www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cele Mai Bune / Cele Mai Proaste Voci Masculine


hihi
 Share

Recommended Posts

Guest RipperC

Raman la parerea mea: Ian Gillan are acel ceva, de acord, insa nu are cine stie ce voce. De altfel, din aceasta cauza a insistat Blackmore sa fie dat afara Gillan de fiecare data.

Si Ozzy, sa-mi fie scuzat, este cea mai stresanta si zgarietoare pe creieri voce pe care am auzit-o.

Prefer Black Sabbath cu Dio sau Tony Martin.

 

Chiar asa, imi aduc aminte de anul trecut, cand a venit Tony Martin la Rock in My Heart. A fost INGROZITOR, cred ca era bolnav sau ceva, pentru ca a cantat foarte foarte prost (not to mention his idiot haircut).

 

Joe Lynn Turner a fost descoperirea lui Blackmore, care l-a adus la Rainbow pe vremea cand trupa o dadea inspre comercial. A cantat si pe la Malmsteen si apoi cu Deep Purple pe Slaves and Masters (bun album de altfel). Nu stiu ce a mai facut dupa aceasta perioada, insa am ascultat de curand un cover Maiden cu Turner la voce si era extrem de prost.

Edited by RipperC
Link to comment
Share on other sites

Guest mazdrunka

Voci masculine bune: David Coverdale, Sting, James LaBrie, John Rzeznik

Voci masculine proaste: nenumarate

:)

sau nu neaparat proaste, cat... banale :)

Link to comment
Share on other sites

din nou thom yorke :) si, off the top of my head, chino moreno, jeff buckley , si ala de la mars volta, cedric bixler vad ca il cheama . si de pe vremuri ar fi syd barrett , simplu si frumos , si hai si david bowie.

 

proaste(enervante): Cristiiiiiii minculescuuuuuuuuuuuuuuuuuuu, si aaaa.. cam atat ca daca sunt prea proaste tind sa renunt la ascultat trupa respectiva si astfel dispare din creier si vocea+numele. da minculescu asta e peste tot, nu pot sa scap de el.. aargh :)

Link to comment
Share on other sites

aoleu ! cum am putut sa uit de buckley ... fantastic omul ala, ce pacat ca a apucat sa scoata doar un album (sketches for my sweetheart the drunk nu se pune, nu?:)) ... a, si Cedric de la At The Drive-In/Mars Volta are intr-adevar un stil interesant de a canta... nu-i prea e teama sa falseze :)

Link to comment
Share on other sites

eu as pune si sketches . chiar daca sunt doar sketches . macar ca ai ocazia sa auzi o droaie de piese neterminate , da toate foarte originale , din care urma sa aleaga pt album doar o parte, deci intr-un fel esti mai castigat. a, si m-am razgandit cu syd barrett :) nu stiu ce mi-a venit. e de valoare, e bun, da nu prea are cine stie ce voce .

Link to comment
Share on other sites

Shadow, sa stii ca si in grohaiala aia se ascunde abilitate, tehnica, exercitiu, poate chiar arta. Personal mi se pare ca tipa de la Arch Enemy isi face treaba excelent. Si pentru ca vorbeam de voci masculine si de growl, personal apreciez foarte mult vocea tipului de la Amorphis ( in vremurile bune, acum nici nu mai stiu daca tot el e ).

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

voce imens de ridicol de nasoala: ala de la cradle of filth si ac/dc (parerea mea)

voce mijto: ala de la Dream Theater, Marylin Manson si altzii

Daca pe unii din astia enumerati de tine ii distingi mai greu dintr-o gloata mare pe "ala de la AC/DC"-Brian Johnson il recunosti imediat. E important pentru un solist vocal sa aiba o voce personala si slava Domnului al are sa dea si altora :)

Edited by Cosu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

pe "ala de la AC/DC"-Brian Johnson il recunosti imediat. E important pentru un solist vocal sa aiba o voce personala si slava Domnului al are sa dea si altora :)

 

ca sa nu mai vorbim de Bon Scott :)

si n-ar fi numai vocea - sa faci melodii DISTINCTE din piese unde partea instumentala este la fel (sa nu mai zic sectia ritmica care-i identica) este ARTA

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ba deci vocea lui Freddie Mecury nu o sa o aiba nimeni niciodata. El a fost taticul lor!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! si inca mai este :)

 

da de solistul de la SOAD? e geniial!!!!

 

In primul rand vreau sa zic ca asta e primul meu post pe acest forum, mi se pare super :) (forumul, nu postul)

 

Toti pomeniti de cele mai bune voci, tot felul de nume, mai cunoscute sau necunoscute mie, dar chiar nimeni nu pomeneste de cel despre care s-a zis ca nu a gresit in toata cariera lui o nota? Care canta si la 75 de ani cum nu canta zi unii care sunt pe val? Este vorba, evident, de tata tuturor, Frank Sinatra. Omul asta chiar merita respectat, chiar daca esti rocker, manelist, chiar daca esti atat de incuiat incat sa nu iti placa nici un fel de muzica. Respect total :)

post-949-1135285508_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Firebrand

cele mai bune voci : James Hetfield , Corey Taylor , Kurt Cobain...si ala de la Killswitch Engage (i-am uitat numele)...si ar mai fi si Daron Malakian

 

proaste : Chester Benington si ala de la Franz Ferdinand

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Hetfield?Sa fim seriosi...Hetfield si-a pierdut vocea in ultimul hal...Compara Live Shit:Binge&Purge cu Live@Rock Am Ring si-ai sa intelegi.

Link to comment
Share on other sites

topul meu personal:

freddie mercury IS the best

alti preferati, imediat dupa freddie steven tyler, axl rose, sebastian bach(asta pt voce e ce e wylde pt chitara), ian gillian, james labrie, ala de la def leppard(nu-mi vine acu, da imi place ca are o voce foarte calma, si mai joasa a la cohen), gary cherone(extreme) etc

 

cele mai proaste...tot ce grohaie, si in general tot ce se canta azi.si ozzy(asta e o categorie aparte...groaznic)

in nici un caz nu consider ca, cobain sau ala de la soad au cinestiece voce

 

la buni l-as adauga pe adam sandler :)

nu radeti!

Link to comment
Share on other sites

topul meu personal:

freddie mercury IS the best

alti preferati, imediat dupa freddie steven tyler, axl rose, sebastian bach(asta pt voce e ce e wylde pt chitara), ian gillian, james labrie, joe elliot ( def leppard, are o voce foarte calma, si mai joasa a la cohen), gary cherone(extreme) and of course mr showman david lee roth (acest sinatra al rockului) he rules

 

cele mai proaste...tot ce grohaie, si in general tot ce se canta azi.si ozzy(asta e o categorie aparte...groaznic)

in nici un caz nu consider ca, cobain sau ala de la soad au cinestiece voce

 

la buni l-as adauga pe adam sandler :)

nu radeti!

Link to comment
Share on other sites

:)

voci bune (geniale): Michael Hutchence

Eddie Vedder

 

voce lucrata: solistul de la Blind Melon

 

 

voci tampite: sunt prea multe, din fiecare gen si stil muzical ...

 

 

voci sub al draqului semn al intrebarii: Laura Andresan (cu "muntele Venus") :):)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.