www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul Oficial: Ce Amp Sa Imi Iau


Vladxus
 Share

Recommended Posts

Posibil sa il poti folosi cu intrarea de microfon dar va suna numai clean, mai tre sa iti iei pedale :) , mai bine iti iei un combo calumea , la pret accesibil :) chiar si cu lampa , nu se compara sunetul tranzistorizat :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Salut!

 

De curand, ma tot gandesc sa imi achizitionez un amplificator pentru chitara. Am cautat pe net, insa nu sunt sigur daca voi fii multumit de cel ales. Detin un Epiphone Les Paul Special II. Ideea e ca as vrea sa-mi cumpar pe moment un amplificator, iar peste cateva luni si un procesor. Drept urmare, nu vreau sa dau banii pe un amplificator cu efecte si alte nebunii. Ma tot invart asupra unui Marshall MG15, pentru camera, insa nu sunt sigur daca ar fi cea mai buna alegere. Bugetul se incardreaza in jurul a 500lei. As dori niste sfaturi.

Multumesc.

Edited by St. Anger
Link to comment
Share on other sites

Salut!

 

De curand, ma tot gandesc sa imi achizitionez un amplificator pentru chitara. Am cautat pe net, insa nu sunt sigur daca voi fii multumit de cel ales. Detin un Epiphone Les Paul Special II. Ideea e ca as vrea sa-mi cumpar pe moment un amplificator, iar peste cateva luni si un procesor. Drept urmare, nu vreau sa dau banii pe un amplificator cu efecte si alte nebunii. Ma tot invart asupra unui Marshall MG15, pentru camera, insa nu sunt sigur daca ar fi cea mai buna alegere. Bugetul se incardreaza in jurul a 500lei. As dori niste sfaturi.

Multumesc.

 

In cazul in care iti doresti sa iti cumperi un procesor in viitorul relativ apropiat iti recomand sa iti cumperi un amplificator cu un ton de clean cat mai ok, restul de efecte (distortion, delay, reverb etc) urmand sa le obtii din procesor. La banii astia cred ca cea mai buna alegere ar fi un Kustom, le gasesti la Senia. Mie ce mi-a placut cum suna au fost Double Barrel si Dual 30RC. Double Barrel vine cu 2 difuzoare de 12" si are un clean foarte bun si nici canalul de drive nu este rau deloc, in plus are unele efecte digitale care pentru inceput pot suplini lipsa unui procesor. Dual 30RC are 2 Celestion de 10", este mai usor si mai mic si are deasemeni 2 canale cu un clean bun si un drive la fel de bun, plus chorus si reverb analog. Ambele sunt in jur de 500 RON.

Link to comment
Share on other sites

@Blackthorn: Nu am auzit de Kustom, plus ca e cam puternic pentru apartament. Eu ma gandeam la unul de 15W, maxim 20W.

 

Kustom e firma destul de veche pe piata care face produse destul de bune la un pret foarte competitiv. Nu conteaza ca are 30W, exista potentiometru de volum, problema e ca sunetul a 2 difuzoare de 12" nu o sa se compare niciodata cu sunetul unui difuzor de 8" din Marshall MG15. In plus Marshallul nici nu are un clean prea stralucit, iar partea de distors este cel mult ok. Eu aproape as fi tentat sa imi cumpar unul pentru repetat acasa, din pacate lipsa spatiului ma obliga sa ma rezum la ceva foarte compact.

Link to comment
Share on other sites

Peste 3 saptamani e ziua de nastere a verisorului meu (e in clasa a VIII-a) . Baiatul repeta la un cub de 3 w dimavery cu un singur canal si o pedala de distors ieftina danelectro ; a btw chitara lui e DEAN GUITARS CUSTOM ZONE NG (luata din thomman). Vara-miu si-a gasit :) niste baieti mai mari cu 2 ani ca el care-l vor in trupa lor . Ma gandeam cu taica-sau(unchiu) sa-i luam un combo cu un difozor mare si un clean decent, urmand ca pe urma sa-si ia procesor (insa pretul amp sa fie cat se poate de mic;e criza) pe thomann am dat peste ampul asta http://www.thomann.de/gb/harley_benton_hb80r.htm

are speaker de 12" Celestion. La pretul asta nu mai sunt alte combouri echipate astfel. Stiu ca Harley Benton e cam varza la chitare(cel putin chitarile alea la 100 euro pe care le-am vazut la magazinul de muzica sunt jalnice), dar am inteleg ca ampurile sunt cat de cat decente.; si de obicei sunt copii dupa :) ampuri deja existente. Va rog, dati-va cu parerea. Pustiul are nevoie de un amp de 12 " ,sta la casa, are trupa.

Link to comment
Share on other sites

marea greseala pe care o fac incepatorii e sa isi cumpere scule noi si proaste. sfatul meu e sa cautati ceva la mana a doua si mai bun. 65w pe tranzistori e varza totala mai ales daca scrie HB pe ei :)

1.HB e prost prin definitie?

