www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul Oficial: Ce Amp Sa Imi Iau


Vladxus
 Share

Recommended Posts

Pai nu prea cred ca a probat multa lume Marshall-ul ca este model nou. Problema e ca sunt 2 amplificatoare complet diferite ca sound, HK-ul e mai cumintel (nu neaparat cuminte), Marshall-ul ceva mai agresiv. Marshall-ul are sound-ul lui caracteristic care iti place sau nu, cauta si tu pe youtube mostre de sunet cu ambele si vezi care iti place mai mult.

Link to comment
Share on other sites

Guest JeeFo
Salut lume!

Mi-am luat si eu acum ceva timp o chitara Ibanez GRG170DX si cant pe ea prin pc cu guitar rig si m-a lovit si pe mine dorinta de amplificator. Ati putea sa imi recomandati unul pentru camera, dec nu imi trebuie difuzoare huge, pana in 500-600 de lei. Cant Maallica, Guns 'N Roses, AC/DC dar sa scoata si sunete curate clare ca imi trebuie uneori.

Multumesc anticipat. :)

 

P.S. am pus ochii pe un Hsrley Benton HB-20G http://www.thomann.de/gb/harley_benton_hb20g.htm

 

sa stii ca nu o sa-l tii nici la 10W...foarte rar daca ajungi la puterea asta :)...mai bine iti iei unul de 10W si cu restul de bani mai iei cate un efect ceva sau daca nu pe lampi cum ti-a mai zis un coleg forumist...

mai bine iti iei un hartke decat acel harley benton...sunt mult mai bune...si sunt si la preturi bune...vezi ca este la 130 lei un hartke de 10W pe site-ul pe care ti l-am dat...ti-as recomanda sa iei asa si de restul de bani mai iei o pedala de distors si un chorus, poate si un reverb...si te-ai scos :)

Link to comment
Share on other sites

Am gasit un topic asemanator cu search-ul dar spunea ca linkul era out of date.

Oricum ideea e ca vreau sa-mi iau unul din ampuri si nu prea stiu care. Eu am un Washburn n1.

Ce m-ar interesa ar fi daca prin xl se pot scoate cleanuri decente pt blues sau jazz. Sau daca VOX AD15VT scoate si metal cat d cat. Eu ma axez pe blues dar tinand cont de chitara nu ar strica si ceva metal.

Edited by Xpiral
Link to comment
Share on other sites

Cred ca mai degraba scoti un ton de metal din el decat un clean de blues. Oricum, are un sunet destul de... ne-plin :)

 

Mai degraba pentru blues mi s-ar parea mai potrivit marshall-ul MG15. Insa asta sufera la tonul de metal, in sensul ca drive-ul e prea soft si oricat de bine ai tine corzile, nu poti obtine mi-ul ala taios :)

 

Deasemenea, ai grija la ce vrei sa faci cu ampu.... daca e doar de practice acasa, e ok 15w. Daca pui ampurile astea langa un set de tobe... s-ar ptuea sa nu faca fata. Poate eventual te poti orienta catre AD30 sau MG30...

Link to comment
Share on other sites

aha cam la varianta non xl ma gandeam si eu pt ca xl-ul mi se pare prea orientat pe metale d asta intrebam daca poti scoate ceva blues din el. Sper ca sa poata scoate ceva ceva si asta cand e vb de metal dar nu ma intereseaza sa am prea multe variatiuni pe tema. Mersi de sfaturi.

Ampul va fi de practice, momentan am un roland cube imprumutat de 5w care mi se pare destul pt camera 15w zic ca o sa fie ok.

Oricum eram curios daca d ex am un gig ceva si pun mic pe el sa iasa prin sonorizarea salii nu e ok?

Edited by Xpiral
Link to comment
Share on other sites

Guest szekely

la pretul asta ai nevioe de ceva de peste 50 de wati pe transistoare si mai bine cu difuzoare de 12 ...

Link to comment
Share on other sites

...la varianta non xl ma gandeam si eu...

În familia ADxxVT eu aº merge mai degrabã pe XL decât pe non-XL, cu speranța cã - fiind un model mai nou - producãtorii au eliminat problemele anterioare. [Aproximativ 30% din utilizatorii care au scris review-uri pe http://www.harmony-central.com/ au întâmpinat problema cu care m-am confruntat ºi eu.]

