www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum va intretineti chitara?


Stefan
 Share

Recommended Posts

Eu am un Reghin din `66, fara gaura pe mijloc, cu fante laterale. Anyway, imi place asa de mult chitara ca as vrea sa o lacuiesc (ca lacul ala initial, daca avea asa ceva, s-a dus). Am auzit ca trebuie sa dau cu un lac special si sa slefuiesc chitara inainte. Mi-e cam frica sa ma bag de unul singur la ea, dar la nevoie ma bag. Si inca ceva la chitara asta. Niste tastele au fost luate jos de fostul proprietar si nu le mai gaseste, mai exact tastele de la 17 incolo. As putea sa cumpar de undeva niste taste sau...i donno.

 

Daca vrei taste da-mi un pm sau cauta-ma pe mesenger. Te indrum eu unde trebuie...

Bafta ! :)

Edited by Catalin S.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Wanderer

Eu unul mereu ma spal pe maini inainte sa cant. Si sterg corzile cu o bucata de panza fina dupa fiecare cantat. Depinde si de chitara si de proprietatile ei..:)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest lautaru'

uite cum se face pe la noi, adica mai bine spus cum fac eu, desi nu am o scula prea beton:

 

-o las tot timpul acordata

-cind nu cint o tin in husa

-dupa fiecare cintare o sterg de praf si mizerie. corzile le sterg cu un servetel: iau fiecare coarda o apuc cu servetelul si glisez pe ea din cap in cap si scot o groaza de mizerie..

-am uitat sa va spun, dupa fiecare pauza inainte de reluare program ma spal pe maini. si asa se stringe destul jeg pe corzi sau la baza tastelor, pentru ca la noi lautarii/muzicantii se mai cinta si in medii prafuite(la propriu, adica la tara la cort)

-mai am niste betisoare de urechi dupa mine cu care curat la baza tastelor mizeria

-la final de program, inainte de a baga in husa scula, o sterg bine de tot cu o cirpa moale (hai sa nu interpretati in varianta xxx :) ) sau, aveam la un moment dat, o piele de caprioara cu care o stergeam. nu zgiraie.

 

am vazut chestia aia cu pronto - e interesant o sa incerc si eu sa vedem ce iese

 

cam asa fac eu si vad ca ma tine scula...

 

p.s - inca ceva: la inceput de an cind incepe sezonul, indiferent de starea corzilor, pun set nou nout

 

p.s. la p.s.

am uitat sa spun: de 2X pe an ung mecanismele cu ulei de mecanisme fine

Link to comment
Share on other sites

nu , nu e o idee buna sa destinzi corzile. gatul este in permanenta tensionat. daca te joci toata ziua la corzi si le mai si lasi detensionate gatul tinde sa se destinda ca pana la urma sa prinda o forma arcuita. tine-ti chitara acordata. dupa vreo 2-3 ore fara corzi (sau cu corzile detensionate) gatul isi modifica forma(si prin urmare va falsa intr-o veselie ). gandeste-te ca corzile alea cand sunt tensionate e ca si cum ai atarna de ele vreo 70kg( asta am citit-o si eu undeva - sursa indoielnica ) . eu folosesc pronto pentru mobila(sau alt produs de curatat pt mobila) atunci cand curat chitara mea.

 

 

ai perfectă dreptate, reglaţi tija de ramforsare din interiorul gâtului, pentru poziţia, intonaţia şi imlicit, tensiunea dorită în corzi şi incercaţi s-o menţineţi acordată aşa tot timpul. orice ridicare sau coborâre de acordaj, necesită alte reglaje ale chitarei care să menţină echilibrul între tensiunea execitată de corzi şi tensiunea exercitată de tija de reglaj. aveţi mare grijă că orice schimbare majoră şi de lungă durată de temperatură, umiditate.etc. necesită noi reglaje (apar mai ales primăvara şi toamna!)

este bine să se folosească pt. curăţat produse special destinate acestui scop, cu care se curăţă bine atât suprafaţa corpului şi gâtului cât şi corzile! guitar polish-uri verificate, recomandabil de firmă ca: fender, gibson, martin. macguire, d`andrea, etc.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Nu stiu daca s-a mai scris dar acum e pe testate si sunt f multzumit de rezultat. In momentul in care punetzi degetul sub corzile subtziri si miscatzi dea lungul grifului si simtzitzi depunere ceva , simtziti ca nu aluneca calumea degetul sunt zgrumtzuri pe coarda in partea de dedesubt (sub coarda), va recomand sa stergetzi corzile folosing buretzei de demachiante in care datzi cu pronto antistatic :) ( sa fie umede) si luatzi fiecare coarda cu buretele intre corda si grif si frecatzi pana simtziti ca e curata coarta si vetzi vedea o cu curatzire perfecta a corzilor plus ca va va aluneva degetele pe corzi ca si cum ar fi noi. (treaba e pe testate , tocmai asta am facut acum 10 min si am ramas masca).

