www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul Oficial: Ce Amp Sa Imi Iau


Vladxus
 Share

Recommended Posts

pe felia lui 6505, adica 5150 e rege, dar in schimb daca te scobesti de ENGL, mergi pe Powerball, e de vis. Blackmore vezi ca are userul Charvelfan, poate va intelegeti si il si auzi pe viu, pt mine fan ENGL pana la moarte nu exista decat Powerball si SE, dar SE-ul e piperat rau.

 

in alta ordine de idei, daca nu vrei musai nou, chiar ieri vazusem pe ebay un dual rectifier la 900$, si orice ar zice lumea, Mesa tunde.

 

daca iti face in schimb Calin un pret bun la 6505 si vrei nou si garantie, go 4 it. poate cu niste tuburi schimbate. nu mai zic ca il si poti testa la magazin.

 

concluzie: ce as face eu? asta: http://tinyurl.com/6y3gjm sau as mai insista.

Link to comment
Share on other sites

pe felia lui 6505, adica 5150 e rege, dar in schimb daca te scobesti de ENGL, mergi pe Powerball, e de vis. Blackmore vezi ca are userul Charvelfan, poate va intelegeti si il si auzi pe viu, pt mine fan ENGL pana la moarte nu exista decat Powerball si SE, dar SE-ul e piperat rau.

 

in alta ordine de idei, daca nu vrei musai nou, chiar ieri vazusem pe ebay un dual rectifier la 900$, si orice ar zice lumea, Mesa tunde.

 

daca iti face in schimb Calin un pret bun la 6505 si vrei nou si garantie, go 4 it. poate cu niste tuburi schimbate. nu mai zic ca il si poti testa la magazin.

 

concluzie: ce as face eu? asta: http://tinyurl.com/6y3gjm sau as mai insista.

multzam de sfaturi, am bagat la cap...mai astept si alte pareri daca mai are cineva :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 month later...
Guest belial

Salutare..am si eu nevoie de sfatul vostru...vreau sa imi iau un combo de chitara,pt repetitzii,genul la care va fi supus:metalic hardcore,metalcore,as dori sa fie de cel putzin 80w ,buget: 1500 - 2000 lei.O varianta ar fi Randall RX120RE (Putere: 120W Canale: clean si overdrive Corectii de ton: EQ separat pe fiecare canal Difuzoare: 1 x Randall Jaguar (12") Efecte: spring reverb Tehnologie: preamp: solid-state; finali: solid-state).A doua varianta Peavey ValveKing™ 212 Combo(100 watts (rms) into 16, 8, or 4 ohms (switchable) Four 6L6GC and three 12AX7 tubes Two independent footswitchable channels Separate EQ for each channel Footswitchable gain/volume boost on lead channel Dual paralleled speaker jacks Two 12 inch ValveKing® speakers Reverb with level control Buffered effects loop Resonance and presence controls

 

As avea nevoie de ajutor sa aleg intre cele 2 variante sau sa venitzi voi cu variante noi.Multumesc! :)

Link to comment
Share on other sites

Vezi ca la ValveKing distorsul din statie e posibil sa nu fie suficient sau sa nu iti placa, ti-ar mai trebui o pedala de distors in fata. Daca vrei sa il tii mai mult imp eu iti recomand VK la care sa ii schimbi lampile si difuzoarele si vei avea un amplificator decent. Difuzoarele suna prost dupa parerea mea si daca ii schimbi lampile de preamp cu Tung Sol de exemplu vei vedea ca isi schimba mult tonul in bine.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Pai in primul rand 112 si 212 sunt varianta combo a headului, adica au si difuzoare. 112 are 50W si un difuzor de 12", 212 are 100W si 2 difuzoare de 12", headul are 100W si nu are nici un difuzor. Cam astea ar fi diferentele.Diferente de ton nu ar trebui sa fie daca folosesti aceleasi difuzoare, poate doar la putere foarte mare sa fie diferenta intre modelul de 50W si cel de 100W. In principiu 50W lampa sunt arhisuficienti pentru orice cantare in cluburi, pe scene mari este recomandat un amplificator de 100W. In functie de ce ai nevoie poti opta pentru una din cele 3 variante.

Edited by Blackthorn
Link to comment
Share on other sites

Salutare,

Am nevoie de niste pareri referitoare la alegerea unui amp din urmatoarele 3(toate din magazin,noi,sunt pe stoc acum):

1)Hartke GT60C ( 60W combo,1 X 12cm speaker)-800 lei

2)Marshall MG30DFX(30W combo, 1X10inch speaker)-900 lei

3)Vox AD50VT(50W, 1 X 12 Celestion speaker)-1100 lei

 

Vreau sa cant ceva metal/rock clasic pe el.In principal il voi folosi in camera,dar as vrea sa il pot folosi si daca am ocazia sa cant cu cativa oameni si sa ma aud,adica sa acopere tobarul.Pe mine ma tenteaza Hartke-ul f mult,fiind cel mai puternic si avand pretul cel mai mic.Astept pareri legate de astea 3.Merci.

Link to comment
Share on other sites

Daca ai nevoie doar de ton clean care sa se auda tare si sa poti veni cu un distors peste (o pedala ceva) Hartke este foarte bun. Marshallul eu zic ca nu prea isi merita banii. Desi ceva mai scump Vox-ul este foarte versatil, poti canta pe el cam aproape orice si suna cel mai bine dintre toate 3 (parerea mea).

Link to comment
Share on other sites

Guest matchless
Mi-am luat astazi Hartke GT60C.Sunt super multumit de el,se aude foarte ok,putere din plin,pretul foarte bun.