De asemenea, difuzorul cu diametru mai mare de la familia XL este un argument pozitiv.

Link to comment
Share on other sites

În familia ADxxVT eu aº merge mai degrabã pe XL decât pe non-XL, cu speranța cã - fiind un model mai nou - producãtorii au eliminat problemele anterioare. [Aproximativ 30% din utilizatorii care au scris review-uri pe http://www.harmony-central.com/ au întâmpinat problema cu care m-am confruntat ºi eu.]

De asemenea, difuzorul cu diametru mai mare de la familia XL este un argument pozitiv.

 

Ne poti spune te rog cu ce probleme te-ai confruntat? Am si eu unul de 50W si nu am avut nici cea mai mica problema.

Link to comment
Share on other sites

ok am fost p la mcmusic sa vad ce si cum si varianta non xl nu mai e in tara p nicaieri cel putin la ei. Asa ca am o lista noua din care sa-mi recomandati sau idei noi care sa fie pana in 800RON.

Variantele:VOX VT15 (asta e cea mai noua var d la ei ca nu mai produc nici non xl si nici xl si le-au bagat p toate in vt adik 22 amp models)

VOX DA20-cl

VOX XL de 30W

sau Marshall MG 15

ce vroiams a mai itnreb eu sunt cam setat pe vt-urile astea ca au un tube acolo. Sunt totushi curios daca e fondata seatarea mea, adik e o diferenta majora la sunet fata sa spunem de da20?

Edited by Xpiral
Link to comment
Share on other sites

Pentru un Epiphone G400 cu Seymour Duncan, buget de amp = 500 RON, ce sa aleg dintre urmatoarele:

 

Laney LX20R, LG20R

Marshall MG10, MG15CDR

Line 6 Spider III 15

Peavey Rage 258, Vypyr 15

Vox Pathfinder 15R

Roland Cube 15X.

 

Intentionez sa tin amp-ul cativa ani, deci sa fie cat mai bun. Si as canta de la blues la Sabbath :), deci sa stie sa sune si "murdar" :)

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Pentru un Epiphone G400 cu Seymour Duncan, buget de amp = 500 RON, ce sa aleg dintre urmatoarele:

 

Laney LX20R, LG20R

Marshall MG10, MG15CDR

Line 6 Spider III 15

Peavey Rage 258, Vypyr 15

Vox Pathfinder 15R

Roland Cube 15X.

 

Intentionez sa tin amp-ul cativa ani, deci sa fie cat mai bun. Si as canta de la blues la Sabbath :) , deci sa stie sa sune si "murdar" :)

 

Multumesc

 

Nu am probat Vypyr, dar pare destul de versatil, cred ca merita incercat. Daca vrei clean bun incearca Vox Pathfinder, pentru un drive mai ok, Peavey Rage.

Link to comment
Share on other sites

Nu am probat Vypyr, dar pare destul de versatil, cred ca merita incercat. Daca vrei clean bun incearca Vox Pathfinder, pentru un drive mai ok, Peavey Rage.

 

Asa, pt clean bun mi s-a recomandat si Fender, dar am inteles ca sta prost la distors. Pana la urma tot la Peavey ma gandeam si eu, ori Vypyr, ori Rage, oricum le-as proba pe amandoua. Sincer, VOX-urile mi se pare ca dau un sunet mai "digital", asemenea Roland-urilor. E drept ca am probat putine ca sa trag o concluzie generala, totusi...

 

Dar de Line 6 ce ziceti? Am vazut ca foarte multe persoane il folosesc, tot uitandu-ma la clipuri pe YouTube :)

 

Sau Laney, le stie cineva p-astea mici? :)

 

Multumesc pentru pareri.

Link to comment
Share on other sites

Cum la scule exista regula de aur "cat dai atata face", e lesne de inteles ca la cateva milioane nu poti sa faci bici si nici sa pocneasca. Din prorpie experienta recomand chiar si cel mai iefin amp pe lampa, 1-2-4-5W, pt ca in faza de invatare de ajuta enorm sa-ti formezi "mana".

