www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul Oficial: Ce Amp Sa Imi Iau


Vladxus
 Share

Recommended Posts

stiam de stack... ce vroiam sa intreb e ca daca ala nu se descurca, nu prea are vreun rost sa imi pun vreo speranta in combo 1x10... nu?

 

salut inca o data cursedone , dupa cum ziceam , am incercat blackstar cu stack si am auzit ce si cum. Persoana in cauza foloseste doar unul dintre difurile de la stack. Daca le legi amandoua se schimba putin sunetul , dar nu pot zice ca inspre bine sau inspre rau , se modifica sunetul ... nu stiu cum sa descriu , suna putin mai compresat , distorsiunea putin mai curata pe corzile groase ( daca pui un eq in fata poti ajunge la acelasi sunet ca si cu un singur dif ) , mie imi place mai mult cu 2 difuri sincer. aaa si , cica la sala nu au avut probleme cu volumul , i-a dat cacao pana la 3/4 si era ok ... atata timp cat nu ai ceva tobar pe steroizi e ok cred.

 

Eu tocmai am ajuns acasa cu un vox ac30 cc1 si sunt incantat pana peste cap.

Link to comment
Share on other sites

stiam de stack... ce vroiam sa intreb e ca daca ala nu se descurca, nu prea are vreun rost sa imi pun vreo speranta in combo 1x10... nu?

 

ok .... eu am raspuns in ideea ca respectivul se descurca la repetitii cu stack-ul care e 2x 1x10" . am vazut mai demult un filmulet pe utube (nu-l gasesc acum , poate ai tu mai mult noroc) , in care cineva folosea la repetitii combo-ul sau head-ul blackstar printr-un cabinet 4x12 , si zicea ca ii este arhisuficient , dar canta doar distorsionat , nimic clean . in concluzie , nu stiu ce sa zic :) , chiar sunt curios sa vad si parerile (subiective evident) altor colegi .

 

edit : cand am inceput sa scriu nu era postul anterior , in conditiile date al meu devine obsolete......

Edited by korko
Link to comment
Share on other sites

salut inca o data cursedone , dupa cum ziceam , am incercat blackstar cu stack si am auzit ce si cum. Persoana in cauza foloseste doar unul dintre difurile de la stack. Daca le legi amandoua se schimba putin sunetul , dar nu pot zice ca inspre bine sau inspre rau , se modifica sunetul ... nu stiu cum sa descriu , suna putin mai compresat , distorsiunea putin mai curata pe corzile groase ( daca pui un eq in fata poti ajunge la acelasi sunet ca si cu un singur dif ) , mie imi place mai mult cu 2 difuri sincer. aaa si , cica la sala nu au avut probleme cu volumul , i-a dat cacao pana la 3/4 si era ok ... atata timp cat nu ai ceva tobar pe steroizi e ok cred.

 

Eu tocmai am ajuns acasa cu un vox ac30 cc1 si sunt incantat pana peste cap.

ok, mersi mult... si felicitari pt vox :)

Link to comment
Share on other sites

Guest The Moan

Marshall all-valve guitar amp. is the best .

Restul is apa de ploaie . Am probat si auzit si Vox si Peavey si altele pe lampi si solid state . Nu se compara nici unu cu un Marshall pe lampi EL34 si speakere Celestion asta neaparat .

Dupa mine de acum inainte amp-urile de chitara se impart in doua categorii : Marshall si restul :)

Link to comment
Share on other sites

Marshall all-valve guitar amp. is the best .

Restul is apa de ploaie . Am probat si auzit si Vox si Peavey si altele pe lampi si solid state . Nu se compara nici unu cu un Marshall pe lampi EL34 si speakere Celestion asta neaparat .

Dupa mine de acum inainte amp-urile de chitara se impart in doua categorii : Marshall si restul :)

 

prietenul meu chitarist , poate pentru tine exista marshall , dar eu pana nu am 10000 de euroi de aruncat pe fereastra ca sa umblu sa imi iau un marshall vintage , din alea putine care sunt , prefer altele. Dupa cum ziceau si ceilalti, exista foarte multe ampuri care suna foarte bine , fie ele solid-state sau tube. Fiecare cu mofturile si parerile lui . Mie sincer imi place foarte mult cum suna VOXu , poate ca suna mai prost ca un marshall de 2000-3000 de euro dar nu dau din partea dorsala ca britney spears sa imi cumpar unul o data pe luna. Pana atunci te sfatuiesc sa te mai documentezi , sa mai asculti si sa mai incerci. Nu cred ca ai auzit de ampurile Orange , Koch , Soldano , Mesa , Bogner etc etc... iti garantez ca iti pot face un mesa la 1500 de euroi sa iti sune la fel sau poate chiar mai bine decat orice marshall. Merci de pareri oricum , eu sunt fericitul detinator al unui vox si pot sa spun ca sunt foarte multumit pentru ca am gasit un sunet foarte apropiat de cel care l-am vrut.

