www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fanclub Vintage


Silviu_i
 Share

Recommended Posts

Asaaaa...pai cu ce sa incep?

Chitara momentan este in service la MC Music, ca sa scape baietii de buzzul de pe tasta 9, cand o primesc inapoi (intre 2 si 5 zile), o sa fac o inregistrare.

Doi la mana, eu nu m-am inscris pe forum ca sa fac mistouri si bascalie, eu chiar am vorbit serios cand am spus ca am numarat cu tata 15 secunde pana sa inceapa nota sa ''moara''. Si eu am ramas surprins si nici eu nu credeam dar cum am mai spus, nu am facut testul singur, ci l-am facut cu tata, de 4 ori.

Cum a intuit colegul nostru mai sus, da , aveam gainul la maxim, asta era clar, altfel nici eu nu ma credeam.

Cum am testat chitara:

-ambele doze selectate, tonul de la bridge la minim, tonul de la neck la maxim, volum neck si bridge la maxim, iar sustainul s-a masurat pe coarda sol, tasta numarul 13.

Sunetul scos a fost exact ca cel al lui Gary Moore iar treaba cu de ce am ales tasta 13 pe coarda sol sta in felul urmator: cand eram mai ''mic si fraier'' nu puteam sa fac bendul corect de pe tasta 12 ca sa cant inceputul de la Still got the blues asa ca apasam pe tasta 13 direct, si m-am obisnuit ca de fiecare data cand iau o chitara in brate, sa verific sustainul la acea coarda si acea tasta, e un reflex de-al meu.

Mie imi place foarte mult ca o chitara sa aiba sustain cat mai mare, asa ma ajuta foarte mult la benduri si la ''slide-uri'' intre acorduri ( gen melodiile de la Black Sabbath) iar cand vreau ca chitara sa sune ca si cand nu are asa de mult sustain, incep sa apas mai putin pe tasta si imi iese exact cum trebuie..

Inca doua lucruri foarte bune la chtara: pot sa scot orice sunet tip ZZ Top pe doza din bridge, si un ton aproape la fel cu cel al lui Gary Moore cu setarea de mai sus.

Singura parte proasta la cum arata chitara este cum a spus Nenea Rau ca pickguardul esta taiat cu unghiera, arata cel putin urat daca nu chiar de prost gust. O sa incerc sa gasesc altul da aceeasi culoare dar care sa arate decent, pentru mine este foarte confortabil sa las pickguardul pe chitara, deoarece imi odihnesc mana pe el si pot sa cant mai mult timp.

Multumesc inca o data pentru aprecieri si va urez multa sanatate.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Asaaaa...pai cu ce sa incep?

Chitara momentan este in service la MC Music, ca sa scape baietii de buzzul de pe tasta 9, cand o primesc inapoi (intre 2 si 5 zile), o sa fac o inregistrare.

Doi la mana, eu nu m-am inscris pe forum ca sa fac mistouri si bascalie, eu chiar am vorbit serios cand am spus ca am numarat cu tata 15 secunde pana sa inceapa nota sa ''moara''. Si eu am ramas surprins si nici eu nu credeam dar cum am mai spus, nu am facut testul singur, ci l-am facut cu tata, de 4 ori.

Cum a intuit colegul nostru mai sus, da , aveam gainul la maxim, asta era clar, altfel nici eu nu ma credeam.

Cum am testat chitara:

-ambele doze selectate, tonul de la bridge la minim, tonul de la neck la maxim, volum neck si bridge la maxim, iar sustainul s-a masurat pe coarda sol, tasta numarul 13.

Sunetul scos a fost exact ca cel al lui Gary Moore iar treaba cu de ce am ales tasta 13 pe coarda sol sta in felul urmator: cand eram mai ''mic si fraier'' nu puteam sa fac bendul corect de pe tasta 12 ca sa cant inceputul de la Still got the blues asa ca apasam pe tasta 13 direct, si m-am obisnuit ca de fiecare data cand iau o chitara in brate, sa verific sustainul la acea coarda si acea tasta, e un reflex de-al meu.

