www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fanclub Vintage


Silviu_i
 Share

Recommended Posts

Nou posesor de VIntage V100 Flamed IceTea.M-a cucerit de cand am pus mana pe ea(ca tuseu,si ca sonoritate).

Aspectul e destul de ingrijit,super ton(cu doze originale wilkinson)....ceva bun la bani putini!!!

 

Pur si simplu...ARATA GENIAL!

Abia astept sa intru si eu in fanclub (ca si posesor,ca asa sunt de mult timp :lol:)!

Sa o canti sanatos!

Edited by radu_guitar96
Link to comment
Share on other sites

Pur si simplu...ARATA GENIAL!

Abia astept sa intru si eu in fanclub (ca si posesor,ca asa sunt de mult timp :lol:)!

Sa o canti sanatos!

 

Mersi mult!!

sper sa-ti iei tot flamed :))

Edited by d.m
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Salut.

Am cumparat recent acest model de vintage - V6 Thomas Blug signature, second hand, blind date (de pe ebay, fara sa o probez, :death: ).

 

Am dat app 1.200 RON pe ea.

 

Arata binisor, desi finisajul vintage se simte un pic "fake" pe alocuri. Cheitele, bridge-ul, jack input, tremolo bar sunt chiar foarte frumos invechite;

Per total arata bine.

A avut nevoie de setu-up, se simte un pic de "ieftineala" cand pui mana pe ea. Sunetul la rece este destu de uscat.

Overall este o chitara comoda si placuta la cantat.

 

Dar..............

 

Am avut conjunctura ca primul sunet scos de aceasta chitara in mana mea, sa fie la o cantare live.

 

UAU. Am ramas mai mult decat impresionat de sunetul pe care il ofera.

 

Nu am avut ocazia sa probez gramezi de chitari de-a lungul experientei mele, deoarece in orasul meu nu prea am cum (Momentan mai am un strat 57 reissue si un Blade texas standard pro)

Dar stiu ce sunet caut eu, si Vintage-ul asta m-a nimerit perfect. In fiecare pozitie de doza aud sunetul lemnos de strat cu rosewood.

 

Grozav.

Pot sa trec peste orice aspecte legate de finisaj atat vreme cat sunetul este pe gustul meu si look-ul este chiar foarte simpatic.

 

AAAAAAA. Era sa uit - dummy coil ptr poz 1 si 5 nu prea are mare efect.

 

Sunt multumit de achizitia mea "oarba".

Cam atat.

post-5843-0-53187300-1299146783_thumb.jpg

post-5843-0-43786000-1299146791_thumb.jpg

post-5843-0-37958800-1299146797_thumb.jpg

post-5843-0-64041500-1299146804_thumb.jpg

post-5843-0-33661100-1299146814_thumb.jpg

post-5843-0-09540900-1299146822_thumb.jpg

post-5843-0-09881800-1299146829_thumb.jpg

post-5843-0-10019500-1299146837_thumb.jpg

post-5843-0-81787200-1299146844_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Astazi este cea mai fericita zi din viata mea. Dupa mai mult de 10 ani de vise, am ajuns sa detin un Vintage V100 cherry sunburst flamed top.

Azi am fost la MC Music, am probat chitara si m-am indragostit de ea pe loc, suna extraordinar si arata pe masura (maine fac poze).

Acum inteleg e inseamna sa ai o chitara adevarata si am un singur sfat: mai bine mai stai un an-doi pana strangi bani de o chitara decenta, deat sa dai bani timp de 5 ani numai pe jeguri.

Acum regret ca am dat banii pe toate panaramele de lopeti si am bagat banii in ele.

Noroc ca a primit tata niste salarii compensate, ca altfel mai asteptam in jur de un an pana sa imi iau una.

Am incercat acum ceva vreme un epiphone standard, si ca sunet, Vintage este peste epi, simt cum sunetul ma ''loveste'' in piept cu putere si prezinta un sunet clar chiar pe satari de drive mai suparat, plus ca are un sustain de m-am speriat (eram pe canalul de clean, si am ramas socat cat tine o nota pe clean).

Singurul defect pe care il gasesc este calitatea freturilor care nu cred ca or sa reziste 20 de ani. (corzile nu par sa alunece foarte bine pe freturi, parca frecarea este mai mare decat ma asteptam,o sa schimb corzile peste vre-o luna si o sa vad atunci cum se comporta).

