www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intalnirea Rgc 2014 - 25-27 Iulie, Conacul Vanatorului, Moeciu


sam
 Share

Recommended Posts

@George M: Referitor la durata, tu ne-ai indus in eroare pentru ca in poll ai trecut 5-6, 12-13... ceea ce inseamna doar o noapte. Bine ca s-a rezolvat.

 

Ma bag si eu la gatit si alte pregatiri daca e nevoie, ma pricep si am ceva experienta in gatitul de campanie si nu numai.

 

Pentru porcupainul de la Vio trebuie neaparat protap altfel ne batem joc de el. Dupa ce vom alege pensiunea voi discuta cu proprietarul sa ne faca rost de unul de prin vecini chiar daca n-are el. Daca nu si nu, venim cu el de-acasa, facem la vreun fel. Chiar ar fi pacat.

 

Mariusteicu s-a retras din cursa pentru ca nu mai e in tara. Atasez tabelul actualizat in care am trecut si locatiile participantilor acolo unde le-am gasit. Cine nu are trecuta locatia pe lista e rugat sa mi-o comunice.

 

Vio, toti baietii tai sunt din Bucuresti?

 

post-9969-0-43966300-1397457537_thumb.jpg

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

George,e iulie,o sa faci saună în bucătărie cînd o sa găsești,eu ma bag la gătit,e o mare pasiune a mea,sunt si pretențios la gătit,mai rau ca ăia de la Master Chef.Ma bag la prepararea carnurilor.

 

Vorbeam pe PM cu Razvan (otringal) si i-am zis ca tin neaparat sa fac eu fasolea cu ciolan, la ciorba de potroace poate se baga el, poate Sam, poate amandoi. Porcul, Vio, e al tau, tu l-ai crescut, tu l-ai educat, tu stii ce preferinte are, daca nu-i dai cimbru si usturoi sa se sature nu mai stau de vorba cu tine. :lol: Si in felul asta ne-am impartit cumva si cateva sarcini.

 

Dupa ce vom alege pensiunea voi discuta cu proprietarul sa ne faca rost de unul de prin vecini chiar daca n-are el.

 

Protap si ceaun mare, pentru fasole si ciorba.

 

Hai bre, ca incepe sa se lege. :yay:

Copy-paste din mesajele catre Razvan:

 

Eu vad asa:

- vineri: primirea + un mizilic (ceva slanina, branza de la taranii locului, ce gasim), gratar dupa amiaza spre seara;

- sambata: mic dejun, fasole cu ciolan afumat la pranz, protap din porcul adus de Viorel la cina, foc de tabara;

- duminica: mic dejun, ciorba de potroace, spre dupa amiaza imprastierea, care cum are programul.

 

Asta-i doar "schema logica" a evenimentului, meniurile si cantitatile inca nu-s prea clare, n-am avut timp.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Legat de colegii care vor sa stea la cort, intrevad doua posibile probleme:

1. Pensiunea trebuie sa aiba o curte suficient de mare pentru corturi si proprietarul sa fie de acord (asta probabil ca se va rezolva, vom cauta o pensiune care sa se preteze)

2. Probabil ca cei care vor sa stea la cort se asteapta sa nu plateasca cazarea, lucru partial adevarat dupa parerea mea. Nu cred ca proprietarul va fi de acord sa luam 5 camere si sa punem 20 de corturi fara sa platim nimic pentru ele...

 

Alta problema ridicata de unul dintre colegi: el si insotitorii sunt vegetarieni si nu consuma alcool, cu alte cuvinte au o gramada de vicii :P Totodata vor sa stea la cort. Personal sunt de acord cu George, taxa de participare ar trebui sa fie unica indiferent de preferintele fiecaruia, dar in cazul asta oamenii nu vor consuma mai nimic din meniu. Ce facem in cazul asta?

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Nu ai cum sa nu le cumperi nimic daca platesc . Probabil ca trebuiesc intrebati ce anume consuma. Daca noi ne bucuram la o bere (minim doua :D ), probabil ca si ei sa bucura la un fresh de portocale .

 

Pai nu asta e ideea sa nu le cumperi nimic :) Platesc si ei la fel ca toata lumea si li se face meniu vegetarian + apa plata cu lamaie? Sau nu platesc nimic la mancare si bautura si isi aduc ei ce vor?