Mie imi place foarte mult ca o chitara sa aiba sustain cat mai mare, asa ma ajuta foarte mult la benduri si la ''slide-uri'' intre acorduri ( gen melodiile de la Black Sabbath) iar cand vreau ca chitara sa sune ca si cand nu are asa de mult sustain, incep sa apas mai putin pe tasta si imi iese exact cum trebuie..

Inca doua lucruri foarte bune la chtara: pot sa scot orice sunet tip ZZ Top pe doza din bridge, si un ton aproape la fel cu cel al lui Gary Moore cu setarea de mai sus.

Singura parte proasta la cum arata chitara este cum a spus Nenea Rau ca pickguardul esta taiat cu unghiera, arata cel putin urat daca nu chiar de prost gust. O sa incerc sa gasesc altul da aceeasi culoare dar care sa arate decent, pentru mine este foarte confortabil sa las pickguardul pe chitara, deoarece imi odihnesc mana pe el si pot sa cant mai mult timp.

Multumesc inca o data pentru aprecieri si va urez multa sanatate.

 

Salutari; nu vreau sa contest in vreun fel calitatile chitarii respective si nici nu vreau sa ma bag aiurea in discutie ;dar sustainul unei chitari (fie ea si electrica) din cate stiu eu se stabileste neamplificat; nici decum cu gainul la maxim.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Am inteles, o sa fac un test corect atunci cand primesc chitara, dar tinand cont ca testul l-am facut la ora 1.00 AM nu puteam sa il fac corect pe clean, totusi are un mare plus ca tine o nota atat de mult, la un volum foarte mic si cu chitara la o departare de 1,5m- 2m departare.

Cum aflu rezultatele o sa postez ca sa nu induc lumea in eroare. Momentan ramane 15 secunde pe gain maxim si volum foarte mic, mai am de facut clean cu volum mic/mare si gain la maxim cu volum mare si tot la departare de amp.

Oricum, am incercat un feedback si iese cam greu unul in apartament, a trebuit sa pun chitara la 30cm-40cm fata de amplificator ca sa cot sunetul specific Europa-Santana sau Parisienne-Gary Moore, asta la un volum 3/10 si gain 10/10.

Stiu sigur ca si pe clean are un sustain bun deoarece m-am uitat daca nu cumva sunt pe canalul de drive, cu putin drive aplicat atunci cand am incercat-o.

Link to comment
Share on other sites

sustainul il masori neamplificat. depinde si de corzi.intr-o oarecare masura poate fi lungit sau scurtat prin tehnica de vibrare a notei, sau daca nu mai apesi (logic). ce ai masurat tu nu are legatura cu sustainul. si poate sa difere de la un amp la altul in functie de gain si cum e proiectat, si in functie de volum. la volum mare intra in feedback si suna la infinit. aia nu inseamna ca are sustain la infinit. exista tehnici de a trisa la masurarea sustainului neamplificat. pt asta lipesti corpul chitarii de un alt corp de lemn (masa, fotoliu etc) ia sa vezi atunci sustain...lol

 

si inca ceva, nu imi amintesc sa aiba still got the blues nota g# (13 pe g) in intro :)

 

bafta, sunt convins ca e o chitara buna si sa te bucuri de ea.

Edited by barbarossa
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

sustainul il masori neamplificat. depinde si de corzi.intr-o oarecare masura poate fi lungit sau scurtat prin tehnica de vibrare a notei, sau daca nu mai apesi (logic). ce ai masurat tu nu are legatura cu sustainul. si poate sa difere de la un amp la altul in functie de gain si cum e proiectat, si in functie de volum. la volum mare intra in feedback si suna la infinit. aia nu inseamna ca are sustain la infinit. exista tehnici de a trisa la masurarea sustainului neamplificat. pt asta lipesti corpul chitarii de un alt corp de lemn (masa, fotoliu etc) ia sa vezi atunci sustain...lol

 

si inca ceva, nu imi amintesc sa aiba still got the blues nota g# (13 pe g) in intro :)

 

bafta, sunt convins ca e o chitara buna si sa te bucuri de ea.

