www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cat Costa Cel Mai Ieftin Amp Pe Lampi?


Recommended Posts

Eu am head Kustom 5w pe lampa. Suna fain, nu e pentru high-gain dar preteaza super fain pt blues old-school rock. Am fost curios sa vad cat de tare suna si l-am probat la sala printr-un cabinet 4x12. Pot sa zic ca se aude cam la acelasi nivel cu tobele... printr-un singur difuzor mai mic s-ar auzi mai incet... So ai putea sa il probezi si sa iti cumperi mini-cab cu difuzor de 8 toli... astfel nu prea iti terorizezi vecinii.

Link to comment
Share on other sites

Cu alte cuvinte un amplif de 3w cu un difuzor de 6' si n-o sa deranjezi tu pe nimeni.

 

Doar pe tine. :)

 

Dupa cum vedeti vreau sa-mi schimb ampul cu altceva pe lampi.

Stau la bloc si nu ma intereseaza sa sparg geamurile cu sunetul ci sa seauda bine si sa fie pe lampi

Pm cine poate sa am ajute :D

 

Din câte văd la profilul tău, ai un Fender Mustang I. Având în vedere câte setări are amplificatorul ăla, sunt sigur că poţi suna prost şi cu ăla, nu e nevoie să dai bani pentru asta. ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Vox AC4 mi-am luat eu destul de ieftin (450). Fostul Roland Cube 15 l-am dat unui prieten. De curand am trecut pe la el m-am jucat putin cu amp-ul meu vechi... daramatoare diferenta. La inceput, cand l-am luat pe asta nou, am zis eu ca o fi placebo, dar acum dupa vreo doua luni diferenta e evidenta. Sunetul e mai plin si mai cald. Asa l-as descrie.

Anyway, AC4 e ok.

Link to comment
Share on other sites

Și dacă vrea să cânte "Metallica,Pantera,Testament si Slayer" cu ce îl ajută amplificatoarele enumerate?

Vedeți, nu e vina lui că nu știe ce vrea, abia s-a născut, de intrat în universul amplificatoarelor nici nu mai zic. Vina e a voastră pentru că nu priviți o întrebare în context, pentru că doamne ferește am ajunge să discutăm despre "combustibili, culori complementare si cat e kilu' de rosii in Asia".

Eu aștept liniștit ca tânărul Dragoș să fie cu totul dezamăgit de mini combo-ul lui pe lămpi ca să-i pot vinde ulterior un produs care chiar i-ar fi util.

Link to comment
Share on other sites

să-i pot vinde ulterior un produs care chiar i-ar fi util.

 

LOL . Acum totul este iluminat . Ti-ai facut post la MP , probabil i-ai trimis PM deja cum ca tu ai nuuumai ce ii trebuie lui la un pret excelent lasa lampile alea sunt prostii si mituri,scuze da aici nu e locul sa faci reclama bazaitoarei tale .

 

Vina e a voastră pentru că nu priviți o întrebare în context,

 

Contextul e ca vrea lampi .... Deci cine nu intelege ce vrea ?

 

Și dacă vrea să cânte "Metallica,Pantera,Testament si Slayer" cu ce îl ajută amplificatoarele enumerate?

 

De ce sa nu se poata canta asa ceva pe ele . Stii pa langa incercari de a fi marele destept de pe rgc ai putea.... I dunno , actually play guitar ? Ce zici . Iti oferim mai multi de pe rgc lectii gratis cand cresti mare .

Link to comment
Share on other sites

De ce sa nu se poata canta asa ceva pe ele .

Tu ai încercat?

Nu se poate pentru că tonurile respective pretind exact opusul a ce oferă un combo gen Champ sau AC4:

  • multă saturație de preamp
  • controale de ton flexibile, post-distorsiune (preferabil cu medii semiparametrice)
  • poweramp relativ liniar
  • răspuns în frecvență larg al poweramp-ului dar mai ales al cab-ului (probabil cel mai important aspect, la care aceste combo-uri eșuează lamentabil)
  • alimentare cu impedanță cât mai mică, nu "saggy"

Dar tu n-ai avea de unde să știi asta.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Tu ai încercat?

Nu se poate pentru că tonurile respective pretind exact opusul a ce oferă un combo gen Champ sau AC4:

  • multă saturație de preamp
  • controale de ton flexibile, post-distorsiune (preferabil cu medii semiparametrice)
  • poweramp relativ liniar
  • răspuns în frecvență larg al poweramp-ului dar mai ales al cab-ului (probabil cel mai important aspect, la care aceste combo-uri eșuează lamentabil)
  • alimentare cu impedanță cât mai mică, nu "saggy"

Dar tu n-ai avea de unde să știi asta.

 

A o l e u ...ma i-a capu' . Astea sunt reguli ??? Sau ce reprezinta enunturile astea ????

Ai putea sa spui si tu , cu maxima decenta, "eu cred ca ","parerea mea este" ,...etc

Link to comment
Share on other sites

Guest postalservice101

A o l e u ...ma i-a capu' . Astea sunt reguli ??? Sau ce reprezinta enunturile astea ????

Ai putea sa spui si tu , cu maxima decenta, "eu cred ca ","parerea mea este" ,...etc

asta e marea mea "problema" (no offence) cu fiveseven. El are niste opinii/convingeri pe care vrea sa le impuna tuturor. Daca nu e ca el atunci nu e bine. iar el are un stil foarte arogant de a discuta . Nu neg faptul ca e un om citit si inteligent, dar ar trebuie sa inceapa orice reply cu "parerea mea e ca..."