2.care sunt partile naspa? /e varza din toate punctele de vedere

3. un kustom double barell e o solutie mai buna? deci baiatul are nevoie de un combo decent, cu un difuzor de 12"(minim 10) si cat de cat puternic(sa se auda inaintea tobosarului). Bineinteles nu-mi permit (eu si taicasau) sa-i cumparam un amp full tube de dimensiuni mari.

 

Consideri ca e o idee mai buna sa -i iau un valbee decat un amp pe tranzistori cu celestion 12"?/// nu ma refer numaidecat la calitatea sunetului in studio, ci la modul cum isi face treaba in sala de repetitii(baietii n-au mixer/amplificare ;sala in care repeta e destul de maricica)

Edited by Petrucci e tare
Link to comment
Share on other sites

in primul rand un amp full tubes la 30w e ultra mega suficient. daca vrei pe tranzistori, trebuie sa gandesti problema de la 80w in sus ca sa faca fata unui set decent de tobe.

 

HB costa nou 120 euro. un difuzor de calitate e cam 100 euro. acum ce sa zic... daca tu crezi ca de 20 de euro restul componentelor, mana de lucru si proiectarea sunt de calitate, nah... asta e :)

Link to comment
Share on other sites

in primul rand un amp full tubes la 30w e ultra mega suficient. daca vrei pe tranzistori, trebuie sa gandesti problema de la 80w in sus ca sa faca fata unui set decent de tobe.

 

HB costa nou 120 euro. un difuzor de calitate e cam 100 euro. acum ce sa zic... daca tu crezi ca de 20 de euro restul componentelor, mana de lucru si proiectarea sunt de calitate, nah... asta e :)

 

Oki,dude. my bad :) ai dreptate. E clar ca cei de la Harley Benton(practic Thomann) nu cumpara Celestion la acelasi pret cu care il luam noi, dar sunt 99 % ca ampul sa fie varza.

E trist totusi ca in Suceava (acolo locuiesc) nu este un guitar store in adevaratul sens al cuvantului,sa pot sa merg si sa probez diferite combouri .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am si eu nevoie de sfatul vostru. Am o chitara acustica Takamine careia vreau sa ii cumpar un amplificator. Din pacate nu am inca experienta necesara sa pot alege singur unul asa ca vreau sa imi recomandati si mie 2-3 modele.

Ca idee o sa cant numai acasa intr-un apartament unde am vecinii intelegatori :)

Si sa il cumpar nou sau SH? Care sunt diferentele majore dintre unul nou si unul SH folosit intens?

Numai bine!

Edited by Sarpe
Link to comment
Share on other sites

Am si eu nevoie de sfatul vostru. Am o chitara acustica Takamine careia vreau sa ii cumpar un amplificator. Din pacate nu am inca experienta necesara sa pot alege singur unul asa ca vreau sa imi recomandati si mie 2-3 modele.

Ca idee o sa cant numai acasa intr-un apartament unde am vecinii intelegatori :)

Si sa il cumpar nou sau SH? Care sunt diferentele majore dintre unul nou si unul SH folosit intens?

Numai bine!

 

Daca chitara ta este doar acustica (nu are montat pe ea nici o doza pentru a prelua sunetul natural al chitarii) nu ai de ce sa iti iei amplificator. Daca tot vrei sa iti iei unul iti recomand mai degraba SH pentru ca il poti obtine la un pret bun daca ai noroc si eventual rabdare. Ca sa iti putem recomanda cateva modele ar trebui sa stim cateva amanunte genul ce model de chitara Takamine ai, cam ce ai vrea sa canti si bineinteles bugetul.

Link to comment
Share on other sites

Salut, chitara acum este doar acustica dar am dat deja comanda de un element piezo care se monteaza sub cordar iar circuitul are si un preamplificator inclus. Chitara este aceasta: link iar in cel mai scurt timp o sa fie electroacustica.

Ca si gen de muzica nu stiu ce sa zic acum. In special folk si cover-uri care se pot canta cu o astfel de chitara, nu prea cred ca o sa merg spre jazz sau rock.

Bugetul nu este prea mare, probabil in jur de 300 lei.

Numai bine!

Link to comment
Share on other sites

Am si eu nevoie de sfatul vostru. Am o chitara acustica Takamine careia vreau sa ii cumpar un amplificator. Din pacate nu am inca experienta necesara sa pot alege singur unul asa ca vreau sa imi recomandati si mie 2-3 modele.

Ca idee o sa cant numai acasa intr-un apartament unde am vecinii intelegatori :)

Si sa il cumpar nou sau SH? Care sunt diferentele majore dintre unul nou si unul SH folosit intens?

Numai bine!

