www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Feedback despre cumparatori/vanzatori


felix
 Share

Recommended Posts

Feriti-va de user-ul

MoonFrozenChild

 

am cumparat o pedala de la el (digitech death metal) si nu a fost cinstit, la intrebarea : "Pedala e ok, are vre-un defect?" el a raspuns ca e ok si are doar urme normale de folosire, dar surpriza, mufa de alimentare sparta, nu se poate alimenta fara a tine mufa fix

Link to comment
Share on other sites

dragi colegi de RGC...

 

ce scriu acum are un caracter destul de general... dar... sper sa ajute... cumva...

 

Am vandut pana acum cca. 25-30 de obiecte prin intermediul RGC... NU AM AVUT NICI CEA MAI MICA PROBLEMA ! si unele nu au fost deloc ieftine !

 

cum am reusit asta ? FOARTE SIMPLU !!! printr-un dialog extrem de deschis cu fiecare cumparator care a apelat la mine...

 

am avut grija de fiecare data sa urmez urmatorii pasi:

 

1) am incercat sa-l cunosc cat mai bine pe cumparator. Am facut cumva sa discut direct cu el, fie telefonic(indiferent daca era din Bucuresti sau din provincie), fie in persoana(daca era din Bucuresti). am incercat sa cunosc persoana, sa-mi dau seama din discutie daca era cu adevarat interesata sa cumpere obiectul, daca are banii necesari si va spun sincer ca nu m-am inselat niciodata ! de multe ori dintr-o simpla discutie te lamuresti daca o persoana este "pe bune" si chiar vrea sa cumpere obiectul... sau doar incearca sa faca vreo smecherie.

 

2) am incercat sa aflu exact ce anume vroia sa faca cu obiectul pe care vroia sa-l cumpere... in multe cazuri, persoana nu stia exact cum functioneaza respectivul obiect(decat din auzite) si a trebuit sa-i explic ce si cum... Mi-ar fi fost usor sa vand pur si simplu un obiect, sa incasez banii si pe urma sa nu ma mai intereseze... Am avut grija ca obiectul sa ajunga exact la cel care avea clar nevoie de el si respectivul sa se foloseasca de el asa cum trebuie.

 

3) am avut grija sa stabilesc CLAR pretul final, cand a fost cazul de o negociere, si rezultatul negocierii sa existe scris macar in textul unui email... ca sa nu existe discutii aiurea !

 

4) Am stabilit cu maximum de detalii posibile modalitatea de expediere, de ambalare a obiectului si NU AM ACCEPTAT expedierea lui decat la o ADRESA POSTALA clara ! Nu am acceptat nicodata expedierea la POST RESTANT sau la CASUTA POSTALA ! AM INSISTAT MEREU ca persoana sa-mi dea numele complet exact ca in actul de identitate, ca sa nu apara probleme la expedierea prin posta, pentru momentul in care urma sa ridice coletul si sa plateasca rambursul !

 

in multe cazuri am solicitat si primit plata in avans prin alimentarea contului mei bancar, o operatiune care se face cu acte in regula si care se poate dovedi oricand ! cum sunt persoana publica, nu mi-as fi permis in nici un caz sa trag in piept pe cineva...

 

5) am ambalat mereu obiectele cu maximum de materiale izolante antisoc, ca sa nu apara probleme la manevrarea lui pe timpul transportului.

 

6) eu nu am folosit decat serviciile POSTEI ROMANE ! chiar daca a ajuns la destinatar intr-un interval de timp mai lung(mai mult de 3-4 zile in unele cazuri), NU AM AVUT NICI O PROBLEMA CU INTEGRITATEA OBIECTULUI si nici cu primirea rambursului ! Nu am lucrat cu serviciile de curierat ! din motive personale ! in primul rand dureaza prea mult pana ridica de la mine obiectul, dureaza mult pana primesc rambursul ! cel putin eu asa percep lucrurile... altii nu accepta serviciile postei romane... eu lucrez cu posta romana de 20 de ani ! si nu am avut nici cea mai mica problema !

 

cam astea-s ideile de baza care duc in final la o tranzactie reusita...

 

eu sunt si client EBAY... si acolo nu poti cumpara ceva decat cu plata in avans(prin PAYPAL) si doar dupa o discutie serioasa si o eventuala negociere. si mai ales, am facut tranzactii doar cu vanzatori cu FEEDBACK 100% pozitiv !

 

PANA LA URMA... CINE NU DESCHIDE OCHII... DESCHIDE PUNGA...

 

sper sa ajute ce am scris aici. bafta !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • 2 months later...
  • 2 weeks later...

