www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vibratie "ciudata" De Corzi


demiicaros
 Share

Recommended Posts

Salutare!

Recent am schimbat corzile la chitara electrica si am observat ca coarda MI-cel gros si coarda LA vibreaza altfel , adica ca si cum ar vibra in reluare.Nu stiu sa ma exprim mai bine.

Chestia asta se intampla doar daca dac un strum fara sa apas nimic pe fretboard.

Are cineva idee de ce se intampla asta?

Link to comment
Share on other sites

Salutare!

Recent am schimbat corzile la chitara electrica si am observat ca coarda MI-cel gros si coarda LA vibreaza altfel , adica ca si cum ar vibra in reluare.Nu stiu sa ma exprim mai bine.

Chestia asta se intampla doar daca dac un strum fara sa apas nimic pe fretboard.

Are cineva idee de ce se intampla asta?

 

Ia un cablu sau o sfoara de uscat rufe de vre-o 3-4 m prinde un capat de clanta de la o usa da-i un "strum" si observa ce se intampla .

La fel se intampla si in cazul corzi de chitara ..

 

 

 

corzile oscileaza in toate planurile din jurul axei longitudinale ...cand oscilatia este perpendiculara pe tastiera poate sa atinga tastele ...se vede cum se "invarte " oscilatie in jurul axului longitudinal ..de aici intarzierea ..ciupesti incepe dansuk corzi se planul oscilatiei se invarte ,,la un moment dat unde are amplitudinea maxima poate atinge tastele si ...bzzz

Edited by karpi
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ce naiba, nu înţeleg dacă tu ai o problemă, sau pur şi simplu ai stat tu să studiezi atent cum vibrează coarda şi ai ajuns la concluzia că E-ul vibrează altfel decât A-ul.

Dacă nu se aud bâzâituri, care e problema?

 

Eu înţeleg că "nu stii sa te exprimi mai bine", tu fiind ungur. Dar poţi învăţa, dacă vrei şi răspunsuri, nu doar vorbit aiurea.

Link to comment
Share on other sites

Sa nu fim rautaciosi.... Sunt cazuri cand lovesti coarda, incepe sa sune, si imediat se aude un sunet suplimentar ca si cum coarda atinge ceva. E fret buzz si intarzierea apare datorita felului in care oscileaza coarda in mai multe planuri. Karpi a explicat ce si cum. Probabil ca la acest fenomen s-a referit colegul cand a spus ca "vibreaza in reluare".

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Sa nu fim rautaciosi.... Sunt cazuri cand lovesti coarda, incepe sa sune, si imediat se aude un sunet suplimentar ca si cum coarda atinge ceva. E fret buzz si intarzierea apare datorita felului in care oscileaza coarda in mai multe planuri. Karpi a explicat ce si cum. Probabil ca la acest fenomen s-a referit colegul cand a spus ca "vibreaza in reluare".

 

zbarnaie/bazaie poate vroia sa zica, atunci s-ar intelege

Link to comment
Share on other sites

Guest Razorkiss

Daca e un bazait deranjant gen "rattle" e posibil sa fie de la nut (sa fie sapat prea tare) daca zici ca nu apesi nimic pe fretboard.

Link to comment
Share on other sites

Mai bine inregistreaza vibratia respectiva si ai mai multe sanse sa ti se rezolve problema.

Am incercat dar nu se vede.

Nu e nimic neobisnuit si eu vad la fel la chitara mea uneori.Si daca nu auzi nimic neobisnuit de ce naibii iti pasa ?=)))

Nu apare nici un fel de bazait, sunetul e ok.Doar vizual ma deranjeaza

Link to comment
Share on other sites

Nu apare nici un fel de bazait, sunetul e ok.Doar vizual ma deranjeaza

E o adevarata tragedie, nu credeti? Oricum, cine s-o fi gandit sa puna dozele alea sub corzi, ma enerveaza asa tare..., of..., nu potea si ala de a inventat chitara electrica sa le puna pe spate, strica tot peisajul... :facepalm:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Fret buzz.

Mert bejön húrok elég nehéz (struming). Vegyük bírság csipet, akkor megáll nyüzsgő.

 

Nincs gond, nincs semmi, hogy zavarlak, még vizuálisan. Misszió gitár húr rezeg minden lehetséges módon. Ennél is fontosabb lengéscsillapítás a kellemes hangokat.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Eu înţeleg că "nu stii sa te exprimi mai bine", tu fiind ungur. Dar poţi învăţa, dacă vrei şi răspunsuri, nu doar vorbit aiurea.

