www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cele Mai Bune / Cele Mai Proaste Voci Masculine


hihi
 Share

Recommended Posts

vin si eu cu cateva nume... care-mi plac mie, dar care unele sunt cu adevarat niste unicate !

 

PAUL RODGERS - Free, Bad Company, Firm + colaborarea cu o parte din Queen !

 

din cele de blues:

 

OTIS RUSH, BUDDY GUY, WALTER TROUT, SUGAR BLUE, CHARLIE MUSSELWHITE, KENNY NEAL, vocalul cu care canta Derek Trucks(nu-mi amintesc numele lui acum), Johnny Lang, GARY MOORE(a dat dovada clara la Ciuc Summer Fest !!!) si inca multi altii...

 

din Romania... mai bine nu dau nume ca se va crea o polemica de neoprit :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Paulie_Chris

Din ce am ascultat eu imi plac: Freddie Mercury (personal cred ca a avut cea mai buna voce in rock), Robert Plant, Ian Gillan, Bruce Dickinson, Axl Rose, Klaus Meine, Jon Bon Jovi, David Coverdale, Ronnie Van Zant si Johnny Van Zant (Lynyrd Skynyrd-o trupa exceptionala, dar nu prea populara), Roger McGuinn(The Byrds-alta trupa exceptionala in perioada 60-70), Roy Orbison (vad ca nu s-a zis despre el, desi a avut una din cele mai bune voci - Barry Gibb i-a zis "The voice of God"), Eric Clapton, Bryan Adams, Sting, Phil Collins, Elvis Presley, fratii Gibb(Bee Gees), Rod Stewart, Bobby Darin, Frank Sinatra, Dean Martin etc

De la noi imi plac: Mircea Baniciu, Mircea Vintila, Florian Pittis ( :) ), Paul Ciuci, Leo Iorga, Ovidiu Ioncu (Kempes), Alin Dinca (Coiotu), Cristi Minculescu, Cristi Enache si Mihai Georgescu (Bere Gratis).

Despre voci rele nu comentez, in ziua de azi astia/astea care se apuca de "cantat" de fapt nu canta.

Link to comment
Share on other sites

Voci bune se gasesc pt fiecare gen muzical abordat

Un solist bun mi se pare si Warrel Dane de la Nevermore...pt genu respectiv e foarte ok....

Alt egzemplu ar fi Petri Lindroos pt Norther/Ensiferium , din nou pt genu abordat.

 

Voci care mi se par proaste sunt ale lui James LaBrie de la Dream Theater.....coverurile dupa Metallica sunt penibile la vocal...altul ar mai fi King Diamond si bineinteles , inevitabilul Fred Durst....care e mai trist decat permite sistemul.....si sunt muuuuuuuulti altii.....

Link to comment
Share on other sites

Voci bune se gasesc pt fiecare gen muzical abordat

Un solist bun mi se pare si Warrel Dane de la Nevermore...pt genu respectiv e foarte ok....

Alt egzemplu ar fi Petri Lindroos pt Norther/Ensiferium , din nou pt genu abordat.

 

Voci care mi se par proaste sunt ale lui James LaBrie de la Dream Theater.....coverurile dupa Metallica sunt penibile la vocal...altul ar mai fi King Diamond si bineinteles , inevitabilul Fred Durst....care e mai trist decat permite sistemul.....si sunt muuuuuuuulti altii.....

 

Cat despre James LAbrie... Busheste 70 % din aparitiile live. In ultimul timp si-a mai dat drumul. Rateurile sunt sunt in cea mai mare parte datorate rupturii glandelor vocale pe care a suferit-o in decembrie 94',dupa ce a mancat mancare stricata si a vomitat.

Edited by Petrucci e tare
Link to comment
Share on other sites

Mie LaBrie mi se pare un vocal foarte bun, desi nu pot sa spun ca se numara printre preferatii mei. Recomand concertul Score: 20th anniversary al lui Dream Theater, unde LaBrie e in forma maxima. Totusi e destul de inconsecvent in ceea priveste calitatea cantarilor live.

