www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul Oficial: Ce Amp Sa Imi Iau


Vladxus
 Share

Recommended Posts

Guest Impaler
Colegu de camera si-a luat ampu asta .... si de cand am cantat pe el l-am tot batut la cap sa mi-l dea mie .... pana la urma a acceptat schimb cu zoom g2-ul meu .... dap .... nimen nu cumpara vox pentru metal ... ca distorsu de el ... e perfect pentru blues si rock .... si atat.

In rest sa stii ca e destul de puternic sa-ti enervezi vecinii ... chiar destul de puternic sa nu te mai poti auzi vorbind in camera .... plus ca are vibrato si spring reverb ..... si pe panoul din spate ai si line-out si conectare la exterior speaker ..... io-l conectez la un cabinet 2x10'' care e conceput pe 4Ohmi ..... si deci primesc vreo 30W ..... destul pt un set de tobe cu 2 difuri ......

 

Dar tu n'ai probat G2'ul cu Pathfinder dupa el ? Nu iese nimik metalic ? :)) Chiar daca nu are FX loop,ce'i drept !

Oricum ms de raspuns !!

Mi'as lua un Crate V58 sa fiu sincer,dar nu gasesti in Europa(decat fff scump) si sincer nu stiu cum as putea sa il aduc din US fara taxe uriase.

Nici pe G2 distorsurile nu's fantastice,dar am ceva patchuri care mie imi suna f bine direct prin calc.In fine...

Ce stiti de Crate-uri ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Croncobaurul

Salut. N-am mai dat de mult pe aici dar acuma-s intr-o dilema.

 

Pe scurt: Marshall MG15CD sau Peavey Rage 258? :)

 

EDIT- Daca aveti si alte propuneri de ampuri pana-n 110 E, eventual sa se gaseasca pe thomann.de, feel free to write. :)

Edited by Croncobaurul
Link to comment
Share on other sites

Dar tu n'ai probat G2'ul cu Pathfinder dupa el ? Nu iese nimik metalic ? :)) Chiar daca nu are FX loop,ce'i drept !

Oricum ms de raspuns !!

Mi'as lua un Crate V58 sa fiu sincer,dar nu gasesti in Europa(decat fff scump) si sincer nu stiu cum as putea sa il aduc din US fara taxe uriase.

Nici pe G2 distorsurile nu's fantastice,dar am ceva patchuri care mie imi suna f bine direct prin calc.In fine...

Ce stiti de Crate-uri ?

 

nu-ti trebuie fx loop .... tii ampu pe un clean cu un pic de chrunch ( adica sunet usor distorsionat la care daca dai volumul la 7 e curat ) si cu zoomu in fata iti faci treaba ... am incercat, iti dai seama daca tot am ambele scule in casa, si distorsurile suna curat(digital dar curat si bright) ... deci suna bine l-am probat si cu un digitech grunge si a sunat foarte bine numa ca pedala era prea extrema ptr ce vreau io si am vandut-o.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

io zic un hughes& kettner warp 7.de departte e peste orice la ora asta (raport calitate pret normal).are cel mai agresiv sound ever dupa mine(ma rog ..mai exagerez si io:)))volumele sunt absolut inumane..are 120 w dar nu poti sa dai mai tare de 3 ca-ti da sangele pe nas:d(de la 1 la 10 normal).cand am luat-o io era 350 e la thomann..numai sa o mai gasesti:D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...
Guest septimiu_hm

vreau sa/mi iau si eu un amp, pt cantat cu trupa, adica sa ma aud cat de cat cand se bate la baterie, buget max 400 roni, stil abordat, metale... in special heavy shit :). mentionez ca nu o sa am nimic inainte gen pedal sau efect (trebuie sa vand efectu ca sa cumpar repede ampu')

 

bafta!