 

Din fericire noi romanii pe RGC ne exprimam clar tot timpul ... Au fost exprimari si intrebari de 100 de mii de ori mai idiotice de la useri romani dar tu trebuia sa te iei de etnia lui... pai altfel nu am fi RGC ...

 

 

Fret buzz.

Mert bejön húrok elég nehéz (struming). Vegyük bírság csipet, akkor megáll nyüzsgő.

 

Nincs gond, nincs semmi, hogy zavarlak, még vizuálisan. Misszió gitár húr rezeg minden lehetséges módon. Ennél is fontosabb lengéscsillapítás a kellemes hangokat.

 

Ceea ce ai scris nu are nici o logica , iti bati si tu joc de el ca e maghiar nu ca spune prostii...

 

Am incercat dar nu se vede.

 

Nu apare nici un fel de bazait, sunetul e ok.Doar vizual ma deranjeaza

 

........ Tu sper ca glumesti si esti un mare troll .

Edited by TheZKD
Link to comment
Share on other sites

Din fericire noi romanii pe RGC ne exprimam clar tot timpul ... Au fost exprimari si intrebari de 100 de mii de ori mai idiotice de la useri romani dar tu trebuia sa te iei de etnia lui... pai altfel nu am fi RGC ...

 

Ceea ce ai scris nu are nici o logica , iti bati si tu joc de el ca e maghiar nu ca spune prostii...

 

 

Tie ti-au dat ungurii chitara pe gratis sau ce? Ca vad ca prea sarisi de cur in sus.

 

Sa lamurim o treaba: daca tipul e prost, e prost si gata, nu conteaza ca e ungur, ca e roman, ca e negru, arab, chinez sau tigan. Prostia nu tine cont de etnie.

Huo!

Link to comment
Share on other sites

Ceea ce ai scris nu are nici o logica , iti bati si tu joc de el ca e maghiar nu ca spune prostii...

 

Daca te uiti AICI, poti vedea ca eu sunt primul care a raspuns (corect) la problema colegului.

Lipsa de logica se trage de la translatorul Google, care a tradus cum a vrut el, iar eu nu l-am putut verifica, nestiind maghiara. Ceea ce am scris in romana are logica, chiar corecta.

Este adevarat ca am scris in pseudomaghiara la zefeme`a. Asta asa, din dragoste reciproca. ^_^

 

Bazait de tasta! (fretbuzz, pe engleza).

 

Fiindca dai in corzi destul de tare (struming). Ia ciupeste usor, mai bazaie?

 

 

 

 

Absolut de acord cu al doilea paragraf dar cineva a luat-o pe ulei si cel mai probabil a folosit google translate sau alta unealta de tradus pt. a transmite un mesaj in limba maghiara pe sistemul "daca esti maghiar si nu stii romana te invatam noi maghiara" ceea ce are de-a face cu faptul de a fi maghiar si nu de a fi prost.

 

Oricum mesajul in limba maghiara a iesit ca un cur belit.

 

Mie personal nu mi-a placut nici replica lui 'mnezau cu "nu stii sa te exprimi pt. ca esti ungur dar poti sa inveti".

Si nu sunt maghiar si nu am nici rude de etnie maghiara.

 

Asa este, desi n-am baut ulei.

 

Nu.

 

Adevarat.

 

Replica, ca replica. Dar si intrebarea a fost stupida, fara a ne lega de explimare. A fost ceva de genul, daca imi torn apa in cap, ma ud?

 

Nici nu-ti doresc! :tomato:

Edited by George M.
Link to comment
Share on other sites

Voi sunteti sanatosi ? Serios ? Ce treaba are prima sau a saptea limba vorbita de fiecare ? Daca continua discutia toti cei implicati iau o pauza fortata.

 

Pentru inititatorul topicului. DA. CORZILE VIBREAZA LA FRECVENTE DIFERITE. ASA FUNCTIONEAZA MUZICA. Ce "vezi" tu se numeste unda stationara in mecanica. Basically tu vezi unde se suprarpun si unde nu se suprapun corzile in timp ce vibreaza. Atat. E ca si cum ai spune ca te deranjeaza vizual faptul ca o bicicleta are roti care se invart. Nu are nici cea mai mica tangenta cu fretbuzzul.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.