www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Criman - Cris Guitars


cristisan
 Share

Recommended Posts

Cum dreaq a migrat postarea mea din topic-ul "Grosmann" in topic-ul asta ?

Intrebarea mea, la momentul respectiv, era legata de faptul ca nu inteleg ce legatura are postare colegului "cristisan"- mi-am cumparat chitara Criman- cu subiectul respectivului topic, recte chitarele Grosmann.

 

In alta ordine de idei, nu cunosc persoana Cristi Grosu, nu am avut vreo tangenta cu el, doar ce am citit pe forum despre subiect.

Dar pot spune ca detin o chitara Grosmann, a doua de-a lungul timpului, si este o chitara "ciment".

Copie Jackson Kelly model cu Floyd Rose licenta, foarte bine lucrata.

Cand am cumparat-o (second-hand) avea o mica problema de aliniere a neck-ului fata de corp/bridge, rezolvata in mai putin de 5 minute. Mai mult a durat sa scot si sa pun inapoi corzile.

Comoda, neck confortabil, fara pic de buzz. Am schimbat de pe 9-42 pe 11-59, si neck-ul nu s-a curbat nici cat un fir de par...

Link to comment
Share on other sites

Nu prea are elemente în comun cu Grosu, în afara spiritului antreprenorial românesc halucinant. Și prenumele, I guess.

Și pe Facebook, dacă doriți: https://www.facebook.com/criselectroputere/ Aparent sunteți câțiva prieteni.

 

ce legatura are postare colegului "cristisan"- mi-am cumparat chitara Criman- cu subiectul respectivului topic, recte chitarele Grosmann.

Probabil a citit într-o carte dă Marketing ceva despre targeted self promotion, social media și IBLs dar nu cred că a reușit să le pună cap la cap.

Edited by FiveseveN
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ca imagine si chiar ca sound, merge intr-unul dintre cele doua stiluri americane clasice, binecunoscute si extrem de indragite.

Ghitaristule! Daca vrei sa fii la party cu interpretarea ta, vino sa testezi ghitara asta!

 

de unde intelegem urmatoarele: americanii in nemernicia lor au doar 2 stiluri clasice care sunt binecunoscute si fireste, extrem de indragite si daca vrei sa fi miezul unui party iti iei o chitara d'asta cu modele maramuresene si toate muierile iti vor cadea la picioare..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

dupa vlahopol guitars [ alea mai bune ca sexu ] greu credeam ca se poate fabrica vreo chitara mai urata ...

acuma m-am luminat.

ce-i clar ii ca sculele is lucrate la greu,finisate cu rabdare,din pacate acolo lipseste un personaj care sa se ocupe cu partea de look sau sa mai taie din elanul ''designerului'' actual.

posibil sa sune ok,sa fie ultracomode-nu stiu. insa la capitolul ''cum arata'' -FAIL !

Link to comment
Share on other sites

dupa vlahopol guitars [ alea mai bune ca sexu ] greu credeam ca se poate fabrica vreo chitara mai urata ...

Te rog, nu mai comenta daca nu te pricepi... Oricum, "frumusetea" este un criteriu perfect subiectiv, deci, pastreaza-ti opiniile pentru tine si prietenii tai.

Link to comment
Share on other sites

Unele arată ok, cum ar fi Jackson-ul personalizat cu zidul celor de la Pink Floyd.

Modelele personale sunt "over the top". Logo-uri peste logo-uri, multe culori, multe idei, un amalgam.

Din păcate, toate suferă de problema lutierilor amatori, lacul de două degete.

 

Despre site nu mă pronunţ. Urmează reţeta clasică, se ia un liceean, se dă o sumă modică şi se face site-ul. De fapt asta cu spaţiul virtual e o problemă des întâlnită în România. La naiba, până şi site-urile firmelor care prestează servicii de identităţi vizuale şi realizări de site-uri arată ca dracu'.


dupa vlahopol guitars [ alea mai bune ca sexu ] greu credeam ca se poate fabrica vreo chitara mai urata ...

acuma m-am luminat.

ce-i clar ii ca sculele is lucrate la greu,finisate cu rabdare,din pacate acolo lipseste un personaj care sa se ocupe cu partea de look sau sa mai taie din elanul ''designerului'' actual.

posibil sa sune ok,sa fie ultracomode-nu stiu. insa la capitolul ''cum arata'' -FAIL !