P.S : incearca sa mai asculti si altceva decat malmsteen , sa vezi alte sunete.

Link to comment
Share on other sites

Marshall all-valve guitar amp. is the best .

Restul is apa de ploaie . Am probat si auzit si Vox si Peavey si altele pe lampi si solid state . Nu se compara nici unu cu un Marshall pe lampi EL34 si speakere Celestion asta neaparat .

Dupa mine de acum inainte amp-urile de chitara se impart in doua categorii : Marshall si restul :)

attention-whore.gif

 

Stiti vorba aia - Don't feed the troll.

Link to comment
Share on other sites

Marshall all-valve guitar amp. is the best .

Restul is apa de ploaie . Am probat si auzit si Vox si Peavey si altele pe lampi si solid state . Nu se compara nici unu cu un Marshall pe lampi EL34 si speakere Celestion asta neaparat .

Dupa mine de acum inainte amp-urile de chitara se impart in doua categorii : Marshall si restul :)

 

Da....si tokai ls75 ii pistol cu apa pe langa orice strat :) grow up, man !

 

P.S. Vezi ca ti-ai scris gresit varsta la profil...

Edited by mihaitarta
Link to comment
Share on other sites

Guest The Moan
Da....si tokai ls75 ii pistol cu apa pe langa orice strat :) grow up, man !

 

P.S. Vezi ca ti-ai scris gresit varsta la profil...

 

Man Tokai ls75 e pistol cu apa pe langa orice strat original .

Defapt exista doar doua chitari adevarate : Fender sau Gibson .

Celelalte sunt doar copii mai mult sau mai putin reusite inspirate din cele 2-ua de mai sus .

Nu spun ca nu suna bine Ibanez-urile , ESP , Jackson-urile , PRS , Charvell sau Hammer , dar atunci cand iti cumperi o chitara drept model de comparatie cei care se pricep de obicei te intreaba cum suna mai apropiat de Fender sau mai apropiat de Gibson ? sau cum arata : da mai mult pe Gibson sau mai mult pe Fender ?

Oricum pana la urma cred k e o chestiune de gust dar asta e parerea mea . Tokai sa fim seriosi .

Ce artist mega cunoscut canta cu chitara asta dak zici k e asa grozava ??

Si spune-mi in paralel artisti mari care canta pe Strat. ! Cred ca nu o sa-ti ajunga lista sa-i scrii , sau o sa le spui si la aia "grow up" :D

 

attention-whore.gif

 

Stiti vorba aia - Don't feed the troll.

 

Faina gagica din poza ! :):D

 

prietenul meu chitarist , poate pentru tine exista marshall , dar eu pana nu am 10000 de euroi de aruncat pe fereastra ca sa umblu sa imi iau un marshall vintage , din alea putine care sunt , prefer altele. Dupa cum ziceau si ceilalti, exista foarte multe ampuri care suna foarte bine , fie ele solid-state sau tube. Fiecare cu mofturile si parerile lui . Mie sincer imi place foarte mult cum suna VOXu , poate ca suna mai prost ca un marshall de 2000-3000 de euro dar nu dau din partea dorsala ca britney spears sa imi cumpar unul o data pe luna. Pana atunci te sfatuiesc sa te mai documentezi , sa mai asculti si sa mai incerci. Nu cred ca ai auzit de ampurile Orange , Koch , Soldano , Mesa , Bogner etc etc... iti garantez ca iti pot face un mesa la 1500 de euroi sa iti sune la fel sau poate chiar mai bine decat orice marshall. Merci de pareri oricum , eu sunt fericitul detinator al unui vox si pot sa spun ca sunt foarte multumit pentru ca am gasit un sunet foarte apropiat de cel care l-am vrut.

P.S : incearca sa mai asculti si altceva decat malmsteen , sa vezi alte sunete.