 

Aflu lucruri noi (am masurat ca ''vaca''), este bine, atunci o sa ii fac ''la rece'' o proba si o sa postez rezultatele.Si treaba cu still got the blues....asa era transcrisa melodia in tab :))))))) (ultimate guitar e de vina.. nu eu :)))) ).

Multumesc pentru urari.

Edited by Les Paul 1960
Link to comment
Share on other sites

Aflu lucruri noi (am masurat ca ''vaca''), este bine, atunci o sa ii fac ''la rece'' o proba si o sa postez rezultatele.Si treaba cu still got the blues....asa era transcrisa melodia in tab :))))))) (ultimate guitar e de vina.. nu eu :)))) ).

Multumesc pentru urari.

 

Nu cred ca trebuie sa te blamezi pentru asta...diversele teste se fac pana la urma dupa cum doreste fiecare.Mai important e ca iti place tie cum suna si ca'ti e confortabila.Sa o canti mult timp si sa te bucuri de ea :)

In plus e si o chitara frumoasa si sa speram ca e bine inchegata.

Link to comment
Share on other sites

exista tehnici de a trisa la masurarea sustainului neamplificat. pt asta lipesti corpul chitarii de un alt corp de lemn (masa, fotoliu etc) ia sa vezi atunci sustain...lol

 

 

Exact, eu am luat si am pus chitara pe amplificatorul meu si tine ”sustainul ” pana te saturi lol, e buna faza pentru intro-uri de piese (mai mult in zona metal).

Am vazut un clip pe youtube si am incercat si eu :D

Link to comment
Share on other sites

Pana la urma nu e foarte gresit sa masori ''sustainul'' prin amplificator (preferabil este sa avem 3-4 tipuri de amplificatoare diferite sa facem o medie a calitatilor si defectelor sunetului) , doar este o electrica si in 99.9% din cazuri se foloseste bagata in amp (nu ma injurati, este doar parerea mea personala si neavizata).

De exemplu, Vox Ad15Vt, taie sunetul destul de devreme, am observat lucrul asta la copia de strat, nu se aude un final ''natural'' al sunetului, ci el este taiat, chiar si cu gate-ul oprit. (aici revenim la vorba lui Barbarossa, fiecare amp o sa sune altfel si o sa aiba alte proprietati de alterare a sunetului).

Daca pe Vox am scos 15 secunde cu gain maxim la volum foarte mic, tinand cont si de problema mentionata mai sus, atunci rezulta ca chitara o sa se comporte mai bine pe un amplificator decent.

Chiar o sa il rog pe baiatul din magazin sa ma lase sa incerc Marshall-ul ala la 5w sau poate chiar Night Train-ul ala de 15w, am vazut ca il au in magazin. Sunt foarte curios cum suna chitara printr-un amplificator decent. (momentan sunt perfect satisfacut de sunet, este exact ce imi doream, oficial nu imi mai doresc alta chitara).

Edited by Les Paul 1960
Link to comment
Share on other sites

este o electrica si in 99.9% din cazuri se foloseste bagata in amp

Pe-acolo vroiam sã ajung și eu: "testul" tãu poate fi util pentru tine, ca reper comparativ. I.e. dacã prin echipamentul tãu îți oferã mai mult sustain decât strat-ul e foarte bine (presupunând desigur cã sustain-ul e o proprietate pe care o dorești, ceea ce e evident adevãrat).

 

Dar mai mult de atât nu poate fi pentru cã nu ar fi ușor sau practic sã construiești mediul controlat necesar unui test obiectiv. Chiar și "la rece" trebuie sã ai aceleași corzi, același acordaj și sã "ataci" coarda cu precis aceeași forțã. Și asta dacã te intereseazã chitara ca sistem unitar; dacã vrei sã compari aspecte izolate (precum volumetria sau materialul) ai mai mulți factori de eliminat. Apoi trebuie sã definești "sustain"-ul: îl mãsori pânã nu mai vibreazã coarda sau pânã nu se mai aude? Pentru cã pragul auzului depinde de frecvențã și vârstã (și desigur sãnãtate și factori externi).