 

Vlahopol avea probleme mari la partea tehnică. Asta am observat şi eu la Crisis ăsta, sunt lucrate cât de cât ok, nu sunt strâmbe, nu se suprapun piesele. La Vlahopol asta era marea problemă.

Link to comment
Share on other sites

Te rog, nu mai comenta daca nu te pricepi... Oricum, "frumusetea" este un criteriu perfect subiectiv, deci, pastreaza-ti opiniile pentru tine si prietenii tai.

 

daca ai auzit de ''kitsch'' ai zis tot in cazurile de fata ,ca ai dat tu o gramada de bani pe vreo exponata este strict problema matale :(.

iar pana la urma ,prostu nu e ala care vinde, ci e ala care cheltuie vreo suma prea mare de bani pe asa ceva.

Link to comment
Share on other sites

Am mutat discutia despre vlahopolol guitars aici: http://forums.rgc.ro/topic/97918-vlahopol-guitars/

 

Va rog sa pastrati un ton civilizat.

 

Cred ca ar fi utile niste comentarii din partea cuiva care chiar a pus mana pe instrumentele astea, asa din poze e foarte dificil sa iti faci vreun fel de parare ...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Nu e o idee rea, dar sunt reticent vis-a-vis de calitatea lor, prețurile din câte vad sunt un pic măricele pentru un producător necunoscut fără o demonstrație clară de calitate.

 

M-ar înteresa o chitară la comandă, 6 corzi, neckthru sau setneck, mahon/mahon, scale bariton extra lung. 29" cu o singura doza bridge, bridge tune-o-matic string thru.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Am mutat discutia despre vlahopolol guitars aici: http://forums.rgc.ro/topic/97918-vlahopol-guitars/

 

Va rog sa pastrati un ton civilizat.

 

Cred ca ar fi utile niste comentarii din partea cuiva care chiar a pus mana pe instrumentele astea, asa din poze e foarte dificil sa iti faci vreun fel de parare ...

Se baga o gramada in seama sa comenteze cit de buna este o chitara sau cit de proasta fara sa puna maina pe ea, fara sa o cinte, fara sa o pipaie, fara sa o miroasa, fara macar sa o vada...  ;o)

Lasa-i sa comenteze cum vor ... Ei pot sa vorbeasca urit la adresa oricui ca cica e democratie si libertatea cuvintului, si daca il intrebi pe unul daca a iesit din baie cu chitara, sau cite concerte are pe an, se ascunde in spatele unui avatar si se apuca sa comenteze urit, ca doar atita stie sa faca.

 

Pacat ca nu se fac niste reguli mai stricte vis-a-vis de "poatari civilizate" ...

Cel mai corect ar fi fost sa vorbeasca pe faza, toti cei care au incercat instrumentul in discutie indiferent despre ce instrument este vorba, nu din amintiri si mai ales din frustrari. 

Multumesc de interventie! .

Mike

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 Aveți foarte mare grijă la Criman Guitars / Cris Guitars / Cris Electroputere .  Vinde pe un grup de Facebook un bas Dean cu electronică activă (zice de un preamp nou, dar nu dă absolut nici un detaliu, habar nu are din ce lemn e făcută, nu specifică modelul atunci când e întrebat etc). Mi-au sărit în ochi câteva detalii care nu se găsesc la Dean-urile actuale (inlay cu sigla Dean, headstock, îmbinarea gât-corp, scrisul de pe doze și multe altele), așa că am căutat modelul prin cataloagele vechi. Este vorba de un Dean DB94, model entry-level. Cris ăsta cere 400E pe o chitară bass ce se dădea cu maxim 150$, doar pentru că e scris numele lui pe ea, are un pickguard kitchos și hardware de Ibanez Gio.
Atașez poze cu instrumentul scos de Cris la vânzare, plus 2 poze cu un Dean DB94.

post-12031-0-60376000-1413717456_thumb.jpg

post-12031-0-66235400-1413717467_thumb.jpg

post-12031-0-40266900-1413717479_thumb.jpg

post-12031-0-93678500-1413717489_thumb.jpg

post-12031-0-95834500-1413717495_thumb.jpg

post-12031-0-75715000-1413717500_thumb.jpg

Edited by eduard.alexandru
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.