www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Amp 5W Electromagnetica


viobio
 Share

Recommended Posts

Cred ca majoritatea a inteles ce vreau sa spun prin "cablaj integrat", dar tie iti explic: ma refeream la faptul ca pe o placa de circuit imprimat -care vine de la PCB, printed circuit board, da' merge sa-i zici si cablaj - integrezi toate componentele amp-ului, mufe, comutatoare, socluri de lampa, piese pasive etc., exact cum se face si la un CI, pe un cip se integreaza toate componentele schemei respectivului integrat, asta era sensul.

Esti "veteran" pe forum si totusi nu cunosti ce ma ocup, daca te-ai gandit sa ma corectezi pe mine cum se spune la circuitul imprimat ... Superb! :death:

 

Scuze de off-topic, Vio.

 

Am inteles si eu si toata lumea. Las-o asa.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Primul prototip al acestui amp se afla la Paul Simon - ESPERANDO http://esperando.3x.ro/roPaul.htm

Paul a facut o inregisrare in urmatoarea configuratie

Chitara Ibanez JEM7V http://www.ibanez.com/ElectricGuitars/model-JEM7V

+

Motu Zbox

+

Gigitech GNX3000 http://digitech.com/...roducts/gnx3000

+

Head VIOTUBEAMP -5W-ELECTROMAGNETICA

+

Atenuator de putere VIOTUBEAMP( custom pentru Paul) nu se foloseste difuzor,semnalul din iesirea lineout atenuator pleaca spre Avalon

+

Avalon 737SP http://www.avalondes...om/vt737sp.html

+

RME FIREFACE 800 http://www.soundcrea...-800-id456.html

5W.mp3

Edited by viobio
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

imi dau seama ca ampul tot usna bine..cat ajunge asa o jucarioara..si te rugam..fa un sample doar cu ampul.. :D

ampul este la Paul Simon,trage niste piese cu el,momentan este foarte ocupat ,am promisiune de la el ca o sa faca si un sample doar cu ampul

O astfel de jucarie costa 1000 lei,varianta custom ,construita de mine ,point to point,exact ca cea din fotografie

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

1. Custom = de comanda. Cum ar veni, dupa specificatiile cumparatorului.

2. Va fi produs de Electromagnetica.

 

Aceste doua afirmatii nu se pupa.

 

Exista o explicatie pentru asta?

 

Citeste tot topicul ,mai cu atentie!!

Am fost intrebat cit costa ampul ,construit de mine!!

Electromagnetica o sa fabrice SERIA!!!!! Cine doreste CUSTOM trebuie sa ia legatura cu mine.

Ampul de serie o sa arate altfel ca design,cu toate ca va folosi aceasi schema.

Ca sa nu mai las loc de interpretari,Electromagnetica o sa folosesca componentele cu care a fost testat ampul,cine doreste LA COMANDA(construit de mine) poate alege ce componente doreste,in acest caz este de preferat sa le cumpere singur,daca nu merge pe mina mea

Pina acum am construit trei asemenea ampuri,la COMANDA,produsele de serie vor aparea cind se va termina punerea la punct a procesului de fabricatie,in regim industrial este mai complicat sa bagi in productie un produs,cine a facut o facultate tehnica intelege foarte bine despre ce este vorba

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Citeste tot topicul ,mai cu atentie!!

Am fost intrebat cit costa ampul ,construit de mine!!

Electromagnetica o sa fabrice SERIA!!!!! Cine doreste CUSTOM trebuie sa ia legatura cu mine.

Ampul de serie o sa arate altfel ca design,cu toate ca va folosi aceasi schema.

Ca sa nu mai las loc de interpretari,Electromagnetica o sa folosesca componentele cu care a fost testat ampul,cine doreste LA COMANDA(construit de mine) poate alege ce componente doreste,in acest caz este de preferat sa le cumpere singur,daca nu merge pe mina mea

Pina acum am construit trei asemenea ampuri,la COMANDA,produsele de serie vor aparea cind se va termina punerea la punct a procesului de fabricatie,in regim industrial este mai complicat sa bagi in productie un produs,cine a facut o facultate tehnica intelege foarte bine despre ce este vorba

 

Deci ca sa fie scris alb pe negru pentru toata lumea si ca sa am o confirmare ca eu am inteles corect: daca ampul custom facut de dumneavoastra costa 1000 lei, putem intelege ca cel facut in serie de ELECTROMAGNETICA va costa cel mai probabil sub 1000 de lei, nu?