Inca ceva ce m-a socat este ca chitara nu prezinta zgomot de fond mare atunci cand nu tin mana pe bridge/corzi, diferenta este extrem de mica fata de situatia cand tin mana pe corzi.

Per total, chitara isi merita banii.

Si off topic: am incercat VOX VT 20+ si este clar mai bun decat vt/ad-ul meu, care taie sunetul chiar cu gate-ul pe zero. Se pare ca au rezolvat problema, plus ca suna mai bine, mai ''legat'' dar nu pare la fel de puternic ca ad15vt-ul meu si nu inteleg de ce.

 

Edit: ce am uitat...cel mai important...am armonice pe tot cuprinsul corzilor, absolut unde pun degetul, chiar daca nu apas, se aude cate o armonica, sa nu mai spun a atunci cand dau cu pana si degetul mare imediat, scot foarte usor armonice si cand apas pe corzi, chiar si pe clean.

Edited by Les Paul 1960
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am numarat cu tata pe cronometru cat tine o nota pana sa inceapa sa se auda mai incet si sa dispara sunetul.

Rezultat: 15 secunde.......:blink:. Ma apuc acum sa mai incerc lucruri noi la ea, la nivel de sunet nesimtit.

Si cu ampul la nivel mic, chitara iese in evidenta. Azinoapte pe la 1.00 cantam la ea si sustainul a fost masurat la volum mic, acum vreau sa aud cat tine o nota si la volum mare, poate am vre-o surpriza de vre-o 20 de secunde, stand la departare fata de amp.

Dupa o saptamana, doua o sa ii fac un mic review si o sa pun 3-4 sample-uri.

post-5050-0-45573300-1299319586_thumb.jpg

post-5050-0-51303500-1299319595_thumb.jpg

post-5050-0-98178600-1299319606_thumb.jpg

post-5050-0-34184400-1299319615_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Sa ne spui daca iti place si daca ai facut hernie dupa 15 minute de tinut chitara pe umar.

 

 

Aoleu...dar cate kile are? :)

 

 

Sunt foarte faine amandoua...mereu mi-au placut astea 2 variante de vopsire: Vintage Sunburst si Cherry Sunburst.

 

Hai! La cat mai multe seturi de corzi rupte(in sensul pozitiv, bineinteles)! :D

Edited by lefmir
Link to comment
Share on other sites

Am numarat cu tata pe cronometru cat tine o nota pana sa inceapa sa se auda mai incet si sa dispara sunetul.

Rezultat: 15 secunde.......:blink:. Ma apuc acum sa mai incerc lucruri noi la ea, la nivel de sunet nesimtit.

Si cu ampul la nivel mic, chitara iese in evidenta. Azinoapte pe la 1.00 cantam la ea si sustainul a fost masurat la volum mic, acum vreau sa aud cat tine o nota si la volum mare, poate am vre-o surpriza de vre-o 20 de secunde, stand la departare fata de amp.

Dupa o saptamana, doua o sa ii fac un mic review si o sa pun 3-4 sample-uri.

 

Poti sa pui niste poze si cu headstockul:D?Am vazut ca au adus niste modificari in timp la el,sunt curios cum sunt cele de la MC.:rulez:

Link to comment
Share on other sites

Bine ai venit in club, sa te bucuri de ea. Sa ne spui daca iti place si daca ai facut hernie dupa 15 minute de tinut chitara pe umar.

Asa vroiam si eu culoarea initial, dar mi-a placut mult si CS-ul, paraca e mai clasic finish-ul.

Multumim celorlalti pentru urari.

 

Multumesc de urari. Asemenea si tie!

La mine a fost exact invers. Tot timpul am vrut CS iar cand le-am vazut pe viu nu m-am mai dezlipit de FITbiggrin.gif.

Am setat-o putin si m-am jucat vreo juma de ora cu ea azi. E bestiala... imi da pentru solo-uri exact tonul la care visam si pe care tot incercam sa il scot cu celelalte chit.

