www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Promo Adi De La Valcea Si Adv-Rat Blues-Daca Esti Trist


Recommended Posts

Accepti si obiectii sau doar aprecieri? :) N-am competenta de a 'judeca' o compozitie in afara de cea de consumator de muzica insa pe cat de bine suna din punct de vedere instrumental, pe atat de seci mi s-au parut versurile/textul (atentie! versurile, nu mesajul). Poate m-am grabit totusi sa trag concluzii si ar fi trebuit sa astept sa ascult toata piesa...

 

Bafta! Chiar m-ai facut curios sa-ti urmaresc proiectul ceea ce pana la urma cred ca e tot ce conteaza :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Accepti si obiectii sau doar aprecieri? :) N-am competenta de a 'judeca' o compozitie in afara de cea de consumator de muzica insa pe cat de bine suna din punct de vedere instrumental, pe atat de seci mi s-au parut versurile/textul (atentie! versurile, nu mesajul). Poate m-am grabit totusi sa trag concluzii si ar fi trebuit sa astept sa ascult toata piesa...

 

Bafta! Chiar m-ai facut curios sa-ti urmaresc proiectul ceea ce pana la urma cred ca e tot ce conteaza :)

corect ai dreptate,dar sa nu uitam ce este blues ul ,un gen de muzica cantat de sclavi pe plantatii care si cantau trairile si atentie .....cu un grad de cultura aproape zero,ideea este :putine cuvinte dar usor de inteles,sunt convins ca ai inteles mesajul din prima.textul nu l am facut eu ,l am primit de la un prieten foarte bun care mi a cantat piesa asa in gluma si mi a placut mult de tot,am mai schimbat o noi ca si structura si orchestratie si a iesit asa cum o auziti aici. ma bucur ca v a atras atentia chiar si in mod critic,si PS. o sa va mire chiar alerg dupa critici pt ca asa stiu unde gresesc si ma face mai bun in ceea ce fac.....ma rog de oameni cand postez ceva nou sa mi spuna unde gresesc dar critica sa fie de bun simt cum a fost din partea ta.nu cum s a gasit sa comenteze acest KYUSLAUTEN.....educatie de sclav zero.dar pe scalvi i am inteles

 

Exista moderatori pe rgc? Pe alte forumuri se da ban pt "prost esti".

 

In fine. Pocaitii la care le place femeile si vantoarea si Isus e cei m

 

 

esti rau prietene,doare rau frustrarea si in al doilea rand nu sunt pocait pt ca nu trebuie sa ma pocaiesc ca sa cred in dumnezeu.

Ma da prost mai esti,manca-te-ar invidia sa te mance,omu ala munceste ca sa-si ia ce scule vrea muschii lui si canta ce vrea el.Care-i baiu ficatele?

multumesc mult,apreciez.din pacate avem si specimene din astea pe planeta

Edited by adidelavalcea
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Textul piesei e mizerabil.

 

Mizerii santeti voi care nu puneti nimic pe masuta ci doar criticati ca alpinistu care se suie pe canapea dar se crede alpinist.E munca lui si e de apreciat ca pe langa alte muzici are curajul sa cante blues si nu-l canta rau.Bafta ADV si succes in continuare!

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Guest kyuslauten

foarte urat caracter ai prietene si nu cred ca esti recuperabil.......sa ti fie rusine si atat.

Bine, sa-mi fie rusine.

Am ascultat piesa inca odata.

Care e mesajul pana la urma?

Te rog sa ne explici.

"Hey, waw , waaaa,

Comon'

Daca esti trist, descurajat,

Zi si noapte incercat,

Pune-te (cu accent pe "ne" in genunchi)

Pune-te sa te rogi...

Chiar daca boala te-a lovit,

N-ai nici un ban n-ai mai nimic,

Pune-te in genunchi,

Pune-te sa te rogi..."

Si dupa asta urmeaza ceva cu un munte...

 

Pana la urma solo-ul este foarte fain.

Edited by kyuslauten
Link to comment
Share on other sites

 

Exista moderatori pe rgc? Pe alte forumuri se da ban pt "prost esti".

 

In fine. Pocaitii la care le place femeile si vantoarea si Isus e cei mai tari.

Posted at 1:36 AM

 

RGC are moderatori. Din pacate, avem lucruri MULT mai bune de facut noaptea la unu' jumate'.

