www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cele Mai Bune / Cele Mai Proaste Voci Masculine


hihi
 Share

Recommended Posts

Guest Morgan
One name: Matt Bellamy, de la Muse. Natural vibrato, poate canta foarte inalte, falsetto etc. Microcuts e un exemplu. La fel si Supermassice Black Hole.

 

DA!!! personal (doar opinie personala) mi se pare cel mai bun vocal de la Mercury incoace, dar nu e mai bun ca Mercury.

 

in afara de el imi mai plac Thom Yorke (radiohead), tipu de la Zeromancer, Jay Gordon (orgy), si nu in ultimul rand Maynard (tool, A perfect circle)... si David Bowie, probabil o sa-mi mai amintesc si altii si o sa dau edit de vreo 10 ori

 

vocali prosti... orice vocal care nu e in stare sa faca altceva decat sa urle, orice vocal asemanator cu fred durst, si multi vocali de punk, dar la ei asta nu e neaparat un defect

Edited by Morgan
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 5 months later...
Guest Doktor Adolf

Realizez ca sunteti in marea voastra majoritate o generatie foarte tinara si ati deschis ochii in muzica probabil pe la sfirsitul anilor 80 sau chiar mai tirziu. Nu toti, dar majoritatea. Spun asta bazat pe clasamentele , sau mai precis pe numele prezente in clasamentul voci bune/voci rele. Lista mea arata in felul urmator:

1. (nu exista argumente contra , period!) Paul Rodgers of Free, Bad Co. , The Firm(w /J.Page),The Law , Paul Rodgers solo Daca nu ati avut privilegiul sa-l ascultati mai aveti timp.

2. Ronnie James Dio of Elf , Rainbow , Black Sabbath , Dio Cel mai bun timbru in muzica rock no questions asked!

3. Lou Gramm of Foreigner

4. David Coverdale of Trapeze , Deep Purple , Whitesnake

5. James Dewar of Robin Trower (bass an' vocals)

6. Davey Pattison of Gamma(w/ Montrose on guitar), Robin Trower

7. Roky Erickson of 13th Floor Elevator (pionierul curentului psihedelic in muzica rock)

8. Dan McCafferty of Nazareth

9. Robert Plant

10.Rob Halford Nu atit pentru vocea naturala cit pentru ce a putut face cu un registru normal limitat dar cu o tehnica vocala fara egal inca Trecerile din normal la vocea de cap cit si felul in care isi pastreaza timbrul pe tipete (vezi Victim Of Changes sau Dreamer Deceiver) au ramas unicate .

11.Steve Perry of Journey and Steve Perry solo

12.Klaus Meine of The Scorpions

Voci naspa ? Nu trebuie sa cauti prea mult ca sa le gasesti. Sunt peste tot , incepind cu The Hair Bands in Los Angeles si terminind cu aproape tot ce se intimpla in muzica in clipele de fata. Mai sunt si exceptii dar nu atit de importante incit sa se califice in topul meu. Cam atit pentru acum!

Link to comment
Share on other sites

hehe

 

ia incearca sa faci o lista cu vocalisti ajunsi "mari" de dupa ani '90 .

 

 

 

Pe langa ce exista pe piata la ora actuala Mark Knopfler este super ultra vocalist ,chiar cantaret.

 

Iar daca pana si James Hetfield este catalogat ca si vocalist , poti sa dai foc la toata muzica rock actuala.

 

""...James Alan Hetfield (born 3 August 1963, Downey, California [1]) is the main songwriter, lead vocalist, guitarist and a founding member of the American ...""

 

 

Este adevarat , daca filosofam un pic , ca e vorba de "vocalist" si nu de "singer ", cantaret !!!

 

De exemplu cantaret era Freddie Mercury

 

""...Freddie Mercury (born Farrokh Bulsara; 5 September 1946 – 24 November 1991) was a British musician, best known as the lead singer of the English rock band Queen..""

 

si Queen chiar ca au avut si "second singer" in trupa,pe Roger Taylor .