 

Oricum FELICITARI, demult nu am mai auzit de un produs de calitate facut in serie de romani (la initiativa romaneasca, nu ca vin francezii si fac ei Dacia la initiativa lor). Multe produse care erau cvasi-competitive la vremea lor ori au falimentat, ori au ramas neschimbate ani de zile si se vand acum la preturi de nimic, tot lantul de productie fiind in pragul subzitentei, cu muncitori si ingineri cu salarii de jignitor de mici...

Link to comment
Share on other sites

Deci ca sa fie scris alb pe negru pentru toata lumea si ca sa am o confirmare ca eu am inteles corect: daca ampul custom facut de dumneavoastra costa 1000 lei, putem intelege ca cel facut in serie de ELECTROMAGNETICA va costa cel mai probabil sub 1000 de lei, nu?

 

Oricum FELICITARI, demult nu am mai auzit de un produs de calitate facut in serie de romani (la initiativa romaneasca, nu ca vin francezii si fac ei Dacia la initiativa lor). Multe produse care erau cvasi-competitive la vremea lor ori au falimentat, ori au ramas neschimbate ani de zile si se vand acum la preturi de nimic, tot lantul de productie fiind in pragul subzitentei, cu muncitori si ingineri cu salarii de jignitor de mici...

Ampul de serie va avea un pret mai mic de 1000lei

Multumesc si in numele Electromagnetica S.A.,asta a si fost ideea dl director general Scheusan sa producem si noi ceva .

Nu am inventat eu sau altii apa calda dar ampul este conceptie 100% romaneasca ,din cite stiu eu este singurul amp dedicat pt chitara electrica,in urma cu multi ani au mai fost construite ampuri pe tub,DOINA,ALPHA,SIGMA,dar ereau concepute sa fie bune "la toate",muzica,orga,chitara,microfon,etc.

Trebuie sa scapam de ideile preconcepute ca "ce este fabricat peste granita e cel mai bun" am avut ocazia sa repar sau sa testez multe"come" chiar cu nume mari,asa ca...

Si in Romania exista oameni capabili sa conceapa sau sa construiasca lucruri de calitate,enumar numai citiva pe care ii cunosc sau activeaza pe RGC,Dan Paraschivescu,Vaska,Panaitescu,Lazaroiu,Gabi Tudoran,Andrei Tone,Iulian(pfr),sunt sigur ca mai sunt si altii.

 

Legat de comparatia preturilor intre ampul x si ampul y,numai un om fara prea multa gindire poate face asemenea comparatii,comertul este liber si fiecare poate cere ce suma doreste pt un produs,piata este asezata de cerere si oferta.

De ce un amp de 100w cu n canale de la firma X costa sa zicem 500euro si un amp de 100w cu n canale de la firma Y costa 3000 euro??

se plateste calitatea produsului,brandul(toate firmele mari baga bani grei in marketing) si alte costuri ,oricum nu este o regula ca ce este scump e nemaipomenit de bun sau ce are un pret rezonabil este de slaba calitate

Pina la urma fiecare cumpara ce se potriveste gustului sau si bugetului,pentru cine cinta de placere ,nu cred ca merita sa investeasca sume mari in scule,pentru cine este profesionist merita dar si acolo pina la un anumit nivel.

Edited by viobio
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Head-ul a ajuns ºi pe la mine, la Timiºoara ! :rock:

 

Vio, mulțam fain cã ai putut sã mi-l trimiți, sã-l forjez ºi io oleacã ...

 

Dintre colegii care sunt din Timiºoara, oricine doreºte sã-l încerce , sã-mi zicã numa' ºi, dacã Vio n-are nimic împotrivã...

 

DSC02276.jpg

.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am trimis ampul in turneu :rock: ,intii la badita Calin ,cine este din Timisoara poate proba ampul,ma intereseaza parerea fiecaruia,NU TREBUIE SA PLACA TUTUROR!!! :w00t:

Dupa ce se satura lumea de amp poate pleca si in CLUJ,ARAD,etc,rugamintea mare este sa se aiba grija de el,si la un moment dat sa ajunga intreg la mine,daca doriti sa ajunga in alte locatii ,VA ROG sa fie trimis cu curier rapid!!

 

sa fie rock! :wee::rock::drinka:

Link to comment
Share on other sites

Bade ! Super-mişto scula ! :rokon:

 

Îmi place tare mult bright-ul la ea. Sună foarte mişto spre clean şi se duce fain înspre crunch ... Rock'n roll ! :guitar:

 

Îmi place de asemenea şi soundul ce iese din Line Out. Numa' bun de băgat în DAW pentru un jam la ore târzii...