 

Pe alte forumuri se da ban pentru "esti prost". Pe si mai alte forumuri se da ban pentru "alt pocait". Cine vrea sa ghiceasca din care categorie face parte RGC ?

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Cred că scăpau mai ușor banații dacă strigau : "Băi, manelistule, astea-s versuri ?!", decât să se ia de religie .

 

[ :P it's a joke ! ]

 

Soloul de chitară mișto, dealtfel !

 

Versurile sunt ... ... ăsta-i feelingu' omului, ce vreți acuma ? Versurile, Adi, cred că duc piesa mai spre sectorul de gospel un pic, nu crezi ?

 

 

.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

wow.. ce-i asa incordat colegu kyuslauten. Mie mi-a placut cum suna. Nu pot sa zic ca is doctor in blues, dar am ascultat si eu pe ici pe colo si daca stai sa traduci versurile, is cel putin similare. Asta-i stilu si nu trebe sa le placa la toti. Chiar is curios sa aud tot materialul si ascult cu placere orice material in romaneste, cat timp un om si'a batut capul sa faca ceva, nu sa stea pe calculator si sa zica " eu faceam mai bine "

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Adi suna bine chitara. bafta la concert :)

vreau sa va multumesc tuturor,am tot sperat ca acest gen de ,,oameni,,sunt doar accidente pe aici si voi acm mi ati confirmat asta.am mai spus ca nu ma deranjeaza criticile chiar din contra dar sa fie de bun simt

Cred că scăpau mai ușor banații dacă strigau : "Băi, manelistule, astea-s versuri ?!", decât să se ia de religie .

 

[ :P it's a joke ! ]

 

Soloul de chitară mișto, dealtfel !

 

Versurile sunt ... ... ăsta-i feelingu' omului, ce vreți acuma ? Versurile, Adi, cred că duc piesa mai spre sectorul de gospel un pic, nu crezi ?

 

 

.

da ai dreptate este gospel dar este tot o extensie a blues ului zic eu.mi e imi place blues ul dar daca punem de ex si putin jazz pe aici pe acolo nu strica.,sau niste funk,sau rock,defapt asta s a si intamplat dealungul timpului cu mai toate genurile sau facut fuziuni.eu militez in primul rand sa cant in romana ,sa am un mesaj care sa l inteleaga toata lumea

Link to comment
Share on other sites

 

E ok cu limba română, dar la faza cu bluzu' și gospelu... Adică, hai sa dăm un exemplu, sa luminăm lumea !

 

La bluz ar fi cam așa :

 

"Ma' baby left me

And I'm wasted in a bar

[ doo dooo doooom ]

Wanna hang myself , oh Lord

But I can't go soooo far

Oh, yeah"

 

pe când la gospel ar fi cam așa :

 

"Ma' baby left me

And I'm wasted in a bar

[ wasted agaaain ]

But the preist told me Hold on !

There's more cunts comin' along

[ chorus, increased tempo ]

Thank you Jesus, thank you Lord

Oh, thanks Jeesus, thanks Lord "

 

 

 

 

 

 

 

ChurchDance.gifcarlton_gif.gif

 

:) Cheers !

 

.

iar este corect:)))blues nu este gospel si nici invers dar au legatura intre ele.cum nici muzica lautareasca nu este manea si nici invers dar maneaua este o extensie a muzicii lautaresti.bun exemplul tau:)

Edited by adidelavalcea
Link to comment
Share on other sites

Nu judec pe nimeni, nu-mi place, insa mi se pare o mentalitate gresita sa judeci atat de aspru un om care, practic, in viziunea mea, face o "slujba" ce ii ofera un venit copios, care, nu stiu, poate-i place, poate nu (slujba), pentru a avea sustinere financiara sa isi cumpere scule sa cante ceea ce-i place.

 

Mie ADV mi se pare un om exemplu. Cati dintre voi mergeti de drag la lucru, sau aveti o slujba care va incalzeste sufleteste de numai puteti?! Aproape niciunul, dar totusi o faceti, pentru ca daca nu, atunci bani de scule "nema"... eu as vrea sa pot face asta, dar nu pot canta ceva ce nu simt...

 

Da, ADV canta manele, care sunt, din punctul meu de vedere, pura intruchipare a inculturii, prostiei si a prost gustului. Dar ce, credeti ca asta il face pe el sa fie incult, prost si mai stiu eu cum? Eu nu cred. Si asta se vede prin ce a postat aici.

