www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul Oficial: Ce Amp Sa Imi Iau


Vladxus
 Share

Recommended Posts

AC4TV desi e un amp foarte bun, nu are suficient gain pt metale nici macar rock mai clasic. In schimb pt bluzane si chestii mai clean/low gain e o scula minunata. L-am incercat, inclusiv cu un TubeScreamer in fata si tot nu avea mare gain. Ce-i drept cu un Vox Satchurator s-au schimbat lucrurile, pupandu-se extrem de bine pedala asta cu ampul si putand obtine si un drive mai consistent. Eu totusi as merge pe ampul pe lampi, in ideea in care in faza de invatare te ajuta enorm.

Edited by KIKO
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest fuzzgun

Sunt si eu o tzara curios.. ati cantat careva pe un laney lg30r? Suna ok? De ceva vreme imi tot bat capul cu amp-urile iar luna asta se pare ca voi achizitiona unul. Am boala pe laney lg30r, adica o vreme puteam fi sigur ca daca pun mana pe ceva bani, acela va fi amp-ul care il voi cumpara. In ultimul timp insa am dat si de alte amp-uri si sunt curios daca se merita... De cantat, pot spune foarte multe, de la Clapton la Floyd la Captain Beefheart, pana la George Benson.

Edited by fuzzgun
Link to comment
Share on other sites

Sunt si eu o tzara curios.. ati cantat careva pe un laney lg30r? Suna ok? De ceva vreme imi tot bat capul cu amp-urile iar luna asta se pare ca voi achizitiona unul. Am boala pe laney lg30r, adica o vreme puteam fi sigur ca daca pun mana pe ceva bani, acela va fi amp-ul care il voi cumpara. In ultimul timp insa am dat si de alte amp-uri si sunt curios daca se merita... De cantat, pot spune foarte multe, de la Clapton la Floyd la Captain Beefheart, pana la George Benson.

 

lg30r ? poate lc30 sau lg35r.

Link to comment
Share on other sites

lg30r ? poate lc30 sau lg35r.

 

ai dreptate da, lg35r, imi cer scuze. Imi poti spune ceva de el? Ai avut ocazia sa canti pe el?

Edited by fuzzgun
Link to comment
Share on other sites

ai dreptate da, lg35r, imi cer scuze. Imi poti spune ceva de el? Ai avut ocazia sa canti pe el?

 

nu,din pacte nu.Il luasem si pe el in vizor inainte sa-mi iau amp.Parerile despre el care circula pe net sunt bune dar putine.Ar trebui sa-l probezi personal.In banii aia foarte

tentant e peavey royal 8 valve king(pe lampi).Vox ad30vt mai e alt amplificator bun dar trebuie sa mai pui un pic.Iar daca te duci pana in marja 10-13mil variantele mai stralucite ar fi :,fender super champ xd,vox vt30,blackheart little giant bh5-112,roland cube 30x.Asta din cercetarile mele pe net :)

Link to comment
Share on other sites

Ehh mai mult de 150 de euro nu am de unde scoate. Oricum imi trebuie un amp mai mult de camera sa mai pun si eu mana pe topor, trecu ceva timp... . Am dat de cineva care are acelasi amp doar pe 15w, ma duc intr-o zi sa vad cum suna. Oricum, din punctul meu de vedere, amp mai bun decat Lg35r la bugetul meu nu cred ca e.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

e timpul pt un amplif nou... care ar fi din urmatoarea lista cel mai bun? vreau sa cant metale(nu f grele), dar sa sune ok pe clean si sa se auda pe o scena cu sunetu captat prin microfoane sau in extremis daca intervine o problema, si direct din amp. ar merge o schimbare de difuzor la astea ca sa se auda mai tare/clar?

