www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum va intretineti chitara?


Stefan
 Share

Recommended Posts

Guest volkodav

Eu o tin rezemata de perete si nu o sterg niciodata. E instrument pana la urma nu bibelou. Inafara de intretinerea tehnica si grija de a nu o lovi nu cred ca o deranjeaza daca nu ii dau atentie suplimentara.

Link to comment
Share on other sites

Eu o tin rezemata de perete si nu o sterg niciodata. E instrument pana la urma nu bibelou. Inafara de intretinerea tehnica si grija de a nu o lovi nu cred ca o deranjeaza daca nu ii dau atentie suplimentara.

 

 

Asa e, nu e bibelou, dar daca n-ai periodic grija, nici instrument nu va mai fi... Atunci va deveni bibelou/ornament.

Link to comment
Share on other sites

Daca ai surubelnita adecvata si stii in ce directie sa invarti poti .

 

Inca unu' care se plictiseste la calculator...

Arpi are dreptate. :)

Pentru reglarea înãlțimii dozelor n-ai nevoie decât de o șurubelnițã.

 

http://www.igdb.co.uk/pages/guitar_setup/p..._adjustment.htm

Edited by Doctor X
Link to comment
Share on other sites

Intrebarea era daca rezolv ceva ridicand doza... Ai picat si tu pe-aici... 

Stii vorba aia, "Rade ciob de [...]"

Intrebarea corecta este : De ce naiba nu ai incercat pana acum ? Fa-o si afla. Mai mult nu o sa iti spuna nimeni. Sau ti-e frica sa nu ii creasca tentacule daca invarti 2 suruburi ?

Link to comment
Share on other sites

Intrebarea era daca rezolv ceva ridicand doza... Ai picat si tu pe-aici...

Domnul meu, eºti offtopic de ceva vreme pe topicul ãsta. Culmea e cã ai primit rãspunsuri care te-ar fi putut ajuta, dar tu preferi sã fii recalcitrant fãrã motiv. ªi cicã ar trebui sã ai mai multã înțelepciune la vârsta ta... Pãcat.

Îți ia câteva minute sã experimentezi ce se întâmplã dacã ridici sau cobori doza, exact atât cât ți-ar lua sã împroºti cu noroi 2-3 membri ai forumului.

Foloseºte-ți timpul cu grijã ºi în mod constructiv.

 

Baftã!

Link to comment
Share on other sites

Ti s-a spus deja de cateva ori da tu continui cu batman, batman.

Mai e unu pe forum la fel de recalcitrant, si daca nu iti ceri scuze la el e de naspa.

 

Ontopic:Eu imi sterg chitara de praf cu mana, corzile le sterg cu Tarr, solutie de dupa barbierit cu mult alchool (curata bine rugina), imi place cum se simt corzile la mana dupa, fretboardul (o data la 4-5 luni, cand schimb si corzile)....cu pronto pentru mobila sau...parca am dat de cateva ori pe corzi cu spray anti-rust, din acela cu care se da pe piesele de la avion, mi-a adus tata, si a mai ajuns si pe fretboard, dar e uleios asa ca face bine :) (.In rest, o tin proptita de perete, in hol unde am dezafectat o debara, nu tu umezeala, nu schimbari bruste de temperatura.

Cand o sa am o chitara mai de neam, o sa ma comport mai bine cu ea, pana atunci.....Mama Natura cu mila.

Am uitat, mai am si o clasica, plus una western.........oare pe unde sunt? :)

Link to comment
Share on other sites

 Am  ridicat si nu s-a intimplat nimic. Ce ma deranjeaza e ca eu nu vroiam s-o dereglez, ca sunt incepator si nu vreau s-o stric; ma deranjeaza ca toti "cunoscatorii" iti spun sa invarti surubelnitza, ei neavand habar  de chitara si isi dau cu presupusul... Unul singur din toti care au scris a stiut (John Petreece ), restu' sunteti "surubari"... Unii mai sunt si din "staff"...

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Domnul meu, eºti offtopic de ceva vreme pe topicul ãsta. Culmea e cã ai primit rãspunsuri care te-ar fi putut ajuta, dar tu preferi sã fii recalcitrant fãrã motiv. ªi cicã ar trebui sã ai mai multã înțelepciune la vârsta ta... Pãcat.