 

Sa zicem ca vocalist = gurist nu neaparat cantaret .Unul care zice ceva din gura .

Link to comment
Share on other sites

La voci bune/speciale :

 

Robben Ford

John Mayer

Jay Kay (Jamiroquai)

Steven Wilson (Porcupine Tree)

Michael Buble

Robert Plant

David Coverdale

James Brown

Sting

 

La voci mai putin bune pt. urechea mea :

 

Kurt Cobain

James Hetfield

Bono

Fratii Gallagher de la Oasis

Mike Oldfield (pt. ca nu i-am auzit niciodata vocea neprocesata prin mii de efecte vocale) :)

Link to comment
Share on other sites

A, era sa uit ca printre vocile cele mai impunatoare David Gilmour (si ca si chitarist :):) )imi ridica pilozitatile de fiecare data, iar ca timbru unic, Roger Waters. Cei care l-au vazut anul acesta (eu, la Budapesta) pot sa confirme ca din punct de vedere vocal Roger Waters a oferit un recital genial. Interpretare, feeling, toooot !

 

Offtopic : nu stie nimeni de vreo cantare David Gilmour in afara de Anglia ?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 year later...
Guest Sir_Johnny25

1.FREDDIE MERCURY

2.Bruce Dickinson,Geoff Tate

3.Michael Kiske,Rob Halford

5.Klause Meine,Cristi Minculescu

6.Robert Plant,Eric Adams

7.Ian Gillan,Axl Rose

Link to comment
Share on other sites

vocalisti foarte buni intr-o ordine aleatorie :fernando ribeiro , mike patton , tilo wolff , devin townsend , freddie mercury , alexander veljanov , mozart (umbra et imago ) , peter heppner , russel allen , Tom Sedotschenko , Yorck Eysel , Till lindemann , jim morrison , glen danzig , geoff tate , dani filth , ray alder , dan swano , johan edlund , Doug Pinnick , kurdt cobain henry rollins , timo kotipelto , mark kozelek , peter gabriel , phil collins , james laBrie , eric adams , ozzy osbourne , aaron stainthorpe (in his own way) si sunt convins ca am uitat o droaie .......

 

vocali not so good at all : fred durst cu siguranta ( vad ca nu s-a mai zis :) ) , michael bolton normal ....( nu ca nu are voce , dar mai bine nu ar canta at all ) , dunno is o droaie.......

 

Edit : da , da am vazut mai sus hair metal .....tipii aia cu "she's my , cherry pie " ....not good at all

Edited by korko
Link to comment
Share on other sites

my Favs:

 

Dio, dave gilmour (de fapt, duo-ul rick - david), geoff tate, rob plant

 

in blues: John lee hooker, blind willie johnson, gallagher, poate si Tom Waits, m dar mai mult pt versuri...

 

rom: Kempes, Minculescu desigur...

 

Cea mai proasta voce masculina: John Mayer (prietenii stiu de ce)

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

nu stiu sigur daca s-a mai zis.dar din cate am vazut phil lynott de la thin lizzy , nu apare nicaieri.gary moore, paul ciuci de la compact.david gilmour.BON SCOTT.nu stiu cum nu l-am vazut pe-aici.in opinia mea, bon scott e un geniu.si, mai imi place si steve vai.care are o voce super

Link to comment
Share on other sites

Guest coacervat

Umila mea parere este ca la "buna" se poate incadra vocea complexa muzical (timbru, octave...) si/sau deosebita dpdv al sunetului. Tot in opinia mea o voce buna ar fi aceea a lui Brian Molko, inimitabila, inconfundabila si placuta. Urmeaza ca voci bune (repet, daca imi plac mie nu inseamna ca sunt bune, dar e parerea mea) : solistul de la Deftones, cel de la Godsmack, Johnatan Davis, Till Lindeman, Hetfield,solistul de la SOAD . Ordinea v-o alegeti voi. Ma mira ca n-a zis nimeni de Guta! :) Taticul lor...

