www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cele Mai Bune / Cele Mai Proaste Voci Masculine


hihi
 Share

Recommended Posts

  • 4 weeks later...
Guest LETHAL X

Daca ar fi dupa mine, as scoate in afara legii genul asta de intrebari! :)

No offence dar sustin cu convingere ca nu exista un raspuns unic acceptat la aceasta intrebare.

E ca si cand ai intreba care este cel mai bun gen de muzica...ceea ce este cu totul aberant.

Ptr. mine cele mai bune voci sunt alea care imi plac mie iar voci proaste nu exista decat ca nu sunt pe gustul meu. Daca nu imi place mie nu inseamna ca este proasta.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Daca ar fi dupa mine, as scoate in afara legii genul asta de intrebari! :)

No offence dar sustin cu convingere ca nu exista un raspuns unic acceptat la aceasta intrebare.

E ca si cand ai intreba care este cel mai bun gen de muzica...ceea ce este cu totul aberant.

Ptr. mine cele mai bune voci sunt alea care imi plac mie iar voci proaste nu exista decat ca nu sunt pe gustul meu. Daca nu imi place mie nu inseamna ca este proasta.

 

Fara suparare da nici nu poti sa spui ca nu exista voci proaste. Merita sa tocam un pic subiectul asta

Link to comment
Share on other sites

Guest mazdrunka

Ptr. mine cele mai bune voci sunt alea care imi plac mie iar voci proaste nu exista decat ca nu sunt pe gustul meu. Daca nu imi place mie nu inseamna ca este proasta.

 

corect! :)

Edited by mazdrunka
Link to comment
Share on other sites

guyz hai sa nu uitam si de frank sinatra, luis armstrong si altii

 

lol? luis armstrong? ala nu a fost un vocal...ci un trompetist. A...faptul ca are un timbru aparte care si in ziua de azi se imita de catre foarte multi cantareti...asta e cu totul alta poveste. Dar...ca si calitati vocale...sa nu il mai pui EVER alaturi de Frank Sinatra :)

Link to comment
Share on other sites

Guest epikal

voci bune (dintre preferatii mei):

 

Björk Guðmundsdóttir

Liz Fraser

Lou Rhodes

Tori Amos

 

David Gilmour

Maynard James Keenan

Matthew Bellamy

Cedric Bixler-Zavala (cu retineri totusi)

Link to comment
Share on other sites

Guest epikal

BA Björk Guðmundsdóttir e fata :)

 

 

imi recunosc greseala.. :)

acum am citit titlul intreg,

stii cum e, cand citesti repede ceva si mai omiti unele lucruri..

nah, sa zicem ca am adaugat si voci bune feminine :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Mie mi se pare superba vocea lui Johny Cash (mai ales spre sfarsitul vietii). De asemenea mai este vocea lui Tom Waits despre care se spun urmatoarele:

 

Waits has a distinctive voice, sounding "like it was soaked in a vat of bourbon, left hanging in the smokehouse for a few months and then taken outside and run over with a car."

 

Nu cred ca cei de mai sus au voci bune in sensul ca pot atinge tot felul de note dar efectul pe care il produc este impresionant.

 

La voci proaste este pentru mine pe primul loc Enrique Iglesias

 

Desi nu-mi place muzica ei, o voce feminina deosebita este cea a lui Whitney Houston.

Edited by AlexVG
Link to comment
Share on other sites

Mie mi se pare superba vocea lui Johny Cash (mai ales spre sfarsitul vietii). De asemenea mai este vocea lui Tom Waits despre care se spun urmatoarele:

 

Waits has a distinctive voice, sounding "like it was soaked in a vat of bourbon, left hanging in the smokehouse for a few months and then taken outside and run over with a car."

 

Nu cred ca cei de mai sus au voci bune in sensul ca pot atinge tot felul de note dar efectul pe care il produc este impresionant.

 

La voci proaste este pentru mine pe primul loc Enrique Iglesias

 

Desi nu-mi place muzica ei, o voce feminina deosebita este cea a lui Whitney Houston.

