www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Hetfield String Gauge


gbcristian
 Share

Recommended Posts

@FiveseveN: pai discutiile stii ca pot fi si aici interminabile :) dar chitara lui nu e facuta sigur ca a lui Zakk sau SRV, sa-i suporte 60 sau 72 in standard E :) plus, ca eu i-am zis seturile normale pt tensiuni normale, caci din moment ce a intrebat chestia asta, sigur nu se gandeste la ifose de mare artist ciudat care canta cu cabluri de tensiune de pe stalpii de pe strada, pe motiv ca ce corzi gasesti in magazine nu merg destul de bine :P

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ipotetic orice set de corzi merge in standard atata timp cat compensezi curbura din truss rod. Bine, nu trebuie strans atat de tare incat sa pocneasca sau sa se desprinda tija. Trebuie reglat cu cap.

Sincer un set mai gros nu prea cred ca avantajeaza decat pentru acordaje drop, in standard setul de 10 e mai mult decat satisfacator, sau cum folosesc eu set hibrid: 09 pe corzile subtiri si ca in setul de 010 pe corzile groase. Sunt preferatele mele pentru comoditate si ton.

http://www.daddario.com/DADProductDetail.Page?ActiveID=3769&productid=7&productname=EXL125_Nickel_Wound__Super_Light_Top__Regular_Bottom__9_46

Link to comment
Share on other sites

Zakk Wylde folosește 10-60 în standard, pe LP. SRV avea 13-52 (și 18-72 aparent), Jeff Beck, Allan Holdsworth și mulți alții folosesc corzi groase cu succes. IMO e destul de simplu: dacă le acordezi și simți că ceva e pe cale să pocnească, probabil sunt prea groase.

 

Allan Holdsworth?

 

El are mega light.

Link to comment
Share on other sites

Zakk Wylde folosește 10-60 în standard, pe LP. SRV avea 13-52 (și 18-72 aparent), Jeff Beck, Allan Holdsworth și mulți alții folosesc corzi groase cu succes. IMO e destul de simplu: dacă le acordezi și simți că ceva e pe cale să pocnească, probabil sunt prea groase.

 

 

Actually , Jeff Beck nu are un set care se poate considera gros , mai corect ar fi hibrid sau mixt. 9-11-16-28-38-52 . Cum zice tipul : buy that in a store !

 

http://youtu.be/ZN-Wazsiaio?t=7m32s

 

@gbcristian la majoritatea chitarilor poti folosi o gama larga de seturi atat timp cat stii cum sa setezi corect trussrod-ul

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Wallace Marx Jr. zicea că folosește 11, alții zic 10, alții zic LaBella de 09 și 08... Da, poate nu cel mai bun exemplu, asta mi-a venit pe moment. Eu oricum ascult numai trupe care cântă în drop Z, deci inevitabil folosesc și corzi groase :D.

nu prea se poate sa fii cel mai rapid chitarist cu corzi de 11 :D si Guthrie zicea ca ar fi vrut sa cante cu 11 dar nu poate sa ajunga la o viteza buna (sau probabil ca ar fi prea multa oboseala in mana). Asa ca are de .10

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Sunt un fan Metallica si ma intrebam ce grosimea au corzile lui hetfield, am cautat pe net si am gasit ca foloseste 11-48, este ok pentru chitara cu scale de LP in acordaj EADGBe sa folosesti grosimea asta? auzisem ca maximul normal ar fi de 10

offtopic: nu stie careva cat poarta inna la sutien ?

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Acu' am si eu o curiozitate. Ai rezolvat toate problemele si totul suna a Hetfield mai putin corzile? Mai exact acel 001 diferenta nu te lasa sa suni ca Metallica? Zic si eu...

Nu, doar eram curios, gandindu-ma ca poate, daca simt nevoia, sa stiu pana la ce grosime pot pune corzile (eu cant acuma pe corzi de 10). Nu vreau sa sune ca hetfield sau altcineva pentru ca atunci mi-as pierde calitatea de "muzician" si as fi doar un imitator (opinia mea), eu doar incerc sa invat de la chitaristii pe care ii apreciez, nu ca ar fi rau daca as putea canta ca hetfield.

 

offtopic: nu stie careva cat poarta inna la sutien ?

 

Daca ma apuc sa port sutien, ma interesez si te anunt :D .

 

 

Multumesc pentru raspunsuri, stiu sa umblu la truss rod deci nu e panica, dar nu cred ca voi risca o chitara ieftina cu corzi de 11.

Edited by gbcristian
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.