www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Bancuri


Guest _ManiA_
 Share

Recommended Posts

Hopa, some bac style :

 

" În cunoscuta baladã Miorita, sunt descrise câteva întâmplãri în care sunt implicate doi criminali, o oaie turnãtoare, si un cioban care socheazã prin prostia lui."

 

"Mircea cel Batrin a fost inmormintat la Cozia impreuna cu umbra sa."

 

"Poetul îsi asteapta iubita ca împreuna sa cutremure o barca."

 

"Împãratul avea o grãdinã si în fund un mãr." .... [ :lol: ]

"Haiducii din doine, balade si idile erau liberi si fericiti ca pasarile, animalele si pestii care zburda prin codri. De cum venea primavara, haiducii cei harnici plecau in padure. Acolo ei cintau suflind din frunza si lasindu’i pe boieri cu buza umflata."

 

"Calin tine de mîna mireasa care are parul lung de fericire. Ea lupta sa puna mîna pe dragostea flacaului."

 

"Toma Alimos era viteaz pentru cã cu o mânã conducea calul, cu o mânã îsi tinea matele si cu o mânã se bãtea cu Manea.."

 

"Inima este cel mai important organ genital al omului."

 

"Cu ajutorul cainelui Vitoria Lipan si’a gasit foarte repede zacamintele sotului."

 

... :)

.

Edited by ramurel
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Mai am și eu una, reală, spusă de un coleg cînd comenta romanul "Ion": Ion o impregnează pe Ana :)

 

:lol:

Da da... Seamană cu alta : "Manole a pus-o pe Ana la zid si-a inceput s-o lucreze" ... :)

 

Dar astea-s delicioase [ precum cea de mai sus cu "împăratul ce are o grădină și-un măr în fund" ]...Mai nașpa și bune de făcut cruce-s alea când o ia câte unu' pe câmpii și încearcă s-o dea academic de genul exemplului de mai jos... Io zic că ar fi mai bine, ori să dea unii, la alegere, bacul în mesengereză ori sa bage-n școli ceva materie de "liberă exprimare și cursivitate-n limbaj" sau ceva asemănător...

 

I-auzi aici :

 

"Dintre cele cinci scrisori trimise de Eminescu prima este considerata a treia [ *** ].. In "Scrisoarea a treia" se desfasoara batalia de la Rovinari.Mircea cel Mare, care prima data a fost batrin, sta la un discurs cu Baiazid. Acesta il primeste politicos, dar cu obraznicie, si-l face in tot felul, ca pe o albie de porci. Cind Baiazid il intreaba arogant "Tu esti Mircea?", domnitorul roman nu se pierde cu firea si ii raspunde la fix:"Da’mparate!". Pina la urma Mircea cel Mare, desi batrin il va ingenunchia pe trufasul otoman cu citeva proverbe si zicatori bine plasate."

 

*** Adică, un fel de Star wars :)

 

Așa ceva...

 

Bonus :

" Alexandru Lapusneanu s’a tinut de cuvint atunci cind a spus: "De ma voi scula, pre multi am sa popesc si eu!". Dovada ca azi cel mai intilnit nume este Popescu."

:)

 

.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Într-un lift erau o călugărită, o fată, un român si un ungur. Ghinion. Lovit de o pană de curent, liftul se opreste.

În întuneric se aude sunetul unui sărut urmat de o palmă. După câteva secunde, din nou: un sărut si o palmă.

Energia revine, lumina se aprinde si toti în lift rămân tăcuti, fiecare gândind în sinea lui:

Măicuta: Unul din astia doi a sărutat fata si ea i-a răspuns cu doua palme peste ochi.

Fata: Unul din doi o fi vrut să mă sărute, a sărutat călugărita si s-a ales cu două palme.

Ungurul: Românul ăsta nesimtit a sărutat fata si ea mi-a tras două palme, crezând că am fost eu...

Românul: Ha-ha-ha! Mi-am sărutat palmele si i-am sters două peste ochi ungurului de nu s-a vazut!

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Sotul trebuia sa plece in delegatie, dar dupa cateva ore se intoarce motivand anularea cursei aeriene.

Intra in casa si merge la baie, cand deschide usa vede un barbat si sare sa il bata, la care vine sotia:

-Dragule, s-a stricat o teava de apa, el este instalatorul, in loc sa il platesti vrei sa il bati?