 

Eu sincer, vad treaba asta ca un lucru benefic pentru scena blues-ului din Romania. Eu am sperante ca ADV poate sa-si cultive ascultatori ce il apreciaza pentru manelele sale. Nu pot spune ca vad nimic negativ in aceasta schimbare...

 

Cat despre piesa, d.p.d.v instrumental este impecabila. Sound-ul este misto. Versurile sunt putintel trase de par, insa nu ma duce sub nici o forma cu gandul la pocaiti si/sau chestii religioase. Eu nu sunt credincios, insa am scris si eu cateva piese de blues unde apare cuvantul "doamne", precum si in blues-ul autentic, ca un fel de accent, apare cuvantul "lord". Care sa fie problema? Oare si negrii din Mississippi sa fie toti pocaiti...?! Hmm, n-as crede!

 

N-o mai lungesc aiurea. Vreau sa-l felicit pe Adi, are toata stima mea, iar haters will be haters forever! :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Textul piesei e mizerabil.

 

Tu ai ascultat blues vreodata?

Textul marilor bluesmani sta intr-o simplitate crasa, fie ca sunt fericiti sau troubled.

Nu vreau sa compar, dar textul din melodia postata mai sus este la fel de simplu ca textul oricarui alt blues cantat de oricare alt bluesman.

Am mai spus-o si intr-alt topic de acum ceva ani, pentru mine cel putin, bluesul sta in text ca intr-o carja subreda ( de cele mai multe ori carja se rupe si muzica se pravaleste peste mine...si asta-mi place :)

 

si ca sa fiu on-topic : felicitari autorului pentru acest proiect.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Sa fiu eu, citeam versurile si mi le cantam in minte :))) foarte bun exemplu ramurel!. Ca si feeling, e blues domle. Ca si mesaj, fiecare cu ce ii place-muzica nu se discuta, religia la fel. Iti place bine, nu iti place, asculti altceva. E loc pentru orice in lumea asta. Sau ne-am transformat toti intr-o natie de ...nationalisti, extremisti, rasisti, obtuzi, si altele? Si ce daca eu sunt ateu? sau musulman? sau negru?oooof off...mai mai... Nu judecati! ma rog, putea la fel de bine sa spuna, pune-te sa canti , poate atunci nu mai sareau toti asa.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Tu ai ascultat blues vreodata?

Textul marilor bluesmani sta intr-o simplitate crasa, fie ca sunt fericiti sau troubled.

Nu vreau sa compar, dar textul din melodia postata mai sus este la fel de simplu ca textul oricarui alt blues cantat de oricare alt bluesman.

Am mai spus-o si intr-alt topic de acum ceva ani, pentru mine cel putin, bluesul sta in text ca intr-o carja subreda ( de cele mai multe ori carja se rupe si muzica se pravaleste peste mine...si asta-mi place :)

 

si ca sa fiu on-topic : felicitari autorului pentru acest proiect.

multumesc mult tudorzz tie si celorlati care au postat aici.in legatura cu blues ul asta incerc si eu sa explic, blues ul a fost creeat de negrii sclavi care munceau pe plantatii si acei negri aveau zero cultura,isi cantau trairile ,suferintele etc asta este blues ul in opinia mea si asa vreau sa ramana.texte simple fara multe neologisme si usor de inteles de oricine.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Bafta la ce intreprinzi!

 

Mizerii santeti voi care nu puneti nimic pe masuta ci doar criticati

 

Desi kyuslauten a postat intr-un mod inacceptabil, te-ai cam luat aiurea de om, pentru ca nu stii niciodata cine si cum e omul de fapt , ce poate el, chiar daca e acid si are comportament inadecvat :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Bafta la ce intreprinzi!

 

 

Desi kyuslauten a postat intr-un mod inacceptabil, te-ai cam luat aiurea de om, pentru ca nu stii niciodata cine si cum e omul de fapt , ce poate el, chiar daca e acid si are comportament inadecvat :)

comportamentul unui om spune cine este el,ce educatie are,ce frustrari,ce caracter,bun sau rau etc,credeti ma este o matematica perfecta. era foarte simplu sa mi spuna ce nu i place ca de aia am si pus piesa aici pe un forum de chitaristi,sa mi spuna intr un mod de bun simt.cum au facut si altii aici.el cand m a facut pocait si ca acum intelege el de unde am eu atatea scule,nu stia cine sunt eu si cum sunt eu defapt?????????????????????????????

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.