Amplificatorul adaugã în ecuație și mai mulți factori: raportul de amplificare, distorsiunile adãugate (care existã și pe canalul "clean", chiar dacã nu sunt neapãrat perceptibile), caracteristicile difuzorului și ale incintei, puterea sonorã (SPL), distanța și poziția chitarei fațã de difuzor(oare) și probabil altele care nu-mi sunt acum la îndemânã. Acum probabil îți dai seama de ce testul tãu nu oferã în realitate informații foarte utile.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salutari; nu vreau sa contest in vreun fel calitatile chitarii respective si nici nu vreau sa ma bag aiurea in discutie ;dar sustainul unei chitari (fie ea si electrica) din cate stiu eu se stabileste neamplificat; nici decum cu gainul la maxim.

 

Atunci, îi "bat la cur" cu chitara mea . Io-te un test pe coarda Mi direct în placa de sunet, înregistrat în Cool Edit, fără nici un efect:

sustainu 1.mp3

 

şi, că-i pă bază de concurenţă să pusa şi amicu' meu să "sustăinuie", tot în placa de sunet direct :

sustainu 2.mp3

El are altă chitară...

 

Ia, pă ceas !

 

PS : Care n-ai căşti sau sonor la îndemână la ora asta, bagă "bars & waves" la Visualisations în Windows Media Player...

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Ramurel, chitara ta are sustain normal, nimic spectaculos. Depinde mult si de coarde, ce marca sint si de cit timp le ai pe chitara, dar in principiu orice chitara ar trebui sa tina o nota 3-4 secunde pina ca sunetul sa inceapa sa piarda din volum. Pe linga asta, un test de sustain corect ar fi in locul unde chitara are cel mai putin sustain, probabil la ultimul fret. La fretul 22 nota nu va dura la fel de mult ca atunci cind lovesti coarda libera, asa ca degeaba chitara ta tine 30 de secunde mi-u' gros, daca la fretul 17 sunetul moare dupa o secunda. E doar un exemplu - a nu se interpreta ca pe o insulta adusa chitarelor voastre.

 

Daca-mi amintesc eu bine, colegul Les Paul 1960 a zis ca la chitara lui dupa 15 secunde sunetul incepe sa se piarda, ceea ce inseamna ca ar mai tine inca o secunda sau doua. E ceva in neregula ca ma indoiesc de afirmatia asta, mai ales ca el intirzie sa puna inregistrarea?

 

 

Ba, uite asa m-a lovit un G.A.S. de un Vintage din asta, ce n-a vazut Parisu'. Nu era de ajuns ca sufeream dupa un Stratocaster rosu cu tastiera din artar, dupa un Epiphone DR500, dupa un Mesa Boogie Mark III, dupa, dupa dupa... si eu abia sint in stare sa cint acustica mea Reghin. :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Adevărul e că tu ai deschis "balul" la #114... ;)

 

Am ceva dubii in legatura cu cele 15 secunde, insa pina la proba contrarie, ma prefac ca e adevarat. Nu de alta, dar pina acum nu am intilnit nicio chitara care sa aiba atita sustain. Sper ca LesPaul1960 va pune o inregistrare.

 

Şi, precum zicea cineva , nu spui cine: "Aveţi puţintică răbdare ! Docomentu', stimabile !" am vrut doar sa arăt că nu-i mare şmecherie un sustain de 15 secunde. Nici măcar amplificat...

 

Ai cronometrat ? A mea e peste 20, iar amicu meu bate juma' de minut lejer.

 

Concluzia clară ne arată, fără dubii, cum că تلنمكللاغلانن رفعبسفع تتحمحم يخؤخةثىع زلابقثحت تلنمك

:P

Am zâs !