Si eu cant tot pe un Vox si suna Ok dar acuma fac ce pot si imi voi lua un Marshall pe lampi la vreo 650 euro a aparut ceva nou scos de Marshall la 40 W cu lampi EL 34 ( model Marshall MHZ40C Haze ) . Suna beton , mult mai bine decat un VOX pe lampi din aceeasi categorie si decat multe altele .

 

Pina acum cum s-au impartit? Sau nu s-au impartit? Sa stim si noi :D

 

:) Trebuie sa recunosti ca Marshall is the best !

 

Matale in vasta ta experienta de chitarist ai atins un VHT, Mesa, Soldano, Diezel, Splawn, Bogner, Framus si multe MULTE altele?

Parca mai ieri nu stiai unde se baga jack-ul, acum esti foarte sigur ca exista doar "Marshall si restul"?!

 

Soldano is meseriase dar foarte scumpe .

Totusi raman la parerea ca Marshall rules . Si nu cred ca sunt doar eu de parerea asta domnule .

Tu esti tipul cu relatia logaritmo - spatiala ? Nu mi-s suparat pe tine lol nu trebuie sa fi ironic , fiindca forumul de asta e ca sa capeti informatii noi . faza la tine e ca iei totul prea in serios si iti sare imediat mustarul . ;)

Link to comment
Share on other sites

Guest Legion
Man Tokai ls75 e pistol cu apa pe langa orice strat original .

Defapt exista doar doua chitari adevarate : Fender sau Gibson .

Celelalte sunt doar copii mai mult sau mai putin reusite inspirate din cele 2-ua de mai sus .

Nu spun ca nu suna bine Ibanez-urile , ESP , Jackson-urile , PRS , Charvell sau Hammer , dar atunci cand iti cumperi o chitara drept model de comparatie cei care se pricep de obicei te intreaba cum suna mai apropiat de Fender sau mai apropiat de Gibson ? sau cum arata : da mai mult pe Gibson sau mai mult pe Fender ?

Oricum pana la urma cred k e o chestiune de gust dar asta e parerea mea . Tokai sa fim seriosi .

Ce artist mega cunoscut canta cu chitara asta dak zici k e asa grozava ??

Si spune-mi in paralel artisti mari care canta pe Strat. ! Cred ca nu o sa-ti ajunga lista sa-i scrii , sau o sa le spui si la aia "grow up" :)

 

[...]

 

:) Trebuie sa recunosti ca Marshall is the best !

 

Esti un ignorant.

Link to comment
Share on other sites

:) Stevie Ray Vaughan, Billy Gibbons. Bine, nu-s asa mega cunoscuti precum Malmsteen :)

Si nu e pistol cu apa, e elefantel cu apa. Din acela cu gaura in trompa, de care se vindeau pe la

magazinele de jucarii comuniste :)

 

nea' dudule, tu sa taci n ai nici gibson nici marshall - n ai valoare.. ce e ala tokai? ce e ala engl?

sus cu off-topicul

Link to comment
Share on other sites

Ce artist mega cunoscut canta cu chitara asta dak zici k e asa grozava ??

Ii unu Dudu care are vreo doua si canta de rupe...Malmsteen ii pistol cu apa...

in alta ordine de idei...daca face Malmsteen maine endorsement la Tokai pe unde scoti camasa? Nu stiu daca realizezi ca asta se numeste snobism.... MALMSTEEN&STRAT IS THE NEW GUCCI.... Jeez!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest The Moan
:) Stevie Ray Vaughan, Billy Gibbons. Bine, nu-s asa mega cunoscuti precum Malmsteen :)

Si nu e pistol cu apa, e elefantel cu apa. Din acela cu gaura in trompa, de care se vindeau pe la

magazinele de jucarii comuniste :)

 

Dudu-le ma dezamagesti . Stevie Ray Vaughan a cantat pe Fender Strat. Ba chiar drept omagiu cei de la Fender au scos si un model cu numele lui : vezi link-ul asta

 

http://www.fender.com/products//search.php?partno=0109200800

Link to comment
Share on other sites

Uite ce zic unii:

 

"Several well known guitarists have played these Tokai replica Strats, the most famous being the late Stevie Ray Vaughan. Stevie appears on the cover of Tokai's 1985-1986 Edition of their Electric Guitars catalog. Also, an interesting piece of trivia concerns Stevie's Texas Flood (Epic 1983) album cover photo. It was taken while Stevie was playing a Tokai replica Strat. "

 

Ce chitara tine in mana nenea?

marshall-ad.jpg

Edited by nothing_ro
Link to comment
Share on other sites

Guest The Moan
Ii unu Dudu care are vreo doua si canta de rupe...Malmsteen ii pistol cu apa...

in alta ordine de idei...daca face Malmsteen maine endorsement la Tokai pe unde scoti camasa? Nu stiu daca realizezi ca asta se numeste snobism.... MALMSTEEN&STRAT IS THE NEW GUCCI.... Jeez!!! :)

 

Snobism e cand iti cumperi lucruri sa te dai mare nu fiindca neaparat iti place .

