www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul Oficial: Ce Amp Sa Imi Iau


Vladxus
 Share

Recommended Posts

Gibson LesPaul de la mama lui il mai upgradezi u daca nu-ti convine ceva la el ( ii pui doze seymour duncan una , alta stiu eu ) .

vezi ca asta se cheama DOWNGRADE :))

Link to comment
Share on other sites

Guest The Moan
vezi ca asta se cheama DOWNGRADE :) )

 

Salut . Din cate am vazut eu chiar Slash are si un Seymour Duncan pe Gibson-ul lui . Acuma daca Slash face lowgrade nu stiu ce sa mai spun. Corectati-ma daca gresesc :)

Link to comment
Share on other sites

Cu o chitara Epiphone SG Special, ce sugerati sa aleg dintre astea:

 

Fender Frontman 10G http://guitarshop.ro/produs.php?pid=510

Fender Frontman 15G http://guitarshop.ro/produs.php?pid=78

Fender Frontman 15R http://guitarshop.ro/produs.php?pid=81

Roland Cube 15X http://guitarshop.ro/produs.php?pid=248

Roland Micro Cube http://guitarshop.ro/produs.php?pid=249

Marshall MG10 http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1805

Marshall MG10 KK http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1748

VOX Pathfinder 15R http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=715

Peavey Rage 258 http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=259

Laney LX20 http://magazinuldemuzica.ro/Laney-LX20-_-9876.html

Laney LG20R http://magazinuldemuzica.ro/Laney-LG20R-_-9879.html

 

Nu prea ma intereseaza efectele, clean/distors si egalizator ar fi de ajuns si as vrea sa aiba si un ton bun, "cald", "bluesy", dar nici cu distorsul sa nu-mi fie rusine :)

 

Daca aveti alte sugestii, sunt binevenite, dar nu as vrea sa dau mai mult de 400, MAXIM 450 RON.

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Salut. Am o intrebare in legatura cu aceste 3 amplificatoare, si anume care mi se potriveste cel mai mult?

Mentionez ca sunt incepator (am chitara electrica de 6 luni) si vreau (sa invat) sa cant in mare parte thrash/death metal si caut sa obtin distorsuri cat mai variate, care sa sune cat mai bine si cat mai 'zgomot-less'.

Am chitara aria xl std si o pedala digitech death metal si caut amplificator.

Deci, care dintre cele 3 amplificatoare din title e cel mai bun pentru ce vreau eu sa cant? Care dintre ele se intelege cel mai bine cu pedala mea? Sau au deja distorsuri mai bune ca digitech-ul meu? Va rog nu-mi recomandati altele mai scumpe ca nu am bani. Aceeasi rugaminte in cazul pedalei; nu vreau sa mai investesc in efecte, mai bine intr-un amp.

Multumesc.

 

salut. m-ar interesa sa cumpar o chitara aria xl std, si numai nu gasesc review-uri despre ea. se merita? sa imi iau de aia si un amplificator sau un ibanez grx70dx jumpstart pack? sunt incepator, dar vreau sa pot folosi chitara si peste vreo 2-3 ani, vrea sa cant metal, solo-uri.

ms, astept raspunsul tau.

Link to comment
Share on other sites

eu am vox ad15vt si am un prieten care are line6 care are mult mai multa distorsie decat asta asta nu e deloc metal

 

salut. m-ar interesa sa cumpar o chitara aria xl std, si numai nu gasesc review-uri despre ea. se merita? sa imi iau de aia si un amplificator sau un ibanez grx70dx jumpstart pack? sunt incepator, dar vreau sa pot folosi chitara si peste vreo 2-3 ani, vrea sa cant metal, solo-uri.

ms, astept raspunsul tau.

jumostarturile nu merita o luat un prieten gsa6 jumpstart si nu e prea stralucit la 1200

Link to comment
Share on other sites

Guest The Moan

Pentru toti chitaristii de pe forum care vor sa-si ia un amp. si nu stiu ce sa aleaga .

 

Va vand un pont :)

In aceasta vara a aparut noul model Marshall MHZ40C Haze .