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Concluzia clarã ne aratã, fãrã dubii, cum cã تلنمكللاغلانن رفعبسفع تتحمحم يخؤخةثىع زلابقثحت تلنمك

 

Pentru cei care au lipsit la scoala:

 

Arabic to English translation

 

Tlnmacllaglann Rvabsf Taathmahm Ikwkptya Zlabaktan Tlnmk

Google Translate

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Care şcoală ? Aia de subofiţeri anti-tero ?

Măi, şi-am vrut să scriu ceva cu sens, da' m-am gândit ca nu-i nimeni "loco" să-şi piardă vremea să translateze ... :lol: Se pare că se mai găseşte...

 

Oricum, n-am zis-o bine ?...;)

 

PS : De fapt, dacă mă gândesc mai bine, ce mare sfârâiala de concluzie pot "emana" la o discuţie despre vibraţia unei corzi, uşor ajutată de lemnul chitării ?...

Singura mea concluzie era că n-are sens să ridicăm statuie la 15 secunde de sustain...

No big deal !

 

Gabi ! خمس عشرة ثانية شيء

 

:P

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Adevãrul e cã tu ai deschis "balul" la #114... ;)

 

 

 

ªi, precum zicea cineva , nu spui cine: "Aveți puținticã rãbdare ! Docomentu', stimabile !" am vrut doar sa arãt cã nu-i mare ºmecherie un sustain de 15 secunde. Nici mãcar amplificat...

 

Ai cronometrat ? A mea e peste 20, iar amicu meu bate juma' de minut lejer.

 

Concluzia clarã ne aratã, fãrã dubii, cum cã تلنمكللاغلانن رفعبسفع تتحمحم يخؤخةثىع زلابقثحت تلنمك

:P

Am zâs !

 

Vad ca n-ai inteles ce-am scris in ultimul post. Sau facem pe prostii?

Scurt pe doi: fa un test de sustain la tastele 12 si 22 si pune inrgegistrare. Daca ai sustain de 15 secunde, dau o bere, daca n-ai, dai tu. Ce zici, te tine? B)

Link to comment
Share on other sites

N-am pus ca nu am timp, am multa treaba la facultate, multa rau (pana si si sambata si duminica stau pana seara) iar cand vin acasa sunt mort de oboseala. Cand pot pun sample ca doar nu e greu. Si nu vad ce nu e de crezut '' sustain'' de peste 15 secunde cu gainul la maxim???? Mai ales tinand cont de tipul si constructia chitarii. Cand am timp ( offfffff), o sa ii schimb corzile cu ceva mai serios si o sa fac test si atunci. (pun inregistrari pe youtube ca sa nu existe iar comentarii si indoieli).

Hai ca am plecat la facultate.

Link to comment
Share on other sites

Cred ca trebuie luat ca si exemplu ADSR -ul

 

Atac+Decay ...are cateva micro s-mili secunde ( generarea tonului ) ,,apoi urmeaza Sustain-ul ..si probabil la cadere a palierului cu -3dB se considera ca a intrat in Relase care poate tine ....un timp ..in functie de multe.....

 

Folosind un compresor ...sau o statie care comprima ( ca si cele cu tuburi) partea de Sustain este mai comprimata iar partea de Release este expandata .. ajunge mai tarziu la -3dB..in consecinta rezulta un sustain mai "lung".

 

Din aceasta cauza folosesc chitaristi cu precadere stati pe tuburi ...comprimarea sunetului asigura un sunet mai "egalizat" ca si amplitudine .Gain-ul mare si comprimarea in varfuri asigura un atac uniform al notelor executate cu diferite forte in momentul ciupiri corzilor ..."corpul sunetului " este la un nivel "constant" dat de nivelul de compresie ...sunetul etse mai "lung " si mai fluid se leaga bine/usor notele .Eventual apar probleme de estompare .

 

etc etc etc etc...

 

Sutain-ul unui instrument cred ca se masoara cu un microfon pus in fata lui si coarda lovita/ciupita pana la limita la care suna estetic si curat respectiv un ton utilizabil .Si este vorba de lungimea /timpul uril cand sunetul este un sunet de instrumeny solistic ...cand nu se mai aude ce rost are ? Coarda poate sa tot oscileze pana la oprsire timp lung dar este neutilizabil semnalul dat...

