www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Amp 5W Electromagnetica


viobio
 Share

Recommended Posts

Seara buna tuturor

mai jos este prezentat prototipul unui amp de 5w ,conceput de mine ,care va fi produs de S.C.ELECTROMAGNETICA S.A.

 

putere 5w/

iesire pe 4/8/16ohmi

intrare high/low

reglaje: GAIN (cu autobright)/EQ 3BENZI/PRESENCE/DEPTH/REVERB/MASTER VOLUME

se poate obtine un sunet de la clean la overdrive

loop comutabil in lantul de amplificare

loop comutabil SERIE/PARALEL

reglaj nivel loop,se regleaza nivelul care se introduce in efect

reglaj mix efect,functioneaza doar pe loop paralel

cu comutatorul de loop in pozitia on si loop-ul cuplat serie,fara efect in loop ,se obtine un plus de amplificare

reverb digital BELTON

2XECC83(probele au fost facute cu ECC83 TELEFUNKEN nos)

1XEL84 (probele au fost facute cu 6P14P-EV nos)

este posibil ca cele de serie sa aibe facilitatea de a cupla tubul final ca trioda (3w) sau sa se foloseasca si un traf de iesire cu mediana pentru ultraliniar

eu am incercat sa concep un amp cu cit mai multe facilitati,am rasfoit netul si nu am gasit un amp de 5w cu atitea facilitati

este un inceput,un amp de 5w bun pentru exersat sau cintat in casa

urmeaza un 18w ,doua canale cu reverb(tot BELTON,e cea mai buna alegere ,un compromis calitate/pret)

ampul din imagini este prototip

 

cind vom avea timp vom face si o inregistrare

 

Team

S.C.ELECTROMAGNETICA S.A - idea a fost a Dl Director General Eugen Scheusan

Dan Sandulescu

Decebal Robescu

Alberto Bolocan

George Patranoiu

Paul Sima

Eu

 

doresc parerea voastra , daca mai trebuie adaugat ceva la acest mic amplif

post-7787-0-14696000-1331244010_thumb.jpg

post-7787-0-51147000-1331244015_thumb.jpg

post-7787-0-60033300-1331244022_thumb.jpg

post-7787-0-87457300-1331244029_thumb.jpg

Edited by viobio
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

inseamna ca va fi disponibil ca si productie de serie si va putea fi cumparat dintr-un magazin. nu pe baza de precomanda? :)

 

da ,va fi fabricat si se va gasi in magazine

 

felicitari...

multumim Andrei

ampul vrea sa calatoreasca la Cluj,pentru un dat cu parerea,cit mai obiectiv

 

O idee excelenta. Felicitari!

 

multumim

:respect:

Link to comment
Share on other sites

foarte tare treaba :D si ar fi si mai tare daca ar avea o functie de auto-bias sau ceva de genu', care sa-ti permita sa pui ce lampa vrei in poweramp...eu sunt sigur ca as prefera un 6L6, de exemplu.

 

sunt curios cat de prietenos va fi pretul unui asemenea amp, raportat, bineinteles, la ce ofera, si la produse similare de pe piata...

Link to comment
Share on other sites

Well done Vio wink.png felicitari pentru initiativa si sa mearga bine cu productia.

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

:yay::respect:

 

Sa fie intr-un ceas bun!

 

PS: Io vad doar doua iesiri pentru boxe: una de 4 si una de 8 Ohmi. Produsul final va avea si una de 16 Ohmi, cum s-a precizat in primul post? Multam!

in imagine este prototipul,cel de serie va avea iesiri pentru impedante de 4/8/16ohmi

:respect:

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

ceva detalii despre pret se poate ? cred ca sunt destui care ar fi interesat de un asemenea head. :wee:

 

nu stiu ce pret va avea,cind voi sti voi comunica

 

@Vio: Se poate sa aiba doua canale, selectabile prin footswitch, ca la Blackstar HT-5? Doar o idee...

 

http://www.blackstar...ht-5/ht-5rh.php

va avea un singur canal,orice noua modificare influenteaza pretul

 

azi am mai discutat despre amp,cu dl director Scheuan,va avea si un footswitch, optional,pentru boost,pentru un plus de amplificare pe unele pasaje muzicale

 

nu stiu ce pret va avea,cind voi sti voi comunica

oricum nu sunt adeptul comparatiilor de pret cu ampul X sau Y,pe piata sunt ampuri scumpe care sunt niste glume sau ampuri ieftine care suna foarte bine

eu nu am nici o legatura cu pretul de vinzare,aici cei de la fabrica au ultimul cuvint de spus,munca mea se opreste in momentul in care sunt gata probele de sunet.

 

 

 

va avea un singur canal,orice noua modificare influenteaza pretul

 

azi am mai discutat despre amp,cu dl director Scheuan,va avea si un footswitch, optional,pentru boost,pentru un plus de amplificare pe unele pasaje muzicale

 

Un pas MARE pentru VioTubeAmp !