Este un amp. mai mult decat decent , full lampi 2x EL34 si 3x ECC83 in preamp , are speaker celestion si i se poate adauga un cabinet si multe alte chestii . Suna fantastic mult peste amp.-urile care le scrieti voi aici , se poate folosi si in camera si la repetitii cu trupa ( are 40w ) , deci parerea mea este ca ar fi cea mai buna alegere pentru voi toti .

Pretul doar 650 euro ( modelul a fost conceput tocmai pentru a acapara si sectorul de piata ce are ca obiect amp-uri mai mici la un pret acceptabil , dat fiind ca Marshall sunt recunoscuti pentru amp-urile vintage mari care le fac si foarte piparate ca pret , pe sectorul de piata al ampu-rilor mai mici fiind deficitari pana acum. )

 

Si luati in considerare vorba lui Dudu : Decat sa va luati 100 de scule ( amp. , procesoare etc. ) dar proaste sau nu calitatea care va-ti dori-o cu adevarat , mai bine va luati un singur amp. dar care sa fie de super calitate , acceptabil si ca pret , iar acesta este Marshall .

Marshall is the Best . YJM rules :)

Link to comment
Share on other sites

Pentru toti chitaristii de pe forum care vor sa-si ia un amp. si nu stiu ce sa aleaga .

 

Va vand un pont :)

In aceasta vara a aparut noul model Marshall MHZ40C Haze .

Este un amp. mai mult decat decent , full lampi 2x EL34 si 3x ECC83 in preamp , are speaker celestion si i se poate adauga un cabinet si multe alte chestii . Suna fantastic mult peste amp.-urile care le scrieti voi aici , se poate folosi si in camera si la repetitii cu trupa ( are 40w ) , deci parerea mea este ca ar fi cea mai buna alegere pentru voi toti .

Pretul doar 650 euro ( modelul a fost conceput tocmai pentru a acapara si sectorul de piata ce are ca obiect amp-uri mai mici la un pret acceptabil , dat fiind ca Marshall sunt recunoscuti pentru amp-urile vintage mari care le fac si foarte piparate ca pret , pe sectorul de piata al ampu-rilor mai mici fiind deficitari pana acum. )

 

Si luati in considerare vorba lui Dudu : Decat sa va luati 100 de scule ( amp. , procesoare etc. ) dar proaste sau nu calitatea care va-ti dori-o cu adevarat , mai bine va luati un singur amp. dar care sa fie de super calitate , acceptabil si ca pret , iar acesta este Marshall .

Marshall is the Best . YJM rules :)

L-ai probat personal?

 

PS: Nu ca as aprecia foarte tare parerea ta de expert, dar is curios pe ce te bazezi atunci cand dai "indicatii pretioase".

Edited by Doctor X
Link to comment
Share on other sites

Guest The Moan

Cand apare si in Romania incercati-l si atunci mai vorbim . Eu oricum deja imi adun bani sa-mi cumpar unul .

Sa fim seriosi e full lampi EL34 , are speaker celestion asemanator cu Celestion G12T-75 doar ca are numai 66w si este special conceput pt. amp-ul respectiv .

Nu are ce sa sune prost la un asemenea amp. ganditi-va logic

( nu uitati ca unul din cele mai frecvente upgrade-uri la amp-urile care se cumpara aici alte firme este sa i se puna speaker celestion )

Amp-ul nu l-am probat dar l-am auzit in comparatie cu altele de acelasi pret si suna beton .

E sunetul de Marshall ce mai ...

Link to comment
Share on other sites

Cand apare si in Romania incercati-l si atunci mai vorbim . Eu oricum deja imi adun bani sa-mi cumpar unul .

Sa fim seriosi e full lampi EL34 , are speaker celestion asemanator cu Celestion G12T-75 doar ca are numai 66w si este special conceput pt. amp-ul respectiv .

Nu are ce sa sune prost la un asemenea amp. ganditi-va logic

( nu uitati ca unul din cele mai frecvente upgrade-uri la amp-urile care se cumpara aici alte firme este sa i se puna speaker celestion )

Amp-ul nu l-am probat dar l-am auzit in comparatie cu altele de acelasi pret si suna beton .

E sunetul de Marshall ce mai ...

Ca sa parafrazam un clasic: CLAR!!!!! :)

 

Un "ignore" pentru prietenul fan maresal de la baiatu'. :) La mai multe!