 

Si cum sa amintit nu numai pe o singura frecventa si o singura pozitie se masoara ci pe tot griful pana la ultima tasta .Nu este un instrument de calitate daca nu are acelasi sustain bun la toate pozitiile si tastele /corzile...

 

De altfel incepatorii nu au nevoie de nici un fel de sustain minune .Tine de maimutareala si de neintelegerea problemelor .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Vad ca n-ai inteles ce-am scris in ultimul post. Sau facem pe prostii?

Scurt pe doi: fa un test de sustain la tastele 12 si 22 si pune inrgegistrare. Daca ai sustain de 15 secunde, dau o bere, daca n-ai, dai tu. Ce zici, te tine? B)

 

Mult stimate ºi venerabile Abdullah Hamid al-Qasim Salih al-Zahiri bin Saeed Mohammad al-Qusair-ce-s-a-sculat-cu-fața-la-cearcaf . Mai uºurel, mai uºurel cu plugu-n brazdã...

Sãptãmâna trecutã ziceai n-ai auzit de sustain de 15 secunde la o chitarã ( vezi #114) ºi-acu vrei 15 secunde pe tasta 22 ?

 

PS : Îți recomand sã eviți sa postezi când eºti nervos...

 

Link to comment
Share on other sites

Mult stimate şi venerabile Abdullah Hamid al-Qasim Salih al-Zahiri bin Saeed Mohammad al-Qusair-ce-s-a-sculat-cu-faţa-la-cearcaf . Mai uşurel, mai uşurel cu plugu-n brazdă...

Săptămâna trecută ziceai n-ai auzit de sustain de 15 secunde la o chitară ( vezi #114) şi-acu vrei 15 secunde pe tasta 22 ?

 

PS : Îţi recomand să eviţi sa postezi când eşti nervos...

 

 

Nu sint nici mult, nici stimat, nici venerabil si nici cu fata la cearceaf nu m-am trezit. Da, n-am auzit nicio chitara cu sustain "practic" de 15 secunde. Sustain folositor, de care te poti bucura. Adica sa faci un bend, nota sa se auda clar si tare timp indelungat, sau la un vibrato gen Malmsteen, sa dureze nota 15 secunde... la asta ma refeream. Mi se rupe de sustainu' de 5 minute de pe coarda Mi-gros libera, nu te ajuta cu nimic, doar nu faci bend acolo (ar fi culmea!).

 

De ce te-am intrebat daca "facem pe prostii"? Simplu. Era evident ca vorbim despre sustainu' ce l-am descirs mai sus, ori tu vii, bagi o inregistrare cu coarda Mi libera si te bati in piept ca ce sustain de 15 secunde ai. Ti-am zis sa faci acelasi test si la extrema cealalta, unde chitara are cel mai putin sustain. N-ai vrut, in schimb imi tot bagi pe git testul tau irelevant, ca si cum mi-ai dovedit ce sustain ai tu, iar eu, nemultumit de "infringere", m-am razgindit si fac in asa fel incit sa ies eu ala care are dreptate.

 

So, cum ramine, bagi inregistrare la fretu' 22, ca sa-mi dai peste ochi?

 

Si asa, o curiozitate. Si eu as putea spune de chitara mea ca are sustain infinit pe coarda La. Nu'sh ce dracu se intimpla, cind o las pe fotoliu, cu amplificatoru' pornit si cu volumu' deschis, coarda La incepe singura sa zbirniie. Si zbirniie de nu se mai opreste. De ce? Habar n-am.

Edited by Ironside
Link to comment
Share on other sites

Vintage v100----->Digitech Rp255(simulare JCM900 cu un tube screamer in fata)---->Kustom double Barrel cu volum la 2 din 12.Preluat cu o camera foto Benq(deci nu va asteptati la HD :P).

Sustain Vintage V100-drive.mp3

Cred ca intrase in feedback...

 

 

 

 

Si pana la urma la ce folositi sustain-ul asta? Sau e un lucru cu care te dai mare la prieteni?