 

Altii buni (a se citi care imi plac mie): David Gilmour, Geddy Lee (mai ales in prezent, cand registrul i-a mai coborat), Mike Mattison (canta cu Derek Trucks), Warren Haynes, Mikael Akerfeldt.

 

De voci proaste nu comentez.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Guest oancius

din romania cele mai bune: cristi minculescu,coiotul :"> ,si mihai traistariu ,din cate am vazut el poate duce cele mai multe octave parca 6 daca nu spun ceva aiurea iar duap coiotul cu 5? daca nu e bine corectatima :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Cele mai bune voci din punctu' meu d vedere:

 

 

David Coverdale

 

Ian Gillan

 

Ronnie James Dio

 

Freddie Mercury

 

Klaus Mein

Edited by Emil...
Link to comment
Share on other sites

Guest malakian

Cele mai bune:

1. Freddie Mercury

2. Bruce Dickinson

3. Serj Tankian

4. James Hetfield

5. Bon Scott

 

Cea mai slaba, parerea mea, e ca o are Axl Rose

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest Emil...
mai ramurel 8-|

 

best voice? Billie Joe armstrong / mike dirnt ( Green Day )

Robin McAuley (MSG)

Klaus Meine (Scorpions)

Sorin (E.M.I.L.)

Vlase (ZOB)

 

cele mai proaste?

Axl Rose

Hetfield

 

 

Sunt de acord doar cu Klaus Meine... in rest poti sa dai foc listei cu best voice :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest puf puf

Cred ca toti suntem subiectivi sau ati uitat sa mentionati cele mai bune/proaste voci masculine din rock.

@punkbass - nea sorin de la e.m.i.l. stie sa cante cateodata :)) dar ca si voce....lasa de dorit.

 

Sunt o gramada de artisti care te lasa fara nici un comentariu.

Cateva voci care imi plac: Ray Lamontagne, Maynard James Keenan, Bobby Darin, Louis Prima, Josh Groban, Ryan Star.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

nu inteleg de ce bagati in acelasi top un vocal care canta normal cu un grohaitor ... nu au absolut nici o legatura ca stiluri ...

sa zici despre La Brie ca-i vocal slab mi se pare aiurea total ... nu aveti treaba cu muzica ... faceti diferenta intre ton care nu e pe placul vostru si vocal slab.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Vorbind strict din sfera cunoscutului (adica avand in vedere ca sunt voci, bune si proaste, despre care nu am avut ocazia sa aflam), si exceptand lucrurile facute la misto (William Hung), topul meu este urmatorul:

 

A / Vocile cele mai bune:

 

1. Freddie Mercury

2. Robert Plant

3. Steven Tyler

4. Axl Rose

5. Michael Jackson

6. Prince

7. Ronnie James Dio

8. Bruce Dickinson

9. Morrissey

10. Paul Rodgers

 

B / Vocile cele mai proaste:

 

1. James Blunt

2. Adam Levine

3. Russell Hitchcock

4. Scott Stapp

5. Chad Kroeger

6. Johnny Rotten

7. Laurentiu Cazan

8. Bob Dylan

9. Neil Young

10. Rick Danko

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest Morrigan

Prea scrie toata lumea de trupe vechi, am zis sa bag si ceva mai pentru generatia actuala:

 

 

 

1. Jonny Craig (Emarosa)

2. Davey Havok (A.F.I.)

3. Maynard James Keenan (Tool, A perfect circle)

4. Dallas Greene (Alexisonfire)

 

In afara de locul 1, ordinea nu e batuta in cuie. Si ca sa fie clar, e vorba de parerea mea si de preferintele mele muzicale.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 3 months later...
Guest Frets_on_fire

monstre de EPIC

 

 

 

 

 

 

 

de observat si ce canta chitaristul (cel Right-Handed , Synyster Gates) si cum rupe trem-ul in doua in fiecare melodie

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.