Sotul ii da barbatului 50 de lei si da sa mearga spre bucatarie, ajungand in dreptul debaralei vede un alt barbat. Sotul cand vroia sa il ia la bataie, apare din nou sotia:

-Iubitule, nu il lovi, e electricianul, a reparat lumina, mai bine l-ai plati...

Sotul ii da si acestuia 50 de lei.

Intre timp, pe balcon, un al treilea barbat a vazut toata actiunea dar nu a auzit nimic, vazand ca ceilalti tot primesc bani, iese si striga in gura mare:

-Bai, da-mi si mie 50 de lei ca si eu am f*tut-o!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Niște reporteri de la TV merg intr-un sat pentru a face un reportaj, cum iși petrece ziua badea Ion.

Și-l roagă să povestească ce face in cursul zilei.

- Da pai, dimineața mă scol, si trag un pahar de pălincă...

- Stai, bade Ioane. Nu va fi bine să afle toată țara că deja la prima ora bei. Spune și matale că citesti ziarul, de exemplu...

- Na, atunce... dimineata mă scol, citesc ziarul. Dupa aia dau la porc să mince, după care mai citesc inc' un ziar. Pina la prinz lucrez in atelier, in care timp citesc vreo doi-trei carti. La masă mai citesc vreo doua reviste, iar seara adun iosagul de pe cimp, după care urmeaza presa de seară. Dupa cină mă duc la biblioteca satului cu prietenii, iar la 10 când inchide biblioteca merem cu toata trupa la Petre, că el are tipografie.

 

No, așe ...

 

 

.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Unu' cu Dacie mergea pe un drum de țarã ºi la un moment dat i se opreºte motorul. Coboarã omu', se duce la portbagaj, ia patentu' ºi niºte lițã [ evident :P ] ºi deschide capota la motor...

 

" E clar, e înfundat carburatoru'... Phiii... ºi-a luat ãl mic pompa de bicicletã din portbagaj azi-dimineațã" [ pt cine n-a prins vremurile, bãgai furtunu', trãgeai 2-3 pompe energice sã se desfunde ºi plecai mai departe :) ]

 

Vede omu' o casã mai încolo, la ceva distanțã...

 

"Ia sã merg eu, sa vãd daca au o pompã sã-mi împrumute"

 

ªi, mergând, se tot gândea el :

 

"Oare o fi cineva acasã ? E amiazã... O fi la munca câmpului"

...

"Musai sa fie cineva, nu se poate"

...

...

"Poate are omu' musafiri ºi deranjez..."

...

"Ei, na, mare lucru, doar împrumut pompa ºi-atât, n-am venit în vizitã la masã"

...

...

"Ar fi ºi culmea sã n-aibã pompã..."

...

"Pe naiba, tre' sã aibã ãºtia de la țarã bițiglã, nu existã..."

...

...

"Sper sã nu se supere dac-o cer împrumut..."

...

"Na, pãi, o pompã acolo, ce mare lucru..."

...

...

"O fi superstițios cu sculele... Poate n-o sa vrea sã mi-o dea..."

...

"Da-i las' bani gaj pe ea, ce mama dracu'..."

...

...

"De fapt, mai ºtii peste cine dau... Poate-i al dracu' ºi nu vrea sã mi-o dea ºi gata..."

...

 

ªi-aºa ajunse la uºã. Bate... Iese gazda :

 

- No, zîua bunã , cu ce vã pot fi dã folos ?

 

- Auzi, ºtii ceva ? Îmi bag pulla-n pompa ta ºi sã te duci dracu' cu ea cu tot, na !

 

.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Era asa si-o stiu din clasa-ntai:

Pe scurt, iepurasul vroia sa faca clatite dar n-avea tigaie. Se gandeste ce se gandeste, isi aminteste ca ursul are tigaie. In drum spre el ca s-o ceara se gandeste ca s-ar putea sa-i pretinda clatite la schimb, 1, 2, 3,... toate... Ajuns la usa ursului, bate, deschide ursul, iar iepurasul: ursule-m-bag ****-n tigaia ta!

