www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intalnirea Rgc 2014 - 25-27 Iulie, Conacul Vanatorului, Moeciu


sam
 Share

Recommended Posts

Eu cu Vio la 9 am ne intalnim la Metro Ploiesti, facem cumparaturile si dup-aia o taiem spre locatie.

 

@ggg: Daca voi doi nu beti deloc bere din partea mea nu-i problema sa va luam de contravaloare vin sau altceva. Zi-mi doar ce vrei in cazul in care e un vin care se gaseste in comert (adica nu e de crama, de casa...)

 

La apa am mai suplimentat acum cu 10 litri. 1L de persoana in 2-3 zile e totusi putin pe caldurile astea chiar daca intuiesc ca nu apa va fi lichidul de baza :)

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

In materie de carne, un purcel de 14 kg este suficient. Probabil a fost cantarit carcasa, deci eviscerat. Oasele mai au vreo 2-3 kg, deci carne destula. O portie standard de friptura are intre 250-300 g, la care se mai adauga garnitura.

 

 

Cam asta ar fi lista de shopping, totul a fost rotunjit pe plus. Am bagat mai multe legume pe langa ce facem la gratar ca si garnitura la purcel, ca sa facem si-o salata. Daca considerati ca mai trebuie ceva, ziceti.

 

ardei grasi - 3 kg

ceapa - 2 kg

rosii - 4 kg


ulei/otet pentru salata?!?

 

farfurii/pahare/tacamuri de unica folosinta ???

role de hartie de bucatarie

 

Pentru salata mai adauga si ardei iuti (proaspeti, nu murati), vreo 10 bucati daca sunt mari sau 15, daca-s mai potriviti.

 

De unica folosinta:

50 farfurii intinse

50 farfurii adanci (castroane)

50 tacamuri - lingura, cutit, furculita

100 pahare

 

1 litru ulei

1kg sare fina

 

Otet nu cred ca e cazul.

 

 

 

La apa am mai suplimentat acum cu 10 litri. 1L de persoana in 2-3 zile e totusi putin pe caldurile astea chiar daca intuiesc ca nu apa va fi lichidul de baza :)

 

Ok.

 

 

Mi se pare aiurea sa renunti la toata cantitatea de bere si sa te duci sa-ti cumperi vin. Zi-mi ce vin preferi si aia iti luam, din partea mea nu e absolut nicio problema si banuiesc ca nimeni n-are nimic impotriva.

 

Nu cred ca se opune nimeni si mi se pare corect sa se inlocuiasca berea cu vin, daca asa prefera Gelu.

Link to comment
Share on other sites

 

Fratilor! Dar la ce ora v-ati propus sa fiti acolo ?

Eu nu am cum sa ajung mai devreme de ora 17 . Am treburi dimineata si trebuie sa ma asigur ca in weekend nu ajung la birou :D

Sam ! Poti sa iei cu 28 de doze de bere mai putin . In schimb poate cumperi niste apa minerala . O sa cumpar niste vin .

SausageAssassin ! Ai rezolvat cu transportul ??? Imi este mai la indemana sa vin dinspre Campulung . Dar daca este nevoie , pot sa o iau si prin Bv.

 

 

Am rezolvat! Multumesc mult! :) Vin cu stopul pana in Brasov.

 

Probabil ca pe la 5-6 ajung si eu in Moeciu.

Link to comment
Share on other sites

Update lista:

 

castraveti - 2kg

cartofi - 7 kg

ardei grasi - 3 kg

ardei iuti proaspeti - 10-15 buc

dovlecei - 3 kg

ceapa - 2 kg

rosii - 4 kg

ciuperci - 3 kg

bere - 294 doze (13 baxuri de 24)

suc-uri diverse - 64 litri

apa plata + minerala - 32 litri

porumb copt - 30 buc

carbuni purcel - 6 saci

muraturi - 10 borcane

1L ulei

1kg sare, piper, condimente

carne de gratar in cazul in care porcul de la Vio nu e suficient

 

De unica folosinta: 50 farfurii intinse + 50 farfurii adanci (castroane) + 50 tacamuri - lingura, cutit, furculita + 100 pahare

role de hartie de bucatarie

 

Observatii:

Skol sau Timisoareana / SausageAssassin

bere bruna 25-30% din toata cantitatea / George M.

orice vin rosu de Samburesti in loc de bere / ggg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Vom lua Timisoreana pentru toata lumea daca nu aveti nimic impotriva. Baietii lui Vio beau Timisoreana, SausageAssassin la fel, pe mine nu ma deranjeaza, ggg nu bea bere iar pe George si pe maur ii intreb eu in seara asta. Plus niste bere bruna si vin.

 

Problema e ca vorbeam cu Vio in seara asta si baietii lui nu prea sunt betivi, si cu atat mai putin de bere. Plus ca exista si femei + copii. Mie de copii abia acum imi pica fisa ca i-am pus la socoteala ca fiind adulti, inclusiv la bautura ceea ce nu e ok. Prin urmare eu as propune sa nu luam copiii in calcul deloc la imparteala ca e ridicol.

 

In conditiile astea cantitatea de 300!!! de beri e absurda si cu siguranta vom reduce considerabil din ea (ma gadesc chiar la jumatate). Vom mai suplimenta in schimb cu niste vin pe langa Samburestiul lui ggg. La fel si sucul (3L de persoana) cred ce e foarte mult.

Evident se vor reface calculele si se vor restitui banii ramasi, inclusiv celor 3 care au cedat avansul pentru ca mie unul mi se pare aiurea.

 

Daca prin aburd se va termina bautura eu oricum am in portbagaj o lada de bere de back-up pe care o pun la bataie fara nicio obligatie si oricum mai avem si magazine in zona daca vine apocalipsa si ne prinde p-acolo.

 

Sper ca sunteti ok cu modificarile de ultim moment facute oarecum unilateral.

Edited by sam
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

A fost o experienta foarte misto , ne-am distrat cu totii foarte bine si am baut ( cel putin in prima seara ) ca rudele lu '' ala micu da pa gratar '' . Inca o data vreau sa ii felicit pe sam si pe vio , fara de care aceasta intalnire nu s-ar mai fi sustinut . Acum astept intalnirea de la anu !

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

O iesire misto, oameni faini si de calitate, locatie superba, vreme buna, totul a fost excelent si din punctul meu de vedere. Pacat totusi ca nu au reusit sa ajunga toti cei care si-ar fi dorit, insa poate ne strangem mai multi la anul daca gasim alt organizator ca cel de anul asta a demisionat si va fi doar participant :)

 

msg-9969-0-06275600-1406477145.jpg

Cei care au dat avansul si nu au putut sa vina sunt rugati sa-mi dea contul pe privat sa le trimit banii inapoi deoarece nu i-am folosit (Hyper10n, tudorzzz si Mihai Souca, pe al lui 'mnezău il am deja).

 

Lipseste porcalaul. Sau era deja devorat? :D

 

Din porcalau n-au mai ramas nici oasele care au facut deliciul unor caini maidanezi pripasiti pe DN1. Au fost apreciate maxim, la fel cum l-am apreciat si noi pe porcalau :)

Edited by sam
  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Eu din pacate voi avea doua weekend-uri ocupate in septembrie, pe care nu am cum sa le reprogramez pentru ca ambele implica niste persoane care vin in tara doar in perioada respectiva.

Unul din ele este 18-20 septembrie, al doilea urmeaza sa-l aflu. Ce pot sa sper e ca intalnirea sa nu se suprapuna cu niciununul din ele, altfel cu parere de rau va trebui sa ma retrag.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

  • Cosu unpinned this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.