 

Ca pana la urma in nicio melodie nu apare sustain-ul "natural" al chitarii... E feedback de la gain si/sau volum mare, de la compressor, sau de la wah in pozitie fixa, sau toate la un loc...

Edited by lefmir
Link to comment
Share on other sites

Asa.Inainte de poze o sa zic cateva vorbe despre ea:

Fara nici o indoiala este o chitara foarte buna.Suna foarte bine si tare la rece,si dupa cum am aratat in inregistrare are si sustain foarte bun.

Finishul mi-a depasit asteptarile!Arata foarte bine(in poze pare mai rosu,in realitate e ceva mai roscat).Griful este destul de gros(exact ce cautam).O sa imi ia putin sa ma obisnuiesc definitiv cu trecerea de la ibanez la Les Paul,dar deja e mult mai bine decat ieri :lol:.

Singurul lucru care nu ma prea incanta la ea e pickguardul,care nu pare asa solid....detaliu minor oricum.

Pe lateral are vreo 5 cm..cu tot cu "burta aia" ajunge la 6 si ceva==>bate la 5 kg...dar macar asta imi garanteaza ca e solida si o ajuta sa sune bine.

Legat de sustain....nu cred ca moare nicio capra a niciunui vecin,doar ca...mie cel putin imi arata ca am de a face cu lemn de calitate si am pe ce ma baza la nevoie...:huh:

Ce m-a incantat foarte mult e griful,care pe langa faptul ca are exact profilul pe care il cautam,E DINTR-O BUCATA.O sa vina cativa care or sa imi spuna "si squier bullet il are dintr-o bucata",dar e totusi mahon si are si alta constructie.

O sa revin in curand cu review dupa ce trece un timp :D

 

Offtopic: Postul 666 :)

 

Pozele:

post-11684-0-19340100-1301141131_thumb.jpg

post-11684-0-89893200-1301141182_thumb.jpg

post-11684-0-40491000-1301141259_thumb.jpg

post-11684-0-54560900-1301141296_thumb.jpg

post-11684-0-58201000-1301141346_thumb.jpg

post-11684-0-74764500-1301141384_thumb.jpg

Edited by radu_guitar96
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Asa.Inainte de poze o sa zic cateva vorbe despre ea:

Fara nici o indoiala este o chitara foarte buna.Suna foarte bine si tare la rece,si dupa cum am aratat in inregistrare are si sustain foarte bun.

Finishul mi-a depasit asteptarile!Arata foarte bine(in poze pare mai rosu,in realitate e ceva mai roscat).Griful este destul de gros(exact ce cautam).O sa imi ia putin sa ma obisnuiesc definitiv cu trecerea de la ibanez la Les Paul,dar deja e mult mai bine decat ieri :lol:.

Singurul lucru care nu ma prea incanta la ea e pickguardul,care nu pare asa solid....detaliu minor oricum.

Pe lateral are vreo 5 cm..cu tot cu "burta aia" ajunge la 6 si ceva==>bate la 5 kg...dar macar asta imi garanteaza ca e solida si o ajuta sa sune bine.

Legat de sustain....nu cred ca moare nicio capra a niciunui vecin,doar ca...mie cel putin imi arata ca am de a face cu lemn de calitate si am pe ce ma baza la nevoie...:huh:

Ce m-a incantat foarte mult e griful,care pe langa faptul ca are exact profilul pe care il cautam,E DINTR-O BUCATA.O sa vina cativa care or sa imi spuna "si squier bullet il are dintr-o bucata",dar e totusi mahon si are si alta constructie.

O sa revin in curand cu review dupa ce trece un timp :D

 

Offtopic: Postul 666 :)

 

Pozele:

 

Sa o stapanesti sanatos, amandoi stim ca arata mult mai bine in realitate si suna bine.

De ce dorim noi sustain? Nu sa ne dam mari si culmea, eu am dorit sustain mai ales la partea de clean si low drive, ca sa iasa bendul ala cum trebuie fara sa incerc sa vibrez coarda cu degetul ca sa sune mai prelung. Si sa nu uitam ca trecerea de la o nota la alta suna mult mai bine, azi am avut timp de ea 10 minute si am ramas iar uimit de cum suna si cum se simte.