 

ma bucur pentru tine, super

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest blackpain

sunt si eu intr-un impas in legatura cu un amp. am de ales dintre aceste variante. cant mai orice, blues, rock mai usor(astea pe canal clean) si metal, rock samd pe distorsed. vreau sa aiba cat mai multe efecte ca sa ma ajute, chiar daca e mai scump(nu vreau sa mai cumpar si alte chestii gen pedale, procesoare...etc). personal ma tenteaza cel mai mult rolandul, ptr ca dinala am si acum si e extraordinar. credeti ca e mai bun altul decat el, din pct de vedere al raportului calitate/efecte? mai astept pareri si despre alte amps.mersi fain

 

astea sunt:

 

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=424

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=715

http://guitarshop.ro/produs.php?pid=247

http://guitarshop.ro/produs.php?pid=407

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1293

 

:)

Edited by blackpain
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest dead_man_walking

vreau si eu amp...

am maxim 800 euro...pt un ton de death metal, trash metal, grindcore...

nu neaparat sa fie head... si combo e bun...si nu neaparat sa fie nou[deci daca aveti de vanzare sariti cu oferte]... ma intereseaza in primul rand tonul...

eu la astea m'am gandit...

http://www.thomann.de/de/randall_rh50t_hea...rrentopteil.htm

http://www.thomann.de/de/engl_e325_thunder_head_topteil.htm

http://www.thomann.de/de/laney_gh100ln_b_stock.htm

alte propuneri/idei??

:)

Link to comment
Share on other sites

Salut, am si eu o intrebare (evident ca tot incepatorul), unii poate sunteti la curect cu threadul meu in care-mi construiesc o chitara, iar acum a venit timpul sa imi iau si un amplificator. Ma gandeam la VOX ad30vt (pe la 800 de ron), mai mult nu sunt dispus sa dau pe amp/efecte. Nu ma intereseaza ceva care sa acopere tobele, ci doar sa aiba mai ales ton bun, cat de cat co*e, volumul decent, fara distorsiuni urate ale sunetului la volume mai mari. Ma tenteaza Vox-ul pentru ca nu vreau sa car 100 de efecte dupa mine, care si alea costa, iar din cat m-am informat, sunetul e chiar decent. Cel mai probabil voi invata/repeta cu el acasa, nu am dorinta de a canta intr-o trupa, doar studiu individual "din pasiune pentru muzica".

 

Genuri ce doresc sa le abordez:

-clean+delay/reverb

-bluez/Jazz

-Prog rock

-Prog metal (dar nu foarte "dur", dus inspre experimental, fusion)

-poate putin thrash in joaca, gen Pantera

 

Mai mult de atat nu cred ca ma intereseaza. Am avut mai demult la alta chitara de a mea un amp DiMavery de 30 de W, dar suna excretabil si a costat si in draci de mult, doar mult zgomot, volum mare, dupa cum v-am zis caut mai ales ton, dar si un volum decent, ca sa fie "plin".

 

Sper sa am puteti ajuta, daca nu credeti ca VOX-ul este o decizie buna, veniti va rog cu sugestii in aria de pret 600-800 de ron.

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Salutare, am si eu o intrebare. Vreau sa imi cumpar un amplificator pentru repetitii si m-am oprit la Vox Valvetronix, acum problema este ca nu stiu pe care din astea 2 sa il iau:

Vox AD50VT-212 - 50W 2 difuzoare 2 x Celestion 70/80 12-inch 8 ohm 1250 ron

sau

Vox AD50VT-XL - 50W 2 difuzoare Vox Original 1400 ron

Precizez ca am si pedale de distors pe care as vrea sa le pun in fata lui daca e cazul.

Stiluri abordate: 80's heavy metal, thrash metal si poate putin death

Daca imi spune cineva de ce 50VT-ul cu toate ca are difuzoare celestion este mai ieftin decat XL-ul care are difuzoare Vox Original (banuiesc ca sunt mai bune celestion). Deci in ce consta diferenta de pret.

thx.

Link to comment
Share on other sites

Guest kael

Scuze ca dezgrop mortu' , dar vanzatori aceia trimiteau doar in SUA sau nu ma pricep eu ? Intreb ca am cautat ceva si nu prea gasesc sa trimita pe la noi, iar pe siteurile cu ebayurile din EU nu gasesc ce trebuie.

Din greseala asa, e cineva care ar vinde un Peavey 5150/6505 ?

:)

Link to comment
Share on other sites

Scuze ca dezgrop mortu' , dar vanzatori aceia trimiteau doar in SUA sau nu ma pricep eu ? Intreb ca am cautat ceva si nu prea gasesc sa trimita pe la noi, iar pe siteurile cu ebayurile din EU nu gasesc ce trebuie.

Din greseala asa, e cineva care ar vinde un Peavey 5150/6505 ?

:)

chiar daca scrie ca trimit doar in USA unii sunt dispusi sa trimita si in alte parti - nu trebuie decat sa le dai un PM sa i intrebi..

Link to comment
Share on other sites

Guest kael
chiar daca scrie ca trimit doar in USA unii sunt dispusi sa trimita si in alte parti - nu trebuie decat sa le dai un PM sa i intrebi..

Interesant, dar sunt cam sceptic ca vor sa trimita unui user cu 0 rating ,mai ales cand au bideri si sunt tocmai la mama dracului pt. ei.Orcum o sa incerc pe viitor.

:)

Link to comment
Share on other sites

Guest The Moan
Ce sa aleg intre roland cube 15w ( 103euro la musik-produktiv) si un peavey backstage-10w (2,5 milioane la mcmusic) cu o pedala DigiTech Death Metal Distortion (1,9 milioane) ?... in general vreau sa cant heavy metal (godsmack, metallica, therion) si oleak de rock (maiden in special)

Deci

Al meu

Pt. cultura ta generala Iron Maiden is tata Heavy Metal -ului :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.