Musai trebuie schimbate corzile si facut un set-up serios. Dupa aceea trag si o piesa rulez.gif

 

P.S. E clar peste EPI si da, ma doare si umarul si piciorul (cat am stat pe scaun) laugh.gif

Edited by Alin Rosulescu
Link to comment
Share on other sites

Musai trebuie schimbate corzile si facut un set-up serios. Dupa aceea trag si o piesa

 

 

Ouch ! Set-up serios ? Hai, că i-ai "bătut un cui în coşciug"...:lol:

Şi io care stăteam la rând pentru un V100...

 

Ce trebuie setat aşa de serios la ea ?

 

Late edit: Radule ! Ce modificări ai văzut şi unde la ele ? La toata seria ICON n-am văzut diferenţe ( pe site http://www.jhs.co.uk/vintageiconguitars.html )

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Ouch ! Set-up serios ? Hai, cã i-ai "bãtut un cui în coºciug"...:lol:

ªi io care stãteam la rând pentru un V100...

 

Ce trebuie setat aºa de serios la ea ?

 

Late edit: Radule ! Ce modificãri ai vãzut ºi unde la ele ? La toata seria ICON n-am vãzut diferențe ( pe site http://www.jhs.co.uk...conguitars.html )

 

Pai nu sunt la ei pe site.Azi de exemplu am cantat pe un VS6 ca al tau la MC Music si avea placuta aia de la truss rod diferita.Nici ca pe al tau,nici ca pe al lui Alin Rosulescu.Era o placuta usor ovala prinsa intr-un surub pe care scria numele modelului.Acum....cine oi fi eu sa comentez pentru un detaliu atat de minor?Doar ca am vazut cateva V100 cu tipul ala de truss rod cover care aveam mufa pusa la dracu' in praznic,destul de sus<oarecum aliniata cu knobul de volum de la doza de bridge>,prinsa pe un plastic alb fata de placuta de metal cu care eram obisnuiti.Cand am vazut pe net am zis ca or fi fake,dar vazand si in magazin tipul ala de trus rod cover m-am gandit ca o fi vreun "reissued v100".La LP nu am avut cum sa ma uit pentru ca "ultimul s-a dat ieri" :lol:(sa il stapanesti sanatos LP1960,si sa te bucuri de el!:yay:),

 

LE: Cam cat mi-a permis talentu' am incercat sa reproduc in paint :post-11684-0-02549100-1299355701_thumb.jpg

Edited by radu_guitar96
Link to comment
Share on other sites

Ouch ! Set-up serios ? Hai, cã i-ai "bãtut un cui în coºciug"...:lol:

ªi io care stãteam la rând pentru un V100...

 

Ce trebuie setat aºa de serios la ea ?

 

Late edit: Radule ! Ce modificãri ai vãzut ºi unde la ele ? La toata seria ICON n-am vãzut diferențe ( pe site http://www.jhs.co.uk...conguitars.html )

 

Nu te speria biggrin.gif

Eu am setat-o pe fast forward in 2-3 minute ca sa cant ceva.

Dupa ce schimb corzile trebuie reglata ca lumea:gat, inaltime, intonatie. asta mananca ceva timp...

E o chitara foarte ok pentru banii pe care ii platesti pe ea.

Link to comment
Share on other sites

Pai nu sunt la ei pe site.Azi de exemplu am cantat pe un VS6 ca al tau la MC Music si avea placuta aia de la truss rod diferita.Nici ca pe al tau,nici ca pe al lui Alin Rosulescu.Era o placuta usor ovala prinsa intr-un surub pe care scria numele modelului.Acum....cine oi fi eu sa comentez pentru un detaliu atat de minor?Doar ca am vazut cateva V100 cu tipul ala de truss rod cover care aveam mufa pusa la dracu' in praznic,destul de sus<oarecum aliniata cu knobul de volum de la doza de bridge>,prinsa pe un plastic alb fata de placuta de metal cu care eram obisnuiti.Cand am vazut pe net am zis ca or fi fake,dar vazand si in magazin tipul ala de trus rod cover m-am gandit ca o fi vreun "reissued v100".La LP nu am avut cum sa ma uit pentru ca "ultimul s-a dat ieri" :lol:(sa il stapanesti sanatos LP1960,si sa te bucuri de el!:yay:),

 

LE: Cam cat mi-a permis talentu' am incercat sa reproduc in paint :post-11684-0-02549100-1299355701_thumb.jpg

 

La mine este negru complet nenea plastic si nu scrie nimic pe el, fac azi poza dupa ce ma trezesc.