 

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1039

 

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1641

 

http://guitarshop.ro/produs.php?pid=123

 

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1311

 

deocamdata inclin spre ultimul pt ca demo-ul de pe net m-a gadilat frumos la urechi si pentru wattajul ajustabil(ceea ce presupun ca ar fi o chestie utila)

Link to comment
Share on other sites

e timpul pt un amplif nou... care ar fi din urmatoarea lista cel mai bun? vreau sa cant metale(nu f grele), dar sa sune ok pe clean si sa se auda pe o scena cu sunetu captat prin microfoane sau in extremis daca intervine o problema, si direct din amp. ar merge o schimbare de difuzor la astea ca sa se auda mai tare/clar?

 

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1039

 

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1641

 

http://guitarshop.ro/produs.php?pid=123

 

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1311

 

deocamdata inclin spre ultimul pt ca demo-ul de pe net m-a gadilat frumos la urechi si pentru wattajul ajustabil(ceea ce presupun ca ar fi o chestie utila)

eu zic ca primul sau ultimul (adica unul din cele 2 vox-uri)

Link to comment
Share on other sites

Sal!

Daca esti interesat, pot sa-ti ofer un VOX AD50VT-212 la un pret bun si mai ramai si cu bani sa-ti schimbi difuzorul daca vrei

 

Nu e neaparat o idee rea, doar ca la VT-212 trebuie sa schimbi 2 difuzoare, suna mai bine cu 2, dar e mai mare, mai greu si mai scump de inlocuit difuzoarele. Este o oferta care merita luata in considerare. Mai este inca cineva care vin un AD50VT ceva mai ieftin (varianta cu un singur difuzor). Celestionul G12P-80 sau 70/80 cum mai este denumit este un difuzor care suna usor acoperit, nu reda foarte bine frecventele inalte. Nu este un difuzor rau deloc, e posibil sa fi multumit cu el asa cum este, dar pentru genul pe care vrei sa il abordezi Celestion Vintage 30 sau Eminence Governor (suna cam tot in acelasi stil) sunt cele mai bune optiuni (parerea mea).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest The Moan

Ce parere aveti de "Marshall Vintage Modern" varianta de 50 watt .

Avand in vedere ca are master volum credeti ca s-ar putea canta cu un amplif asa puternic la nivel de camera ?

Eu nu l-am probat dar am vazut multe review-uri pe net si suna fenomenal . Am vazut ca multi cantau cu el in camera si stateau aproape de el .

Va rog sa-mi raspundeti daca ati probat careva ampif-ul respectiv si daca credeti ca s-ar putea canta cu asa ceva la nivel de camera fara sa se naruie peretii sau sa se sparga geamurile :)))

Un tip zis Dudu de aici de pe forum are ENGL screamer tot de 50 watt si spunea ca suna bine si se poate canta si la nivel de camera .

Sunt curios ce parere aveti despre Marshall Vintage Modern . Pe net 90% dintre pareri sunt foarte bune . Slash (ex. Guns N' Roses) a renuntat la ampliful sau pt. Vintage Modern .

Astept parerile dvs.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
In primul rand depinde daca ai nevoie de 100W. E f.mult 100W...intr-o incapere normala nu prea poti scoate dinamica din amp.

nu vreau neaparat sa sune ok la volum mic(e si problema de gust aici pana la urma), ideea e ca vreau in viitorul apropiat sa imi iau un singur amp, unul si bun, si sa nu il schimb decat peste X ani cand poate o sa am bani de mesa boogie sau engl, chestii de genu, nu am bani de aruncat pe amp-uri, si nici nu prea am chef de chestii pentru "obrazuri subtiri" ca fender sau marshall, etc, sa platesc 20% in plus numai marca de pe eticheta(pentru unii asta e un fel de placebo dar pentru mine si portofelul meu nu e).