Link to comment
Share on other sites

eu am vox ad15vt si am un prieten care are line6 care are mult mai multa distorsie decat asta asta nu e deloc metal

 

 

jumostarturile nu merita o luat un prieten gsa6 jumpstart si nu e prea stralucit la 1200

 

aria xl std + amp marshall mg10kk combo? ar fi o investitie buna?

cam 1000 ron bugetul maxim.

daca ai ceva recomandari, te rog sa imi spui, ms

Link to comment
Share on other sites

eu nu stiu ce sa zic

prima mea chitara o fost un ibanez grg 170 dx si amp o fost un baltimore de 150 lei

ibanezu rupea tot :) strategia mea e sa cumpar o chitara cat de cat si ampu dupa (sa am impresia ca progresez da e defapt ampu, ma incurajeaza sa cant)

daca schimbi chitara iti ia o perioada sa te acomodezi cu chitara noua da daca iei amp nou si aceeasi chitara nu trebuie sa "inveti" din nou sa canti la chitara

Edited by ciorap
Link to comment
Share on other sites

pai deja cand intru pe forum nu mai pot sa citesc niciun thread ca e plin de mesaje "you have chosen to ignore x". greu mai poti purta o discutie interesanta si serioasa cu cineva care stie macar unde se baga cablul in chitara, sau cel putin nu face pe desteptu cand nu e cazul si sta in banca lui

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

eu nu stiu ce sa zic

prima mea chitara o fost un ibanez grg 170 dx si amp o fost un baltimore de 150 lei

ibanezu rupea tot :) strategia mea e sa cumpar o chitara cat de cat si ampu dupa (sa am impresia ca progresez da e defapt ampu, ma incurajeaza sa cant)

daca schimbi chitara iti ia o perioada sa te acomodezi cu chitara noua da daca iei amp nou si aceeasi chitara nu trebuie sa "inveti" din nou sa canti la chitara

 

un tip mi-a recomandat pack-ul aceala Ibanez, si, zicea el dupa ce invat sa imi iau Korg AX5G modeling signal processo.

tu imi recomanzi sa iau mai bine aria xl std (ii 500 ron :) ) si un amplificator mai "complet"? adica cu efecte, puternic..?

chiar nu ma pricep, si nu cred ca o sa mai am bani sa schimb chitara, si nici nu as vrea. vreau ceva sa ma tine ani, si sa fie buna.

bugetul maxim ii 1000 ron pentru chitara+amp+accesorii (100ron)... poate as mai putea face rost de 100RON daca ar merita.

ce zici? ms anticipat.

Link to comment
Share on other sites

un tip mi-a recomandat pack-ul aceala Ibanez, si, zicea el dupa ce invat sa imi iau Korg AX5G modeling signal processo.

tu imi recomanzi sa iau mai bine aria xl std (ii 500 ron :) ) si un amplificator mai "complet"? adica cu efecte, puternic..?

chiar nu ma pricep, si nu cred ca o sa mai am bani sa schimb chitara, si nici nu as vrea. vreau ceva sa ma tine ani, si sa fie buna.

bugetul maxim ii 1000 ron pentru chitara+amp+accesorii (100ron)... poate as mai putea face rost de 100RON daca ar merita.

ce zici? ms anticipat.

nu ti-am recomandat aria

eu recomand ibanez grg170dx sau ceva chitara ok nu am incredere in aria sau vintage si de astea (nu ca as fi un manelist de ala care nu isi ia masina ca nu e bmw, daca e pana acolo am acuma un KRAMER care nu prea are nume da imi place)

aia e parerea mea

eu ti-am zis am "crescut" cu un amp de ziceai ca e radio, si cand mi-am luat unu mai bun aveam impresia ca is zeul chitarilor :))

cand am schimbat chitara ma simt acuma ca si cum as pune mana prima data pe chitara

Link to comment
Share on other sites

Guest The Moan
pai deja cand intru pe forum nu mai pot sa citesc niciun thread ca e plin de mesaje "you have chosen to ignore x". greu mai poti purta o discutie interesanta si serioasa cu cineva care stie macar unde se baga cablul in chitara, sau cel putin nu face pe desteptu cand nu e cazul si sta in banca lui

 

Ok . Mi-am insusit criticile dvs. si m-am hotarat sa-mi schimb total atitudinea in sens pozitiv sper . Inca o data vreau sa precizez ca nu am dorit sa supar pe nimeni cu opiniile mele ,

 

Va rog daca se poate , cei care cunoasteti sa-mi spuneti ce amp. sa aleg .