Link to comment
Share on other sites

vreau sa/mi iau si eu un amp, pt cantat cu trupa, adica sa ma aud cat de cat cand se bate la baterie, buget max 400 roni, stil abordat, metale... in special heavy shit :). mentionez ca nu o sa am nimic inainte gen pedal sau efect (trebuie sa vand efectu ca sa cumpar repede ampu')

 

bafta!

cu atat poti sa-ti ei doua difuri nu prea scumpe si pote a-ti iese materialul de o boxa ( fara furnituri)

 

in jur de 400 ron m-au costat , corniere de aluminiu, coltare , manere, plase de protectie , prenandez, vopsea neagra , musama ( numai pe laturi , fatzza si spatele vopsite).Cutia nu o pun ca am avut-o fffacuta de cativa ani nu mai stiu sa evaluez cat ar costa materialul si manopera.

4 x 12" de chitara SAL in jur de 500 RON .

ca sa termin boixa am lucrat doua zile de a-mi venea sa o sparg ( hehe) 8 ore am dat gauri si am insurubat suruburile de la coltare. ( cornierele gata gaurite erau de 5 ori mai scumpe asa ca ....)

 

 

Si a iesit o boxa buna ce duce intr-o veselie 100 W si cu chit bas .

Daca aveam mai multi bani de investit bagam 4 x12" Eminence ce ma costa cu 500 RON in plus .( suna mai tare dar sunt foarte multumit de SAL )

 

Cel mai important este sa ai o boxa cat mai buna de minim 100 W care sa duca fara probleme 60-70 W sunet de metale .Statie poti sa-ti iei ceva kit de 100 W , dar si acela te costa pana la gata ( traf , redresor , filtraj,cutie, etrc...)in jur de 300-400 RON ,plus munca si tinpul.

 

Sau urmatreste mica publicitate se mai vand scule pe nimic ,cateodata .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest septimiu_hm

merci karpi, am sa ma gandesc si la aceasta alternativa :), eu am vrut sa/mi iau de la Grosmann, un Mindech, dar sau terminat de curand :), si cum sunt inca la inceput de drum, nu imi trebe un amplif foarte 'bengos', doar sa sune cat de cat bine si sa pot canta alaturi de un set de tobe :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Wickerman
merci karpi, am sa ma gandesc si la aceasta alternativa B), eu am vrut sa/mi iau de la Grosmann, un Mindech, dar sau terminat de curand :(, si cum sunt inca la inceput de drum, nu imi trebe un amplif foarte 'bengos', doar sa sune cat de cat bine si sa pot canta alaturi de un set de tobe :)

Ia incearca un Peavey mic sau chiar si un Behringer mic... Nu te speria de valoarea 15-20W, nici nu-ti trebuie mai mult. Crede-ma, au putere suficienta sa acoperi un set de tobe. Mai sunt si niste amplifraiere mici dragute si la Fender, din seria FrontMan. Au drive in ele, au egalizatoare pe 3 benzi, Behringeru' are si amp modelling. Nu va mai feriti atata fratilor de marcile mai proaste, difuzoarele de 8 toli si valorile reduse la putere, ca sunt mult mai bune decat nimic :) . Si in conditii de limitare de fonduri sunt perfecte... Si acum astept injuraturi ca sustin Behringeru', dar pana la urma fiecare are parerea lui, si nu poti sa-ti faci nevoile in gusturile oamenilor... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu
Ia incearca un Peavey mic sau chiar si un Behringer mic... Nu te speria de valoarea 15-20W, nici nu-ti trebuie mai mult. Crede-ma, au putere suficienta sa acoperi un set de tobe. Mai sunt si niste amplifraiere mici dragute si la Fender, din seria FrontMan. Au drive in ele, au egalizatoare pe 3 benzi, Behringeru' are si amp modelling. Nu va mai feriti atata fratilor de marcile mai proaste, difuzoarele de 8 toli si valorile reduse la putere, ca sunt mult mai bune decat nimic :) . Si in conditii de limitare de fonduri sunt perfecte... Si acum astept injuraturi ca sustin Behringeru', dar pana la urma fiecare are parerea lui, si nu poti sa-ti faci nevoile in gusturile oamenilor... :)

am cantat pe un behringer de 30W si dat la maxim tot se auzeau tobele mai tare.si tobaru nu era deloc "Extrem" ....