Link to comment
Share on other sites

Sunt cazuri speciale, cum ziceau colegii, vegetarieni. Dar şi în cazul ăsta, ne descurcăm cu ce luăm şi pentru restul. Cartofi, legume, sucuri, o să fie cu siguranţă şi pentru restul dintre noi. Acum chestii specifice, humus sau chifteluţe din soia, e mai greu să le băgăm pe lista de cumpărături. Le putem înlocui cu dovlecei pane, salate de crudităţi, legume pe grătar, eventual o mâncare de cartofi, chestii care ne plac mai multora.

 

De stat la cort, trebuie vorbit cu pensiunea. De obicei se cere tarif separat, mai mic, pentru stat cu cortul. Dar şi în cazul ăsta, având în vedere că suntem mai mulţi, sunt sigur că vom discuta altfel cu pensiunea, eventual să primim o ofertă pe persoană, iar noi să spunem că X stăm la cort, iar Y în pensiune.

 

Cred că ar putea fi stabilită o taxă comună. Până la urmă nu văd rostul în a vă pune pe voi, din Bucureşti, să alergaţi prin 10 magazine după preferinţele fiecăruia. În taxa comună vor intra chestiile generale, legumele, carnea, băuturile, cazarea. Că în mai mare sau mai mică măsură valoarea efectivă pe care o plătim se reglează. În rest, ce preferinţe are fiecare, de icre negre şi porumbei pe grătar, cred că îşi pot asigura şi singuri aceste pofte.

 

Cu taxe separate şi chestii împărţite, sunt şanse mai mari apară discuţii.

Link to comment
Share on other sites

Corect . Putem cumpara direct de la Supermarket din Moeciu . Este si mai sanatos asa , cel putin cu produsele din carne .

 

A propus si 'mnezău asta aseara. In Moeciu sunt cateva magazine dar micute si destul de scumpe. Eu ziceam sa luam 'grosul' dintr-un hypermarket ca sa ai de unde alege (chiar si din Brasov ca sa nu plimbam carnea pe drumuri). Asa stii si ca sunt proaspete si nici nu platesti pret de statiune. Maruntisuri si ce s-o uita luam de acolo normal. Parerea mea...

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Legat de vegetarieni: de ce nu-si spun preferintele? fie nu platesc decat cazarea si isi aduc ei ce vor, fie platesc cu noi si le luam chestii special pt ei. Pt noi tot aia e, insa na, ei sa fie multumiti. Ca n-are rost sa le impunem noi regula. Si zic asta pt ca am fost f. multi ani vegetarian si stiu cum e ;)

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu daca are sens un poll, dar ar fi bine sa aflam cumva numarul de oameni care vor sa stea la cort. Asa putem gasi pensiuni cu mai putine camere, dar cu posibilitate de camping in curte. Din cate am vazut, pensiunile astea mai mici sunt mai rustice/ieftine. In schimb, daca sunt prea putini doritori, sa excludem complet varianta cu cortul si in cazul asta, sa cautam pensiuni mari.

Link to comment
Share on other sites

Not again! emo48.gifS-a discutat in Ianuarie despre asta si majoritatea a spus ca vrea la pensiune, doar vreo cativa la cort.


Iar legat de vegetarieni va spun si voua ce i-am spus si lui Sam in privat.

 

 

Asta e un caz izolat. La cat de nesigur este omul, as zice ca ar fi mai bine sa nu ne batem capul d.p.v. administrativ cu el. Nu-l punem sa plateasca nimic, nici avans, daca vrea sa vina este bineprimit, dar trebuie sa-si gaseasca loc de cort, poate chiar in curtea noastra (la pretul cerut de proprietar), daca este loc.

 

Nesiguranta, adica ba ar veni, ba n-ar veni...

Link to comment
Share on other sites

Stiu ca s-a discutat, dar sunt cativa care nu au spus ce vor si sincer nu mai stiu nici care sunt cei care vor cu cortul. Chiar trebuie sa stim de cate camere si cate corturi vorbim cu proprietarul pensiunii, ca sa nu ne trezim ca luam camere la toata lumea si jumatate vor la cort.

 

In concluzie, cazare sau cort? (vezi tabelul de mai sus)

Link to comment
Share on other sites

  • Cosu unpinned this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.