Cu toate ca pana acum am avut de-a face doar cu oameni ok pe forumul asta si nu a fost nevoie sa postez nimic nasol in threadul asta, iata ca in ultima vreme am avut parte de 2 colegi neseriosi.

1. anduHD. Vorbisem cu el sa cumpar de la el un chorus. Dupa ce a zis ca mi-l trimite in ziua respectiva, am asteptat o saptamana sa vina coletul, care nu a mai venit niciodata iar respectivul nu mai raspunde la mesaje.

2. nutline M-am inteles cu el sa cumpar un laptop. I-am dat omului exact cat a cerut, ba chiar m-am intalnit cu el in Cluj sa vad obiectul inainte sa-l iau. Am stat la o bere la o terasa, am vorbit despre scule de cantat etc. In anunt se specifica asa: Functioneaza perfect,fara probleme. (cu fontul si culoarea asta) . Eu avand in vedere ca am avut de-a face doar cu oameni seriosi pana acum nu m-am ingrijorat ca si de data asta nu ar fi la fel. Cand a venit cu laptopul, bateria a tinut 3 minute si a murit ("era descarcata...."). Am rugat un prieten sa verifice configuratia (ca altceva nu avea ce sa faca la terasa), si in 3 minute pana a murit bateria a verificat. Totul ok. Mi-a zis ca bateria tine 30-45 min (neadevarat). Am zis totusi ca nu ma intereseaza ca il cumparam pentru sotia mea acasa, care nu pleca nicaieri cu el.

Problema am observat-o cand am ajuns acasa si am vrut sa il conectez la net. Mufa de intrare pt net - defecta. I-am zis, a zis ca nu a stiut ca el l-a folosit doar pe wireless (ma indoiesc si nici nu conteaza din moment ce a zis ca nu are probleme). A zis ca imi trimite un adaptor de USB care nu a ajuns nici pana azi; amanari si tot felul de scuze puerile. Probabil ca imi voi cumpara eu un adaptor ca nu e mult e vreo 50 lei, insa nu e vorba de bani aici, ci de lipsa de onoare. Deci...de evitat.

Link to comment
Share on other sites

Eu m-am saturat de tipul asta de oameni, trebuie sa treci peste onoarea ta si sa le fu-i o mama de bataie, cum a facut un prieten de al meu. Ii lasi laptopul la usa si ii spui ca in 24 de ore sa se prezinte cu banii, asta dupa ce ii rupi doua coaste.

Eu cred ca usor o sa ma retrag de pe RGC si sa imi vad de treaba, si eu am luat teapa de trei ori, toate in acest an.

Link to comment
Share on other sites

Eu m-am saturat de tipul asta de oameni, trebuie sa treci peste onoarea ta si sa le fu-i o mama de bataie, cum a facut un prieten de al meu. Ii lasi laptopul la usa si ii spui ca in 24 de ore sa se prezinte cu banii, asta dupa ce ii rupi doua coaste.

Eu cred ca usor o sa ma retrag de pe RGC si sa imi vad de treaba, si eu am luat teapa de trei ori, toate in acest an.

E vorba de un pusti de 20 de ani. M-as injosi eu daca as face asta. Prefer sa cumpar eu un adaptor si sa va fac pe voi atenti in privinta lui......:) Poate daca o sa vada ca gesturile de genul asta sunt sanctionate in comunitatea asta prin faptul ca nu o sa mai faca lumea afaceri cu el, se educa.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

As dori sa multumesc userilor cu care am avut de-a face anul acesta,cu unii chiar de 2 sau 3 ori :) si anume( si voi mai completa lista ca anul nu e gata :) ) :

 

telecaster 1 , bamwels , adrian_mirea , ilun , 'mnezău , iledan , maur , comanel , Daiabitiz Uyup Zwurp , vaduvabob , myke37 , Octavian ,gramsteen , Squier , DT1994 , Victor , gigimarga , crashterrier , draugr ,

bach , Brother Cane , michele , nothing_ro, metal_messiah, morioncosacu , florinmarinoiu , Seriosul , sorin65 , Jancsy Danko , Vaasgtrst , Alex Metal , Frishu , loris , ramurel , eddy68ro , betta93cosmin , robertb , sila , gombotz , pusttiu , Messu

 

:respect:

Edited by Razvan S.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

E clar, te pregatesti sa dai o teapa si vrei sa fii acoperit de trecut :)))

Frate, cred ca ai rulaj mai mare decat unele magazine online de pe la noi :))

 

daca iti zic ca, acum faceam un colet si era sa uit sa bag ceva esential in el...heh :death: :|

 

m-am culcat azi la 2 dimineata si de atunci sunt vax :lol: and it shows...pff

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.