Chiar mă gândeam dacă nu ar exista vreo variantă de a încărca Output-ul spre cabinet în cazul în care utilizatorul ar dori să exerseze seara... Nu ştiu... vreu "fake cab", ceva...

 

Ghiduşia cu cu extra-power-ul din LOOP e de asemenea interesantă... :)

 

Mai stă ( vorba vine stă... ) vreo zi, două pe la mine, apoi va ajunge la Răzvan...

 

Vă rog să scrieţi aici care doriţi să testaţi amplificatorul, ca să ştim unde îl trimitem mai departe apoi...

 

 

Bade, io-te ce bine le stă împreună... :)

VIOTUBEAMPtower.jpg

 

"Don't matter if you're black or white"... :)

 

Nu-ţi povestesc ce bucuroşi au fost când s-au reîntâlnit [ Ăla micu' al tău se plângea la al meu ca nu prea-i dădeai blană să mănânce :P ]...

Link to comment
Share on other sites

Hehe...din pacate cei care il aveau inainte, nu realizeaza ca era a glitch la amp :D iar acum suna mai bine si mai loud chiar :lol:

 

Ramurel mi-a inmanat ampul.

 

Prima chestie ciudata a fost ca dupa 15 secunde nu facea nimic, aveam bagat la 4 ohmi. Stau si nimic. Nu am fost curios de cealalta iesire ca sa aflu de la Vio ca de fapt aia e doar de forma si cea de 8 era cea buna :lol:

 

Bun, aprind ampul inca o data pe cea de 8. M-a lasat putin dezamagit ca nu stiu...suna cam subtire si cam prea putin volum, chiar si pentru 5 W.

 

Cum sunt eu freak, am miscat toate knoburile tot...si am constat ca totusi knobul de bass, lucreaza INVERS. M-am mirat putin, si de aceea i-am cerut permisiune lui Vio (care stie ca sunt cu dinastea); sa desfac ampul sa ma uit care e faza. Sure enuff, :D problema am depistat-o.

 

Culmea ca mi se parea tonestackul cam slabut, adica mid-ul parca nu facea ce trebuie si bassul prea putin chiar si invers cum mergea potentiometrul.

Problema o puteti vedea aici :D lipitura rece(am inteles ca a mai avut cineva ampu si a vrut sa testeze condensatori si poate de aceea), care am rezolvat-o(poza 2). Dupa aceea ampul era parca cu totul altul!! Acum potul mergea wired cum e standard, de la stanga la dreapta, cu bass suficient si mediile actionand acum corespunzator.

 

100E7869.JPG 100E7890.JPG

 

 

De asemenea, am sters cu steel wool pinii lampii de final, care mi s-au parut cam corodati

 

Iar , before after + o poza cu interiorul ampului (care mi se pare FOARTE bine realizat si curat)

De asemenea, :lol: am pus un fel de stickere peste mufa de 4 ohmi sa nu cumva sa uite careva aprins asa si sa distruga trafu de iesire.

 

100_7884.JPG100_7886.JPG

100_7893.JPG100_7895.JPG100_7896.JPG

100_7876.JPG

100_7872.JPG

 

 

Si am tras ceva samples, cel clean(+ reverbul digital la maxim din amp) lucreaza cu 2 microfoane (se aude pocnetul scaunului pe care stau deoarece ala e condenser si prelua mai calumea din jur). Celelalte 2 samples separate sunt cu gain full din amp + acel nifty thing ca, daca ampul are PARALLEL loop selectat si knbourile de mix si level la maxim, da un boost :D

 

All in all, a cute sounding amp, foarte wooly asa la volume mari. Intial nu am fost impresionat, dar dupa cele descrise, pot sa spun ca imi place. Also, feature-ul de DEPTH, face totul, parerea mea. Inchide ampul cumva si astfel poti avea alta plaja la reglaje cu inaltele si presence.

 

left sm57, right C4.ogg

SM57.ogg

C4.ogg

Edited by Razvan S.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

domnilor multam pt pareri,ampul a fost cam f--ut prin Bucuresti,pe la electro/chitaristi,din lipsa de timp am neglijat cosmetizarea inainte de a plecarea ampului in turneu.

Multumesc lui Razvan pt restaurare,stiam ca ajunge pe miini bune,multam si de sample

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.