 

Da, sunt "reguli", dacă vrei să cânți thrash/speed/groove metal-ul anilor '90. Există și excepții, dar acestea sunt reperele principale.

Dacă tu ne poți arăta cum poți suna ca Dimebag printr-un Champ, be my guest.

 

cu o pedala decenta poti sa suni ca dimebag si prin radiou de la masina

Edited by postalservice101
Link to comment
Share on other sites

cu o pedala decenta poti sa suni ca dimebag si prin radiou de la masina

 

Există pe tot youtube-ul un sample decent cu un amplificator de-ăsta mic? Pus în context, nu doar zdrăngăneli cu tonuri enervante? Sincer, n-am găsit nimic.

 

Mă refer la ceva de genul:

Edited by 'mnezãu
Link to comment
Share on other sites

 

 

Există pe tot youtube-ul un sample decent cu un amplificator de-ăsta mic? Pus ĂŽn context, nu doar zdrăngăneli cu tonuri enervante? Sincer, n-am găsit nimic.

 

sunt si exceptii... am avut in probe un mini amp Fishman Loudbox Mini 60 w cu un woofer de 6 toli si s-a ###### pur si simplu pe toate caburile de 2x12 sau ce mai aveam prin "sala". si asta in materie de bass. a trebuit sa-i tai mult din joase ca altfel o luau toate din loc - chitare, sticle, scrumiere. =))

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da, sunt "reguli", dacă vrei să cânți thrash/speed/groove metal-ul anilor '90. Există și excepții, dar acestea sunt reperele principale.

Dacă tu ne poți arăta cum poți suna ca Dimebag printr-un Champ, be my guest.

So , atunci poti sa le denumesti "FiveseveN Rules" .Dar aceste reguli in niciun caz nu pot defini sunetul de chitara pt stilurile muzicale enuntate de tine.

Exemplul Metal_MIX.mp3 care-l gasesti aici

http://forums.rgc.ro/topic/48575-gg-amp/page__view__findpost__p__511886

contrazice toate regulile tale .

Link to comment
Share on other sites

asta e marea mea "problema" (no offence) cu fiveseven. El are niste opinii/convingeri pe care vrea sa le impuna tuturor. Daca nu e ca el atunci nu e bine. iar el are un stil foarte arogant de a discuta . Nu neg faptul ca e un om citit si inteligent, dar ar trebuie sa inceapa orice reply cu "parerea mea e ca..."

 

LOL. Problema cu cin'sapte e ca nu prea se baga in discutie decat pe ce cunoaste, pretinde (si ofera) exactitate in exprimare, si, cel mai enervant, iti raspunde exact la ce ai scris, nu ce-ai vrut sa scrii sau ce-ai crezut tu c-ai scris. (De cand il urmaresc, cu mare placere de altfel, cred ca doar in cateva threaduri a fost corectat, si atunci de meseriasi cu experienta).

 

Toate chestiile astea sunt enervante si frustrante la culme daca nu esti invatat sa te exprimi exact. Ceea ce face si mai amuzant spectacolul...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ideea e ca n-ar fi mare diferenta intre Mustangul meu si un mini combo pe lampi de 5W la sunet.

Si da eu vreau ceva mai de Thrash/Groove/speed. Sunetul ala mai "metal" care nu-l pot obtine pe ampul meu.

Alt aspect e ar fi sa fie pe la 20-30W si sa nu coste 800$

E drept ca nu le am cu amplificatoarele si deaia am facut topicul asta asa ca nu atrebuie sa ma ia lumea la misto cum am fazut si mai sus.

Link to comment
Share on other sites

Deci . cel mai ieftin amp zic eu ca costa 100 Ron ..la 300 Ron am vazut in talcioc super scula 30 W combo cu 12" serios ....de calitate nu mai tin minte firma .. si se mai putea negocia ..

 

Un combo mic de 20W cu doua cannle un clean si overdrive +EQ separat ptr "body" si reverb Hammond ...fara negociere 150 RON. suna bestial e mica usoara ,,,daca i-as lua un dif Eminence ar suna si mai tare ...

 

Si tot asa ,am vazut si un Marshall combo ..nu am intrebat cat costa ca oricum nu-mi trebuia ...si pe caldura vanzatorul era deja mort nu am vrut sa-l stresez degeaba ..dar mai mult de 300 -350 nu primeste ..

 

Mai ieftin de 100 Ron ...pret simbolic ...vezi intrabal pe @ramurel cu cine ce ofera la schimb ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Daca scot din Champ 600 sunete de Dimebag ? Fara pedale , doar chitara . Imi cumperi 2 EL84 EHX ? :)

Îți trimit doi tranzistori de 5 W mai bine :D

Aș fi sincer impresionat, dar spre că nu te referi la vr-un pasaj clean.

 

Sunetul ala mai "metal" care nu-l pot obtine pe ampul meu.

Ai presupus că problema amplificatorului tău ar fi că n-are lămpi în el, ori nu asta te împiedică să obții tonul dorit. Dacă ai ocazia, Încearcă un Mustang IV sau V:

 

http://www.youtube.com/watch?v=iMtsTZDi6fs

 

Sau chiar unul din seria Marshall MG, Ibanez TBX sau similare, numai să fie cab 2X12 sau mai mare.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.