www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum va intretineti chitara?


Stefan
 Share

Recommended Posts

Eu foloseam plastic din carcasele de la CD-uri.Nu aveam probleme cu doza, insa am observat ca nu e prea ok din simplu fapt ca atunci cand inalti pragusul, teoretic, acesta nu mai este atat de adanc bagat in canalul ala si atunci tinde sa se incline inspre gat, rezultatul maririi actiunii fiind aproape nul.Incearca mai degraba sa il mai scoti si din truss rod.

 

Dap ! M-am lovit de aspectul ăsta şi n-am reuşit să ridic prea mult... Însă, suficient cât mi-a trebuit şi am compensat şi din truss, deci e ok acum...

 

Mersi !

 

.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am si eu o intrebare.daca tin chitara acustica rezemata de perete fara suport ii afecteaza grifful?am senzatia ca tensiunea corzilor este cam mica de ceva vreme,desi in Ap Tuner este acordata.si are si fret buzz pe mi-ul gros.corzile au o vechime de aprox 2luni.am citit ca daca tensiunea corzilor nu este suficienta va fi afectat grifful.

Link to comment
Share on other sites

Revin si eu cu o intrebare "de bula", nu aruncati cu rosii :D.

 

Am tot citit topicul asta si tot am ramas cu ceva neclar: pentru o chitara cu tastiera din rosewood, uleiul de lamai e bun numai pentru ungere, sau si curata murdaria de pe fretboard?

 

Cu alte cuvinte, asa ceva e suficient ca sa-mi pot curata ca lumea chitara (uleiul de lamai pentru fretboard, iar polishul pentru corp)? Sau imi mai trebuie si altceva pentru curatarea grifului?

Link to comment
Share on other sites

Lemon-oil se foloseste numai la fretboard de rosewood sau abanos. Nu se foloseste la maple, nu se foloseste pe lac.

 

Pai da, chitara mea are fretboard din rosewood, am inteles ca pentru maple se folosesc alte produse. Ma interesa insa daca lemon oil-ul are si proprietatea de a curata mizeria de pe tastiera, nu numai de a unge lemnul pentru a nu se usca.

Link to comment
Share on other sites

Revin si eu cu o intrebare "de bula", nu aruncati cu rosii :D.

 

Am tot citit topicul asta si tot am ramas cu ceva neclar: pentru o chitara cu tastiera din rosewood, uleiul de lamai e bun numai pentru ungere, sau si curata murdaria de pe fretboard?

 

Cu alte cuvinte, asa ceva e suficient ca sa-mi pot curata ca lumea chitara (uleiul de lamai pentru fretboard, iar polishul pentru corp)? Sau imi mai trebuie si altceva pentru curatarea grifului?

 

Este de ajuns. Cureti bine cu ulei de lamaie la fiecare schimb de corzi. Daca s-a adunat mai multa murdarie, poti folosi si o periuta de dinti moale, dar, de cele mai multe ori, merge cu carpa si cu solutia de curatat fretboard. Daca vrei sa faci treaba brici, iti recomand si steel wool, pentru polish la freturi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Am o mica problema - m-am trezit recent cu niste zgarieturi pe Cort-ul meu. Pare sa fie ceva superficial, nu e intrat in lemn, plus ca zgarieturile se vad numai daca pica lumina in anumite unghiuri pe chitara. Totusi, as vrea sa stiu daca se poate face ceva macar ca sa mai estompez cat de cat zgarieturile alea.

 

Ce mi-ati recomanda in acest sens, avand in vedere ca finish-ul chitarei este unul satinat?

 

P.S.: nu accept raspunsuri de genul: "Lasa zgarieturile asa cum sunt, sa se vada ca e chitara cantata" :D.

 

P.P.S.: nici varianta cu "mai pune un sticker peste" nu se pune...

Edited by mike KidLazy
Link to comment
Share on other sites

Acum ceva ani lucram intr-un atelier ce producea diverse obiecte decorative din lemn. Pt. obtinerea unui luciu satinat foloseam o ceara de productie Italia si frecam lemnu' ala pana ma gaseau dracii. Toata treaba asta cu o carpa din bumbac ce nu lasa nicio scama.

Din pacate nu mai stiu numele produsului dar sunt convins ca vei gasi ceva similar, daca e cazul.

Banuiesc ca chitara ta, fiind dintr-un lemn mai nobil (mahon parca) nu este tratata decat cu ceara si nimic altceva. Doar banuiesc.