 

sper ca va va bucura rezultatul.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

La Cora, la Carefour, dar poti folosi si de palmier ! :)

 

Ala de masline ii mai bun decat ala de palmier!

 

Intr-un fel Catalin a inteles ce am intrebat, sigur trebuie sa se mai gaseasca si altundeva decat la magazinele de instrumente muzicale(sigur se foloseste si la altceva). Eu am avut, demult acum vreo 15-20 de ani, o sticla de un litru adusa de tata nu stiu de unde, dar din pacate nu stiu ce s-a intamplat cu ea(cred ca s-a pierdut ca de folosit n-am folosit-o la nimic).

Link to comment
Share on other sites

Bai nene, eu las ghitara in toc, si nu cred ca i se poate intimpla ceva.. cu tocul ala am bulit o groaza de masini si oglinzi de masini cand ma intorceam de la chefuri si nici macar nu s-a zgariat. Cat despre ghitara, doarme ca un copil mic in toc..

 

Consider valabila treaba cu lasatul corzilor in stare flasca (adica sa le slabesti pana iti vine rau) doar in cazul ghitarilor acustice /electro-acustice /clasice... cred ca nu e nevoie sa explic de ce (tensiune in corzi, chestii... se indoaie cu timpul grifful.. cacamaca)

 

Cheerz!

Link to comment
Share on other sites

Bai nene, eu las ghitara in toc, si nu cred ca i se poate intimpla ceva.. cu tocul ala am bulit o groaza de masini si oglinzi de masini cand ma intorceam de la chefuri si nici macar nu s-a zgariat. Cat despre ghitara, doarme ca un copil mic in toc..

 

Consider valabila treaba cu lasatul corzilor in stare flasca (adica sa le slabesti pana iti vine rau) doar in cazul ghitarilor acustice /electro-acustice /clasice... cred ca nu e nevoie sa explic de ce (tensiune in corzi, chestii... se indoaie cu timpul grifful.. cacamaca)

 

Cheerz!

consideri...gresit, din pacate! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Guest Fenderash

Ma bag si eu in seama si zic ca pentru curatat chitara folosesc Fender Guitar Polish.Nu e scumpa in jur de 1 milion.

 

PS. StratMan are dreptate(la tot ce tine de chitara),asa ca ascultati`l ca stie ce vorbeste.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest psiho_pat

offtopic:: griful chitarii mele nu este dat cu lac. cum pot scapa de depunerile (de jeg) nedorite?tot cu pronto si pe griful nelacuit? va rog sa imi datzi si mie un sfat.

Link to comment
Share on other sites

Deoarece cant destul de mult la chitara, mana imi transpira f. mult si dupa un anumit timp imi simt chitara cam jegoasa. Voi cum o mentineti curata?

Cum curatati corpul?? Dar spatele grifului? Pentru taste am cumparat Fender guitar polish, dar nu prea stiu cum se foloseste... trebuie sa dau jos corziile.... ce fel de carpe trebuie sa folosesc .....

 

Voi cum faceti?

 

 

 

 

Alex.

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Polishu ala nu se foloseste pe fretboard... deci nu tre sa dai jos corzile... Parerea mea e ca tre sa iti iei un kit ca lumea (cum are dunlop) cu polish, string cleaner si ulei pentru fretboard (si chiar si ceara daca ai griffu uleiat)

Link to comment
Share on other sites

indraznesc sa te contrazic MrJackson. polish-ul de curatat tip spray se poate folosi si pe fretboard si pentru corzi. cel mai bine este sa umezesti cu polish un colt al unei carpe moi de bumbac si sa stergi si fretboard-ul si coarda pe dedesubt in acelasi timp. este bine sa se faca aceasta operatiune dupa fiecare cantat. daca este vorba de polish de lustruit, mult mai abraziv, intr-adevar nu este recomandat pt. fretboard sau corzi.

 

p.s.

ii multumesc lui fenderash pt. incredere. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest recrutul

ok deci dak am inteles au bn din ce am citit aici. chitara mea electrik ar trebui sa o curat astfel: cu pronto si cu o carpa moale(mai intai solutia pe carpa, apoi pe toata portiunea chitarii in afara de corzi, unde e bn sa folosesti un servetel cu care stergi fiecare coarda in parte). corect?

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Peste cateva zile tre sa imi soseasca un Care Kit Dunlop: Polish pentru corp, ulei de trandafir pentru fretboardul din rosewood si un string cleaner. Am mai avut un care kit de la Gibson de care am fost foarte multumit (e alta mancare de peste fata de Pronto) asa ca am mari asteptari de la Dunlop.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.