 

In sfarsit, cineva care asculta Johnny Cash si Tom Waits... dar intr-adevar nu prea isi au locul aici :)

La fel cu Brian Johnson, unora nu le place genul, dar omul chiar are cu ce

 

On-topic, oricand au loc in playlistul meu Dickinson, Halford si Johan Edlund (Tiamat)

Edited by Cash
Link to comment
Share on other sites

In sfarsit, cineva care asculta Johnny Cash si Tom Waits... dar intr-adevar nu prea isi au locul aici B)

La fel cu Brian Johnson, unora nu le place genul, dar omul chiar are cu ce

 

 

Eram mare fan prin anii 90 Jonny Cash, Tom Waits, Nick Cave :) ce vremuri :)

Ai ascultat albumul scos de Waits impreuna cu Frank Zappa? Amandoi "ciudati" in parte, inchipuie-ti ce fac impreuna :)

 

On topic:

Din pacate vocali care sunt intradevar buni(ex F. Mercury, Elton Jon, Seal, si multi altii) nu-mi plac deloc(cel putin nu aia pe care i-am enumerat) :(

Link to comment
Share on other sites

Eram mare fan prin anii 90 Jonny Cash, Tom Waits, Nick Cave :) ce vremuri :)

Ai ascultat albumul scos de Waits impreuna cu Frank Zappa? Amandoi "ciudati" in parte, inchipuie-ti ce fac impreuna :)

 

On topic:

Din pacate vocali care sunt intradevar buni(ex F. Mercury, Elton Jon, Seal, si multi altii) nu-mi plac deloc(cel putin nu aia pe care i-am enumerat) :(

 

WOW!! Frank Zappa cu Tom Waits? Nu-mi pot imagina ce-a iesit din asta. Ce album? Nu-l stiu dar imi plac ambii, si Waits si Zappa.

 

Cat despre Johnny Cash... eu de putin timp am auzit de el. De fapt, prima data i-am auzit numele pe Discovery. Ei tocmai spuneau ca a murit si eu, cine mai e si Cash asta? La ceva timp dupa asta am auzit melodia "A Satisfied Mind" pe Soundtrack-ul Kill Bill 2 si am ramas mut. Iti dai seama ca un om are voce atunci cand e in stare sa cante asa ceva fara nici un instrument sau doar cu o chitara.

Link to comment
Share on other sites

alte voci interesante ar fi

-Messiah de la Candlemass

-vocalul de la Pantera (am uitat..)

 

In fine, apropo de topuri, iata premiile la Best Male Vocal (Grammy Pop sau ceva gen..) dupa anul 2000:

* Grammy Awards of 2006

o Stevie Wonder for "From the Bottom of My Heart"

* Grammy Awards of 2005

o John Mayer for "Daughters"

* Grammy Awards of 2004

o Justin Timberlake for "Cry Me a River"

* Grammy Awards of 2003

o John Mayer for "Your Body is a Wonderland"

* Grammy Awards of 2002

o James Taylor for "Don't Let Me Be Lonely Tonight"

* Grammy Awards of 2001

o Sting for "She Walks This Earth (Soberana Rosa)"

* Grammy Awards of 2000

o Sting for "Brand New Day"

Edited by Cash
Link to comment
Share on other sites

Guest Blackout

Nu stiu care-s cele mai bune voci, da' mie-mi plac :

Klaus Meine

Ian Gillan

David Coverdale

Rob Halford

Biff Byford

David Lee Roth

Robert Plant

Bruce Dickinson

Phil Mogg

Ted Nugent

...si atat de multi altii ce canta alte genuri de muzica!

Link to comment
Share on other sites

Zic si io cativa vocalii preferati care banuiesc ca au si voce adevarata: Tony Martin; James LaBrie; Glenn Hughes (care ma mir ca nu l-a pomenit nimeni sau nu am fost eu prea atent)+altii care s-au mai zis...