Abia astept sa termin cu masterul pe anul asta, sa am timp de ea.

Link to comment
Share on other sites

Mã, ce mã scot din minți ãºtia trei de-ºi luarã V100 acu' de Mãrțiºor ( I want his name and I wann'im dead !" )...:lol:

Cum sã-nvârtirã ei de autugraf de la John Hornby pã headstock...

De unde pânã unde ? ... Numai la V100 ?

 

Oricum, ce vroiam sã zic, am observat întâmplãtor recent, când am schimbat doza, cã pe spatele bridge-ului la a mea e gravat Korea.

Îs curios acu' sã vã uitați ºi voi cu prima ocazie când schimbați corzile sau ceva...

Link to comment
Share on other sites

Din ce am vazut eu si VS6 din seria noua avea :D.

Daca tot primele poze nu sunt cine stie ce am zis sa revin cu o a doua runda,ceva mai bune.

Nu de alta..dar eu cand eram in cautare de v100 am fost dat mult inapoi de pozele de pe net...

post-11684-0-28842000-1301299422_thumb.jpg

post-11684-0-83651600-1301299459_thumb.jpg

post-11684-0-34072600-1301299489_thumb.jpg

post-11684-0-64538500-1301299517_thumb.jpg

post-11684-0-95268100-1301299542_thumb.jpg

post-11684-0-94765600-1301299684_thumb.jpg

Edited by radu_guitar96
Link to comment
Share on other sites

Mã, ce mã scot din minți ãºtia trei de-ºi luarã V100 acu' de Mãrțiºor ( I want his name and I wann'im dead !" )...:lol:

Cum sã-nvârtirã ei de autugraf de la John Hornby pã headstock...

De unde pânã unde ? ... Numai la V100 ?

 

Oricum, ce vroiam sã zic, am observat întâmplãtor recent, când am schimbat doza, cã pe spatele bridge-ului la a mea e gravat Korea.

Îs curios acu' sã vã uitați ºi voi cu prima ocazie când schimbați corzile sau ceva...

 

Las' ca iti iei tu un V100 Icon - Tobacco Sunburst (dupa asta am tanjit eu vreo cateva luni sad.gif), sau orice alt Icon iti place si sa vezi ce ne apucam de taiat vene....tongue.gif

post-10095-0-04513300-1301332779_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Pune tu camera pe amp data viitoare si asteapta-te la AFD tone :lol:.

La faza cu volumul si se cam pare...dar de ce m-as chinui?Nu canti tu/oricine altcineva pe chitara mea/a lui Lp1960...deci nu vad de ce ar trebui sa dau argumente?Bine/prost,eu cant pe ea si ma declar multumit.

S-a facut mare caz ca o chitara poate avea sustain de 15 secunde..am facut un sample cu un bend pe Si in fretu' 14(in Eb tuning),ma gandeam ca gata...se incheie subiectul mai ales ca toti cer "dovezi" ca la politie.Nu am inregistrat in cool edit sau in altceva,ca pe urma alti cativa nemultumiti veneau sa zica,ba ca se aude ca am lungit nota...ba ca acolo "difera pixelu' ".

Cand am vrut sa imi iau chitara asta nu prea gaseam mare lucru pe net...am zis ca daca postez cate ceva poate ajuta.Am ajuns la concluzia ca aici nu merita sa zici nici de bine,nici de rau.Daca e de bine...e prea bine...daca e de rau,de ce e rau?

Ca sa nu o mai lungim,daca vrei sa probezi chitara (probabil nu te intereseaza LP -dupa cum ai spus ca nu vezi utila o chitara fara floyd),se gaseste in magazine ;)...si acolo o canti prin ce vrea muschii tai,si iti dai seama daca suna ca dracu sau nu.

Off: Daca mai era cu minusuri pentru postu' asta sigur imi luam -20.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.