Link to comment
Share on other sites

ce parere aveti de asta? http://www.thomann.de/gb/harley_benton_ga15x.htm :)

si asta suna prea tare sa coste atat... http://www.thomann.de/gb/behringer_gx110_u...tarrencombo.htm (chiar e 62e ?!)

sau asta... http://www.thomann.de/gb/marshall_mg15cd.htm (banuiesc, k platesti si firma la asta..)

ce recomandati?

 

mi-a placut primu ca avea efecte si nu arata rau... da poate ca firma nu-i asa tare...(nu ca ar conta prea mult k nu imi fac meserie din asta iar pt. hobby e destul de bun, nu?) eu spre Harleyu' ala as inclina...astept parerea voastra.

 

A! si despre situ asta thomann...ce ziceti? imi recomandati sa fac comanda...adica daca cineva care a mai cumparat a avut neplaceri fata de pretz (pe site scrie un pret iar pretzul real e mai mare...) sau mai stiu eu...? si in cam cat timp ajunge???

 

Multumesc in avans...sper sa ma lamuriti...

Link to comment
Share on other sites

De cati bani dispui de fapt? Dintre cele 3 Peavey'ul pare mai ok. De efecte poti sa uiti la 60-70 euro..sunt de o calitate execrabila. Mai bine mai strangi bani si cumperi o pedala sau cel mai bine un amp mai bun. Eventual de minim 30w pentru solid state.

 

Cat despre Thomann nu ai probleme. Singura chestie e ca o sa astepti mai mult de 4-5 zile livrarea pt ca intotdeauna au o gramada de comenzi.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

salut all. as vrea si eu sa stiu ce parere aveti de Harley Benton HB40r? iata linkul - http://www.thomann.de/gb/harley_benton_hb40r.htm

 

eu vreau sa il iau ptr casa, sa repet pe el pur si simplu. m-am gandit ca la un difuzor de 10' si 40W ar fi mai mult decat suficient ptr casa si eventual ptr o cantare asa.. la o petrecere. problema e ca nu stiu nimic de firma harley benton.. suna ok ampu asta? nu de alta dar in acelasi pret nu imi pot lua decat ceva pe la 15w de la branduri mai celebre gen marshall sa zicem si de Marshall MG15 cam stiu ca nu-i f deosebit...

 

o sa bag in el o chitara epiphone les paul special II ltd si o sa ma orientez si catre o pedala decenta. deci credeti ca merita sa iau Bentonu asta? sau imi recomandati altcva ptr cantat in casa? bugetu e de 400 ron

 

multumesc mult :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

salut...sunt in cautarea unui amp de buget pt repetat acasa...dar musai pe lampi(am deja unu H&k 15dfx blue)...acum dilema mea...sa imi fac unul(am experientza in montaje din lic kre fu de profil) sa imi iau un epi valve junior head +cab sau merita mindtechurile full tube de 30W alea de la Grosmann (ala cu dif de 80W in special). NU am de gand sa folosesc o pedala de od in fatza...de aia inclin spre cele micutze...k nu cred k voi reusi sa fortzez lampa in apartament pe un amp de 30...fara sa mor...(vreau sa cant intre jazz si hard rock...fara suparari prea serioase). Merci anticipat (pls fara razboaie anti Grosmann sau alte faze urate :) )

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest klinci

Vreau sa cupar un amplif pentru chitara,ceva in genul 25-30 W poate chiar mai mult.Ma intereseaza sa sune bine si pe clean relativ dar mai mult pe distors.Mam gandit la un Washburn,Mindtech sau altcva (nu prea stiu modele).Genul pe care neam inclinat e metal spre trash metal,dar cum nu poti incepe sa canti metale pt ca e greu,cantam mai mult trash si coveruri diverse(Hammerfall,metallica,BS,Nirvana,Manowar,Megadeth,Luna amara).As dori ca acest amp sa aiba in jur de 35 de W minim pentru ca tobosarul ma acopera in proportie de 70% pe un powerstate de 25 :) (nu e al meu) si deaici am eu cva cu powerstaturile si numi prea plac.In fine,nu am modele preferate asa ca astept raspunsuri si sfaturi pentru un amplif bun,ergonomic si long-living ca sa spun asa. MC :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.