Ca voci "proaste"(ma rog...cu relativitatea de rigoare): Ville Valo are cea mai obosita voce desi nu are cine stie varsta; solistul de la Disturbed; Billy de la Tokio Hotel...tampenie curata (frate-sau in schimb pare ca stie sa cante la chitara), aia e formatie? Sunt destui care asculta...

Restul zic eu ca se descurca. Asta din ce cunosc eu.

Adica eu vad voci foarte tari, voci bune dar proaste (cateodata par bune, alteori par invers, aici intra majoritatea celor care urla, nu prea poti sa zici exact ca nu se aude clar :) ) si voci sub orice critica, ireparabile.

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

Pentru mine ce-a mai buna voce masculina din industria muzicii rock ... Farrokh Bulsara

Cea mai proasta nush ... mie nu imi plac aia ce canta death si black ... aia rag nu canta :)

Link to comment
Share on other sites

Guest .::Chris::.

Vocile care imi plac mult

Robert Plant

Adi Igrisan (muuuult mai mult decat Kempes)

Freddie Mercury

Coiotu'

Cristi Minculescu

Sebastian Bach

Paul Stanley

Gene Simmons

Steven Tyler

Brian Jhonson

(asezati in ce ordine vreti voi ca toti imi plac mult :) )

 

Vocile care nu imi plac

Axl Rose

cam tot ce are un vocal care grohaie

Tipu' de la Twisted Sister

muuulti altii care nu imi vin acum

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest greeneyes

prieteni,ma surprinde ca nici unul dintre voi nu l a mentionat pe TOM WAITS!!!!

mie mi se ridica parul cand ii aud timbrul absolut out of this world...

Link to comment
Share on other sites

nu stiu sigur daca s-a mai zis.dar din cate am vazut phil lynott de la thin lizzy , nu apare nicaieri.gary moore, paul ciuci de la compact.david gilmour.BON SCOTT.nu stiu cum nu l-am vazut pe-aici.in opinia mea, bon scott e un geniu.si, mai imi place si steve vai.care are o voce super

 

 

:) Ai scris la misto? Gary Moore? (bine ca stie la chitara, altfel era vai de el); Paul Ciuci, Phil Lynot, de fapt nici cu Bon Scott nu mi'e rusine. Cred ca pentru ai ar fi o realizare daca ar putea tine mi'ul la prima octava full voice macar cateva secunde.Jesus Christmas... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest Michael.Jhoan

1. Freddie Mercury

2. Michael Jackson

3. Vitas Bumac ( nu ati ascultat?? Ascultati! Cautati "Vitas-Opera 2 si Dedication pe Youtube, singurul care canta in 5 octave:X )

4. Stevie Wonder

5. Andrea Bocelli

6. George Michael

7. Mihai Traistariu ( pacat ca nu stie respira cum trebuie )

8. Lionel Richie

9. Mika

10. Bon Jovi ( pe vremuri )

Edited by Michael.Jhoan
Link to comment
Share on other sites

Din cate vad,unii isi pun solistii din trupele preferate... :)) asa ajunge unu de la soad si korn si alte chestii.printre cei mai buni din lume (si am vazut undeva si dani filth sau cum il chema pe ala de la cradle,ba..ala e plin de efecte in voce,cauta in media ca i s-a stricat odata procesorul si s-a facut de tot rahatu...si faceti bine macar nu mai luati solistilor vostri preferati pt ca nu-s asa buni.

 

 

Si sa nu fiu off topic ,sa suparam pe cineva:

 

cea mai buna voce: Freddie Mercury si atat.

Link to comment
Share on other sites

Nu inteleg ce vezi tu asa bun aici?nimic iesit din comun.

(intradevar are un timbru vocal....mai altfel ,si e mai "ironic" cand face versurile respective si se joaca prin intermediul cuvintelor pe care le repeta ) dar asta nu inseamna ca e bun neaparat...fiecare vocal are ceva anumite/tipic.

