www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul Oficial: Ce Amp Sa Imi Iau


Vladxus
 Share

Recommended Posts

Vreau si eu ceva pareri. Vreau sa imi iau un amp nou. Cerintele sunt urmatoarele: sa fie pe lampi, sa fie head, sa fie bun pentru metal, nu ma intereseaza alte genuri, si sa se gaseasca la un magazin de incredere din Romania. Bugetul conteaza mai putin pentru ca nu vreau sa ma calicesc si sa regret apoi. Stiu ca ofertele din Romania sunt foarte slabe in privinta amp-urilor (stiu ca sunt Marshall, Peavey, Fender si inca cateva, dar nu chiar asa de bune). Deci, ce amp-uri imi recomandati?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Luna asta vreau sa imi iau alt amp si nu`s sigur...

Am in jur de 200-250 de euro si mi-ar trebui ceva pt acasa...dar daca se poate sa mearga si p langa niste tobe. Vreau sa precizez k am un korg ax3g ,si am de gand sa trec la pedale,deci efectele din el nu ma prea intereseaza...

Eu m-am gandit la unul dintre astea, ce ziceti :

 

Kustom Double Barrel (2 diffuri d 12)

 

Alt Kustom (asta are numa 1diff d 10 celestion)

 

Marshall MG30DFX

 

Marshall ZW MicroStack (asta ar fi mare,2difuri d 10 , dar la 15w nush cat de tare suna)

Edited by SfantuJimmy
Link to comment
Share on other sites

Guest sith
Vreau si eu ceva pareri. Vreau sa imi iau un amp nou. Cerintele sunt urmatoarele: sa fie pe lampi, sa fie head, sa fie bun pentru metal, nu ma intereseaza alte genuri, si sa se gaseasca la un magazin de incredere din Romania. Bugetul conteaza mai putin pentru ca nu vreau sa ma calicesc si sa regret apoi. Stiu ca ofertele din Romania sunt foarte slabe in privinta amp-urilor (stiu ca sunt Marshall, Peavey, Fender si inca cateva, dar nu chiar asa de bune). Deci, ce amp-uri imi recomandati?

 

 

Trebuie sa ai invedere si bugetul, pentru ca un amp bun, costa destul de mult.Sigur eu iti pot recomanda un ENGL sau Messa sau Randall dar daca iti iei un Peavey Valveking head si ii adaugi un cabinet bun cu doua difuzoare celestion (sa zicem un Vintage 30 si un classic lead 80) atunci poti canta metal in voie. Eu am un combo Valveking caruia i-am schimbat doua lampi si urmeaza sa achizitionez doua difuzoare pe care sa le montez in locul celor din fabrica si cred ca o sa sune bine.Eu mi-am probat ampul pe un 4x12 de la Trace Elliot(cabinet vechi facut cu mult bun simt) si suna chiar bine.

 

Succes in cautari si poate o sa gasesti ceva care sa-ti placa desi pe la noi nu poti proba prea multe, decat pe la prieteni sau binevoitori.

 

Toate cele bune!

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Pentru acasã, socot cã cea mai bunã alegere este un combo de 5W pe lãmpi, cuplat (sau nu) cu pedale la alegere.

Link to comment
Share on other sites

Double Barrel chiar suna bine, si daca tobarul nu este extrem de galagios cred ca este suficient. La banii aia e un best buy.

 

Double Barrel iti recomand si eu!Iar legat de tobosar...l-am avut la repetitii si facea fata cu brio..(PS:nu vrei sa stii ce tare bate tobosarul).

Deci mergi cu incredere ca e un amp foarte fain la banii lui!

 

Aaaa da,si are si transport gratuit.

Edited by radu_guitar96
Link to comment
Share on other sites

de cateva saptamani am o boala..si-anume cornford.. mai ales cornford rk100...intreaba-l pe useru Jack Daniel despre ele. is niste super ampuri.pacat ca la noi in tara nu se prea gasesc de cumparat..

maine poimaine te aud cu Dumble :)

:lol:

Link to comment
Share on other sites

Intre: fender frontman 15R si 25R

unde:acasa

chitara: jackson js30dk

nivel : incerc sa ies din zona de incepator

gen: blues , funk , rock (dar nu f mult)

 

 

Ce imi recomandati , nu vreau sa dau banii in plus doar pt niste W in plus pe care nu am sa ii folosesc. Sau daca aveti alte alternative.

 

Buget : 400 pentru 25R ar trebuii sa mai astept.

Edited by Frusciante:X
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

5W pe lãmpi, pentru acasã, este mai mult decât suficient. Eu nu am cântat niciodatã cu Champion-ul în blanã mai mult de 15 minute în șir fãrã sã mã trezesc cu vecini furioși - și ãla are difuzor micuț, de 6". Nu-ți mai zic cã ce am acum - 5W cu difuzor de 12" - e o bestie la propriu. Am mãrturii cã se aude de la parter (eu stau la 3), cu volumul la 3/10. :)

Edited by Baumwolle
Link to comment
Share on other sites

Vox ad30vt asta cred k ii... gandestete u daca ii bun pretul :) 100 ron mai ieftin ca in magazin

 

 

Da, seamãnã dar nu-i acelaºi, vãd. Ãla din poza mea are grilaj metalic, al tãu are "-XL" terminație... Dacã e acelaºi pãi mai bine mai pun 100 ºi-l iau din magazin, nu ? Eu m-am uitat pe youtube la VOX AD30VT , sunã f. bine , aºa mi se pare...