 

mai am ca optiune un Kustom 2x12 la 30 de wati(as vrea sa fie cu 2 difuri sa poata sa duca lejer si o cantare fara a doua chitara, si asa am inteles ca 2 difuri redau sunetul mult mai plin decat doar unul), dar nu e primu pe lista pentru ca vreau sa fiu asigurat ca o sa mearga in mai toate conditiile, si in cel mai mic club fara microfon cu volumu la 3, si la repetitii cu volumu pe la 2, si pe cel mai mare stadion cu microfon in fata si daca e posibil chiar si o cantare intr-o sala mare fara microfon in fata difuzorului(chitaristul celalalt din trupa mea a cantat intr-o sala mai mica pe un fender frontman de 100 de wati la volum 5). ideea e ca vreau sa imbatranesc cu ampul respectiv :)

Edited by Cursedone
Link to comment
Share on other sites

@ cursedone

Pt Fender si Marshall nu platesti doar numele in plus. E o diferenta clara si la tonuri si la alte lucruri. Nu e chiar asa simplu. In functie de tonurile care le cauti, poate isi merita sau nu banii. Dar niciodata nu va suna nimic identic ca un Marshall in afara de Marshall si ca un Fender in afara de un Fender.

Pentru ceea ce vrei tu, ar fi bine sa cauti ceva cu potentiometru pe amplif. Adica sa poti regla nivelul la care sa functioneze puterea finala a amplificatorului. Poate nu m-am exprimat f.bine...dar de ex sa setezi ampliful la 50% si asa poti da amp-ul spre maxim ca sa scoti dinamica :). Eu am un VOX AD50VT-212 de 50W cu 2 difuri (de vanzare pt ca am trecut pe ceva mai mic :) ) si am cantat cu el langa tobe acustice cu volumul intre 50 si 75% si a facut fata foarte bine.

Link to comment
Share on other sites

Tinere, tu esti constient ca vorbim de amplificatoare cu finali pe tranzistori, nu?

Mai toate au aceeasi topologie, cu amplificator monolitic (chipamp), deci din punctul asta de vedere suna fix IDENTIC, not that there's anything wrong with chipamps.

Deci n-o mai ardeti cu "Marshall e Marshall" si "Fender e Fender" pentru ca toate-s o apa si-un pamant in aceasta clasa. Variaza doar difuzoarele (si incintele) si preamplificatorul, fie ca-i pe lampa (seria Valvestate), tranzistori sau digital. Vox mai au un element suplimentar, tehnologia Valve Reactor, pe care o poate judeca fiecare cu propriile urechi.

 

Si pentru a mia oara, cand dai Master-ul la maxim si puterea la minim REDUCI dinamica. Ceea ce voi numiti "dinamica" e tocmai invers, adica compresie si soft clipping.

 

Deci din nou, va rog frumos, de ziua mea onomastica macar, nu mai vorbiti prostii! :)

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

Atat Fender cat si Marshall au zeci de modele de amplificatoare. Cum poti compara un Mode Four cu un DRRI sau un Plexi cu un FM 100? Care are suna "a Marshall" si care "a Fender"? Da' "a Boogie"?

Prejudecatile despre ton nu au ce cauta in secolul XXI. Acum firmele mari nu produc un singur model consacrat ci incearca sa acopere cat mai multe nise, de la snobi cu fetis pentru "vintage" la microamp-uri pentru copii and everything in between. Deci in loc sa va faceti griji ca nu va creste cucu' pentru ca n-aveti scule "de firma" mai bine v-ati preocupa cu dezvoltarea unui sound original.

Link to comment
Share on other sites

Deci in loc sa va faceti griji ca nu va creste cucu' pentru ca n-aveti scule "de firma" mai bine v-ati preocupa cu dezvoltarea unui sound original.

sper ca in "voi" nu m-ai inclus si pe mine, eu sunt exact in situatia asta de un pic mai sus cum ai zis tu. cred ca o sa imi iau un Vox AD50VT-XL pana la urma pentru tonurile variate "la pachet".

 

multumesc tuturor pentru sfaturi :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Salutare forumisti,

 

 

Caut un amplificator pe lampi oarecum usor de transportat, dar si destul de zgomotos pt a face fata repetitiilor cu tobe si concertelor. Am nevoie neaparat de un clean sexy pt jazz, pe de alta parte ar fi bine sa nu fie limitat doar la acel ton, fiindca sunt implicat si intr-un proiect de 'party-covers'. Mentionez ca am un Vox Tonelab LE, Crybaby simplu si Fender Strat.