Îți ia câteva minute sã experimentezi ce se întâmplã dacã ridici sau cobori doza, exact atât cât ți-ar lua sã împroºti cu noroi 2-3 membri ai forumului.

Foloseºte-ți timpul cu grijã ºi în mod constructiv.

 

Baftã!

 

Habar n-ai ! Dar intre timp am aflat raspunsul de la alti useri ( carora le multumesc ), si-ti spun ,ca sa stii si tu, surubelnitzarule ( DEX- unu' care sta toata ziua cu o surubelnitza in mina ). Apropiind doza de corzi obtii output mai mare fara sa creasca sustain-ul . Raspunsul asta l-am cautat, nu cu ce scula se ridica dozele ! Raspunsul e valabil si pentru "balu" si pentru "vektor", care sunt surubelnitzari autodidactzi, si, bineinteles "stiau" raspunsul....

:)

Link to comment
Share on other sites

Am  ridicat si nu s-a intimplat nimic.

 

Apropiind doza de corzi obtii output mai mare fara sa creasca sustain-ul.

 

Bine, dom'le, am înțeles, dar vãd cã ție nu prea ți-a ieșit experimentul.

Mulțam de elogii și de-abia aștept sã treci la apelative mai dure sau chiar injurii, pentru cã observ cã îți place taaare mult sã faci scandal.

 

PS: Când mai vrei sã știi ce tip de bridge ai pe propria chitarã, te rog sã nu mai apelezi la mine, cã-s "șurubelnițar" și habar n-am.

 

PPS: Iar ești offtopic. Vezi cã aici se discutã despre cum întreții instrumentul, nu despre cum obții cutare ton sau ce se întâmplã dacã ridici vreo dozã. Existã alte secțiuni ale forumului pentru discuții tehnice.

 

Multã baftã și calmeazã-te omule!

Link to comment
Share on other sites

Guest KingLeonidas
No, am si eu o intrebare, am un set de corzi de o luna si deja sunt ruginite, sunt Daddario 0.08 pana la 0.038, mi s-a mai intamplat de vreo 2 ori chestia asta, problema e, ce se intampla? Ma poate lamuri cineva?

 

 

 

 

incearca sa le stergi/cureti de fiecare data dupa ce canti. mie mi se intampla cateodata sa imi transpire mainile destul de tare cand cant(nu stiu de ce).. iar daca lasi corzile asa nu au cum sa nu rugineasca

Link to comment
Share on other sites

Leonidas: Mie mana nu imi transpira asa ca nu am probleme.

DarkFores...Jason: Apai daca D'Addario sunt corzi proaste tu ce imi recomanzi?

 

oRICE CORP ELIMINA PRIN PIELE aciditate de nivele diferite. Ca sa te lamuresti, vezi daca inegresti lantisoarele de la git sau bratara , daca porti... Sau, poate doar ai nimerit un set de corzi proaste.

 

Bine, dom'le, am înțeles, dar vãd cã ție nu prea ți-a ieșit experimentul.

Mulțam de elogii și de-abia aștept sã treci la apelative mai dure sau chiar injurii, pentru cã observ cã îți place taaare mult sã faci scandal.

 

PS: Când mai vrei sã știi ce tip de bridge ai pe propria chitarã, te rog sã nu mai apelezi la mine, cã-s "șurubelnițar" și habar n-am.

 

PPS: Iar ești offtopic. Vezi cã aici se discutã despre cum întreții instrumentul, nu despre cum obții cutare ton sau ce se întâmplã dacã ridici vreo dozã. Existã alte secțiuni ale forumului pentru discuții tehnice.

 

Multã baftã și calmeazã-te omule!

 

Cred c-am sarit calul... Imi cer scuze, dar eram nerabdator sa rezolv problema sustain-ului...

Link to comment
Share on other sites

Imi puteti spune si mie, va rog, ce ar trebui sa-mi cumpar pe langa chitara. Am vazut ca sunt o gramada de produse de curatat (pentru corp, pentru grif, pentru corzi etc.) si daca mi-as lua din fiecare as da faliment. Trebuie sa imi iau si o husa, nu? :)

Stiu ca e putin offtopic, dar am vazut ca la Fender sunt niste pachete cu chitara acustica+tuner+prod de curatat+... Se merita?