Oricum, chiar daca are vreun lac satinat aplicat pe corp, ceara nu-i va face niciun rau.

Edited by impaiatu
Link to comment
Share on other sites

Chitara este lacuita cu lac special care dupa uscare ramane .... satinat.

Acest tip de finish este cel mai greu de refacut, ori o lustruiesti complet, ori o slefuiesti complet, interventia "pe bucati" nu este indicata, se va vedea mai urat decat zgarieturile superficiale care se vad doar in anumite conditii de lumina.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mike, uleiul mineral ''din lamaie'', este excelent pentru curatarea palisandrului.

Am curatat acum doua zile explorerul si a iesit foarte bine, numai ca a trebuit sa repet treaba inca o data.

Eu am aplicat uleiul mai intai pe lemn, l-am lasat 5 minute, l-am sters, iar dupa asta am turnat putin ulei pe o carpa si am insistat, asa am scos tot jegul.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Guest Andreishd

Băi, eu am tot văzut aici de Pronto. Dar eu am un abțibild cu Rolling Stones pe chitară. Îl ocolesc?

Edited by Andreishd
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Băi, eu am tot văzut aici de Pronto. Dar eu am un abțibild cu Rolling Stones pe chitară. Îl ocolesc?

 

De ce ai folosi Pronto? Eu unul nu am încredere în Pronto pentru că mi-a lăsat o pată pe birou. Am dat cu el, a sunat telefonul şi până am apucat să şterg, s-a albit zona respectivă. Aşa că n-am chef de pete albe pe chitară. O cârpă uscată pentru corp, o soluţie pentru gât, eventual o periuţă de dinţi cu un ulei, ceva în genul WD-40 pentru părţile metalice şi aia e.

 

Mie mi-a spus un lutier in germania ca cel mai bun pt griff e uleiul de parafina. Eu am avut o chitara la setup acolo si mi-a dat pe griff cu ulei de parafina. Grifful era din abanos. Dar spunea ca uleiul de parafina e mai bun decat cel de lamaie si pt. palisandru.

 

Probabil că e. Cu siguranţă mai sunt multe soluţii/uleiuri care ar putea fi mai bune, dar, din comoditate şi din teama de a face experimente pe instrumente, mergem pe ăsta care se comercializează în acest scop. În orice caz, e nevoie de o soluţie care să fie absorbită de lemn. Mari proprietăţi de curăţare, mai avansate decât apa chioară nu cred că au soluţiile de genul, dar nu-ţi cocleşte aşa repede fretwire-ul, cum ţi-ar cocli dacă ai folosi apă.

Link to comment
Share on other sites

Solutia este cand nu canti la unele din chitare le pui muzica sau le canti laalta chitara ca sa le intretii ,sa nu se plictiseasca.si sa se obisnuieasca....Se sterge dupa fiecare cantat cu o carpa uscata si curata ..de preferat nu se da cu chitara de podea si nu se zgarie cu cuie sau alte obiecte ...nu se lasa imn ploaie sau la soare ...

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
  • 7 months later...

Salutare. Ce se recomanda pentru curatarea si intretinerea grifului de mahon. E OK uleiul de lamaie? Mersi.

Din cate stiu eu (si din propria experienta) iti spun ca e foarte OK.. Damn, acum vad ca ai scris asta in mai :))

 

Acum dilema mea: Cunoasteti toti marele conflict dintre cei care scot toate corzile deodata si cei care spun ca nu e bine sa faci asta, deoarece se curbeaza griful si trebuie scoase una cate una. Ei bine, sa zicem ca o iei pe calea "corecta" si inlocuiesti corzile una cate una. Cum aplici lemon oil pe grif? Pur si simplu cu o carpa imbibata in ulei pe care o bagi cumva pe dupa corzi? Eu pana acum scoteam toate corzile deodata si aplicam lemon oil, dar, since I have the new guitar, ma tem de orice lucru facut gresit.

Spuneti-mi opinia voastra fata de aplicarea lemon oil-ului (+ la cat timp il aplicati) si despre scoaterea corzilor.

Link to comment
Share on other sites

Ulei de lamiie e foarte ok pentru tastierele la care am mahon sau trandafir sau asa.

Eu slabesc corzile pina le pot scoate de pe grif (toate in acelasi timp sa am spatiu de lucru) si dau cu atentie pe tastiera dar si pe taste si dupa ce acordez chitara dau si pe corzi. Imi place sa alunece corzile pe taste dar si sub degete. Eu dau cu un GHS care a venit si cu o bucata de material moale. Cu ea curat eventualele scurgeri.

