Sunetul ala "crescendo" sau cum ii ziceai.... il poti obtine prin cresterea volumului din poentiometrul chitarii si/sau cu o pedala de volum.

Link to comment
Share on other sites

Nu iti rezolva asta probllema.Prin apropierea dozelor obtii un sunet mai puternic dar nu neaparat mai bun..

Sunetul ala "crescendo" sau cum ii ziceai.... il poti obtine prin cresterea volumului din poentiometrul chitarii si/sau cu o pedala de volum.

 

Multumesc mult .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.