 

 

Iti recomand sa te uitzi la video-uri live cu Serj Tankian(stie sa cante ,dar nu e printre cei mai buni,parerea mea) si apropo daca te atrag asemenea vocali,mai ironici pe scena si care se joaca cu pronuntia cuvintelor iti recomand : Mike Patton (din fosta formatie Mr. Bungle)

Edited by Deenman
Link to comment
Share on other sites

Nu inteleg ce vezi tu asa bun aici?nimic iesit din comun.....

 

nu eu am spus ca e bun ..... tu ai spus ca nu e bun....

 

vocalisti foarte buni intr-o ordine aleatorie :fernando ribeiro , mike patton , tilo wolff , devin townsend , freddie mercury , alexander veljanov , mozart (umbra et imago ) , peter heppner , russel allen , Tom Sedotschenko , Yorck Eysel , Till lindemann , jim morrison , glen danzig , geoff tate , dani filth , ray alder , dan swano , johan edlund , Doug Pinnick , kurdt cobain henry rollins , timo kotipelto , mark kozelek , peter gabriel , phil collins , james laBrie , eric adams , ozzy osbourne , aaron stainthorpe (in his own way) si sunt convins ca am uitat o droaie .......

 

vocali not so good at all : fred durst cu siguranta ( vad ca nu s-a mai zis :) ) , michael bolton normal ....( nu ca nu are voce , dar mai bine nu ar canta at all ) , dunno is o droaie.......

 

Edit : da , da am vazut mai sus hair metal .....tipii aia cu "she's my , cherry pie " ....not good at all

 

...si ma citez pe mine.....

Link to comment
Share on other sites

My list:

 

Russel Allen (Symphony X)

Daniel Gildenlow (Pain of Salvation)

Geoff Tate (nu cred ca are nevoie de introducere)

Hansi Kursch (Blind guardian)

James LaBrie (Dream Theater)

Steve Perry (Journey)

Ian Gillian (Deep Purple)

Dio (Rainbow)

 

 

hmm mai adaug, non metal

 

Johan Edlund (Tiamat)

Jim Morrison (The Doors)

Roger Waters (Pink Floyd)

John Lennon (you deserve to be shot if you don't know who that is)

Roger Daltrey (The Who)

Rod Stewart

Phil Collins

Peter Gabriel

Jon Anderson (Yes)

Eric Clayton (Saviour Machine)

Edited by Metabog
Link to comment
Share on other sites

Guest Torque1981

Voci senzationale:

 

Freddie Mercury (primul loc) :)

 

Ian Gillan

Robert Plant

 

Voci care mie personal nu imi plac:

 

Sting

Axl Rose e doar o parere...

Link to comment
Share on other sites

prieteni,ma surprinde ca nici unul dintre voi nu l a mentionat pe TOM WAITS!!!!

mie mi se ridica parul cand ii aud timbrul absolut out of this world...

 

eu l-am scris pe tom waits....

 

insa nu-i nimic out of this world la vocea lui... el imita pe Louis armstrong...la voce\

si la stilul melodiei cam in 30% din piese...

 

cu toate astea... stilul lui (per total) este original :)

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
Link to comment
Share on other sites

vocali buni imho:

 

Phil Anselmo

King Diamond,

Rob Halford, http://www.youtube.com/watch?v=aeh2H3K_HkY http://www.youtube.com/watch?v=6LuP6LjaKNU

John Greely http://www.youtube.com/watch?v=PMDk7qTQtvI http://www.youtube.com/watch?v=qzuHmS35B70

Matt Barlow

Tim "The Ripper" Owens

observati screamu de 20 de secunde aici

 

 

toti mi se par foarte buni pentru ca stiu sa cante f bine si in registrul jos si in cel inalt(chiar f inalt pe alocuri, vezi halford si anselmo), si in regim "soft" si tipat, si unii dintre ei(king, halford, barlow) sunt f creativi cu melodiile vocale

 

 

si bineinteles daca tot vorbeam de cat de mare e registrul vocal, http://www.youtube.com/watch?v=DTGhRXm-Z0I 3:50 = rupere grava

Edited by Cursedone
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.