Vocaliste preverate: Aura Urziceanu; Oana Sirbu. A...si nu prea inteleg cum mai toti il bagati la voci bune pe Hetfield-personal nu mi se pare ca ar avea o voce deosebita- acu' dati cu rosii! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Distorsed

Neah...nu dam cu rosii ca alea numa pateaza...portocale...>:)...alea mai si dor...acuma serios...poate ca sunt offtopic dar ce se intelege prin voce buna??...voce care te gadile la creer...nu??..sau poate vocea care reuseste sa scoata extremele( f inalte si f joase )...dupa mine depinde de gusturi pentru ca orice ar fi de exemplu...noh...Marcel Pavel...nush ce-mi veni...tipu i considerat un vocalist f bun dar pe mine nu ma incanta in mod deosebit...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
lol B) multi ati uitat de HALFORD.... omu ala e metal god, cea mai smechera voce de heavy metal :)

Timo Kotipelto (Stratovarius) omu are o super voce

Doogie White (Yngwie Malmsteen)

Johan Edlund (Tiamat) :):)

halford avea o voce senzationala in trecut(70-90). acum insa s-a cam dus... :( nu mai poate sa faca inceputu de la "dissident aggressor"(cea mai brutala piesa din toti anii 70 daca nu iei in calcul sabbath, pe care sincer nici ripper nu cred ca poate sa faca intro scream-ul) sau "freewheel burning"(mai ales partea aia incredibil de rapida) sau painkiller, all guns blazing, nici exciter nu suna la fel(judecand dupa "rising in the east")...

daca iti place halford SIGUR iti place tim "the ripper" owens. sincer, daca as avea de ales intre painkiller cu halford-ul actual la voce si cel cu "the ripper" as alege imediat pe owens, sau daca as avea posibilitatea as lua pe halford si i-as da vocea lui... pentru mine la momentu actual el e cea mai buna maimuta urlatoare (lol) din toata scena metalica, si nici nu ma gandesc la dickinson sau barlow.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
Guest soldatu'

Mie îmi plac Bruce Dickinson, Frank Sinatra, Joe Cocker, Louis Armstrong :) , Ray Charles, Santana, Greg Lake - ELP ,King Crimson, Ozzy, Eddie Vedder - Pearl Jam, David Coverdale şi - să nu râdeţi - Fărâmiţă Lambru şi Dona Dumitru Siminică.

 

Nu suport vocile gen Backstreet Boys, East Seventeen, NKOTB, Trei Sud Est, etc.

 

Acuma' zic eu că e o tâmpenie chestia cu "cele mai bune/cele mai proaste". Multe voci au şi calităţi şi defecte. Unora le sună bine, altora nu. Nu înseamnă că dacă-mi place mie e cel mai bun. Sau invers.

Edited by soldatu'
Link to comment
Share on other sites

Guest orange_special_k

One name: Matt Bellamy, de la Muse. Natural vibrato, poate canta foarte inalte, falsetto etc. Microcuts e un exemplu. La fel si Supermassice Black Hole.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

dau si yo cu parerea in voi............

de la noi:::::

tony seicarescu

cristi enache

bodo

...........si cam atat-nu ma prea omor dupa minculescu.........

a....leo iorga

 

de afara:::::

coverdale

brian johnson

paul rodgers

bruce dickinson

.................

de morti numai de bine:

elvis

sinatra

dean martin

freddie

aurelian andreescu-SENZATIONAL A FOST OMU'

in rest.......rock on :)

 

aoleo,era sa uit:scott wailand :) -

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu
One name: Matt Bellamy, de la Muse. Natural vibrato, poate canta foarte inalte, falsetto etc. Microcuts e un exemplu. La fel si Supermassice Black Hole.

hmmm

 

Freddie:

 

---------------------------------------------|-------------------------------------------------------

"Normal"

 

Matt:

 

------------------|-------------------------

"Normal"

 

sper sa cai prins ideea.....

LE:aia cu "normal" trebuie sa fie in dreptul liniutei asteia "|"

Edited by anghelescu
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.