Link to comment
Share on other sites

Guest Buffaloh

Dupa cum am observat in mai multe videouri de pe youtube si chiar poze de aici de pe forum ...vintage v100 are probleme cu lacul ...in sensul ca incepe sa se ia culoarea mai ales de pe spatele ei si de pe partea de sus a fetei (unde sprijini mana) . Ce se poate face in cazu' asta ?

 

Sper ca ati inteles ce am vrut sa spun ....

 

Am revenit cu exemplu :

 

Edited by Buffaloh
Link to comment
Share on other sites

Dupa cum am observat in mai multe videouri de pe youtube si chiar poze de aici de pe forum ...vintage v100 are probleme cu lacul ...in sensul ca incepe sa se ia culoarea mai ales de pe spatele ei si de pe partea de sus a fetei (unde sprijini mana) . Ce se poate face in cazu' asta ?

 

Sper ca ati inteles ce am vrut sa spun ....

 

Am revenit cu exemplu :

 

Nu se ia lacul de pe el :)).. acel vintage(dupa cum spune si proprietarul) e din seria ICON - adica asa e facut el sa arate, vechi.. asa o iesit de pe poarta fabricii, "distressed"

Link to comment
Share on other sites

Guest Buffaloh

Nu se ia lacul de pe el :)).. acel vintage(dupa cum spune si proprietarul) e din seria ICON - adica asa e facut el sa arate, vechi.. asa o iesit de pe poarta fabricii, "distressed"

 

Oh .....thanks God .....pana acum eram 100% tentat sa imi iau vintage ....acum sunt 110% ....Primu' lucru pe care-l fac la vara .....ma duc la constanta la Mc ....

 

Multumesc nothing ca m-ai linistit.

Link to comment
Share on other sites

Oh .....thanks God .....pana acum eram 100% tentat sa imi iau vintage ....acum sunt 110% ....Primu' lucru pe care-l fac la vara .....ma duc la constanta la Mc ....

 

Multumesc nothing ca m-ai linistit.

 

Da, "it's a feature, not a bug", cum s-ar spune. Am avut si eu aceeasi reactie la multe chestii in viata pe care nu le-am inteles.

Link to comment
Share on other sites

Ei bine, sa faci in asa fel incat sa catadicsesti sa crezi :). Tot la MC am zdranganit acelasi tip de chitara (avand in vedere timpul relativ scurt de atunci, cred ca este chiar chitara pe care a luat-o LesPaul1960 al nostru). Tii minte, Ramurel, ca iti povesteam de curand ca am zdranganit V100 si avea sustainul de 15 secunde, si ma invarteam ca nebunul, cautand ce efect nenorocit o fi pe canalaul de clean al amlificatorului? :)) M-am intors si cu curul spre amplificator, am ajuns in fata tejghelei, cat mi-a permis cablul ala de 3 metri, si acelasi rezultat. Asta la volum mic, ca de magazin cu clienti in el. Mi-am jurat atunci in barba, precum Baiazid, sa imi iau o chitara de genul, numai ca vroiam FlamedIceTea, iar aia era CS si, pe deasupra, coincidenta dracului, nu aveam bani de asa ceva. Coincidenta (tot a dracului) este ca nu am nici acuma. :))

Les Paule Una Mie Noua Sute Sase Zeci, sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de dihania aia, ca isi merita fiecare ban dat pe ea.

Link to comment
Share on other sites

Iti jur ca de cate ori am spus dracia asta, am rosit, stiind ca frizeaza cu ridicolul si ca pot fi invinuit ca nu stiu ce e ala sustain si ca probabil l-am confundat cu timpul cat pot tine eu apasat pe coarda respectiva fara sa respir. :)) Incearca, pe bune, si daca nu o sa ai privirea de nebun pe care o aveam eu, dau o bere. :)

Pickguardul era, ca sa zic si ceva de rau, taiat parca cu o surubelnita incinsa la foc, pe aragaz. Dartot o sa iau una intr-o buna zi.

Sper sa nu fie si la astea ca la altele, adica din 10 la fel, doua bune.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.