Eu chiar ador sunetul de Marshall si Fender n-are nici o legatura cu Malmsteen . Dupa Malmsteen m-am luat doar asa orientativ , dar ca el pot sa-ti mai enumar multi chitaristi foarte buni care canta pe Fender si Marshall .

Si nu vad ce ar fi rau in asta . Cel mai bine e sa te iei dupa aia care basi cunosc ceva despre muzica nu crezi ??? Sau tu te crezi asa bun incat nu mai te iei dupa nimeni ?

 

Uite ce zic unii:

 

"Several well known guitarists have played these Tokai replica Strats, the most famous being the late Stevie Ray Vaughan. Stevie appears on the cover of Tokai's 1985-1986 Edition of their Electric Guitars catalog. Also, an interesting piece of trivia concerns Stevie's Texas Flood (Epic 1983) album cover photo. It was taken while Stevie was playing a Tokai replica Strat. "

 

Fratele meu . Uitate la link-ul asta : http://en.wikipedia.org/wiki/SRV_guitars . Aici ai o lista cu toate chitarile folosite de Stevie Ray Vaughan si dupa ce te uiti mai vorbim sa-mi spui daca o cantat pe Strat sau pe Tokai bun .

Link to comment
Share on other sites

peavey classic 30 ar fi cel mai accesibil , pentru ca l-as putea si proba , plus ca e la un pret destul de bun dar nu stiu calitatea tuburilor din el si cum e produs. Ma gandesc ca un 30 classic cu un mic pe fata ajunge pana peste cap la un small gig. Avantajul astuia e ca are 2 canale si loop si ma gandesc ca daca ii pun un boost sau ceva sa ii dau un gain mai masiv atinge si o sfera de heavy , melodic metal. Restul ampurilor din pacate nu le pot proba... , mai intra in buget un vox AC30 cc1 cu putin noroc , care la fel are loop dar nu inteleg care-i faza cu canalele , are 2 separate sau doar unul. Merci mult pentru sfat.

P.S : distorsul de la laney e mai crunchy ?

 

Nu stiu de ce i se face atata reclama la Peavey Classic 30. Parerea mea este ca suna infundat si corectiile (mai ales mediile si inaltele) au butoane pe care le invarti cam degeaba. In zona asta de pret mi se pare mult mai bun Fender Hotrod Deluxe(un pic mai scump, dar merita din plin diferenta). Desi Peavey este made in USA si Fender este mexican, fender-ul este mult mai bine construit. In Peavey zornaie toate grilajele metalice de la lampi de te innebunesc, lucru care deranjeaza foarte tare mai ales la volume mici. Toate elementele care pot intra in rezonanta o fac. Ca sound sunt destul de diferite intradevar (aici tine de preferintele fiecaruia), dar cateva aspecte sunt clare: cleanul este mult mai bun la fender, reverbul la fel plus ca la fender corectiile chiar fac ce se presupune ca ar trebui sa faca. Canalul de drive de la Peavey ar fi teoretic mai pe gustul meu decat cel de la Fender, in situatia in care ar avea si niste corectii utilizabile... Da o tura prin magazine si incearca tot ce se incadreaza in buget si o sa ai o imagine mai clara.

 

P.s. N-am nimic cu Peavey.Nu am incercat alte modele in afara de Classic 30, dar asta nu-i de cumparat...parerea mea!

Link to comment
Share on other sites

Alea unguresti sint Tokaji, si-s la fel de bune, da' au durata de viata scurta tare :)

http://en.wikipedia.org/wiki/Tokaji

Nu le suport pe-astea unguresti de cativa ani: fac rau la stomahul meu sensibil, dar in combinatie cu o unguroaica devin suportabile. :)

 

On-topic: Pentru repetitii si small gigs ar merge o combinatie head de minim 20W+cab. Cu 15W nu prea faci fata pe clean.