Edited by George M.
Link to comment
Share on other sites

Era asa si-o stiu din clasa-ntai:

 

Neah, nu se pune ! Bancul meu, în plus, are şi un caracter informativ. Din bancul meu afli cum se desfundă un carburator de Dacie cu un patent, o liţă şi-o pompă de biţiglă... Afli, de asemenea, ca tot ţăranu' are pompă...

 

Din bancu' tău ce aflăm ? Că iepurele face clătite... Mare brânză ! Uite, de Paşte, sa mânci tu clătite, na ! Cu brânză...

 

 

:)

 

.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

DE CE FEMEILE NU AU FOST TRIMISE NICIODATA PE LUNA???

 

Ca ne facem de miru' lumii [ extraterestre ] si râd aia si cu curu' de noi ....

 

"Atențiune, cetățeni marțieni ! Treceți imediat în modul stealth ! O navă pământeană se apropie de noi .... ??? .... În numele lui Ceaușescu , la volan e o femeie ! Fugiiiiiți ! Evacuaaaați ! Dispăreeeeeți !"

 

http://www.youtube.com/watch?v=jj2ltgdPtFw

 

.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Nu am condus automata, intr-adevar, dar stiu ca ai pedala de acceleratie mai lata...oricum e o porcarie. Mi se pare inventie pentru femei....si uite ce prostii fac... Si ai uitat de un lucru: reflexe; daca vezi ca masina accelereaza,desi tu vrei sa franeze, nu apesi ca cercopitecu in continuare pana la fund...iei piciorul si reconsideri.

Edited by lefmir
Link to comment
Share on other sites

... Si ai uitat de un lucru: reflexe; daca vezi ca masina accelereaza,desi tu vrei sa franeze, nu apesi ca cercopitecu in continuare pana la fund...iei piciorul si reconsideri.

 

Ce uşor e de zis la rece... Reflexele cred ca se antrenează...

 

Conduc din '91 şi, cu toate astea acum câteva luni, eram într-o intersecţie şi vine un adormit din dreapta, perpendicular pe mine. Singurul reflex mi-a fost sa strâng volanul şi să mă încord, involuntar aproape, ca să primesc impactul...

Binenţeles, a doua zi, la rece judecând, mi-am dat seama că, dacă apăsam tare pe acceleraţie, plecam din calea lui...

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

n-am zis ca-s expert, doamne-fereste, sunt departe de a fi. Si eu am fost pus in situatii limita de meltenii din trafic...cateodata am evitat, am actionat bine; cateoata nu, m-am tamponat cu unul cu S-klasse (manca-ti-as!) nu intru in detalii. Posibil sa judec gresit la rece....tata mi-a povestit ca pe vremea lui aveam poligon auto in afara orasului; unde instructorul lasa singur invatacelul cu masina sa ocoleasca niste jaloane, sa parcheze etc. Si era una care trebuia sa gareze cu fata intre doua masini...a sarit bordura si pe camp a tinut-o 500m si instructoru' alerga in spatele masinii "FRANAAA!!! FRANAAAA!!!". se punea problema "CARE-I PEDALA BUNA?!?!? nu stiu,dar o apas p'asta din dreapta ca e mai ingusta" :lol:

 

@vektor- you crack me up, man! :lol:

@ramurel: Si pana la urma ti-a dat adormitu' asigurarea? stiu senzatia aia cand stii inevitabilul...e groaznic. Dar s-o luam altfel, eu cred ca in subcontient, la momentul respectiv, ai evaluat toate optiunile si nici una nu era in regula. Acceleratul in caz de neprevazut nu e printre ele, pentru ca nu mi se pare natural.

 

Si inca o treaba, judecata de mine: reflexele tin mai mult de individ decat de experienta(testata pe legume!!!). Daca cineva e leguma in viata reala, leguma va fi si la volan. Conteaza temperamentul, mandria si alte rahaturi la volan....nimeni nu e perfect, dar in acelasi timp sunt prea multi care nu au un minimum de bun simt...

Edited by lefmir
Link to comment
Share on other sites

Partea cu reflexele e adevarata, dar nu asa mult. Reflexele se antreneaza.

Chiar si eu, acum, dupa aproape 10 ani cu carnet recunosc ca sunt un sofer mai bun cu reflexe [si nu doar reflexe, si partea anticipativa] semnificativ mau bune decat aveam dupa primii 3 sau chiar 5 ani.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.