Cind m-am documentat pentru ampul meu, am gasit 2 marci care mergeau cu nevoile (30-35W) si bugetul meu: Laney si Kustom (un usor plus pentru Laney). Eu am un Kustom Sienna 35 (luat de la Senia) de care sunt foarte multumit si intre timp am auzit cum suna si un Laney A1 - foarte bine si cu o multime de controale. Ambele marci fac si modele mai "de camera" (<20W) care s-ar putea sa mearga cu bugetul tau. Ai putea sa te uiti la:

Laney LA12C

Kustom Sienna 16

 

P.S. Doza piezo o instalezi singur sau te ajuta cineva "calificat"?

P.P.S. Nu stiu de ce ai nevoie de amp ca sa cinti la acustica in apartament, dar nici nu ma priveste :)

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru informatii. Doza o s-o montez singur. Am facut chestii mult mai grele, nu ar trebui sa intampin probleme cu asta.

Am nevoie de asa ceva pentru plusul de sunet pe care il aduce pickupul pe care o sa il instalez. Vreau sa experimentez niste chestii noi.

Numai bine!

Edited by Sarpe
Link to comment
Share on other sites

Oki,dude. my bad :) ai dreptate. E clar ca cei de la Harley Benton(practic Thomann) nu cumpara Celestion la acelasi pret cu care il luam noi, dar sunt 99 % ca ampul sa fie varza.

E trist totusi ca in Suceava (acolo locuiesc) nu este un guitar store in adevaratul sens al cuvantului,sa pot sa merg si sa probez diferite combouri .

 

Salut, ma bag si eu in vorba ca malaiu-n ciorba. Un sfat important. Nu te grabi! Asteapta un pic 1 - 2 luni, vezi ce scule ofera baietii second hand pe RGC, uita-te pe youtube la demo-uri, eventual cauta pe forum userul Pink Floyd Rose - care face ampuri cu lampi de care toata lumea e multumita si care costa foarte putin.

 

Cel mai bine vei putea cumpara un amp atunci cand vei fi vazut mai multe ampuri inainte, pt comparatie. Atunci vei sti ca suna cu adevarat bine. Asa, fara un pic de uitat in stanga si in dreapta, primul amp mare, care suna tare, o sa ti se para excelent. Apoi, ce sa vezi, peste juma de an o sa vada pustiul un amp meserias la cineva si o sa-l impresioneze, si o sa isi dea seama ca al lui e varza. Apoi tu, vei cauta acel amp, si vei gasi o ocazie de a-l cumpara cu acelasi pret sau cu 20% mai mult decat ceea ce vei fi cumparat deja. Dar, banii vor fi fost dati :). Scenariul asta este cam pesimist, dar mi s-a intamplat de multe ori :) - nu numai cu scule de chitara.

 

Probabil ca ar trebui sa extinzi un pic bugetul de la 500 la 800 - 1000 de RON. Partea buna e ca, cu un amp calumea, nu o sa mai fie nevoie de procesor :lol:. Oricum, 80% din artistii adevarati canta direct in amp, folosind un minim de efecte. Sunetul de baza vine mereu din chitara si amp. Procesorul e bun poate pt acasa, cand vrei sa simulezi un sunet de scena la volum de foarte mic ...

 

In fine, acestea fiind zise, multa bafta la alegerea sculei!

Matei

Link to comment
Share on other sites

Guest neshi3

buna :)

 

am si eu o intrebare de incepator. ce amp sa imi cumpar?

 

la mine problema sta in felul urmator:

bugetul este foarte limitat as prefera sa fie cat mai ieftin - pana undeva la 500 RON

 

am vazut intr-un magazin un "line 6 - IV - 15 W" la 550 RON

 

si ceva no-name fara efecte doar cu distort la 250 RON

 

in rest nu prea stiu ce mai exista la pret mic. am vazut pe net ca e si un fender de 15W la pret asemanator, si un vox

 

o sa folosesc amp-ul in apartament, poate destul de mult cu niste casti legate.

 

detin un reghin din '99 (urmeaza sa imi achizitionez o alta chitara mai buna... dar nici prea scumpa - poate puteti sugera ceva modele, am pus ochii pe un ibanez momentan) dar tin mult la acest reghin, imi place cum suna destul de mult. pe langa chitara mai am si un zoom - G2.

 

sunetul pe care mi-l doresc, este unul de distort mai accentuat.

 

nu as vrea sa trec prea mult peste buget. chitara este un hobby la mine, si pentru moment nu imi permit sa investesc mai mult in "placeri" .

 

daca aveti link-uri catre magazine virtuale :) as fii fericit sa le urmez

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest alexdak

Ok. Ma bag si eu cu musca in lapte.

Nu inteleg de ce toata lumea vrea procesor.

Mai bine incercati un vox valvetronix xl http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1310

Iar Cine doreste o diversitate mai mare, poate in viitor sa cumpere niste pedale analoage/digitale, dar nu mei e nevoie de procesor.

Edited by alexdak
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.