 

:yay:

 

Să fie-ntr-un ceas bun, Vio !

 

 

.

:wee::respect:

Link to comment
Share on other sites

foarte tare treaba :D si ar fi si mai tare daca ar avea o functie de auto-bias sau ceva de genu', care sa-ti permita sa pui ce lampa vrei in poweramp...eu sunt sigur ca as prefera un 6L6, de exemplu.

 

sunt curios cat de prietenos va fi pretul unui asemenea amp, raportat, bineinteles, la ce ofera, si la produse similare de pe piata...

nu poti folosi orice tub final

in locul lui EL84 se poate folosi 6V6,6P6 ,care au Ra apropiat de EL84

daca se doreste folosirea altei finale ,trebuiesc destule modificari,alt traf de iesire,alt traf de alimentare,alt soclu,se complica totul

 

cine vrea custom sa ia legatura cu mine,o fabrica nu poate construi unicate

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...

După cum văd că arată prototipul 2, cu toate piesele pe o placă, îmi pare că ai schimbat designul carcasei din pozele primului post.

 

În cazul în care nu zic o prostie gogonată, aş fi de parere ca lampile, pentru a putea fi la vedere, să le montezi pe spatele plăcii ( mai exact, să pui placa cu fundu-n sus în amp, asta desigur dacă se mai poate ) .

 

Zic şi io...

 

Orice variantă ai alege, sunt sigur că va fi ok, bade ! Multă baftă !

 

:yay:

 

.

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

După cum văd că arată prototipul 2, cu toate piesele pe o placă, îmi pare că ai schimbat designul carcasei din pozele primului post.

 

În cazul în care nu zic o prostie gogonată, aş fi de parere ca lampile, pentru a putea fi la vedere, să le montezi pe spatele plăcii ( mai exact, să pui placa cu fundu-n sus în amp, asta desigur dacă se mai poate ) .

 

Zic şi io...

 

Orice variantă ai alege, sunt sigur că va fi ok, bade ! Multă baftă !

 

:yay:

 

.

Salutare bade Caline

Cam greu ..cu tuburile acolo... in industrie se cauta varianta cea mai facila,orice modificare a cablajului costa!!!!!

Pentru aranjamente pe gustul fiecaruia exista un alt mod de lucru,cel "custom" dar..........................la alti banuti

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

Multi cred ca acest amp este o gluma sau ca nu se va produce!

Dovada ca se lucreaza :w00t:post-7787-0-38100100-1338578267_thumb.jpgpost-7787-0-45969700-1338578275_thumb.jpgpost-7787-0-61593000-1338578285_thumb.jpg

Prototipul nr2 :wee: ,ampul transpus pe cablaj imprimat,cam asa va fi construit,totul pe o singura placa,mai putin trafurile de iesire si alimentare

Astept pareri,de orice fel.

:respect:

 

Man, e ca lumea! Bravo!

La concluzia asta am ajuns si eu, la un moment dat, ca pentru productie de serie e cam musai sa faci asa ceva, cablaj integrat ... daca reusesti sa rezolvi neajunsurile legate de mase, zgomot etc., stii tu, treaba e OK!

Imi place cum se prezinta proiectul, sincer. :respect:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Foarte misto!La mai mare!

:respect:

 

Man, e ca lumea! Bravo!

La concluzia asta am ajuns si eu, la un moment dat, ca pentru productie de serie e cam musai sa faci asa ceva, cablaj integrat ... daca reusesti sa rezolvi neajunsurile legate de mase, zgomot etc., stii tu, treaba e OK!

Imi place cum se prezinta proiectul, sincer. respect.gif

:respect:

mie mi se pare fantastic ca se va intampla una ca asta, am mai comentat o data in topic, dar chiar apreciez ca se face ceva si la noi in directia asta de productie de serie

Cindva poate ai timp sa treci pe la Electromagnetica ,sa faci o proba :respect: Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

Cablaj imprimat (nu integrat).

 

Cred ca majoritatea a inteles ce vreau sa spun prin "cablaj integrat", dar tie iti explic: ma refeream la faptul ca pe o placa de circuit imprimat -care vine de la PCB, printed circuit board, da' merge sa-i zici si cablaj - integrezi toate componentele amp-ului, mufe, comutatoare, socluri de lampa, piese pasive etc., exact cum se face si la un CI, pe un cip se integreaza toate componentele schemei respectivului integrat, asta era sensul.

Esti "veteran" pe forum si totusi nu cunosti ce ma ocup, daca te-ai gandit sa ma corectezi pe mine cum se spune la circuitul imprimat ... Superb! :death:

 

Scuze de off-topic, Vio.

Edited by pfr
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.