Am nevoie de un amp. pe lampi si nu stiu ce sa aleg . Precizez ca nu sunt profesionist cant doar in dormitor .

Cum deja s-a observat imi place foarte mult Malmsteen dar deocamdata nu am bani de un Marshall .

Va rog sa ma sfatuiti ce sa aleg dintre urmatoarele :

tn1_vox_ac4tv_big.jpgVox AC4TV

 

tn1_valveking_royal8_big.jpg

 

Peavey ValveKing® Royal 8 Combo

 

sau

 

Ibanez VBG ValBee new.gif

Item: VBG-U

 

tn2_vbg_valbee_big.jpg

 

 

 

De asemenea rog daca se poate sa-mi explicati care e diferenta de sunet intre 4 ohmi , 16 ohmi si 8 ohmi .

In speranta primirii unor raspunsuri va multumesc anticipat .

Link to comment
Share on other sites

Guest The Moan

Buna RGC ! Vad ca acuma nu prea va inghesuiti sa dati vreo sugestie ca si atunci cand scriu k Marshall is the best :) dar nu conteaza fiindca am probat amp-urile de mai sus si m-am decis :

 

Vox AC4TV va fi noul meu amp. pana imi iau un Marshall .

As putea sa-mi iau si un Marshall dar nu se merita 30 de bulioane pt. un amp de 40w care oricum nu as putea sa-l folosesc la adevarata lui capacitate fiindca am precizat , cant doar in camera :) iar pentru practice eu zic ca e super tare Vox-ul .

E un amp. care rupe tot din gama respectiva si are doar 4w . Bun si speakerul celestion 30w din interior face enorm iar suplimentar i se poate pune un cabinet . Pt. camera e amp-ul perfect , cam piparat pretul de 1.100 ron dar merita .

Link to comment
Share on other sites

Guest The Moan
N-am incercat niciunul din ampurile din lista ta, dar pot recomanda fara ezitare Blackstar HT-5. E un pic mai scump, insa.

 

Am ascultat cum suna blackstar ht-5 . e un amp. meserie si ce e super fain la el e faptul ca are 2 canale si reglaje in plus fata de vox .

Dar spune-mi si mie te rog de unde as putea achizitiona amp-ul asta din Romania si daca sti vreun magazin din Romania unde se pot comanda lampi pt. el fiindca am vazut ca are o lampa ce nu am vazut-o pe alte amp-uri - 12BH7-Dual-Triode.

Mersi pentru sugestie .

Link to comment
Share on other sites

Din Romania nu cred ca poti lua, in schimb se gaseste destul de usor comandat din anglia.

In aceeasi clasa e si Blackheart BH5 sau BH15 [by Crate] care se gasesc si la noi.

 

Alte ampuri mici pe lampi sunt Fender Champ 600 si Epiphone Valve Junior.

 

Sidenote : O sa te prinzi repede ca in domeniu nostru nu exista termenul "perfect". Cel mult "perfect pentru mine". Si nu ai de unde sa stii care e "the one" pana nu iti trec suficiente prin mana.

Link to comment
Share on other sites

Guest The Moan
Din Romania nu cred ca poti lua, in schimb se gaseste destul de usor comandat din anglia.

In aceeasi clasa e si Blackheart BH5 sau BH15 [by Crate] care se gasesc si la noi.

 

Alte ampuri mici pe lampi sunt Fender Champ 600 si Epiphone Valve Junior.

 

Sidenote : O sa te prinzi repede ca in domeniu nostru nu exista termenul "perfect". Cel mult "perfect pentru mine". Si nu ai de unde sa stii care e "the one" pana nu iti trec suficiente prin mana.

 

Nu stiu ce sa spun

Amp-ul Blackstar recomandat de Dudu suna super meserie si cred ca pot sa-l iau si din Germania sau Austria unde as avea si neamuri dar mie imi place foarte mult si Vox-ul . Mi-e foarte greu sa ma decid .