Oricum vreau sa-mi iau un tuner, dar separat sunt mult mai scumpe (cel putin alea de la guitar shop)...

Please, help! :)

Link to comment
Share on other sites

Imi puteti spune si mie, va rog, ce ar trebui sa-mi cumpar pe langa chitara. Am vazut ca sunt o gramada de produse de curatat (pentru corp, pentru grif, pentru corzi etc.) si daca mi-as lua din fiecare as da faliment. Trebuie sa imi iau si o husa, nu? :)

Stiu ca e putin offtopic, dar am vazut ca la Fender sunt niste pachete cu chitara acustica+tuner+prod de curatat+... Se merita?

Oricum vreau sa-mi iau un tuner, dar separat sunt mult mai scumpe (cel putin alea de la guitar shop)...

Please, help! :)

Îți trebuie husã în cazul în care vei dori sã plimbi chitara. Dacã nu va pãrãsi locuința, nu-i neapãrat nevoie.

Despre produse de întreținere s-a discutat destul. În loc de polish special, unii folosesc Pronto și nu se plâng. În ceea ce privește produsele de întreținere a tastierei, sunt multe polemici. De obicei se folosesc produse pe bazã de lemon oil.

Eu am un set de întreținere de la Dunlop de vreo 2 ani și încã nu s-au golit sticluțele. Conține polish, lichid de curãțare a tastierei, tratament pentru tastiera, lichid pentru curãțarea corzilor, cearã de Carnauba și un soi de șmirghel foarte fin pentru șlefuirea fret-urilor. De obicei folosesc produsele atunci când schimb corzile (de obicei la 2 sãptãmâni, dar ajung și la o lunã-douã câteodatã, din cauza lenei :) )

În ce privește tunerul, am avut un Boss tuner+metronom, foarte precis și foarte util.

Baftã!

Link to comment
Share on other sites

In afara de o cirpa de bumbac, restul sunt inutilitati create de propietarii consumatorilor, care am devenit in ultimii ani. Pronto si Dunlop, pe dracu... Pe cind si chitara Dunlop ? Sau televizoare Dunlop? Sterge-o de praf, pastreaz-o intr-o pozitie corecta cind n-o folosesti , in rest rupe-i corzile...

Apropo de corzi, chiar ai o problema daca-ti ruginesc corzile (dezechilibru chimic in organism)... Nimic grav.

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Guest KingLeonidas
In afara de o cirpa de bumbac, restul sunt inutilitati create de propietarii consumatorilor, care am devenit in ultimii ani. Pronto si Dunlop, pe dracu... Pe cind si chitara Dunlop ? Sau televizoare Dunlop? Sterge-o de praf, pastreaz-o intr-o pozitie corecta cind n-o folosesti , in rest rupe-i corzile...

Apropo de corzi, chiar ai o problema daca-ti ruginesc corzile (dezechilibru chimic in organism)... Nimic grav.

 

 

 

 

Esti si doctor acum... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Toate ca toate voi o luati pe corzi si va certati pe acolo. Eu cand imi intrentin chitara ii dau cu pronto peste tot pe ea si pe grif si pe corp si nu are nimic. Vedeam din postarile anterioare cum unii isi faceau griji. Am sters griful si cu servetele umede parfumate. Cam asta e tot. Altceva nu i-am facut nimic niciodata.

Link to comment
Share on other sites

Am si eu o problema. Vreau sa imi cumpar ceva pentru intretinut chitara, in mod special tastiera (fretboard-ul) si cordar (bridge). Vreau sa specifica ca am o chitara acustica cu tastiera si cordarul din lemn de trandafir.

Din ce am cautat pe net am gasit doua variante:

1) asta: http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=2145 impreuna cu asta: http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=2144

2) sau asta: http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=1059

Va rog sa imi spuneti care este cea mai recomandata metoda/gama de produse. Pe site-ul producatorului scrie ca uleiul de "lamai" este varianta recomandata pentru hidratare/intretinere.

Numai bine!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.