Link to comment
Share on other sites

Vox ad30vt asta cred k ii... gandestete u daca ii bun pretul :) 100 ron mai ieftin ca in magazin

 

 

Nu-i ãla, frate ! ci ãsta : l-am gãsit lângã linkul tãu

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1933

care-i 850 de lei în magazin...

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Salutare!

 

Sunt si eu foooooarte nehotarat :) . Eu as vrea sa ma axez mai mult pe blues-rock, classic rock in viitor(zic in viitor, pentru ca sunt incepator)...Am un Squier Affinity SSS si pana acum am cantat pe o statie Pioneer cu 3 pedale(un Guv'nor, un FuzzFace si un Wah, toate homemade), dar am observat ca nu obtin un ton satisfacator din statie. Prin  urmare am zis ca trebuie sa-mi iau un amp bunicel cu care sa cant(in casa in principal, studio pentru cand ma fac "mare" :lol: ).

 

As avea urmatoarele optiuni:

 

-Kustom Tube 12a; are o lampa in preamp(nu stiu cat ajuta);

 

-Vox VT15; idem;

 

Sau de facut un amp homemade,full lampa(atat imi permit deocamdata)...ca de exemplu Fender Champ 600, sau daca gasesc trafuri de asa ceva, Orange Tiny Terror. Stiu cat e de munca, dar am bunavointa si un supraveghetor atent si cu experienta :lol: .

 

Ce ziceti? merita sa ma aventurez? sau sa merg pe scurtatura? Dati-mi, va rog, exemple si de alte ampuri pentru inceput care sa sune cat de cat decent si sa aiba un pret bun..

 

Multumesc,

 

Mircea

Edited by lefmir
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Ia-ți un Champ 600, prețurile la mâna a doua se învârt în jurul valorii de 450-500 lei. Se înțelege foarte bine cu pedalele. Lampã doar în preamp este aproape sinonim cu full-tranzistori.

Link to comment
Share on other sites

Am si eu o mare dilema. Vreau un am care sa sune frumos pe clean (pt muzica gen RHCP), dar sa aiba un distors bun pt metale. (am si pedala dar totusi vreau mai multe posibilitati) Bugetul e cam 1200 lei cel mult. M am uitat la peavey bandit dar cand am vazut aici valveking second hand la 14 mil, m am razgandit. Acum am un marshall mg15 (seria mai veche) si are un distors ce imi place f mult si acum mi a sarit privirea la un mg50-100dfx. (folosit, evident) Nu am posibiletatea de a le proba pe toate. Daca aveti niste idei mai bune va rag sa imi spuneti.

 

Putere: cel putin 50 w

buget: 1200 RON

 

aa.. si inca o intrebare. Fenderul fm212r vad ca are 2 intrari. Dar nicaieri nu e specificat daca e pt low si high gain sau pt 2 chitari...

Link to comment
Share on other sites

Luna asta vreau sa imi iau alt amp si nu`s sigur...

Am in jur de 200-250 de euro si mi-ar trebui ceva pt acasa...dar daca se poate sa mearga si p langa niste tobe. Vreau sa precizez k am un korg ax3g ,si am de gand sa trec la pedale,deci efectele din el nu ma prea intereseaza...

Eu m-am gandit la unul dintre astea, ce ziceti :

 

Kustom Double Barrel (2 diffuri d 12)

 

Alt Kustom (asta are numa 1diff d 10 celestion)

 

Marshall MG30DFX

 

Marshall ZW MicroStack (asta ar fi mare,2difuri d 10 , dar la 15w nush cat de tare suna)

 

 

am eu double barrel si suna bine, mi se pare foarte bun ca pret. poate ca peste ceva vreme ii voi schimba difuzoarele cu doua celestion (acum as vrea G12T-75, dar nu sunt hotarat inca) iar daca nu va ma mai multumi amplificarea, il voi folosi pe post de cabinet.

oricum, e excelent in casa, mi se pare ca puterea mare suna bine la volum mic

Link to comment
Share on other sites

Guest AlinMetallica
Luna asta vreau sa imi iau alt amp si nu`s sigur...

Am in jur de 200-250 de euro si mi-ar trebui ceva pt acasa...dar daca se poate sa mearga si p langa niste tobe. Vreau sa precizez k am un korg ax3g ,si am de gand sa trec la pedale,deci efectele din el nu ma prea intereseaza...

Eu m-am gandit la unul dintre astea, ce ziceti :

 

Kustom Double Barrel (2 diffuri d 12)

 

Alt Kustom (asta are numa 1diff d 10 celestion)

 

Marshall MG30DFX

 

Marshall ZW MicroStack (asta ar fi mare,2difuri d 10 , dar la 15w nush cat de tare suna)

 

Nu te baza pe marshallurile alea!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.