Edited by Doctor X
Link to comment
Share on other sites

parerea mea este ca un head cat de mic pus pe un cab 4X12 va suna fix cum trebe la orice repetitie bicoz of headroom. cum se imprastie sunetul...si alta chestie importanta este ca tre sa dati de mediile alea din amp tata, fiecare instrument are plaja sa de frecvente pe care merge, atata timp cat ai grija sa fii cu chitara pe plaja mediilor o sa te auzi :)

Link to comment
Share on other sites

parerea mea este ca un head cat de mic pus pe un cab 4X12 va suna fix cum trebe la orice repetitie bicoz of headroom. cum se imprastie sunetul...si alta chestie importanta este ca tre sa dati de mediile alea din amp tata, fiecare instrument are plaja sa de frecvente pe care merge, atata timp cat ai grija sa fii cu chitara pe plaja mediilor o sa te auzi :)

Bre, singura data cand am incercat Teroarea Portocalie pe un cab cu 4 difuzoare (un Bassman 4X10 e drept, folosit pe post de cabinet) n-a acoperit tobele la volum maxim pe clean. Cu gain peste jumate insa... :)

Link to comment
Share on other sites

Nu le suport pe-astea unguresti de cativa ani: fac rau la stomahul meu sensibil, dar in combinatie cu o unguroaica devin suportabile. :)

 

On-topic: Pentru repetitii si small gigs ar merge o combinatie head de minim 20W+cab. Cu 15W nu prea faci fata pe clean.

15-20 W pe tranzistori zici aici, nu? (scz dar chiar sunt complet neavizat cu privire la ampuri :) )

 

deocamdata am in progam cand fac rost de bani sa imi iau asta: http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1311 face fata si fara microfon nu?

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu de ce i se face atata reclama la Peavey Classic 30. Parerea mea este ca suna infundat si corectiile (mai ales mediile si inaltele) au butoane pe care le invarti cam degeaba. In zona asta de pret mi se pare mult mai bun Fender Hotrod Deluxe(un pic mai scump, dar merita din plin diferenta). Desi Peavey este made in USA si Fender este mexican, fender-ul este mult mai bine construit. In Peavey zornaie toate grilajele metalice de la lampi de te innebunesc, lucru care deranjeaza foarte tare mai ales la volume mici. Toate elementele care pot intra in rezonanta o fac. Ca sound sunt destul de diferite intradevar (aici tine de preferintele fiecaruia), dar cateva aspecte sunt clare: cleanul este mult mai bun la fender, reverbul la fel plus ca la fender corectiile chiar fac ce se presupune ca ar trebui sa faca. Canalul de drive de la Peavey ar fi teoretic mai pe gustul meu decat cel de la Fender, in situatia in care ar avea si niste corectii utilizabile... Da o tura prin magazine si incearca tot ce se incadreaza in buget si o sa ai o imagine mai clara.

 

P.s. N-am nimic cu Peavey.Nu am incercat alte modele in afara de Classic 30, dar asta nu-i de cumparat...parerea mea!

 

Mie personal mi-a placut mai mult Classic 30 decat Hot Rod Deluxe. Intr-adevar Fenderul are clean-ul mai bun (nici nu avea cum sa fie altfel), in schimb canalul de drive nu mi se pare deloc grozav, e aproape inutilizabil, bun cel mult pentru blues. La Peavey canalul de drive duce putin spre Marshall. Singura problema mare a Peavey-ului este difuzorul, cu unul de calitate suna cu totul altfel.

Link to comment
Share on other sites

Am reusit sa strang ceva bani si sunt gata sa imi iau primul meu amp :)

 

AD15VT mi-a facut cu ochiul si l-am pus in capul listei optiunilor mele, dar dupa aceea am descoperit modeulul AD15VT XL. 'XL'-ul ala in plus ma face sa cred ca e mai bun decat primul, si as vrea sa stiu exact diferenta. Stie cineva?

Link to comment
Share on other sites

Am reusit sa strang ceva bani si sunt gata sa imi iau primul meu amp :)

 

AD15VT mi-a facut cu ochiul si l-am pus in capul listei optiunilor mele, dar dupa aceea am descoperit modeulul AD15VT XL. 'XL'-ul ala in plus ma face sa cred ca e mai bun decat primul, si as vrea sa stiu exact diferenta. Stie cineva?

iti vand eu un vox ad30VT, putere dubla, difuzor mai mare.

Si pretul meu e acelasi ca un voxad15.

 

6 milioane !!!

 

N-are mai mult de 8-9 luni. Nu a fost scos din casa !

E destul de puternic pt o repetitie in care toba nu e exagerat de agresiva !

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.