 

Bugetul meu este de aprox 500 euro sau chiar putin mai mult; as prefera sa cumpar de pe forum SH.

 

M-am gandit la un Fender Hot Rod DeVille sau Roland JC-120(desi nu ii pe lampi), dar nu sunt foarte hotarat.

 

Astept parerile voastre,

 

Numai bine,

Mark

Link to comment
Share on other sites

Daca vrei un amplificator pe care sa sune bine procesorul, mai alex Vox ToneLab, iti trebui un amplificator care sa sune cat mai liniar. Roland JC120 nu e rau pentru ce vrei tu, suna destul de ok cu procesor. Ideal ar fi sa intri in returnul din bucla de efecte a unui amplificator pentru a sari peste preamplificator care de obicei da o coloratura specifica sunetului. Si nu uita sa dezactivezi simulatorul de cabinete din procesor, e mult mai simplu asa.

Link to comment
Share on other sites

Daca vrei un amplificator pe care sa sune bine procesorul, mai alex Vox ToneLab, iti trebui un amplificator care sa sune cat mai liniar. Roland JC120 nu e rau pentru ce vrei tu, suna destul de ok cu procesor. Ideal ar fi sa intri in returnul din bucla de efecte a unui amplificator pentru a sari peste preamplificator care de obicei da o coloratura specifica sunetului. Si nu uita sa dezactivezi simulatorul de cabinete din procesor, e mult mai simplu asa.

 

Ms pt idee, o sa incerc sa dezactivez si simulatorul de cabinete.

 

De fapt caut un combo care sa sune bine nu doar cu procesor si pedale, ci si singur. Ma intereseaza in primul rand cleanul si reverbul.

 

Astept alte pareri in continuare chiar si despre amplifuri pe care nu le-am trecut mai sus.

 

Ms anticipat

Link to comment
Share on other sites

Ms pt idee, o sa incerc sa dezactivez si simulatorul de cabinete.

 

De fapt caut un combo care sa sune bine nu doar cu procesor si pedale, ci si singur. Ma intereseaza in primul rand cleanul si reverbul.

 

Astept alte pareri in continuare chiar si despre amplifuri pe care nu le-am trecut mai sus.

 

Ms anticipat

 

Fender Hot Rod DeVille in varianta 4x10 mi se pare amplificatorul ideal pentru ce ai tu nevoie: e destul de portabil, are un clean foarte bun, reverb de calitate, drive-ul este ok doar pentru blues si classic rock cel mult. Daca te intereseaza partea de clean cred ca este cam cea mai buna oferta in segmentul lui de pret, plus ca difuzoarele de 10" chiar ii dau un ton si un atac foarte adevarat.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest AlexZander

Aaaa.... nu am avut rabdare sa caut daca s-a mai discutat despre amp-ul asta, oricum.... mi-au cam picat ochii pe el si peste tot unde ma uit la review-uri sau pe youtube nu il scoate nimeni din notele 9 si 10, .... deci, deja mi-am cam facut o parere, dar nu strica niciodata si altele.

Amplificatorul se numeste Peavy Bandit 112.... astept pareri :) .

Edited by AlexZander
Link to comment
Share on other sites

Ce amp ati alege pentru repetitii si concerte de club?

Ca si stiluri abordate, classic rock si blues.

Cant fara procesor.

 

Ce mi-a atras pana acum atentia, ar fi:

 

Peavey Classic 30

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=243

 

Vox AC30.. cica CC1

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=441

 

Diferenta de pret e destul de mare, iar VOX are modele AC30 si (mult) mai scumpe.

 

Daca aveti si alte idei, v-as fi recunoscator. Va rog sa dati si un argument pentru alegerea facuta. Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.