Pana la urma dupa ce probez si Marshall Haze s-ar putea sa ma schimb radical si sa-l iau pe ala .

Dar mi-e teama sa nu fie prea mult pt. camera 15 w fiindca daca nu ar fi prea mult l-as lua fara ezitare . Decat sa dau pe Blackstar 400 euro pai atunci mai pun 200 si-mi iau Marshall .

In plus Vox-ul suna foarte bine si e doar 1.100 Ron .

Link to comment
Share on other sites

Salut lume!

Mi-am luat si eu acum ceva timp o chitara Ibanez GRG170DX si cant pe ea prin pc cu guitar rig si m-a lovit si pe mine dorinta de amplificator. Ati putea sa imi recomandati unul pentru camera, dec nu imi trebuie difuzoare huge, pana in 500-600 de lei. Cant Maallica, Guns 'N Roses, AC/DC dar sa scoata si sunete curate clare ca imi trebuie uneori.

Multumesc anticipat. :)

 

P.S. am pus ochii pe un Hsrley Benton HB-20G http://www.thomann.de/gb/harley_benton_hb20g.htm

Edited by andrei1992
Link to comment
Share on other sites

Guest The Moan
Salut lume!

Mi-am luat si eu acum ceva timp o chitara Ibanez GRG170DX si cant pe ea prin pc cu guitar rig si m-a lovit si pe mine dorinta de amplificator. Ati putea sa imi recomandati unul pentru camera, dec nu imi trebuie difuzoare huge, pana in 500-600 de lei. Cant Maallica, Guns 'N Roses, AC/DC dar sa scoata si sunete curate clare ca imi trebuie uneori.

Multumesc anticipat. :)

 

P.S. am pus ochii pe un Hsrley Benton HB-20G http://www.thomann.de/gb/harley_benton_hb20g.htm

 

Daca nu vrei pe lampi iti recomand Vox DA5 fiindca are si efecte incluse si il iei la 450-500 Ron nou .

Daca vrei pe lampi la 600 Ron poti gasi doar Peavey Royal Combo dar asta din urma nu are nici un efect inclus.

E alegerea ta pana la urma . Ambele ce ti le-am recomandat au 5w . Pt. camera nu-ti trebuie mai mult de 5w daca nu vrei sa te doara capul :) . Cel care il vrei tu are 20w si din cate vad e si foarte ieftin ceea ce ma face sa ma intreb ce calitate ar avea .

Daca vrei sa canti cu formatia iti trebuie ceva mai mare de 5w , recomandabil 30w-40w depinde .

Un sfat : Incearca , orice amp. iti vei lua , sa-l probezi tu inainte sa vezi cum suna si incearca in acelasi timp mai multe ca sa poti sa-ti dai seama ce vrei . Daca nu le probezi nu poti sa-ti dai seama oricine ce ti-ar zice fiindk doar tu sti ce preferi ....

Ciao , sper ca ti-am fost macar 10% de ajutor :)

Link to comment
Share on other sites

Pai m-ai ajutat destul, numai ca am alta dilema acuma care e diferenta dintre un amp pe lampi si fara lampi?

 

P.S. Nu mai trebuie am gasit deja diferenta.

Multumesc pentru ajutor, o sa raman la VOX DA5.

Edited by andrei1992
Link to comment
Share on other sites

Pai m-ai ajutat destul, numai ca am alta dilema acuma care e diferenta dintre un amp pe lampi si fara lampi?

 

P.S. Nu mai trebuie am gasit deja diferenta.

Multumesc pentru ajutor, o sa raman la VOX DA5.

 

La un amplificator de 500-600 RON nu cred ca o sa vezi super diferente. La cele mai scumpe diferenta ar fi ca cele mai multe din cele fara lampi incearca sa imite sunetul si feelingul (dinamica) celor cu lampi si nu prea reusesc.

Link to comment
Share on other sites

Si eu ma gandeam ca nu o sa fie cine stie ce diferenta mai ales la 5W, asa ca iau VOX-ul pentru ca are efecte si din cate am citit si auzit pe net scoate si sunete curate si cu distorsie foarte bune l valoarea lui.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.