 

Iarasi e enorm de multa mitologie chitaristica pe tema asta: ca s-ar curba griful daca scoti toate corzile, ca uleiul de lamiie ar "subtia" timbrul corzilor, ma rog, prefer sa ignor toata treaba asta, sa dau pe grif si pe corzi deseori, lunar sau asa, indiferent ca folosesc sau nu instrumentul acela.

A, poate iti foloseste: de pe vremea cind corzile "bune", "de firma" erau raritati am ramas cu bunul obicei de a curata corzile cu un chibrit aproape dupa fiecare cintare. Pun pur si simplu un chibrit sau o scobitoare sub coarda si merg in lungul ei. Pe chibrit ramine uneori niste rugina, probabil si ceva piele moarta, oxizi de ceva. In felul asta corzile tin foarte foarte mult dar eu nu sint deloc un tone freak si prefer sunetul corzilor usor uzate. Timbrul corzilor noi nu e prea pe placul meu, chestie de gust si atit.

Aproape sigur altcineva iti va spune pe buna dreptate ca el prefera corzile noi noute si le schimba saptaminal sau lunar sau inainte de orice inregistrare. E strict o chestie de alegere personala mai mult sau mai putin motivata. Fa-ti alegerea ta si cam asta-i tot.

 

Pentru corpul chitarelor am un Dunlop nu-stiu-ce cu care curat de amprente, pete de grasime etc si dau lustru, e ok. Eu o fac cam la 6-8 luni pentru fiecare instrument. In rest, cutia si husa sint sfinte. Evident, daca vei cinta in club sau pe scena praful, transpiratia si toate celelalte vor impune sa cureti instrumentul mai des. Sau mai rar. Sau deloc. E doar o alegere pe care trebuie s-o faci. Nimic altceva.

Edited by Posho
Link to comment
Share on other sites

Ulei de lamiie e foarte ok pentru tastierele la care am mahon sau trandafir sau asa.

Eu slabesc corzile pina le pot scoate de pe grif (toate in acelasi timp sa am spatiu de lucru) si dau cu atentie pe tastiera dar si pe taste si dupa ce acordez chitara dau si pe corzi. Imi place sa alunece corzile pe taste dar si sub degete. Eu dau cu un GHS care a venit si cu o bucata de material moale. Cu ea curat eventualele scurgeri.

 

Iarasi e enorm de multa mitologie chitaristica pe tema asta: ca s-ar curba griful daca scoti toate corzile, ca uleiul de lamiie ar "subtia" timbrul corzilor, ma rog, prefer sa ignor toata treaba asta, sa dau pe grif si pe corzi deseori, lunar sau asa, indiferent ca folosesc sau nu instrumentul acela.

A, poate iti foloseste: de pe vremea cind corzile "bune", "de firma" erau raritati am ramas cu bunul obicei de a curata corzile cu un chibrit aproape dupa fiecare cintare. Pun pur si simplu un chibrit sau o scobitoare sub coarda si merg in lungul ei. Pe chibrit ramine uneori niste rugina, probabil si ceva piele moarta, oxizi de ceva. In felul asta corzile tin foarte foarte mult dar eu nu sint deloc un tone freak si prefer sunetul corzilor usor uzate. Timbrul corzilor noi nu e prea pe placul meu, chestie de gust si atit.

Aproape sigur altcineva iti va spune pe buna dreptate ca el prefera corzile noi noute si le schimba saptaminal sau lunar sau inainte de orice inregistrare. E strict o chestie de alegere personala mai mult sau mai putin motivata. Fa-ti alegerea ta si cam asta-i tot.

 

Pentru corpul chitarelor am un Dunlop nu-stiu-ce cu care curat de amprente, pete de grasime etc si dau lustru, e ok. Eu o fac cam la 6-8 luni pentru fiecare instrument. In rest, cutia si husa sint sfinte. Evident, daca vei cinta in club sau pe scena praful, transpiratia si toate celelalte vor impune sa cureti instrumentul mai des. Sau mai rar. Sau deloc. E doar o alegere pe care trebuie s-o faci. Nimic altceva.

Interesant :D Eu, unul prefer sunetul corzilor noi (probabil ca fac parte din majoritate). Dar ceva mi-e neclar.. Deci, ai spus ca slabesti corzile pana cand le poti scoate de pe grif. Pana la urma, le scoti inainte sa dai cu ulei sau doar le slabesti ca sa ai loc sa cureti griful?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.