 

Laney pe lampa, chiar si cele mai mici si sa zicem mai ieftine sunt f faine. Am incercat si VOX AC4TV head + cabinet si suna grozav de bine (Strat s-s-s). Cu un VOX Satchurator in fata suna de-a dreptul delicios si mergea cantat orice de la blues pana la classic rock (gen Whitesnake). Dar presupun ca e peste bugetul tau (ar mai fi varianta combo).

Edited by KIKO
Link to comment
Share on other sites

Cum la scule exista regula de aur "cat dai atata face", e lesne de inteles ca la cateva milioane nu poti sa faci bici si nici sa pocneasca. Din prorpie experienta recomand chiar si cel mai iefin amp pe lampa, 1-2-4-5W, pt ca in faza de invatare de ajuta enorm sa-ti formezi "mana".

 

Laney pe lampa, chiar si cele mai mici si sa zicem mai ieftine sunt f faine. Am incercat si VOX AC4TV head + cabinet si suna grozav de bine (Strat s-s-s). Cu un VOX Satchurator in fata suna de-a dreptul delicios si mergea cantat orice de la blues pana la classic rock (gen Whitesnake). Dar presupun ca e peste bugetul tau (ar mai fi varianta combo).

 

 

Da, stiam si eu ca ar fi de preferat ceva pe lampi, insa din cate am vazut pe net, mai toate depasesc bugetul (chiar nu vreau sa depasesc 500 RON)..Oricum, nu ma grabesc (nu de alta, dar n-am banii acum :) ) si cand o sa inceapa scoala si o sa fiu in Bucuresti, o sa pot vedea/incerca mai multe. Pana atunci, adun pareri :)

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

'

 

Încearcã ºi "Kustom Dual30 RC" ºi "Hartke G30R". Sunt foarte bune pentru bugetul acesta.

 

 

OK, am sa le incerc. Kustom-ul am vazut ca are niste recenzii foarte bune pe ultimate-guitar, iar Hartke-ul chiar aici pe rgc are o recenzie favorabila :)

 

Nu ma uitasem la ele pentru ca sunt firme de care nu prea am auzit :) Apropo, la Senia aveau multe Behringer si Hughes & Kettner (parca asa se numeau). Stiti vreun model care sa merite in banii astia de la firmele acestea?

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Guest andreibobia

Imi recomanda si mie cineva un amp (sa zicem 7,8,10,11 mil)? De obicei cant Metallica, Led Zeppelin, Santana,... Chitarele pe care le am sunt Ibanez GRG-170DX si Fender Highway One Stratocaster. Deasemenea ma lamureste si pe mine cineva, pt o camera este suficient unul de 15w?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Pentru un Epiphone G400 cu Seymour Duncan, buget de amp = 500 RON, ce sa aleg dintre urmatoarele:

 

Laney LX20R, LG20R

Marshall MG10, MG15CDR

Line 6 Spider III 15

Peavey Rage 258, Vypyr 15

Vox Pathfinder 15R

Roland Cube 15X.

 

Intentionez sa tin amp-ul cativa ani, deci sa fie cat mai bun. Si as canta de la blues la Sabbath :), deci sa stie sa sune si "murdar" :)

 

Multumesc

 

Daca maresc bugetul la 600 RON, VOX AD15VT merita banii in plus? As adauga suta in plus numai daca merita diferenta, daca nu, eram pe cale sa ma multumesc cu Peavey Rage 258.

 

Multumesc.

Edited by Adi M
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Sunt incepator...pe acustica,urmeaza sa-mi iau prima chitara electrica si primul amplificator.Vreau un amplificator bun.Intre noul vox vt30 si vechiul Vox AC4T(pe lampi)...ce-mi recomandati?Ambele sunt la 1100roni.Genurile care ma intereseaza sunt blues si classic rock.Chitara va fi probabil un epiphone sg g400 sau un squire fat strat mai rasarit.O sa cant la mine acasa...stau la casa si vecinii sunt mai petrecareti din fire :) deci n-ar fi volumul o problema.

Va multumesc!

Edited by andjar
Link to comment
Share on other sites

Sunt 2 abordari diferite cele 2 Voxuri. VT30-ul are cam totul integrat, doar ai bagat chitara in el si canti cam orice. AC4T este un amplificator pe lampi de putere mica facut special pentru repetat acasa, dar care nu are nici un efect integrat, inclusiv drive-ul trebuie sa il obtii dintr-o pedala ceva.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.